Waszczykowski: UE zmienia podejście ws. migrantów i są ku temu instrumenty - zdjęcie
15.11.21, 16:07fot. yt/polskie radio pr3

Waszczykowski: UE zmienia podejście ws. migrantów i są ku temu instrumenty

7

Były szef MSZ, a obecnie eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości był dziś gościem na antenie Polskiego Radia 24. Jednym z głównych tematów rozmowy był nasilający się od około tygodnia kryzys migracyjny na granicy z Białorusią oraz nastawienie Unii Europejskiej do tego problemu.

Wcześniej Unia Europejska nie chciała wspierać ochrony granic, bo mówiono, że UE nie chce przekształcać Europy w fortecę. Mówiono, że wartością europejską jest otwartość i masowe przyjmowanie migrantów, uchodźców. To się zmieniło – powiedział Waszczykowski.

Jak wskazał europoseł Prawa i Sprawiedliwości z eurokraci przestali obecnie forsować narrację o "Europie bez murów" i zdecydowali się na rozpoczęcie rozmów o współfinansowaniu muru, który powstanie na polsko-białoruskiej granicy.

Drugą zasadniczą kwestią, na którą wskazał były szef resortu dyplomacji, jest ciągłe przekonanie panujące w krajach "starej UE", że z Łukaszenką i Putinem da się rozumieć na stopie partnerskiej, bez konieczności stawiania spraw ostro ze strony krajów demokratycznych. Witold Waszczykowski przestrzega przed takim podejście i określa je jako bardzo niebezpieczne.

Waszczykowski wskazał, że „bardzo dużo instrumentów, które mogą wypchnąć Białoruś z rynków międzynarodowych" jest stale do wykorzystania.

Jeszcze więcej można zrobić wobec Rosji. Jest natomiast deficyt woli, bo ciągle pokutuje mit, że z Rosją można się dogadać czy dużo zarobić na współpracy – podkreślił Waszczykowski.

- Nie ma deficytu instrumentów, jest deficyt woli, aby ukarać Putina i Łukaszenkę – dodał.

 

mp/polskie radio 24

Komentarze (7):

Po 11 ...2021.11.15 17:28
Niestety UE to miękka ppipppa. Nie potrafiła ukarać PiSu, to i z Łukaszenką się ociąga.
Mała162021.11.15 17:18
"UE zmienia podejście ws. migrantów" - pupa, Jasio , karuzela- a głupiemu radość. O święta naiwności...
🌈🌈🌈🌈🌈***** *** 🌈🌈🌈🌈🌈🌈💪💪💪💪💪💪💪💪💪2021.11.15 17:05
Takiego "cudu gospodarczego" nie mieliśmy od ponad 20 lat. Brawo PiS!
matis892021.11.15 16:46
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Asd2021.11.15 16:23
" mówiono, że UE nie chce przekształcać Europy w fortecę. Mówiono, że wartością europejską jest otwartość i masowe przyjmowanie migrantów" Jest pan hipokrytą. To nie UE mówiła a POLSKA wpuszczała najwięcej imigrantów spoza UE. Ok 2 mln rocznie
Polak2021.11.15 16:23
" mówiono, że UE nie chce przekształcać Europy w fortecę. Mówiono, że wartością europejską jest otwartość i masowe przyjmowanie migrantów" Jest pan hipokrytą. To nie UE mówiła a POLSKA wpuszczała najwięcej imigrantów spoza UE. Ok 2 mln rocznie
ect2021.11.15 16:48
To z Asada zrobiłeś się Polakiem?