Wspomnienie Joachima Brudzińskiego: Ciało prezydenta leżało na czarnej folii, folia leżała w błocie - zdjęcie
01.11.15, 10:31

Wspomnienie Joachima Brudzińskiego: Ciało prezydenta leżało na czarnej folii, folia leżała w błocie

12

- Były trzy ciała: prezydenta, pana prezydenta Kaczorowskiego i Krzysztofa Putry. Resztę, usłyszeliśmy, wywieziono do Moskwy, także ciało małżonki pana prezydenta. Od razu poczułem, że coś jest nie tak. Nie tylko ja, my wszyscy. Coś nie w porządku. Zacząłem się przyglądać. Ciało prezydenta leżało na czarnej folii, a ta folia leżała w błocie" - wspomina w rozmowie z Teresą Torańską Joachim Brudziński z PiS.

"Widziałem to symbolicznie - majestat Rzeczypospolitej, wyrażający się w ciele prezydenta, leżał w błocie obok osławionej już ruskiej trumny, a od miejsca, gdzie urzędował Putin, reprezentujący majestat Rosji - biła siła tego państwa" - mówi Brudziński.

"Jarosław dokonywał identyfikacji. Wokół niego i ciała prezydenta - i to też było dla mnie przerażające - kręcił się tłum urzędników. (...) Jarosław mi potem opowiadał, jak wyglądało to z bliska. Jakiś żołdak stał przy ciele prezydenta rozkraczony, z czapką zsuniętą na tył głowy i z rękami w kieszeniach. Jarosław zwrócił mu uwagę". - dodaje.

"Przyszedł ambasador Bahr. Że Putin chce Jarosławowi złożyć kondolencje. Że zaprasza go do swojego namiotu. I jest to jego prośba, sugestia, propozycja.(...) Jarosław Kaczyński odmówił. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że Jarosław idzie do niego, a premier Putin siedzi w namiocie, rozparty. I mówi: no, Polaczki przyszli, podchoditie do mnie teraz, a ja wam będę współczuł" - opowiada polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Wspomnienie m.in. Joachima Brudzińskiego, który stracił przyjaciół 10 kwietnia 2010 roku w wyniku katastrofy prezydenckiego samolotu, zostały opublikowane w książce "Smoleńsk".

kz/wp.pl

 

Komentarze (12):

anonim2015.11.1 11:13
@mareknowicki: W Rosji.
anonim2015.11.1 11:25
Pierwszy wpis to ewidentne szyderstwo, które pokazuje jak zakorzeniła się w naszym kraju "moskiewska"(sowiecka) mentalność. Nawet wielu Rosjan nie ma jej w takim stopniu jak niektórzy pseudopolacy.
anonim2015.11.1 11:26
Smoleńsk to symbol pogardy i szyderstwa Ruskich wobec Polski i "naszego" ówczesnego (nie)rządu. To także symbol bezgranicznej głupoty i braku szacunku wobec zmarłych. Wystarczy poczytać komentarze różnych trolowych głupców.
anonim2015.11.1 11:40
@kors. Pewnie - mogli przecież od razu wrzucić do dołu, tak jak to zrobili 70 lat wcześniej.
anonim2015.11.1 12:09
to co mowisz wystawia o tobie swiadectwo, kim jestes
anonim2015.11.1 12:10
@mareknowicki ten komentarz powyzej do Ciebie
anonim2015.11.1 12:59
kors to znaczy konkretnie którego prezydenta jeszcze wrzucono jak szmatę do worka foliowego? Na calym swiecie odnosza się z taką pogadą do zmarlych? Nie, to cecha wylącznie azjatów z Moskwy, znakomicie jest to opisane w ''rozdziobią nas kruki, wrony.o ile pamięc mnie nie myli'' Jetses korek chory na glowę, wymagasz natychmiastowej opieki psychiatrycznej, i to nie dlatego, że masz jakieś paranoidalne wizje, a dlatego, że mongolska, fanatyczna nienawiść do ludzi zalewa ci mózg
anonim2015.11.1 15:03
korek Nie wiem ilu prezydentów zginelo, mysle ze wszyscy, oprócz tych, którzy jeszcze żyja i pokaż mi chociaz jednego, którego cialo byo traktowane z taką pogarda i z takim lekceważeniem..Nie okażesz bo nie masz zielonego pojęcia jak ciala zmarlych, znienawidzonych, wolnych udzi, traktowane sa w kulturze mongolskiej. Chora nienawiść do tych, którzy karku zgiąć nie chcą i nie mogą, ustawia cię między mongolami z Moskwy, to oczywiste, cywilizacyjnie jesteś tu cialem obcym i stąd twoja psychopatyczna nienawiść się bierze
anonim2015.11.1 15:15
korek szacunek do zmarlych, zwlaszcza wrogów w cywilizacji mongolskiej wyglada tak ''Trzeci ułan odjechał o kilkanaście kroków i gdy dwaj pierwsi, wyrwawszy lance i splunąwszy, usunęli się na bok, wziął na cel głowę powstańca. Pociągnął za cyngiel wtedy właśnie, gdy nieszczęsny zsunął się w bruzdę. Kula, przeszywszy czaszkę naręcznego konia, zabiła go na miejscu. Zwierzę stęknęło żałośnie i padło bez tchu na nogi konającego Andrzeja. Żołnierze zsiedli z koni i zrewidowali puste kieszenie sukmany. Rozgniewani o to, że Winrych wypił wszystką gorzałkę, rozbili butelkę na jego czaszce i podarli mu ostrogami policzki.'' w cywilizacji lacińskiej nieco inaczej ''Powieki jego, zaciśnięte przez ból i popłoch śmiertelny, dźwignęły się i oczy po raz ostatni zobaczyły obłoki. Usta mu drgnęły i wymówiły do tych chmur szybko pędzących ostatnią myśl "...Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom..." Ale ty korek tego nie pojmiesz, twoja wsciekla, psychotyczna nienawiść do ludzi z obszaru innej kultury uniemozliwia ci jakiekowiek racjonalne spojrzenie. Blad tkwi w tobie korek, nie w tym co widzial posel Brudziński na wlasne oczy
anonim2015.11.1 15:21
korek uważąsz, że ja naisalem coś takiego, -''wszyscy zgineli w takich katastrofach'' idz synu do lekarza, jesteś chory,
anonim2015.11.1 17:55
@Oktawian A "Wierną rzekę" tego samego autora czytałeś? Polecam fragment w którym polscy chłopi w majestacie śmierci ściagają buty z umierających powstańców.
anonim2015.11.7 17:26
Zoologiczna nienawisc do wszystkiego co Polskie narodowe bije woczy filozofia wstydu z wlasnej histori pogardy do wszystkiego co katolickie to typowa metoda stosowana przez okupanta sowicko niemieckiego