Przyjaciele, jesteśmy z wami. Brońcie swoich domów, brońcie Europy, nie przejmujcie się kłamstwami!” – pisze na Faceboku minister spraw zagranicznych Węgier, Péter Szijjártó.

Jak stwierdza szef węgierskiej dyplomacji, obecne ataki na polską granicę przypominają te z roku 2015, kiedy z podobnym problemem musiały zmagać się Węgry. Wtedy właśnie migranci szturmowali przejście graniczne Röszke z Serbią.

Szijjártó pisze dalej, że w 2015 r. media liberalnego mainstreamu były obecne na granicy węgiersko-serbskiej i „na żywo kłamały na temat tego, co się stało, a dokładniej tego, co się nie stało”. Donosiły wtedy o rzekomo niewinnych uchodźcach oraz brutalnych węgierskich policjantach.

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego „nawet przyjęli rezolucję w obronie wandali chcących się wedrzeć na Węgry, atakujących węgierskich policjantów” – pisze dalej węgierski polityk.

Szef węgierskiej dyplomacji poinformował w poniedziałek o ustaleniach Grupy Wyszehradzkiej oraz ich gotowości do niezwłocznej pomocy Polsce, jeśli zajdzie taka potrzeba.

mp/facebook/pap/portal tvp info/pap