USA: Antysemicki motyw strzelaniny w Jersey City? - zdjęcie
11.12.19, 19:07Zdj. Edward Kimmel, CC BY SA 2.0, Flickr

USA: Antysemicki motyw strzelaniny w Jersey City?

4

Powodem wczorajszej strzelaniny w amerykańskim mieście Jersey City był mógł być antysemityzm i wrogość wobec policji. Lokalne władze poinformowały, że sprawcy ataku świadomie wybrali koszerny sklep. W strzelaninie zginęło 6 osób.

Burmistrz Jersey City Steven Fullop poinformował, że dwaj sprawcy wczorajszej strzelaniny nieprzypadkowo wybrali cel ataku. - Uważamy, że był to celowy atak na żydowski koszerny sklep - mówił Fullop.

Burmistrz poinformował, że nagrania z ulicznych kamer pokazują, że sprawcy podjechali pod sklep minivanem, stanęli naprzeciwko otwartych drzwi, wyszli z samochodu i zaczęli strzelać z karabinów do środka.

Po interwencji policji obaj sprawcy zostali zastrzeleni. Śmierć poniosło także troje cywilów oraz jeden policjant.

Dyrektor wydziału bezpieczeństwa publicznego James Shea powiedział, że na razie nie ustalono definitywnie czy antysemityzm był motywem sprawcy.

Zwrócił jednak uwagę, że sprawcy mogli zaatakować wiele osób na zatłoczonej ulicy ale wybrali klientów koszernego sklepu. Dziennik New York Times poinformował, że sprawcy ataku umieszczali w mediach społecznościowych antysemickie wpisy oraz wyrażali wrogość wobec policji.

W samochodzie sprawców znaleziono manifest ale z tego dokumentu nie wyłania się jednoznaczny motyw.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze (4):

Ciekawe czy też nie lubił Żydów?2019.12.11 22:27
W miniony piątek policja otrzymała zgłoszenie, że w jednym z mieszkań w Sopocie mąż pobił żonę. Interweniujący funkcjonariusze dowiedzieli się od kobiety, że jej mąż kilka tygodni wcześniej ponownie z nią zamieszkał i już po kilku dniach zaczął wszczynać awantury, podczas których wyzywał ją i bił. – W trakcie interwencji do mieszkania wrócił 72-letni mąż kobiety, który od razu został zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu. W rozmowie z policjantami przyznał się, że uderzył żonę oraz stwierdził, że w swoim mieszkaniu będzie robił, co mu się podoba – informuje Lucyna Rekowska, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.
Miruś imbecylku2019.12.11 21:48
Miruś imbecylku, a kto ciebie lubi? I czyja to wina? Niczyja, tylko ten twój qrewski charakterek
Mirek2019.12.11 20:42
Dlaczego tak bardzo świat nie lubi Żydów ?!!. Żydzi cały czas oskarżają inne nacje o antysemityzm ale swojej winy w tym absolutnie nie widzą . Być może cały świat jest temu winny tylko nie Żydzi .
ktoś tam2019.12.11 20:08
Ciekawe dlaczego tak nie lubili Żydów?