Dziś podczas konferencji prasowej Beata Szydło poinformowała, że została połączona funkcja ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Jak powiedziała Premier Polski zmiany te mają przywrócić "wiarę i zaufanie Polaków w wymiar sprawiedliwości". Zbigniew Ziobro stwierdził, że "nieudana reforma" wprowadzona przez rząd PO-PSL "wybiła zęby" prokuraturze. 

Na konferencji prasowej szeryf Zbigniew Ziobro mówił: - Nie chcemy, by prokuratura działała tak jak ws. Amber Gold, czy w sprawie innych afer. Chcemy, by prokuratura wszystkich traktowała równo i stała na straży Polaków - dodał. Ziobro nawiązał do wcześniejszych rządów PiS i stwierdził, że to właśnie wtedy wzrosła wykrywalność przestępstw korupcyjnych. - Władza musi być realna, dawać możliwości oddziaływania na rzeczywistość. Bierzemy instrumenty i odpowiedzialność. Ta władza będzie pod ścisłą kontrolą - dodał minister sprawiedliwości. Zdaniem Ziobry wcześniejsza reforma PO sprawiła, że prokuratorzy nie odpowiadali przed nikim. Teraz ma się to zmienić, bowiem Prokurator Generalny będzie pod ścisłą kontrolą Sejmu.

- Często pojawia się teza, że to przestępcy mają szczególne możliwości i przywileje. A ci, którzy są słabsi, mają czekać w nieskończoność na orzekanie w ich sprawach - mówiła Beata Szydło. - Wprowadzamy zmiany instytucjonalne, do których zobowiązaliśmy się wobec Polaków - podkreśliła premier. - Funkcja Prokuratora Generalnego wraca pod jurysdykcję ministerstwa sprawiedliwości - powiedziała Szydło.

Według ustawy podpisanej 12 lutego przez prezydenta Andrzeja Dudę Prokurator Generalny uzyskał prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą, wydawać zarządzenia, wytyczne i polecenia. PG może też zwrócić się do odpowiednich służb o przeprowadzenie czynności operacyjno-rozpoznawczych, jeżeli są w związku z toczącym się śledztwem. PG mógłby też "w szczególnie uzasadnionych wypadkach" znosić klauzule tajności nałożone przez inne instytucje (obecnie tylko wytwórca tajnego materiału może uchylić klauzulę, którą nałożył).

W miejsce Prokuratury Generalnej powołano Prokuraturę Krajową; w miejsce prokuratur apelacyjnych - prokuratury regionalne. Jeden z przepisów stanowi, że wygasną kadencje prokuratorów powołanych do pełnienia funkcji w jednostkach prokuratury powszechnej.

mko/Onet.pl

<<< TEJ HISTORII JUDASZA NIE ZNASZ! ZOBACZ! >>>