Jak informuje PAP, uczestnicy konkursu, który odbył się w Wielkopolskce, zgłosili do konkursu pyry, które pochodziły z tegorocznych zbiorów. Potrawa natomiast, której głównym składnikiem są ziemniaki, mogła być przygotowana w dowolnej formie kulinarnej.

Tytuł pyry obecnego roku zdobył ważący 2022 g ziemniak, zdobywająctytuł największej wielkopolskiej pyry.

- Zwycięska bulwa urosła na polu rolników z Michałowa Drugiego (powiat kaliski). W sobotę w Ostrzeszowie odbył się konkurs na największą pyrę oraz najsmaczniejszą potrawę z ziemniaka. Wzięli w nim udział indywidualni rolnicy oraz przedstawicielki kilkudziesięciu Kół Gospodyń Wiejskich z całej Wielkopolski – podaje portal TVP Info.

Głównym kryterium w konkursie pyry była jej waga. Do konkursu zgłoszonych zostało 19 ziemniaków, które były publicznie ważone. Największa pyra pochodzi z Michałowa Drugiego i ważyła 2022 g.

- Nagrodę w imieniu rodziny odebrała Kinga Włodarz. Na drugim miejscu uplasował się ziemniak Jana Szukalskiego z Rososzycy o wadze 1512 g; na trzecim ważący 1272 g, wyhodowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Potworowianki z Potworowa – czytamy.

mp/pap