Unijna komisarz przypomina: UE nie ma kompetencji w kwestii aborcji - zdjęcie
25.11.20, 18:36

Unijna komisarz przypomina: UE nie ma kompetencji w kwestii aborcji

3

W Parlamencie Europejskim trwa dyskusja nad rezolucją dot. aborcji w Polsce, mającą wyrazić wsparcie dla „Strajku Kobiet”. Komisarz ds. równości Helena Dalii podkreśliła, że Unia Europejska nie ma żadnych kompetencji w kwestii aborcji w państwach członkowskich. Dodała przy tym, że KE ma zastrzeżenia co do samego Trybunału Sprawiedliwości.

- „Ochrona praw kobiet jest moją misją jako komisarz, ale także moją osobistą walką” – deklarowała w Parlamencie Europejskim Helena Dalii.

Unijna komisarz ds. równości przekonywała, że kluczowe dla kobiet i dziewczyn są wysokiej jakości usługi zdrowotne dot. reprodukcji i życia seksualnego. Wskazywała tutaj na antykoncepcję, kwestie bezpłodności, chorób nowotworowych oraz dostęp do aborcji.

- „Z punktu widzenia prawnego jasne jest, że UE nie ma kompetencji, jeśli chodzi o prawo do aborcji w państwie członkowskim. Przepisy prawne w tej dziedzinie leżą w gestii danego państwa członkowskiego” – zaznaczyła maltańska polityk.

W kwestii orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który 22. października uznał za sprzeczne z konstytucją przepisy pozwalające na aborcję w przypadku choroby bądź wady płodu, Dalii stwierdziła, że Komisja Europejska ma wątpliwości co do samego TK.

kak/PAP

Komentarze (3):

Rzymianin2020.11.27 7:15
Helena Dalii to kłamczucha, kiedy mówi, że ochrona praw kobiet jest jej misją, bo polskim miastom, które przyjęły kartę praw i wspierania rodziny (rodzina= kobieta+mężczyzna+dzieci) ukradła pieniądze. Czyżby kobiety, które żyją w rodzinach nie były dla niej kobietami?
To zerowy mandat demokratyczny.2020.11.26 12:13
A ja mam wątpliwości co do Komisji Europejskiej. Dlaczego o poziomie demokracji w jakimś kraju chce orzekać ciało tworzone na zasadzie delegowania tam urzędników z państw członkowskich ?
Jahu🐟2020.11.25 19:40
..ale komu przypomina? no oczywiście, że naszym lewusom i donosicielom bo nasze lewusy nowośmieszne nie mają pojęcia o praworządności, tylko gęby napchane do pełna Konstytucją, ale ostatnio po wyroku TK jakby im ta Konstytucja w gardle stanęła. 😆😆😆