"Prosimy nie publikujcie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych” – apeluje w czwartek oficer prasowy Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Magdalena Busz.

Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności" – zaznacza oficer prasowa.

W trakcja Majówki 2033, począwszy od niedzieli 1 maja na terenie prawie całego kraju będzie miał miejsce ruch kolumn pojazdów wojskowych, co ma związek z ćwiczeniami wojskowymi.

Jak podaje komunikat "w ramach ćwiczenia, od 1 maja do końca miesiąca, po drogach województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych".

Pojazdy wojskowe będą się poruszały po autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.

„Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami” – wyjaśnia oficer prasowa.

Pojazdy biorące udział w ćwiczeniach najczęściej poruszać się będą w nocy, aby zminimalizować utrudnienia w ruchu” – czytamy.

"Jednak niektóre przejazdy będą odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu" – zaznaczyła.

Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi” – dodała.

Wojsko Polskie zwraca się z apelem, aby chronić dane dotyczące przejazdów kolumn wojskowych.


mp/pap/wojsko polskie