Wiemy, o czym Andrzej Duda będzie rozmawiał z Donaldem Trumpem. Światowe media: To będzie najważniejszy temat - zdjęcie
18.06.20, 06:05Fot. The White House via Flickr, CC 0

Wiemy, o czym Andrzej Duda będzie rozmawiał z Donaldem Trumpem. Światowe media: To będzie najważniejszy temat

14

W zaproszeniu dla prezydenta Andrzeja Dudy amerykański przywódca zawarł podstawowe tematy, jakie mają być omawiane w trakcie spotkania z głową państwa polskiego. Associated Press przekonuje z kolei, że to plan przeniesienia do Polski część wojsk USA wycofywanych z Niemiec będzie najważniejszym tematem rozmowy.

Informacja o spotkaniu Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie 24 czerwca została potwierdzona wczoraj wieczorem przez Biały Dom.

Wczoraj w trakcie nocnego briefingu prasowego podał listę tematów, o których w swoim zaproszeniu mówi Trump. To obronność, energetyka, handel oraz bezpieczeństwo telekomunikacyjne.

Z mojego punktu widzenia ważna jest przede wszystkim obronność, a więc kwestia współpracy militarnej, zwłaszcza w kontekście tego, co ostatnio pan prezydent ogłaszał. To jest jedna rzecz. Druga, oczywiście Trójmorze – bardzo ważne, bo to kwestia naszego rozwoju i inwestycji”

- zaznaczył Andrzej Duda.

Jednocześnie dodał, że znaczenie ma każdy z tematów, choćby energetyka – Polska w końcu sprowadza gaz z USA i chce posiadać kolejny gazoport oraz rozwijać tę współpracę.

Wspomniana Associated Press przekonuje też, że prezydenci w ubiegłym roku rozmawiali w Białym Domu, gdzie Andrzej Duda miał zapewnić, że Polska jest gotowa aby przyjąć żołnierzy USA i przeznaczyć ponad dwa miliardy dolarów na stworzenie stałej bazy amerykańskiej. Donald Trump wcześniej miał przyznać, że zastanawia się nad przeniesieniem części oddziałów USA do Polski w związku z brakiem wywiązywania się przez Niemcy ze zobowiązań w zakresie wydatków obronnych w ramach NATO.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze (14):

Saki Faki2020.06.18 7:53
Na zdjęciu z prawej polityk. Po lewej, no właściwie nie wiadomo co. Skłonienie lokalnego Bantustanu do odgrywania roli państwa frontowego, za pomoc militarną, byłoby dużym sukcesem Trumpa. Zrobić taki myk, żeby Bantustan sam za nią płacił, no to już mistrzostwo.
niech bedzie pochwalony jaroslaw kaczynski2020.06.18 7:16
duda bedzie kupowal za miliardy darmowych dla niemca amerykańskich żołnierzy
Walter2020.06.18 7:12
Podsumowanie działalności Andrzeja Dudy. Andrzej Duda ośmiokrotnie złamał konstytucję, na którą przysięgał, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann. Złamał następujące jej artykuły: art. 2, 10, 32, 42, 126, 173, 183, 187, 190. Dał się poznać jako posłuszny wykonawca poleceń Jarosława Kaczyńskiego. W czasie rządów PO i PSL w Europarlamencie oskarżał polskie władze o sfałszowanie wyborów, nie mając żadnych dowodów. Unię Europejską publicznie nazwał "wyimaginowaną wspólnotą, z której nic nie wynika". Powiedział również "ojczyznę dojną racz nam zwrócić, Panie", co w związku z licznymi aferami PiS-u brzmi jak prośba o kontynuację. Krytykował promowanie przez Unię Europejską żarówek energooszczędnych, być może woli lampy naftowe. Jego prezydentura kosztowała budżet państwa ponad 880 mln zł. Jest rekordzistą w ilości odbytych lotów na koszt podatników. Objął patronat nad uroczystością upamiętniającą 75-lecie powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, oskarżanej o kolaborację z Niemcami. W czasie wystąpień głośno krzyczy i opowiada niewybredne kawały ośmieszające rektora Akademii Górniczo-Hutniczej. Zgodnie z nakazem Jarosława Kaczyńskiego mianował Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Wstydząc się tych nominacji nie wpuścił dziennikarzy na ich zaprzysiężenie. Określił wybór prof. Małgorzaty Gersdorf na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jako "wstyd". Wolał 2 mld zł z budżetu państwa przeznaczyć na dotowanie telewizji tzw. "publicznej", a tak naprawdę pisowskiej, niż na leczenie onkologiczne. Chciał przeprowadzenia wyborów prezydenckich korespondencyjnie w dniu 10 maja 2020 r., które byłyby bardzo łatwe do sfałszowania.
oficer LWP2020.06.18 7:06
rozmawiać będą o: 1. ile pieniędzy polski goj będzie musiał płacić na amerykańskich światowych bandytów w mundurach 2. kiedy rozpocznie się spłacanie przez polskiego goja nienależne żydostwu 300 miliardów dolarów, które w latach 50-tych ubiegłego wieku spłaciły już Niemcy 3. pozostałe tematy są nieistotne dla USA
verizanus2020.06.18 6:55
Podobno są w Polsce tacy ludzie, którzy na trzeźwo i zupełnie poważnie (nie chodzi o folskdojczów itp germanofilów, tylko pogubionych i przy tym użytecznych...) cieszą się z tego że wojska, które pilnowały Niemców po 1945 r. wreszcie stamtąd wyjdą i jeszcze by chcieli, żeby zwiększyli Niemcy wydatki na uzbrojenie ;).
katolicka kretynizacja polski2020.06.18 6:55
Spotkanie dwóch przegrywów!
niech bedzie pochwalony jaroslaw kaczynski2020.06.18 7:19
jeden wart drugiego.
Neutralna2020.06.18 6:46
Opinia o trzaskowskim https://www.cda.pl/video/53645049d
...2020.06.18 6:39
Historyczna chwila dla Polski.
Saki Faki2020.06.18 6:22
Polska ma płacić za amerykańską bazę? Nie dostanie pomocy wojskowej, jak Izrael? Czy szklane paciorki będą gratis, czy przepłacone?
Dam2020.06.18 6:29
Duda i w ogóle PIS mają teraz takie parcie na szkło, że zgodzą się na wszystko, żeby tylko pokazać się u boku Trumpa, bo może kilka punktów procentowych wpadnie.
Saki Faki2020.06.18 6:45
Z rozpędu zapłacą za amerykańską bazę w Ameryce.
anonim2020.06.18 6:56
Taniej byłoby go wkleić w jakieś zdjęcie w phtoshopie. A efekt ten sam. ;) Dość ryzykowna gierka, bo Dumb który ma marne szanse na reelekcję, może chcieć podlizać się swojemu elektoratowi i pokazać jaki to nie jest wszechmocny znowu nie dając mu krzesła... (PAD jest idealny do takich manifestacji. Przecież z Putinem ani z Merkel by się nie ośmielił.) Warto pamiętać że USA nie traktują Polski tak jak Polska USA. A w przypadku Trumpa to nie zdziwiłbym się gdyby przed takim spotkaniem sprawdzał gdzie leży ta cała Poland ;)
Saki Faki2020.06.18 7:12
Nawet czerwonoskórzy nie płacili za budowane forty 😀