Wyrok TK w sprawie TK opublikowany w Dzienniku Ustaw - zdjęcie
18.12.15, 17:40

Wyrok TK w sprawie TK opublikowany w Dzienniku Ustaw

2

W piątek w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 grudnia 2015 roku dotyczący sprawy nowelizacji ustawy o TK dokonanej przez Prawo i Sprawiedliwość.

Wyrok dotyczy nowelizacji ustawy o TK, uchwalonej przez Sejm 19 listopada. Została ona zaskarżona jako niekonstytucyjna przez posłów PO, Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajową Radę Sądownictwa i I prezesa Sądu Najwyższego.

Obok poszczególnych zapisów nowelizacji, w zaskarżeniach zarzucono, że doszło do naruszenia zasady poprawnej legislacji w związku z trybem i tempem uchwalenia ustawy nowelizującej.

Trybunał uznał, że część zaskarżonych przepisów jest zgodna z konstytucją. Z kolei niezgodność stwierdził m.in. w przepisie dot. złożenia ślubowania przez sędziego w ciągu 30 dni od dnia wyboru.

Zdaniem sędziów niekonstytucyjny jest też przepis zezwalający Sejmowi na ponowny wybór tych sędziów TK, których kadencja wygasła 6 listopada, a także niekonstytucyjne jest wygaszenie kadencji obecnego prezesa i wiceprezesa.

emde/telewizjarepublika.pl

Komentarze (2):

anonim2015.12.18 18:52
Paltforma po miesiącu publikowała to było według podpieczonych Michnika niezwłoczne wyroku tk wykonywanie.
anonim2015.12.21 22:01
@Majestic Na szczęście PiS, który ma "prawo" w nazwie, jest lepszy i wyrok opublikował w trybie natychmiastowym, bez zbędnych dyskusji. A Prezydent, strażnik Konstytucji, osoba bezpartyjna, nie wahał się tylko wyrok wykonał, albo wykona, w najbliższej możliwej przyszłości. Albo i nie... :)