Włochy. Nowy rząd zaprzysiężony - zdjęcie
13.02.21, 13:45Fot. screenshot - YouTube ( European Central Bank)

Włochy. Nowy rząd zaprzysiężony

3

W Pałacu Prezydenckim zaprzysiężony został dziś nowy rząd Włoch. Na jego czele stanął prof. Mario Draghi, były prezes Europejskiego Banku Centralnego. Nazwany „gabinetem odpowiedzialności narodowej” rząd składa się z 23 ministrów, z których 15 to partyjni politycy różnych ugrupowań a ośmiu to tzw. technicy. W gabinecie zasiada osiem kobiet.

W skład nowego rządu weszli ministrowie z Partii Demokratycznej, Ruchu Pięciu Gwiazd, Italia Viva, Ligi Północnej i Forza Italia. Popierają go wszystkie najważniejsze ugrupowania parlamentarne z wyjątkiem partii Bracia Włosi. Głosowanie nad wotum zaufania dla nowej Rady Ministrów odbędzie się w obu izbach parlamentu w przyszłym tygodniu.

Nie zmienili się szefowie głównych resortów, którzy pełnili swoje funkcje w poprzednim gabinecie Giuseppe Contego. Szefem MSZ pozostaje Luigi Di Maio. Na stanowisku pozostała również minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese, minister zdrowia Roberto Speranza, minister obrony Lorenzo Guerini i minister kultury Dario Franceschini.

Resort finansów objął dotychczasowy dyrektor generalny włoskiego banku centralnego, Daniele Franco. Resort sprawiedliwości natomiast objęła Marta Cartabia. Oświatą zajmie się Patrizio Bianchi. Szefem resortu gospodarczego został Giancarlo Giorgetti. Fizyk, prof. Roberto Cingolani objął ministerstwo transformacji ekologicznej. Turystyką w nowym gabinecie zarządza Massimo Garavaglia. Ministrem do spraw południa i spójności terytorialnej została Mara Carfagna, a Fabiana Dadone – do spraw młodzieży.

kak/PAP, niezależna.pl

Komentarze (3):

mason, prezez banku niemieckiego czyli centr2021.02.13 14:11
do niedawna. Bardziej niebezpieczny niz pajac z malowanymi włosami Conte....
Kurwa żydowska "prof. dr." Hertrich-Woleński2021.02.13 14:07
monopolizuje forum. K U R W Ą żydowską jakim jest "prof. dr." Hertrich-Woleński, jest kompletnie pozbawiony wstydu i szacunku do własnego nazwiska, przybranego, ale zawsze.
Po 11 ...2021.02.13 14:01
W siedzibie PiS prezes zainteresował się sytuacją we Włoszech. Prosi więc Suskiego, który stoi przy mapie: "Marek pokaż te Włochy". A Suski na to: "Alaskę też?"