Ukrainiec zarobi jak Polak. Polsce brakuje rąk do pracy - zdjęcie
05.05.16, 08:40

Ukrainiec zarobi jak Polak. Polsce brakuje rąk do pracy

Pracownikom ze Wschodu trzeba będzie zapewnić takie same pensje jak Polakom – informuje „Rzeczpospolita”. W 2017 roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia, nad którą pracuje rząd. Zmiany wymusza unijna dyrektywa.

 

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że to nie koniec utrudnień. Wprowadzone zostaną dodatkowe typy zezwoleń: 8-miesięczne na pracę sezonową i 6-miesięczne na krótkoterminową. Wydawać je będzie starosta.

Obecnie pracodawca składa tylko w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o chęci zatrudnienia obcokrajowca, a ten przez pół roku może legalnie pracować w Polsce bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia. 

Pracodawcy zatrudniają rocznie blisko 550 tys. pracowników ściąganych głównie z Ukrainy. To pracownicy m.in. branży budowlanej czy rolnictwa. Ich praca jest tańsza, a jednocześnie przybysze wypełniają lukę po milionach Polaków, którzy wybrali emigrację zarobkową. Jednak po wprowadzeniu przygotowywanych zmian, liczba pracowników zza wschodniej granicy może się zmniejszyć.

bjad/tvp info/rzeczpospolita