Dziś zainaugurowano budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Wmurowany pod budowę został kamień węgielny. Minister kultury Piotr Gliński podkreślał, że dziś w Polsce "udaje się przełamać pewną niemoc" i "zamknąć pierścień instytucjonalnej pamięci".

 

Polityk przypomniał, że przez ponad 70 lat "nie powstawały instytucje pamięci, które powinny powstać po to, żeby polska wspólnota narodowa była właścicielem swojej pamięci i żeby kolejne pokolenia były w sposób cywilizowany, w sposób pokojowy, uczone o polskiej historii, o pamięci, o wyborach, które konstytuują każdą wspólnotę".

"I dlatego budujemy tę instytucję. Mądre narody dbają o pamięć i mądre narody tę pamięć instytucjonalizują. Dlatego my budujemy ten pierścień pamięci" - wskazał.

Gliński przypomniał, że w ostatnich latach powstają także Muzeum Historii Polski, muzea Żołnierzy Wyklętych czy Muzeum Kresów. Łącznie to około 30 nowych instytucji muzealnych.

"Wydaje mi się, że budowanie takich mądrych instytucji pamięci, gdzie prawda historyczna jest prezentowana, gdzie prezentowana jest też racja stanu wspólnoty narodowej, to jest właśnie przekuwanie w czyn pięknych słów" - podkreślił.

bsw/pap