Warte 36 mln euro papierosy i tytoń przejęte w ramach operacji 15 krajów UE - zdjęcie
27.12.20, 11:53fot. kas

Warte 36 mln euro papierosy i tytoń przejęte w ramach operacji 15 krajów UE

1

- Ponad 67 milionów papierosów oraz 2,6 tony tytoniu o wartości ok. 36 milionów euro, przejęto podczas specjalnej operacji służb 15 państw Unii Europejskiej – czytamy na portalu TVP Info.

W wyniku przeprowadzonych akcji zatrzymanych zostało 17 osób, które były zamieszane w przemyt wyrobów nikotynowych. Służby 15 krajów UW zarekwirowały dziesięć ciężarówek, wykorzystywanych przez przemytników. Tylko na terenie Polski zabezpieczonych zostało 6 milionów papierosów.

Operacja została przeprowadzona w listopadzie z wykorzystaniem informacji operacyjnych służb celnych Litwy oraz Wielkiej Brytanii. Jak wynikało z ustaleń zdecydowana większość papierosów była produkowana na Białorusi, skąd przez z państw nadbałtyckich wiedzie szlak przerzutowy przez całą Europę. Papierosy z Białorusi były przemycane na Litwę, a następnie przewożone do krajów zachodnich Unii Europejskiej i na Wyspy.

Ogółem przechwyconych zostąło ponad 67 mln papierosów oraz 2,6 tony tytoniu o wartości ok. 36 mln euro. Straty podatkowy oszacowano na kolejne 30 mln euro.

– Ta udana wspólna operacja celna pokazuje znaczenie współpracy i koordynacji w walce z nielegalnym handlem papierosami. Transgraniczny charakter tego nielegalnego handlu utrudnia bowiem krajom UE samodzielną walkę i właśnie w tym przypadku OLAF i Europol wnoszą rzeczywistą wartość dodaną – poinformował Ville Itälä, dyrektor generalny OLAF.

 

mp/portal tvp info/olaf

Komentarze (1):

Hamer2021.01.10 21:17
No i co ja teraz zajaram???