15.05.19, 12:10fot. sxc.hu

,,Wyborcza'': Czterech biskupów wiedziało o pedofilu Kani

Kilku biskupów wiedziało o pedofilskich skłonnościach ks. Pawła Kani - przekonuje "Gazeta Wyborcza". Wymienia naziwska: Edward Janiak z Kalisza, Jan Tyrawa z Bydgoszczy, Marian Gołębiewski z Wrocławia, kard. Henryk Gulbinowicz. Dziennik twierdzi, że ma na to dowody.

 

"Jako pierwszy w 2004 r. problemy z niestosownym zachowaniem Kani, który w parafii pw. Świętego Ducha we Wrocławiu pełnił funkcję wikariusza i opiekuna służby liturgicznej ołtarza (ministrantów), zgłaszał ówczesnemu abp. Marianowi Gołębiewskiemu jej proboszcz Czesław Mazur" - pisze "Wyborcza".

Ks. Kania miał wówczas jako nauczyciel religii zgwałcić chłopca. Według "Wyborczej" nic nie dała jednak interwencja ks. proboszcza Mazura. Ks. Kanię "usunięto dopiero rok później, gdy został zatrzymany przez policję" za kolejne czyny pedofilskie. Kapłan został jednak wysłany tylko na urlop - nie wszczęto procedury relegowania ze stanu duchownego. Według "Wyborczej" "z osobistym poręczeniem za Kanię do prokuratury wystąpił wtedy kard. Henryk Gulbinowicz".

Wkrótce, w roku 2005, ks. Kania został przeniesiony do diecezji bydgoskiej bp. Jana Tyrawy. Opiekował się tam ministrantami i nauczał religii - choć toczyło się śledztwo w jego sprawie. "W marcu 2009 r. do proboszcza bydgoskiej parafii ks. Macieja Gutmajera pisze dyrektorka gimnazjum: „Relacje kapłana [Kani – red.] z uczniami są zbyt swobodne, wręcz poufałe […]. Docierające do szkoły skargi rodziców i krytyczne uwagi samych uczniów potwierdzają wyrażone przeze mnie opinie"" - referuje "Wyborcza".

Kapłan odszedł jednak do Wrocławia, trafił do parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu. Znowu posypały się skargi - także w sprawie molestowania ministrantów. Proboszcz jednak nie reagował, pisze "Wyborcza", stąd wikary ks. Radosław Bariasz oraz jeden z ministrantów udali się na skargę do biskupa pomocnicznego, Edwarda Janiaka. Efektów jednak nie było; dopiero w 2010 roku ks. Kania został odwołany z Milicza, gdy uprawomocnił się jego wyrok za sprawę z roku 2005. Dostał karę za pornografię dziecięcą - w zawieszeniu.

Kania działał dalej. Trafił do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dorosłych Sióstr Boromeuszek we Wrocławiu. W 2012 roku zatrzymano go z nieletnim chłopcem w hotelu. W wynajętm pokoju była kamera i filmy pedofilskie z udziałem duchownego i dziecka. W samochodzie miał dalsze materiały pedofilskie.

W okresie, gdy obowiązywał go zakaz pracy z dziećmi i mieszkał u sióstr, pisze "Wyborcza", zgwałcił chłopca, którego znał z Bydgoszczy.

Teraz pedofil Kania odbywa karę 7 lat więzienia w Oleśnicy. Połowa kary już minęła.

bsw/Wyborcza.pl

Komentarze

Dariusz Andrzej Kowarczyk2019.05.16 1:45
Gazete Wyborcza nalezy zamknac, gdyz wiedziala, a nie powiedziala. Michnik do pieca.
andrzejhahn32019.05.15 17:23
SRAM NA ZBRODNICZY kosciol katolicki
Jan Radziszewski2019.05.15 21:32
w piekle robaki glisty węże żmije będą miały w tobie radosną rozrywkę ! nawet skremowanie nic nie zmieni !!! tzn już dziś wybierz na cmentarzu miejsce swojego pochówku .
Placek2019.05.15 16:02
Podobno biskup Janiak w Kaliszu już pakuje swoje walizki i odwołuje bierzmowania i wizytacje kanoniczne.
gryf2019.05.15 13:57
Cała nadzieja w więźniach, z którymi ten Kania siedzi.
M2019.05.15 14:21
Za dużo filmów widziałeś. Pedofile są pod izolowani w więzieniach.
lbs2019.05.15 13:39
I tutaj mozna zacytowac zdanie ze znanej lektury" ludzie ludziom zgotowali ten los" Napewno kazdy z nas w jakis sposob zranil drugiego czlowieka! jednak sa rany ktore sie zabliznia i nie ma po nich sladu ani pamieci ale i takie ktore potrafia zamienic zycie w koszmar. Ciezko bedzie w jakikolwiek sposob zadoscuczynic tym ludziom ich krzywdy! Mysle ze wierzacy kaplan z takimi sklonnosciami kazdego dnia bije sie w piers i Boga przeprasza za swoje czyny! Oby i tak czynili wszyscy tego typu przestepcy niezaleznie kim sa!!!! a najlepiej przyznali sie do winy i sami poprosili o ukaranie !!!...a dobry Bog niech znow naprawi to co zepsul i zasmiecil czlowiek On jedynie ma ta moc...przywrocic i ofiarom i oprawcom sens zycia!!!
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.15 12:43
Ani jeden biskup ani inny arcybiszkopt nie odpoczywa w polskich więzieniach. To pokazuje skale patologii, z jaką mamy do czynienia.
Jana2019.05.15 19:35
To sa wasze sprawiedliwe S A D Y na czele z chwalebnym SN pod prezydencją p.Gersdorf,którą tak popieracie razem z waszymi przyjaciółmi z UE.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.15 19:49
Bzdura, sędzia nic nie zawyrokuje, jeśli prokuratura z policją nie wkroczą do parafii. PiS ma cichy układ z katosektą krzywdy im nie zrobią i Ziobro nic nie zadziała. Musi nastąpić zmiana rządu na rząd nieprzychylny katosekcie, który nie będzie mieć litości ani żadnych koneksji, które by staly na drodze rozliczenia kleropedofilów.
anonim2019.05.15 12:21
Wiedzieli też oficerowie SB co zrobili w tej sprawie! Wszak Służba Bezpieczeństwa, to służba bezpieczeństwu!
KleroPedofilówWysyłaćDoCelANieNaMisje2019.05.15 12:21
Klero-dewiant zgwałcił chłopca i "został wysłany na urlop". A powinien w celi codziennie dostawać w odbyt nogą od taboretu, pałąkiem wiadra i trzonkiem szczoty do pucowania bardachy.