Wuj Churchilla i księżnej Diany zostanie świętym? Chciał 'przebudzenia i konwersji Anglii' - zdjęcie
12.09.17, 10:40Fot. via Wikipedia, CC 0

Wuj Churchilla i księżnej Diany zostanie świętym? Chciał 'przebudzenia i konwersji Anglii'

Brat Ignacy od św. Pawła, urodzony jako Jerzy Ignacy Spencer, Sługa Boży, może zostać świętym. Trwa właśnie jego proces beatyfikacyjny. To nieformalny patron pojednania między anglikanami a katolikami – pisze deon.pl.

Brat Ignacy początkowo został w 1822 roku wyświęcony na diakona w kościele anglikańskim. W 1824 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Wtedy też jednak w trakcie studiowania między innymi pism Ojców Kościoła, rozpoczęły się jego wątpliwości. Po latach przyznał: „Ojcowie Kościoła uczynili mnie katolikiem”.

W 1830 roku opuścił kościół anglikański (i samą Anglię) i zostaje katolikiem. Nie chciał przysparzać rodzinie wstydu, gdyż jego decyzja była dla jego ojca szokiem i traktowana jak zdrada.

Na księdza katolickiego wyświęcono go w 1832 roku – wtedy to katolicy odzyskali wolność religijną w Anglii. Wrócił do swojego kraju, został wikariuszem w Walsalli. W 1838 roku ustanowił modlitewną krucjatę o „przebudzenie i konwersję Anglii”. Angażował się w dialog ekumeniczny, chciał jedności kościoła.

Brat Ignacy umiera 1 października 1864 roku w opinii świętości. Dziś toczy się jego proces beatyfikacyjny. Co ciekawe, był wujem Winstona Churchilla i księżnej Diany.

dam/deon.pl,Fronda.pl