Warsztaty z domowej aborcji w Poznaniu?! - zdjęcie
30.05.18, 08:35Fot. Suparna Sinha via Flickr, CC BY-SA 2.0

Warsztaty z domowej aborcji w Poznaniu?!

Według lokalnych mediów, w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał miały miejsce „Warsztaty z rewolucji”, których celem było prezentowanie narzędzi medycznych i domowych sposób przeprowadzenia aborcji! Jak czytamy w "Gazecie Polskiej Codziennie", prezentować je mieli w podlegającej urzędowi miasta placówce lewicowi aktywiści z Hiszpanii.

Nagranie ze wspomnianych warsztatów opublikował portal RadioPoznan.fm. Widać na nim lewicową aktywistkę, która pokazuje jeden z przyrządów i tłumaczy, jak działa. Dodaje, że u niej właśnie takim narzędziem przeprowadzono aborcję. O sprawę zapytała Galerię „Gazeta Polska Codziennie”. W odpowiedzi tłumaczy się między innymi, że nie są tam organizowane żadne wydarzenia niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem. Dodano też jednak:

Odbywają się natomiast warsztaty z kolektywem Gyne Punk z Barcelony, który od lat zajmuje się sztuką ciała nawiązującą do tradycji performansu spod znaku Akcjonizmu Wiedeńskiego”.

I dalej:

Podczas otwartej prezentacji w środę 23.05 członkinie grupy podzieliły się wiedzą historyczną odnośnie do rozwoju dziedziny ginekologii i zaprezentowały m.in. używane dawniej narzędzia. Prezentacja i warsztaty mają charakter artystyczny i wyrażają osobiste przekonania autorek”.

Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania Justyna Makowska przekonuje, że to nie instruktaże aborcyjne, a warsztaty „związane są natomiast tematycznie ze sztuką ciała i dotyczą m.in. narzędzi laboratoryjnych czy rozwoju ginekologii”.

dam/"Gazeta Polska Codziennie",Fronda.pl