Ponad 50 proc. Polaków uważa, że Ukraina poradzi sobie z odparciem rosyjskiej agresji - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Rzeczpospolitej.

Rosyjska inwazja rozpoczęła się 24 lutego od pełnoskalowego ataku wojsk rosyjskich z różnych kierunków. W pierwszych dniach wojny wydawało isę, że rosyjskim siłom uda się szybko opanować kluczowe obiekty cywilne i wojskowe.

Z czasem jednak uwydatniły się gigantyczne braki rosyjskiej armii oraz motywacja i umiejętności ukraińskich obrońców, którym udało się skutecznie powstrzymać marsz Rosjan, zadając przy tym bardzo ciężkie straty w ludziach i sprzęcie.

Obecnie konflikt trwa już ponad 2 tygodnie. Jak donoszą eksperci, Rosja nie dysponuje już zasobami ludzkimi i sprzętowymi, które mogłaby rzucić na Ukrainę, wobec czego tamtejsze władze podejmują desperackie próby rekrutacji m. in. w Syrii.

Zgodnie z wynikami sondażu przeprowadzonego na zlenie rp.pl, 51,9 proc. ankietowanych uważa, że Ukraińcom uda się skutecznie odeprzeć rosyjską agresję.

Przeciwnego zdania jest 22 proc. badanych. Z kolei opinii na ten temat nie ma 26,1 proc. badanych.

"Częściej w skuteczną obronę Ukrainy wierzą mężczyźni (58% wobec 47% kobiet), osoby młode, do 24 lat (68%), z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym (55%) i średnim (54%), z dochodem poniżej 1000 PLN (62%) oraz powyżej 5000 PLN (58%), ze wsi (53%), miast do 20 tys. mieszkańców (56%), i miast powyżej 500 tys. mieszkańców (59%). Bardziej sceptyczne w tej sprawie są osoby w wieku 25-34 lata (25% odp. przeczących), powyżej 50 lat (23%), z wykształceniem zawodowym (24%), a zwłaszcza mieszkańcy miast 100-199 tys. (33% sceptycznych wobec możliwości skutecznej obrony Ukrainy)" - czytamy.

jkg/rp