Uri Awneri: Czego w Izraelu uczą o Polakach - zdjęcie
25.06.19, 17:13

Uri Awneri: Czego w Izraelu uczą o Polakach

24

Rozsądny głos z Izraela - w niemieckich mediach. Na socjalistycznym niemieckim portalu ,,Neues Deutschland'' opublikowano ważny artykuł Żyda, posła do Knesetu. Uri Awneri, urodzony w 1923 roku w Niemczech jako Helmut Ostermann, wyjaśnia w nim, jak skrajnie fałszywe są dziś izraelskie przekonania o Holokauście i jego rzeczywistych sprawcach. W Izraelu uczy się, że było to dzieło niemiecko-polskie, podczas gdy naprawdę Hitler chciał wymordować Słowian tak samo, jak Żydów, pisze Awneri.

Autor rozpoczyna swój tekst od informacji, że pisał swego czasu książkę o upadku komuznimu w Europie. Wkrótce potem ze swoją żoną Rachel był w Polsce. ,,Gdy odwiedziliśmy Warszawę, zaskoczyła nas wielość tablic upamiętniających miejsca, w których Polak został zamordowany przez Niemców. Do tej pory nie mieliśmy pojęcia, jak wielki był polski opór przeciwko nazistom'' - pisze Awneri.

Autor komentuje następnię sprawę izraelskiego oburzenia na naszą ustawę o IPN.

,,Polski parlament zdecydował, że każdy, kto mówi o <polskich obozach zagłady>, może trafić na trzy lata do więzienia. Prawidłowe określenie to <nazistowskie obozy zagłady w Polsce>. To słuszne. A jednak w Izraelu wybuchło prawdziwe oburzenie. Jak to? Polacy zaprzeczają Holokaustowi? Twierdzą, że nie pomagali nazistom w prześladowaniu i mordowaniu Żydów? To oczywiście fasz. Polacy nigdy nie porozumieli się z nazistami, nawet tak, jak inne państwa europejskie'' - pisze Awneri.

Jak dodaje, owszem, istnieli polscy kolaboranci - tak samo, jak we wszystkich innych krajach. Przecież sa także palestyńscy kolaboranci na terenach zajmowanych dziś przez Izrael, dodaje Awneri, w młodości działacz syjonistyczy, dziś działacz pokojowy. Jednak celem Hitlera było nie tylko wymordowanie wszystkich Żydów - dokładnie to samo chciał zrobić ze Słowianami, przypomina autor następnie..

,,W Izraelu nikt nie zadaje sobie pytania, dlaczego w Polsce żyły miliony Żydów. Bo kraj ten był wcześniej najbardziej otwartym, najbardziej tolerancyjnym w Europie'' - stwierdza Awneri, opisując też bardzo skomplikowane polsko-żydowskie relacje po I wojnie światowej.

,,Takie fakty nie są u nas znane. Izraelczyków uczy się natomiast, że Holokaust był wspólnym niemiecko-polskim przedsięwzięciem, a piece w Auschwitz obsługiwali Polacy" - kończy ponuro.

I oby jak najwięcej takich głosów, jak ten Uriego Awneri, dających żywe świadectwo prawdy historycznej. To w Izraelu trzeba przede wszystkim naświetić fakty o wyłącznie niemiecko-austriackiej odpowiedzialności za Holokaust. Dla polskiego rządu jest tu wielkie zadanie wspierania tego procesu.

mod

Komentarze (24):

grimm2019.06.26 14:58
I jakie świadectwo ten rozsądny głos z Izraela wystawia Morawieckiemu w podskokach wycofującego nowele ustawy o IPN? Bez komentarza..
and332019.06.26 13:35
Uri Avneri zmarł w ub. roku. Był ciekawym przykładem żyda który przeszedł drogę od walczącego syjonisty do bojownika o pokój na świecie. RIP.
anonim2019.06.26 11:45
Dlatego właśnie KAŻDA wycieczka żydowskiej młodzieży do KL Auschwitz powinna się rozpoczynać od Warszawy, od Muzeum Ulmów i paru innych miejsc gdzie OBOWIĄZKOWO musieliby wysłuchać polskich historyków i zobaczyć jak było naprawdę. Dopiero potem do KL Auschwitz. Jeśli się nie zgodzą to nie wpuszczać do Polski.
Ewa2019.06.26 11:04
Może polski rząd wpadnie w końcu na pomysł, by zaprosić tego człowieka i nagrać z nim film, który posłuży do rozprzestrzenienia na świecie tej prawdy, bo słowu pisanemu się dziś nie wierzy. Może film reklamujący Polskę i wszelkie manipulacje wokół niej, których dopuszczają się Niemcy, Rosjanie, Żydzi itp.
Ja2019.06.26 9:13
Odświeżane kotlety. Czytałem o tym kilka lat temu. I co zmieniło się coś w kłamliwym nauczaniu.
anonim2019.06.26 5:13
Warto też przypomnieć o zasadzie : dziel i rządź stosowanej wówczas przez Niemców, podbite przez nich rasy miały się wzajemnie nienawidzić. Warto prześledzić jak ta zasada konfliktowania społeczeństw, rządzenia przez prowokowanie wojen wewnętrznych, funkcjonuje w systemach totalitarnych, czy nie jest podstawowym narzędziem zdobywania i utrzymywania władzy?
Ryszard Olejniczak2019.06.25 20:52
Przepraszam, że znów ja, ale nie sposób nie dopisać chociażby tych najprostszych słów. Pan Bóg wybacza nawet gdyby miał się ostać jeden sprawiedliwy. Bogu więc niech będą dzięki za wszystkich Synów Narodu Wybranego takich jak Uri Awneri., którzy ocalają cały Świat.
PRZEMYSLAW2019.06.26 2:26
Ryszard, napisz kim on był, nie słyszałem?
Ryszard Olejniczak2019.06.26 7:13
Nie wiem kim był, wiem kim ma odwagę być. Dobry łotr, stał się dobrym dopiero kiedy za łotra został uznany..
nikt2019.06.25 19:54
Niczego dobrego . Nie muszę czytać , znam ich pogardę do Polaków - Słowian ( i Słowian nie- Polaków ) z pierwszej ręki .
anonim2019.06.25 18:58
Skladam Panu wyrazy szacunku ipozdrowien Arystokrata Ducha Zyczliwy Aron
Szendzielarz2019.06.25 18:53
prawidłowe określenie to <niemiecki obozy zagłady w Polsce>
Ryszard Olejniczak2019.06.25 18:47
Niestety przyszło nam żyć w czasach w których wszystko stało się towarem. Zarówno nasza historia jak miejsca chwały czy kaźni. Mimo pewnych okresowych różnic miedzy opcjami politycznymi, per saldo jesteśmy traktowani jak towar - my i nasze dzieci. Wystarczy, w zależności od panującej opcji, pomruk z Berlina, Brukseli lub Izraela aby Warszawa pokornie godziła się na każdy antypolonizm, wmawiając nam, że to tylko przecieżdeszcz pada. Dużo by o ty mówić ale ograniczę się jedynie do pewnego "szczegółu". Między Warszawą a Pruszkowem przy linii kolejowej na granicach Pruszkowa stoi pewien mur, na którym z trudem można jeszcze odczytać napis "Tędy przeszła Warszawa". Jadąc wczoraj tamtędy odważyłem się spytać grupę młodzieży (nerwowo liczącą, że punkty na świadectwach uniemożliwią im kontynuowanie nauki w warszawskich liceach) czy wiedzą o co chodzi - odpowiedzieli w zniecierpliwieniu " im się chyba udało. ale nas to upiepszą". A przez to miejsce przegoniono przecież, pod kulami a w najlepszym przypadku batem i kopniakami, milionowe miasto w tym kobiety, starców oraz dzieci. Dla tych najmniejszych była to zazwyczaj ostatnia droga. Większości, nigdy już, do ukochanej Warszawy nie wróciła.. Bo albo nie miał kto wrócić, albo nie było do czego, a potem zrzeszeni w UB Żydzi nie pozwolili. Napis na płocie niedługo już trudno będzie przeczytać a i mur się ostatecznie wali. Nieco lepiej ma się jeszcze wieżyczka strzelnicza na której w tamtych okrutnych czasach, w niemieckiej służbie, wachę trzymali Ukraińcy.
Szlomo Rozencwajgier2019.06.25 18:38
Jak tam było tak tam było, teraz po upływie tylu lat nikt już nie wie dokładnie. Po co rozdrapywać rany stare? Wybaczamy wam. W przyszłość trzeba nam patrzeć a ona w dobrych barwach się jawi. My już dogadani z panem Kalkstein zaraz po wyborach na jesieni pierwsze transze czekamy. Zapłaćcie odszkodowania, uregulujcie zaległości i wspólnie stawimy czoła Putinowi. Ameryka was obroni!
PRZEMYSLAW2019.06.26 2:21
Aj, waj, Wielki mi z ciebie Szlomo! Kłamstwo, kłamstwem poganiasz!
Reytan2019.06.25 18:25
Prawdziwe filmy polskie NIGDY nie trafia na ekrany miedzynarodowe. Mozna ich produkowac tysiace,nic nie pomoze. Trzeba atakowac Izrael za ludobojstwo na Palestynczykach. Pomoze od razu,bo zaboli. Polska powinna przylaczyc sie do srodkow przeciwko Izraelowi Unii Europejskiej,zamiast je zwalczac. Unia popiera powstanie Panstwa Palestyny,zwalcza nielegalne osiedla zydowskie na Prawym Brzegu ,i aneksje Wzgorz Golan. Ponadto Unia bojkotuje wszystkie produkty pochodzace z tych osiedli. Polska tymczasem popiera w Unii Izrael,ponaszac tego ogromne konsekwencje polityczne.
zz2019.06.25 19:22
a dlaczego polskie filmy nie mogą trafić na ekrany międzynarodowe? jak się zrobi odpowiednią dystrybucje, reklame filmowi (poprzez udział gwiazd i całej tej otoczce) a jeszcze przy okazji film będzie prawdziwą historią, z wartką akcją i efektami specjalnymi, to taki film sam się sprzedaje, a nie "ktoś" decyduje czy można go puszczać w kinach. Klient słyszy o czymś dobrym, to oczekuje tego, w dobie neta naglośnić takie coś to nie sztuka. Dla nas opłacalnym byłoby nawet stracić na tym filmie finansowo (sprzedawać za przysłowiowego dolara), zyskać zaś piarowo, choć to nie byłby żaden pijar, tylko prawda historyczna. Jest wiele filmów przeklętych przez lewctwo, które odniosły przez to własnie przeklęcie, wielki sukces. A że "górale z Golan" nie pozwolą? jak się "góralą z Golan" odpowiednio zapłaci, to nie tylko pozwolą ale sami w takim filmie zagrają, takich jest na kopy - za szmal zrobią wszystko
zz2019.06.25 17:40
co najbardziej dociera do ludzi? sztuka masowa !!!! FILMY FABULARNE !!! o prawdziwej historii Polski, o Pileckim, o Karskim, o Enigmie, o Hołdzie Ruskim, o Kłuszynie, o Kampani Wrześniowej, o Pakcie Ribentrop-Mołotow. Z takich filmów, w doborowej obsadzie(nie żałować na gwiazdy z hollywooda), z efektami specjalnym (mamy już swoich specy, choćby ci od Wiedźmina), scenariusze są już praktycznie gotowe (prawdziwe wydarzenia, życiorysy), ludzie dowiedzą się więcej niż byśmy Darem Młodzieży po lądzie nawet pływali albo nim latali. Film to, jak zauważył sqrwiel stalin, najważniejsza ze sztuk. Co by o stalinie nie gadać, to oprócz tego ze był sługusem belzebuba, ale o tym co trafia do ludzi rozkminił już w tatach 30tych. ub. wieku. Dwa, trzy filmy o prawdziwej historii Polski (z adnotacją "OPARTE NA PRAWDZIWEJ HISTORII") i z łotra narodów, jakim chcą z nas zrobić, stajemy się bohaterami, jakimi z natury jesteśmy!!!!
Joanna2019.06.25 18:08
W samo sedno :)
Hi, hi ... nic smiesznego2019.06.25 17:36
Niestety glos Uri Awneri wkrotce zamilknie, on ma 96 lat. Ale tu nie trzeba Zydow z Izraela by wydzierali mordy. Polska ma wielka czworke "hejterow": Grabowski Gross Bikont Engelking Tylko z tej czworki Grabowski jest historykiem
nn2019.06.26 15:03
Wszyscy mają pochodzenie żydowskie. Być może dzięki poświęceniu Polaków przetrwali wojnę, a teraz plują nam w twarz. Jestem pewna, że gdyby po tych oszczerstwach irozpętało się podobne prześladowanie żydów w Europie mało kto teraz podjął by się ich ratowania.
polak2019.06.25 17:30
POLACY NAPADLI NA NIEMCÓW I NIEMCY BRONILI SIĘ RAZEM Z ŻYDAMI PRZED FASZYSTAMI Z POLSKI --SOWIECI TEŻ BRONILI SIĘ PRZED FASZYSTAMI Z POLSKI OBOZY KONCENTRACYJNE ZAKŁADALI POLACY TAK WYGLĄDA """HISTORIA "" II WOJNY ŚWIATOWEJ W/G ŻYDÓW ---POLSKI RZĄD DOPIERO W OSTATNICH LATACH PROSTUJE TE ŻYDOWSKIE KŁAMSTWA ,,ALE NIEKTÓRYM "POLAKOM "TO SIĘ NIE PODOBA -I JAK TYCH ""POLAKÓW" MOŻNA NAZYWAĆ po-LAKAMI
Artus2019.06.25 17:26
jasne, trzeba przekonywać świat, ale jeszcze bardziej trzeba szukać źródeł tych kłamstw, uderzać w przyczyny, nie skutki ... do tego trzeba odwagi ludzi wolnych ...
MAREK19542020.01.5 8:41
Mówisz: "do tego trzeba odwagi ludzi wolnych ... " I, koniecznie dodaj, w pierwszej kolejności ROZUMU. Tak, że spoko....