Watykan leczy dzieci, wykorzystując sztuczną inteligencję - zdjęcie
04.03.20, 08:22Papież Franciszek w szpitalu dziecięcym/YT/AP Archive

Watykan leczy dzieci, wykorzystując sztuczną inteligencję

15

Watykański szpital pediatryczny Dzieciątka Jezus i IBM nawiązały współpracę, która może zrewolucjonizować leczenie dzieci cierpiących na nowotwory mózgu i rzadkie choroby. „Celem wspólnego projektu jest użycie sztucznej inteligencji, która znacznie przyspieszy proces diagnostyczny, co jest kluczowe w walce z tymi chorobami” – wyjaśnia dyrektor szpitala, Mariella Enoc.

 Nowoczesna pediatria produkuje coraz większe ilości danych. Bardzo trudno zintegrować je w spójny obraz choroby. „Gdyby się to udało, leczenie dzieci przeszłoby na wyższy poziom” – dodaje dyrektor. Informatycy uważają, że jest to możliwe dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Współpraca z IBM pozwoli lekarzom wykryć chorobę w jak najwcześniejszej fazie, kiedy jest jeszcze szansa na jej wyleczenie. Pomoże także wykorzystać zdobyte dane do lepszego zrozumienia chorób i opracowania leków oraz metod leczniczych w przyszłości.

Szpital Dzieciątka Jezus opiekuje się dziećmi i młodzieżą na całym świecie. Jego misją jest pomoc najmłodszym niezależnie od ich pochodzenia i wyznawanej religii. Oprócz Włoch, działa także w krajach rozwijających się, takich jak Tanzania, Etiopia czy Republika Środkowoafrykańska.

 

vaticannews.va

Komentarze (15):

matis892020.03.4 11:45
Wielu ludzi się zastanawia nad oczywistym złem sztucznej inteligencji i chipowania ludzi, a tu proszę, Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik już wie że to dobre i wspiera. To tak jak z sodomią. Była przez wieki zła, za Bergoglio już jest ok.
anonim2020.03.4 17:00
I jeszcze śmie leczyć dzieci, to jawny sprzeciw wobec rozkazów Boga: "Przejdźcie za nim przez miasto i zabijajcie bez zmrużenia oka, i nie litujcie się! Wybijcie do nogi starców, młodzieńców i panny, kobiety i DZIECI" Leczenie dzieci zamiast ich mordowania to bunt przeciwko Bogu. Jakby Bóg chciał żeby te dzieci były zdrowe to by nie zsyłał chyba na nie choroby, proste, nie?
STANISLAW2020.03.4 9:10
U nas takie leczenie zaczęło się dawno. U mnie lekarz wyszukuje leków w komputerze. Podpowiada mu google. Czy nie nie sztuczna inteligencja?
ryszard2020.03.4 10:37
NIE
dek2020.03.4 12:08
Świetne! Ha, ha, ha
ryszard2020.03.4 9:04
Kto nie korzysta z stosowania sztucznej inteligencji będzie przegrywał. Najlepszym dowodem są ostatnie wybory do senatu - PO systemem optymalizacji rozlokowała kandydatów tam gdzie mieli największe szanse wygrania (a nie wg sentymentów czy historycznych przyzwyczajeń) i wygrali. Podobna "sztuczka" szykuje się w wyborach prezydenckich.Wyborcza buta Borusewicza w tym w tym właśnie może mieć swe źródło.
Druh Ryszard 2020.03.4 8:56
Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka ? Nawet jeśli tak się nie stanie, to czy wtedy wiara w sztuczną inteligencję nie wyprze wiarę w Boga ? Jak dobrze widzimy, żadna nauka nie jest w stanie zapobiec temu co nieuniknione, a nim jest śmierć życia ziemskiego człowieka. I tego faktu nie zmieni żadna sztuczna inteligencja bądź coś jeszcze bardziej nowatorskiego. Więc więcej trudu skierować na życie wieczne, a nie na to co krotochwilne i przemijające. Od szpitala Kościoła Katolickiego należy oczekiwać zachowania proporcji i miarkowania, a nie pokładania zbyt wielkich nadziei w tym co niedoskonałe - boć każdy wytwór myśli człowieka, jest niedoskonały i zawodny. Jak widać, człowiekowi z tym faktem trudno jest się pogodzić.
Cierpliwy.2020.03.4 16:14
Bardzo celnie.
Katolik2020.03.4 8:39
Nie! To dopuszczenie Szatana wprost do dzieci! Tylko szczera modlitwa, a wręcz szturm modlitewny. Watykan zdaeje się być naprawdę siedzibą Szatana. :(
wania2020.03.4 9:45
weź pigułkę bo nienawiść do ludzi wierzących odbiera ci rozum.
polak2020.03.4 8:31
komitet wyborczy Sok z Buraka kidawy błońskiej --emituje hasło dnia ---------chcesz pracować do śmierci to ,,--glosuj na PPPPP eł OOOOOOO""
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.4 8:28
To sztuczna inteligencja to już nie diabeł wcielony? Nie znak bestii? Doktryna KK przypomina sen szaleńca. Nie sposób się połapać. Taki bałagan, że za chwilę ktoś w KK zaproponuje zniesienie celibatu, albo akceptację homoseksualizmu.
RHQQ22020.03.4 8:44
Ależ już Jan Paweł II w 1983 roku ogłosił nową wersję Kodeksu Prawa Kanonicznego, gdzie w odróżnieniu od kodeksu z 1917 roku, w żaden sposób nie penalizuje homoseksualizmu. Akty homoseksualne księży są taktowane na równi z aktami heteroseksualnymi i podpadają pod kanon mówiący ogólnie o przestępstwie przeciw VI przykazaniu Dekalogu. Reforma JPII wyłączyła także czyny pedofilne z rzędu najcięższych przestępstw przeciw wierze katolickiej i uczyniła z nich przestępstwo pospolite, pod względem karnym podobne do wielu innych. Dotycząca ich i nic nie mówiąca formuła "powinien być ukarany sprawiedliwą karą" powtarza się w Kodeksie kilkanaście razy w odniesieniu do wielu banalnych przestępstw. Surowiej od pedofilii nowy Kodeks Wojtyły traktuje nawet czerpanie zysków z ofiar mszalnych czy trwałe współżycie z osobą dorosłą. A zniesienie celibatu jest przecież nieustannym przedmiotem dyskusji w Kościele nie od dziś.
wania2020.03.4 9:44
LOL, widać jak niektórzy żyją w wirtualnym świecie - gdzie jest stanowisko kościoła katolickiego mówiące że sztuczna inteligencja to diabeł wcielony? Ty widać jak w komunizmie - walczysz z wyimaginowanymi problemami....
anonim2020.03.4 10:00
Istnienie Kościoła, jego dogmaty jak i jego stosunek do wiernych uwłacza ludzkiej inteligencji i stoi do niej w opozycji. Sztuczna inteligencja to też jakaś tam inteligencja zatem też w opozycji do tego co reprezentuje Kościół. A jak Kościół nazywa swoją opozycję - diabłem lub szatanem. Zatem wcielanie w życie sztucznej inteligencji to właśnie diabeł wcielony.