Wybory w Gruzji. Ryszard Czarnecki dla Frondy: Gruzini chcą wejść do NATO i UE, musimy im w tym pomóc  - zdjęcie
03.11.21, 14:55Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

Wybory w Gruzji. Ryszard Czarnecki dla Frondy: Gruzini chcą wejść do NATO i UE, musimy im w tym pomóc

58

„W mojej ocenie Gruzja prędzej wejdzie do NATO niż do Unii Europejskiej. Skoro jest taka wola Gruzinów, trzeba zrobić wszystko, aby tak się stało” – mówi portalowi Fronda.pl europoseł Ryszard Czarnecki, komentując wybory lokalne w Gruzji, którym przyglądał się z ramienia Parlamentu Europejskiego.

 

Fronda.pl: W sobotę w Gruzji odbyła się II tura wyborów lokalnych. Zdawałoby się, że to wydarzenie powinno przejść bez większego echa. Tymczasem Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wysłała do Gruzji około 300 obserwatorów. Pan Poseł przyglądał się tym wyborom z ramienia Parlamentu Europejskiego. Dlaczego były one tak ważne dla Gruzinów i dlaczego tyle uwagi poświęciła im społeczność międzynarodowa?

Ryszard Czarnecki, europoseł PiS: Rzeczywiście, byłem jedynym Polakiem i jedynym konserwatystą obecnym w misji obserwatorów z ramienia Parlamentu Europejskiego. I rzeczywiście, rzadko się zdarza, aby wybory lokalne przyciągały taką uwagę. Wyjątkiem są wybory do parlamentów landowych w krajach związkowych w Niemczech- największym państwie UE. Tutaj mieliśmy do czynienia z sytuacją niezwykłą. Zarówno w czasie pierwszej , jak i drugiej tury wyborów bardzo licznie obecni byli obserwatorzy międzynarodowi, nie tylko z Europy, także Amerykanie.

Te wybory były swoistym referendum, co często zdarza się w przypadku wyborów lokalnych. Było to referendum „za” lub „przeciw” rządowi. Wiadomym było, że będą to wybory „na styk”. Społeczeństwo Gruzji jest bardzo spolaryzowane, podobnie jak społeczeństwo w USA, w Polsce czy na Węgrzech. Spodziewano się, że o rozstrzygnięciu wyborów na burmistrzów poszczególnych miast będą decydowały setki głosów. Dlatego tak ważne było, aby te wybory były uczciwe.

W myśl zasady „nie rób drugiemu co tobie niemiłe”, nie jechałem tam, aby wtrącać się w wewnętrzne sprawy Gruzji. Jechałem, aby przekonać się, czy rzeczywiście Gruzja wciąż podtrzymuje aspiracje europejskie i euroatlantyckie. Jestem przekonany, że tak się dzieje. Wyniki wyborów pokazują, że Gruzja jest najbardziej „uzachodnionym” państwem Kaukazu Południowego. W wyborach na burmistrza Tbilisi jedyny poważny prorosyjski kandydat, który do 2016 roku miał rosyjskie obywatelstwo, były premier Giorgi Gacharia, zdobył 11 proc. głosów - to pokazuje, jak bardzo silna jest w Gruzji opcja prozachodnia.

O aspiracjach euroatlantyckich w Gruzji mówi zarówno rząd jak i opozycja. Jakie szanse ma Gruzja na stanie się członkiem NATO i Unii Europejskiej. Jak wyglądają obecnie relacje pomiędzy Tbilisi a Brukselą.

         Nie ma co się oszukiwać, w pierwszej kolejności wejdą kraje Bałkanów Zachodnich, Serbia i Czarnogóra. Później pewnie Macedonia Północna. Na szczycie UE – Bałkany Zachodnie na Słowenii, chociaż nie powiedziano tego wprost, faktycznie opóźniono rozszerzenie Unii o kraje z Bałkanów Zachodnich. To najpewniej oznacza też opóźnienie innych akcesji.

W mojej ocenie Gruzja prędzej wejdzie do NATO niż do Unii Europejskiej. Skoro jest taka wola Gruzinów, trzeba zrobić wszystko, aby tak się stało. Bardzo żałuję, że w 2008 roku na szczycie NATO w Bukareszcie - mimo poparcia Stanów Zjednoczonych i Polski – Niemcy, Francja i Włochy zablokowały przyjęcie „mapy drogowej”wyznaczającej drogę prowadzącą do wejścia Gruzji w struktury NATO. Gdyby wówczas ten proces nie został zablokowany, być może nie byłoby agresji Rosji na Gruzję. Przypomnę, że ta agresja nastąpiła w sierpniu 2008 roku, w cieniu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Kiedy świat był zajęty Igrzyskami, wojska rosyjskie ruszyły na Gruzję. Dlaczego? Dlatego, że Zachód na szczycie w Bukareszcie pokazał brak jedności. Co innego mówiły Polska i USA, co innego Francja, Włochy i Niemcy. Wtedy Gruzja zapłaciła cenę za brak jedności Zachodu w kluczowych sprawach, w sprawach bezpieczeństwa.

Reasumując, uważam, że Gruzja wcześniej wejdzie do NATO, potem dopiero do Unii Europejskiej, ale pojawi się w obu organizacjach.

Jak można się było spodziewać, opozycja uznała wybory za sfałszowane. Jaka jest ocena zewnętrznych obserwatorów. Wybory przebiegały prawidłowo czy można mieć zastrzeżenia co do tego procesu?

        Nasza ocena, ocena delegacji Parlamentu Europejskiego była znacznie bardziej umiarkowana. Były nieprawidłowości, natomiast trudno wyciągać tak daleko idące wnioski. Zwracam uwagę, że obecny obóz rządzący sprawuje władzę już dziewięć lat. To, że w największych miastach wyniki wahały się w przedziale 51-49 proc. świadczy o polaryzacji społeczeństwa. Nie rozstrzygając pojedynku politycznego pomiędzy Gruzińskim Marzeniem a Zjednoczonym Ruchem Narodowym, należy podkreślić, że obie partie reprezentują opcję prozachodnią. Z tego się bardzo cieszę.

Mówiąc o sfałszowanych wyborach opozycja zapowiada ogromne protesty. Pierwszy z nich ma się odbyć już 6 listopada. Emocje eskaluje przebywający w więzieniu Micheil Saakaszwili, który wzywa swoich zwolenników do wyjścia na ulice. Sytuacja wewnętrzna w Gruzji jest trudna. Realnym jest więc scenariusz, w którym na ulice wyjdą tłumy domagające się obalenia rządu? Gruzja stoi w przededniu rewolucji?

       To są sprawy wewnętrzne Gruzinów, więc nie będę ich komentować. Byłoby rzeczą niewłaściwą, aby przedstawiciel Unii Europejskiej, a tym bardziej Polak – przedstawiciel kraju wyjątkowo przyjaznego Gruzji – snuł prognozy mogące być odczytywane jako poparcie dla opozycji lub poparcie dla formacji rządzącej. Powiem tylko tyle, że nie chciałbym, aby wewnętrzna walka polityczna były wykorzystywana przez Rosję. Nie chciałbym, aby stały się one prezentem dla Kremla. To byłby najgorszy scenariusz dla Gruzji i dla Zachodu, który Gruzję powinien wspierać.

Mówiąc o Gruzji zawsze nasuwa się wystąpienie śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2008 roku. Reżim Łukaszenki, najpewniej za przynajmniej przyzwoleniem Kremla, przekroczył kolejną granicę. Na terytorium Polski z Białorusi wtargnęły umundurowane, uzbrojone osoby. Możemy już mówić o „zielonych ludzikach” w Polsce? Kryzys migracyjny na granicy może przerodzić się w graniczny konflikt?

      To były prorocze słowa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który mówił: „dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę”. Rzeczywiście była Gruzja, po niespełna sześciu latach była Ukraina, teraz mamy do czynienia z regularną wojną hybrydową przeciwko państwom bałtyckim. Tutaj możemy mówić o profetycznym umyśle Lecha Kaczyńskiego, który potrafił to przewidzieć.

To wszystko pokazuje, że Rosja jest dalej groźna, mimo iż ekonomicznie słabnie i boryka się z licznymi problemami wewnętrznymi. Spada też znaczenie Rosji w obszarze postsowieckim, chociażby w Azji Środkowej. Tam wpływy Rosji są coraz bardziej wypierane przez Turcję. Tym bardziej, gdy rosyjskie wpływy zmniejszają się w różnych częściach świata, Rosja może chcieć rekompensować to większą aktywnością w naszym obszarze Europy. Nie należy Rosji przeceniać, ale nie wolno jej też lekceważyć. To, co dzieje się na granicy z Białorusią jest ewidentnie elementem rosyjskiej gry.

Wracając do śp. Lecha Kaczyńskiego, który ma w Gruzji najwięcej ulic i pomników ze wszystkich krajów poza Polską, chciałbym też zauważyć, że Gruzja łączy się z losami jeszcze jednego polskiego prezydenta, o którym niestety nie mówi się dużo w tym kontekście. Mam na myśli Władysława Raczkiewicza, Prezydenta RP na Uchodźstwie w latach 1939-1947. Prezydent Raczkiewicz urodził się w jednym z największych miast Gruzji, w Kutaisi. Ukazała się właśnie w języku gruzińskim poświęcona książka mu autorstwa Mariusza Maszkiewicza, ambasadora RP w Gruzji. Mówię o tym, bo to pokazuje, jak losy naszych dwóch narodów splatają się również w wymiarze historycznym, a nie tylko geopolitycznym.  

 

Rozmawiał Karol Kubicki

Komentarze (58):

zzzzzzzłodziej..............2021.11.5 5:20
PE nakazał zwrot 100 tysięcy Euro Ryszardowi Czarneckiemu z PiS. Czarnecki deklarował, że jeździ do miasta, w którym nie mieszkał, i to samochodem, który od lat był skasowany. Unijny OLAF przekazał raport dotyczący kosztów podróży Czarneckiego polskiej prokuraturze już w 2019. Ten facet nie ma wstydu. W dalszym ciągu będzie opowiadał głupoty i przebywał wśród ludzi patrzących na niego jak na pospolitego złodzieja.
aaa2021.11.4 22:27
tym tokiem "myślenia" powinni przyjąć Filipiny do Unii Skandynawskiej
oficer LWP2021.11.4 20:43
na zdjęciu "pisowski złodziej" obraz olejny , autor nie znany
Krakus2021.11.4 20:12
Frondo, ten nad wyraz marny tekst promujacy tego złodzieja, oszusta Czarneckiego już wisi na głównej drugo dzień, a nadal ma wiekszy od innych format. Wszyscy POLEWAJĄ z tego gnoja, a Ty nadal go promujesz... Błagam, dość tej żenady! Poczytaj wpisy!
jle_ffm2021.11.4 15:28
Pisowcy chca pomagać Gruzji w wejściu do EU i NATO? Hehe, a to dobre :)
oficer LWP2021.11.4 17:51
już pomagali Białorusi i efekt tej pomocy jest widoczny na granicy
"Autorytet"2021.11.4 14:11
Czarnecki doczytał, że nie będzie miał jak skroić kasę będąc prezesem siatkówki, to zrezygnował, teraz powinien pojawić się z usmolonym pyskiem na meczu żużla, i opowiadać jak żużel wypił z mlekiem ojca, no i kandydować, na cokolwiek byle dorwać się do kasy, a spłacił już całą kasę którą wyłudził był z UE?
Anonim2021.11.4 12:59
O! Nie jestem pewien, ale podobny.... Na foto to ten znany bezczelny złodziej pisowski?
co na to sekta smoleńska2021.11.4 7:42
czy Czarnecki będzie jeździł do Gruzji zezłomowanym samochodem i będzie za to pobierał kilometrówki?
Co na to sekta Poyebów ?2021.11.4 12:01
czy senator Borusewicz będzie Latał do Gdańska państwowym samolotem i będzie psa s.ać prowadzał za nasze Polaków podatników pieniądze
...2021.11.4 12:50
Nie zabierze się z Kuchcińskim.
Dlaczego Fronda nie napisze, że...2021.11.4 14:19
Samochodowe podróże Ryszarda Czarneckiego kosztowały Polski Związek Piłki Siatkowej ok. 75 tys. zł – wynika z ustaleń Onetu. Europoseł PiS był tam wiceprezesem. Czarnecki pobierał też wynagrodzenie ze związku, mimo iż zapowiadał, że w siatkówce będzie pracował społecznie. Co ciekawe pensję z PZPS brał również jego asystent z Parlamentu Europejskiego. Wcześnie wyjeździł 100 tysięcy Euro w UE za co miał przechlapane totalnie, wstyd i fetor. Czym takie działania różnią się od zwykłego złodziejstwa?
Jarkacz2021.11.4 17:53
pamiętaj, jeżeli złodziejem jest pisowiec to według podłej dojnej zmiany mu się te pieniądze należały a jak się należały to to nie jest złodziejstwo
do PIS-owców2021.11.4 7:40
czy Rysiek oddał pieniądze za tzw. kilometrówki czy nie? bo nie wiem jak mam napisać, pisowski złodziej czy były pisowski złodziej
Torchwood2021.11.4 8:20
PiS-owski złodziej. Nawet jeżeli oddał, to nie zmienia faktu, że ukradł - oddanie skradzionej rzeczy nie zmienia faktu, że się ją wcześniej ukradło.
Świat się śmieje ...2021.11.4 14:10
Sprawa wyłudzenia przez Ryszarda Czarneckiego 100 tysięcy euro z Parlamentu Europejskiego utknęła w zamojskiej prokuraturze. Rok po zgłoszeniu, prokuratura nie kiwnęła palcem w tej sprawie. Zdziwieni?...
zakalec2021.11.4 20:42
Ziobro czuwa aby nic się temu pisowskiemu złodziejowi nie stało
oficer LWP2021.11.3 22:55
nie udało się zrobić rewolucji na Białorusi to zażydzone pisiorstwo zacznie judzić w Gruzji a wszystko tylko po to aby uwolnić z więzienia bandytę Saakaszwilego agenta CIA sługusa judeSSejów takiego samego jak PIS
Krakus2021.11.3 21:27
Frondo, na prawdę nie widzisz, jak szorujesz brzuchem o dno, cytując tego dupka i ZŁODZIEJA?
B. Szydło2021.11.3 22:57
jemu się te pieniądze należały
janton2021.11.3 20:45
Czarnecki im pomoże w zezłomowanym fiacie punto -cabrio ....zamilcz może kacza mendo
janton2021.11.3 20:44
Czarnecki im pomoże w zezłomowanym fiacie punto cabrio ....już się lepiej nie odzywaj czubie......
kazioo z Sanoka2021.11.3 20:27
JUż Gruzini w Polsce popełniają więcej przestępstw niż Ukraincy. To PiS załatwił im bezwizowy wjazd do Unii. A Czarnecki plecie jak Piekarski na mękach.
JM2021.11.3 18:58
Nie dość, że my wpadliśmy w to bagno unijne to jeszcze chce wciągać inne kraje! Puknij sie pan Czarnecki w pałę! Do NATO tak.
gumowa kaczka2021.11.3 18:54
kochana Frondo ,czy pan kilometrówka ma na Was haki ? po co promujecie taką osobę
duch azorka2021.11.3 17:59
To już sobie Gruzini lepszego adwokata nie mogli wśród pisowców znaleźć czy on jak zwykle sam się wtrynia szkodząc sprawie .
Skrzypek na dachu2021.11.3 17:41
Smutne moskale wchodza na cudze podworko po pijanemu aby cos ukrasc .
smułko2021.11.3 23:01
wazelinka pisowska ciągle w służbie PIS, dla prezesa wszystko, lizanie żopy to patriotyczny obowiązek
PiSowskieŚcierwoZłodziejskieOkradnieGruzję2021.11.3 17:37
Wszystkie Ryśki to fajne chłopaki, a ten regułę potwierdza, bo to wyjątkowo parszywy PiSowski złodziej diet. Pewnie chce okraść Gruzinów żądaniem zwrotu kosztów przylotu do Tbilisi Concordem z muzeum lotnictwa.
duch azorka2021.11.3 17:22
Wycofując wojska radzieckie z Polski i po wstąpieniu naszym do NATO Rosja otrzymała pewne gwarancje .Skoro miały by one już nie być aktualne to zapewne Rosja straciwszy Gruzję z pod swojej kurateli ( żeby samej sobie rąk agresją nie brudzić pozwoli Białorusi wypróbować nasze zdolności obronne ) I jak wtedy Czarnecki przez Jasło do Brukseli będzie uciekać .?
Torchwood2021.11.3 17:09
Złodziej Czarnecki chętnie przygarnie kilometrówki za podróże do Gruzji zezłomowanym kabrioletem. Dlaczego promujecie tutaj tego złodzieja?
Może2021.11.3 19:38
Pan senator Borusewicz przygarnie kilometrówki za wyloty samolotu za pieniądze podatnika na wyprowadzanie psa do s.ania. Trasa Warszawa - Gdańsk.
spawacz słomy2021.11.4 7:45
komentujemy Rycharda a nie Borusewicza jakbyś tego nie zauważył zaślepiony jadem pisowcu
Torchwood2021.11.4 8:14
Wywiad jest z Czarneckim, nie z Borusewiczem. Dodatkowo to te przeloty Borusewicza się rzeczywiście odbyły, nie tak jak kilometrówki złodzieja Czarneckiego, które były "realizowane" zezłomowanymi lata wcześniej samochodami.
...2021.11.4 12:52
Szkoda choooju,żę latanie Kuchcińskiego ci nie wadziło.
matis892021.11.3 16:56
Jak widać lewacki, szatanistyczny PIS jest adwokatem interesów ruskiej UE, Niemiec, Francji....w Gruzji. Bo wiadomo że te kraje będą tam budować supermarkety być żywić naród gruziński poprzez zniszczenie ich narodowego handlu i przejęcie rynku żywności, gospodarki oraz pozbawienie Gruzji suwerenności.
Samo gęste2021.11.3 16:43
Pokażmy Gruzinom, że o nich pamiętamy. Wyślijmy im 1000 Fiatów Punto Cabrio, najlepiej takich zezłomowanych.
Skrzypek na dachu2021.11.3 16:35
Brawo Gruzja . Brawo Polska . Brawo Marsz Niepodleglosci .
QWE2021.11.3 16:16
Eurozłodziej pierwszym autorytetem Frondy.
Złodzieje.......2021.11.3 15:52
Jarosław Kaczyński przekupił posła za 35 tys. zł. + samochód służbowy i prywatna opieka zdrowotna. To publiczne pieniądze, jak nazwać to inaczej niż korupcją polityczną. Nie ma pieniędzy dla nauczycieli, ratowników medycznych, są dla pana posła, żeby ratował większość PiS --- Tyle wynosi gaża Lecha Kołakowskiego, jako "DORADCY" prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) (https://crowdmedia.pl/tyle-zaplacil-kaczynski-z-naszych-pieniedzy-za-jeden-glos-w-sejmie-michal-szczerba-i-dariusz-jonski-ujawniaja/ )
mam się te pieniądze należą - B. Szydło2021.11.4 7:38
przecież w 2015 roku podczas kampanii wyborczej powiedzieli, że będą dojną podłą zmianą i obietnice wyborcze realizują, nie rozumiem oburzenia
matis892021.11.3 15:37
Lewacki, szatanistyczny PIS chce pozbawić Gruzji suwerenności dla UE tak jak zrobili to z Polską. Lewackie PISIORy to fałszywe przyjaciele, wrogowie. Gruzję chcą wciągnąć w lewacką pułapkę prorosyjskiego trupa UE.
Krakus2021.11.3 15:33
Musi być mega kryzys w redagowaniu Frondy, skoro dwa-trzy razy w tygodniu za "autorytet" uchodzi tej eurozłodziej, kompromitujący Polske i Polaków...
Anonim2021.11.3 15:35
To nie kryzys tylko sytuacja jak najbardziej normalna u prawiczków. U nich "lepkie rączki" to nie grzech.😁😁😁
Krakus2021.11.3 15:39
Ej, no nie wszyscy w PiS to prawiczki... taki np Kuchciński bzykał w burdelu nieletnią Ukrainkę :P
Anonim2021.11.3 15:41
Wyspowiada się w Toruniu, uiści, i będzie jak nowy, niewinny jak lelija przeczysta.😁😁😁
O Krakus2021.11.3 16:01
Ty nawet o bzykaniu ukrainek coś wiesz ? Tylko patrzyłeś - tobie nie pozwolili czy jesteś nie tego ?
robaczek2021.11.3 16:07
alez dziadek wymyslil !!!!! ;] ....... biedne geriatrusie ;]
Anonim2021.11.3 16:08
Może mu się personalizowane reklamy wyświetlają, jak Lisowi.
Krakus2021.11.3 21:06
No wiem. Czytam media. Wszelakie. Jak widzisz, nawet Frondę, prymitywie :)
Anonim2021.11.3 15:23
Oddałeś pieniądze skręcone na lewych kilometrówkach, drobny i nieudolny złodzieju & autorytecie moralny Frędzla?😁😁😁
Kilometrówkofob?2021.11.3 16:10
A co lewakowi nie pasuje w lewych kilometrówkach?
Anonim2021.11.3 15:21
Uwaga Złodziej na frondzie !!!!!!
STARZY WYSZLI, MAM CHWILĘ, WIĘC:2021.11.3 15:15
A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny: _________________ Гимн Советского Союза !!! _________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _________________ Za Putinu!!! _________________ Urraa!! _________________ Ty job twoju mać jewrej s*kinsyn!
robaczek2021.11.3 15:12
TANI CWANIACZEK OSZUKUJĄCY NA KILOMETRÓWKI RACZEJ NIE POWINIEN MIEC JUZ GLOSU W SFERZE PUBLICZNEJ ................................. no ale .......... tak wygląda reprezentacja pisiusiakuf ..... ich poziom ..... jak Suski
bracia czekamy2021.11.3 15:05
niech EPL cieknie czerwona piana z ryja
Po 11 ...2021.11.3 15:04
Nie wierzę, że Gruzini chcą mieć u siebie tęczową zarazę. Gruzini tak jak Polacy wolą ciepłe objęcia wujka Putina.
Skrzypek na dachu2021.11.3 17:35
Brawo Marsz Niepodleglosci . Brawo Polska . Brawo Gruzja .