Amerykański stan Alabama przyjął przepisy, wedle których zastosowanie procedury „zmiany płci” na nieletnich może oznaczać dla lekarza karę nawet 10 lat więzienia. Ustawa została podpisana przez republikańską gubernator stanu Kay Ivey.

Przepisy wzorowane są na rozwiązaniu podobnym do tego, które wprowadziła Floryda. Chodzi między innymi o możliwość decydowania przez rodziców o edukacji ich dzieci.

Bardzo mocno wierzę, że jeśli dobry Bóg uczynił cię chłopcem, jesteś chłopcem, a jeśli uczynił cię dziewczynką, jesteś dziewczynką”

- powiedziała Ivey.

Nowe przepisy kryminalizują stosowanie „blokerów dojrzewania” przez lekarzy w przypadku dzieci. Chodzi też o inne procedury medyczne dotyczące „zmiany płci” jak chociażby kastracja czy histerektomia.

Gubernator wskazywała na konieczność ochrony dzieci przed radykalnymi i zmieniającymi życie lekami oraz operacjami na tak wrażliwym etapie życia. Ustawa oznacza także zakaz propagowania ideologii LGBT w szkołach czy korzystania przez chłopców podających się za dziewczęta z żeńskich toalet.

dam