Przypomniano o tym podczas ich krajowej konferencji, która odbyła się we Florencji. Ta związana z Kościołem inicjatywa wolontariacka zrodziła się wśród młodych pracowników służby zdrowia jako przeciwwaga dla lansowanej w tamtym czasie aborcji. Tym samym stała się konkretnym wsparciem powstałego wówczas Ruchu dla Życia. We Włoszech działa dziś ponad 300 tego rodzaju instytucji. Ośrodki Pomocy Życiu wspierają młode matki, towarzyszą im w okresie ciąży oraz pomagają w opiece nad noworodkami. W ostatnich czasach osobnym zadaniem jest pomoc nielegalnym bądź pochodzącym z biednych krajów imigrantkom spodziewającym się dziecka.



Podczas konferencji we Florencji  podkreślano, że poczęte życie nie ma narodowości, a każde dziecko zabite w łonie matki to strata nie tylko dla danego kraju, ale dla całej ludzkości. Przypomniano ponadto doniosłość dla obrony życia niedawnego orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zabraniającego w krajach Unii patentowania komórek macierzystych, których pozyskanie wiąże się z niszczeniem embrionu. Ze szczególnym aplauzem spotkał się postulat wprowadzenia poważnego studium bioetyki do programu formacji kapłańskiej w seminariach.



W konferencji wziął udział abp Giuseppe Betori, który w tym czasie niemal zginął w zamachu na swoje życie. Postrzelony został jego sekretarz ks. Paolo Borgi. Policja ustaliła, że hierarchę chciał zastrzelić nie bezdomny, jak przekonywano na początku, ale przygotowany zamachowiec. 70- letni napastnik czekał na arcybiskupa Betoriego na dziedzińcu kurii we Florencji. Oddał strzał w jego kierunku, gdy arcybiskup wraz ze swoim sekretarzem wysiadał z samochodu. Kula trafiła sekretarza - jego stan nie jest ciężki. Nie wiadomo , dlaczego po trafieniu ks. Paolo Borgiego nie strzelił on do właściwej ofiary, a jedynie uciekł z dziedzińca pałacu arcybiskupiego przez zamykającą się właśnie bramę automatyczną. We włoskich mediach pojawiły się spekulacje na temat możliwości związku zamachu właśnie z obecnością arcybiskupa na konferencji o ochronie życia.

 

Ł.A/Radio Watykańskie/wiara.pl