Ukraińcy dziękują Polakom! Przeczytaj piękny list - zdjęcie
24.11.14, 16:02

Ukraińcy dziękują Polakom! Przeczytaj piękny list

31

Ukraińcy, którzy mieszkają w Polsce, dziękują Polakom za trwające już rok wsparcie! Z okazji rocznicy rozpoczęcia protestów na Majdanie w Warszawie rozdawano list, w którym Ukraińcy wyrażają swoją wdzięczność za poparcie ich walki o wolność.

Przedstawiamy treść listu:

Drogi Polaku, Drogi Przyjacielu,

Już od roku na Ukrainie trwa ciężka walka. 

Najpierw: EuroMajdan i całodobowy protest na mrozie dziesiątek i setek tysięcy ludzi w ciągu długich zimowych miesięcy. Polacy byli razem z nami w namiotach i na barykadach, spali razem z nami na podłodze w Domu Związków Zawodowych, częstowali nas gorącym polskim bigosem.

Później: strzelanie do manifestujących na Majdanie. Polacy podali nam swoją rękę i gościnnie przyjęli dziesiątki rannych u siebie w kraju. Czasami bez wiz i dokumentów, bez żadnych formalności – jak brat ratuje brata, tak i Polak ofiarował swą pomoc Ukraińcowi.

Dalej: aneksja Krymu i wojna na wschodzie Ukrainy, gdzie liczba ofiar przekroczyła już 4000 osób, a rannych jest już ponad 10 000. Polacy znowu pomagają Ukrainie – stanowczo i odważnie – ryzykując narażeniem się wspólnemu wrogowi.

W ciągu tego – najtrudniejszego roku współczesnej historii – Ty, Bracie-Polaku zawsze jesteś obok. Twoje wsparcie, zarówno SŁOWEM, jak i DZIAŁANIEM jest bezcenne. Każdy Twój dobry gest w kierunku Ukrainy jest dla nas istotny.

Jesteśmy tu nie tylko, po to, żeby podziękować. 

Z całą odpowiedzialnością chcemy stwierdzić: w całej Europie i na całym świecie nie ma dla Ukraińców narodu bliższego niż Polacy. Nie jest to prostym frazesem – to jest fakt, udowodniony, fakt który tworzy dziś naszą historię i buduje naszą przyszłość. 

DZIĘKUJEMY, POLAKU, DZIĘKUJEMY, BRACIE!

RAZEM NIE TYLKO PRZETRWAMY – RAZEM ZWYCIĘŻYMY!

bjad/niezalezna.pl

Komentarze (31):

anonim2014.11.24 16:32
Zamknijcie już te mordy wy otumanione ruskie psy.
anonim2014.11.24 17:18
"21 listopada jest uznawany na Ukrainie za dzień upamiętniający początek wielkiej rewolucji, której owoce właśnie zbiera wschód tego kraju. Nie wszystkie media w Polsce to przekażą, ale warto sięgnąć do niezależnych mediów ukraińskich i dowolnych rosyjskich – można zobaczyć, jak prezydent Ukrainy pan Petro Poroszenko został wygwizdany, czy też wybuczany pod krzyżem na ul. Instytuckiej. Nie odważył się tam nic sensownego powiedzieć do tłumu, te zdjęcia są bardzo wymowne i mówią wszystko o tym, gdzie dzisiaj jest ukraińska rewolucja. Niestety nasi ukraińscy przyjaciele mają ten problem, że rewolucję im ukradziono. Sprytni możnowładcy, grupa oligarchów i ich poplecznicy – przejęli autentyczny narodowy zryw, uświęcony krwią męczenników sprawy narodowej. To przerażające, że Naród ukraiński nie ma już nic do powiedzenia w sprawach, o które tak niedawno walczył! Przecież to się działo dosłownie przed chwilą! Gdzie są te postulaty? Gdzie są bohaterowie Majdanu – ludzie, którzy swoim bohaterskim i uświęconym męczeństwem oporem – spowodowali, że niemożliwe, stało się możliwe. Więc prawdziwi bohaterowie Majdanu nie żyją, a ci którzy przeżyli już prawdopodobnie zostali wyniszczeni przez własnych dowódców w ludobójczej wojnie ze swoimi braćmi na wschodzie swojego kraju. Pozostały po nich tylko łzy ich matek, zon, dziewczyn. Nic więcej, nie ma już ducha Majdanu, który uskrzydlił Ukrainę od Lwowa po Kijów, nie ma tego ducha ponieważ został zawłaszczony, ukradziony, a w niektórych miejscach jak Charków go sprywatyzowano, w jeszcze innych jak Odessa spalono go żywcem, ewentualnie strzelano do niego jak próbował się ratować przed ogniem skacząc z okna." http://obserwatorpolityczny.pl/?p=27564
anonim2014.11.24 17:21
"Oligarchowie przedstawili im się, jako mniejsze zło, – jako wybawiciele Ojczyzny w niebezpieczeństwie, karmiąc lud nienawiścią do ich braci Rosjan i sióstr Rosjanek! To jest zbrodnia na kulturze! To jest zbrodnia dokonana na duszy jednego Narodu, to jest zbrodnia najohydniejsza z możliwych, bo podszyta parszywą hydrą faszyzmu, który już kiedyś podstępnie uwiódł część Ukraińców. Stało się najgorsze – wojnę domową prowadzi się pod szyldem wojny obronnej z sąsiednim, bratnim i siostrzanym państwem!" http://obserwatorpolityczny.pl/?p=27564
anonim2014.11.24 17:22
"Tylko bohaterski opór w Ługańsku i Doniecku jest jedyną nadzieją na odrodzenie wolności na Ukrainie, inaczej oligarchowie zrobią sobie mediokrację i nie będzie już więcej Ukrainy, tylko terytorium post-państwowe prawdopodobnie bardzo podobne w mechanizmach działania i kontroli wewnętrznej nad społeczeństwem do Polski." http://obserwatorpolityczny.pl/?p=27564
anonim2014.11.24 17:54
@PiotrZW "Tylko bohaterski opór w Ługańsku i Doniecku jest jedyną nadzieją na odrodzenie wolności na Ukrainie" I jaką flagę będzie miała ta "odrodzona" i "wolna" Ukraina? Taką z dwugłowym orłem jakie wiszą teraz w Ługańsku i Doniecku?
anonim2014.11.24 17:58
Gdyby jeszcze żołnierze bataliony "Azow" - walczącego o utrzymanie Wschodniej Ukrainy przy Kijowie na hełmach z Polski nie malowali swastyk i runów "SS"... Moja babcia mówiła, że przed wojną jak szła do wioski Ukraińców - sąsiadów, to byli wspaniali ludzie, serdeczni, gościnni, uczynni, do rany przyłóż. Kilka lat potem jej brata - księdza ci sami Ukraińcy przerżnęli piła na pół. Fronda ryzykuje, że kiedyś obudzi się z ręką w nocniku. Nie mówię, że intencje ludzi podpisanych pod tym listem są nieszczere, ale nieuczenie się na własnych błędach to przejaw duractwa.
anonim2014.11.24 17:58
@baszcz Widzisz inne wyjście z tego bagna?
anonim2014.11.24 18:12
Z tym narodem byliśmy kiedyś w symbiozie w czasach gdy nasz kraj sięgał od morza do morza,marzy mi się wskrzeszenie tej potęgi ale jako jeden naród nie jest to możliwe należy stare przymierza odbudować,Piłsudski też jest banderowcem według ciebie? ,, Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy". Nie uznali Wołynia,czy wyciągając do nich dłoń gdy proszą inne kraje o pomoc,nie ma szansy na zmianę ich stanowiska?-stosunki z tym krajem się poprawią,walić tego botoksowego leszcza z KGB który własny kraj terroryzuje z Kremla. Nie chrzań jak oni o nas myślą bo nie jesteś jakimś tam telepatą od siedmiu boleści. Oni mają prawy sektor,my także mamy własne zgraje skrajnych prawicowych oszołomów i jakoś też z nimi nie dajemy rady. Tak wolę zachód od Putlerka,ale na zgniliznę zachodu wystarczy aby nasza prawica się zjednoczyła-przeciw zepsuciu Jarozbaw z Krulem mogą się dogadać. Co do oskarżeń tego serwisu w stronę ludzi którzy okupowali PKW to naprawdę fronda upadła na głowę.
anonim2014.11.24 19:17
Ukraincy niech sobie walcz z kacapami, niech robia sobie majdan 2, majdan 3, itd, bo tak to sie skonczy, niech maja swoje wolne panstwo, nikt im tego nie broni, ale do poki fundanentem ich niepodleglosci bedzie upowski szowinizm, my nie mozemy sie mieszac w ich wewnnetrzna polityke. TENZE SZOWINIZM jest glofyfikowany przez wszystkie opche partyjne w tym nieszczesliwym kraju, niektorzy mowia o tym otwarcie, inni tylko w wybranych kregach. Na milosc boska, po co ten portal w tak emocjonalny spisob podchodzi do tego tematu, nie lubicue ruskich? 90 % Polakow ich nie lubi, ake tu wlasnie chodzi o nasze interesy narodowe, poco wchodzic komus na sile w zad, jezeli ten ktos nie robi nic, ze unormalizowac nasze stosunki. tyle piszecie tu o Marszalku, ze on chcial wolnej ukrainy, jak by zyl, juz dawno bylby we Lwowie, nie poto by robic sobie zdjecia, bo on wiedzial jak wykorzystywac tego typu konflikty, niestety nie zyje i chyba takiego drugiego czlowieka, ktory nie baczac na poprawnosc polityczna, stawial Polske ponad wszystko, sie juz nie doczekamy.
anonim2014.11.24 19:32
@PiotrZW "Widzisz inne wyjście z tego bagna?" Oczywiście! Na początek należy przerwać głód icierpienie mieszkańców Ługańska, Doniecka i okolicy. Najlepszym sposobem jest bezpośrednia likwidacja przyczyny tego nieszczęścia. A są nią psy wojny pokroju Striełkowa, ruscy żołdacy i inna swołocz, która postanowiła w tych biednych miastach się okopać. Należy ich wystrzelić w kosmos, albo przynajmniej na Wyspę Wrangla. Niech tam sobie strzelają jak tak bardzo doskwierają im małe fi….
anonim2014.11.24 19:56
@baszcz Nie chcecie się uczyć z własnej historii. Jeśli rosyjskojęzyczni w tym pokoleniu nie wywalczyliby swoich praw, to wywalczyli by je w następnym. Tyle, że w następnym pokoleniu ta walka byłaby bardziej krwawa. Musielibyście ich wybić co do jednego - wątpię, by wam się udało. Z Polakami poszło tylko dlatego, że Sowieci Kresowian przesiedlili.
anonim2014.11.24 20:15
Amandil wlasnie o tym caly czs mowie, ze Pilsudskiemu chodzilo o interes Polski a nie niepodleglosc ukrainy. co do Przemysla i lubelsczyzny, powtorka scenariusza z 43 jest maloprawdopodobna ze wzgledu na inne realia, wtedu ukraincy wykorzystali okazje, zeby ograbic napadniety juz dom, ale niestety mozliwa, jezeli nasza wladza, a jak w
anonim2014.11.24 20:19
Amandi Cd, jezeli nasza wladza, a jak widac po tym portalu , takze zwykili Polacy beda naiwnie, laszac sie na pochwaly zginac kark, przed wszystkimi wokol
anonim2014.11.24 21:37
Genasis Potwierrdz w koncu , ze jestes Ukraincem, to wtedy przynajmniej bede migl zrozumiec twoje argumenty, przypomnij mi kiedy choc raz pisalem putina. a na koniec, wolna ukraina dla marszalka , oznaczla ukraine podpozadkowana.polskim interesom politycznym, wystarczy chocbza przyklad podac 99 letnie umowy, na polska wylacznosc ekspluatacji zloz w Krzywym Rogu. Ten wielki maz stanu, przywodca i polityk chcial wielkiej Polski, z republikami " satelitani" wokol, a wielkiej ukrainy, czy bialorusi
anonim2014.11.24 22:03
@PiotrZW Nie wiem o jakich nas mówisz. Czy widzisz podwójnie? Ja nikogo nie zamierzam wybijać. Rosyjskojęzyczni mieszkańcy wschodu Ukrainy walczą w tej chwili o kromkę chleba, żeby nie umrzeć z głodu. Oprócz nich jest jeszcze banda najpodlejszych najemników pokroju Striełkowa, która ten głód ze sobą przywlokła i która walczy tam co najwyżej o przywrócenie prawa dżungli.
anonim2014.11.25 8:03
@baszcz Dobrze wiesz, o czym mówię. Nawet ten brylujący tu banderowski tryglodyta zaczyna już pisać otwartym tekstem, że - dobrze iż w Odessie spalono żywcem setkę ludzi, bo w ten sposób spacyfikowano protesty rosyjskiej ludności. Nie wiedziałem tylko, że ta ludność dominuje liczebnie w tak wielu miastach. Cytat: "Dobrze że moskalski naród zobaczył te zdjęcia. Efekt już widzimy - żadnych zielonych ludzików i żadnych bandyckich turystów od tej pory w Charkowie, Odessie, Dniepropietrowsku, Zaporożu, Chersoniu. Sława Ukrainie! Na pohybel Putinowi!" Trzeba być wyjątkową kanalią, żeby o spaleniu żywcem ludzi tak pisać. Upiorna uczennica Bandery też już nie pisze o "zielonych ludzikach" tylko otwartym tekstem, że - dobrze im tak (mieszakańcom Donbasu), mają za swoje. Nie chce mi się już szukać, żeby ją zacytować. Wasz prezydent, złodziej, syn złodzieja, z tryumfem obwieścił, że "nasze [ukraińskie] dzieci będą uczyć się w szkołach, a ich [Noworosjan] w zimnych piwnicach. Jak można takiego bydlaka wybrać na prezydenta? Jeszcze raz wykładam "kawa na ławę": Zdarza się, że pacyfikuje się wolnościowe czy niepodległościowe dążenia narodu paląc żywcem ludzi, mordujac, gwałcąc, ale to nigdy nie eliminuje tych dążeń. Jeśli nie w drugim, to w kolejnym pokoleniu ten uciskany naród podniesie broń. Jest tylko jedna możliwośc, żeby temu zapobiec: wymordować naród. To się udało Turkom z Ormianami, ale już nie Niemcom z Żydami. Wam udało się pozbyć Polaków z Ukrainy, ale to już raczej nie wasze "osiągnięcie", a Sowietów, którzy Polaków wysiedlili z Ukrainy. Gdyby ich nie wysiedlili, to mielibyście na zachodzie kraju taką samą wojnę jak dzisiaj na wschodzie. Naród w obliczu zagrożenia mobilizuje się i walczy.
anonim2014.11.25 8:10
@Agnieszka Nowak Przestań już z tym "Putinem", "agentami" czy "czynownikami", bo to staje sie nudne. W szkole podstaw3owej, jak pani zostawiła nas w kalsie samych, to bawiliśmy się m. in. w zabawę pod hasłem "pomidor". Chodziło o to, żeby nie dać się wytrącić z równowagi i na każde pytanie odpowiadać "pomidor". "Pomidor", "pomidor", "pomidor"... Koleżanka pytała wtedy na przykład: a dlaczego "pomidor"? Należało odpowiedzieć: "pomidor".
anonim2014.11.25 10:59
@PiotrZW Przestań już z tym "was", bo to staje się nudne. Będę wdzięczny jak będziesz się odnosił do tego co ja napisałem a nie ktoś inny na forum. Powtórzę jeszcze raz. Obecnie na wschodzie Ukrainy ginie około 13 osób dziennie. Są to głównie cywile i jeżeli myślisz, że giną oni wyłącznie w skutek działań armii ukraińskiej to jesteś w wielkim błędzie. Jedyną przyczyną ich śmierci jest pojawienie się na wschodzie Ukrainy bandy najemników, którzy mają w nosie jakieś dążenia niepodległościowe i wolnościowe. Striełkow, serbscy i czeczeńscy siepacze. Będą bić się tam gdzie im zapłacą, żeby się bili. Nie ma tu żadnych "dążeń narodu". " prezydent, z tryumfem obwieści" Poroszenko stwierdził jedynie, że pod okupacją tej bandy zakapiorów drastycznie pogorszą się warunki życia lokalnej ludności. "Bo oni niczego nie umieją robić" powiedział. Co zresztą już widać. Emerytur nie ma. Chleba nie ma. Pracy nie ma. Obawiam się, że z edukacją też są poważne problemy. Jeszcze chwila i tę swołocz wywiozą na taczkach i dzieci będą mogły wreszcie normalnie pójść do szkoły.  
anonim2014.11.25 11:50
@baszcz "Jedyną przyczyną ich śmierci jest pojawienie się na wschodzie Ukrainy bandy najemników, którzy mają w nosie jakieś dążenia niepodległościowe i wolnościowe." Pokój nastanie tam dopiero wtedy, gdy ukraińska armia, a przede wszystkim oddziały najemników oligarchów i gwardii narodowej powrócą do domu. A co do "dążeń narodu", to łatwo sprawdzić. Wystarczy spytać się go w referendum. Czy to takie trudne?
anonim2014.11.25 13:09
@PiotrZW Kto podpalił wschód Ukrainy? Kto wprowadził tam rosyjskich żołnierzy i zaczął wojnę? Nie czytałeś ostatniego wywiadu z Girkinem? Mieszkańcy wschodniej Ukrainy w ogóle nie garnęli się do żadnej wojaczki za jakąś pseudo Noworosję (z nielicznymi wyjątkami oczywiście). "Wystarczy spytać się go w referendum. Czy to takie trudne?" Trudne? To może mi powiesz co jest łatwego w przeprowadzeniu referendum na terenach okupowanych przez o b c ą najemną armię, która porywa m.in. obserwatorów OBWE? A to i tak jej najmniejszy grzech. Swoją drogą możesz mi przypomnieć skład narodowościowy takiego Ługańska i Doniecka przed wybuchem wojny?
anonim2014.11.25 13:40
Genesis cala moja rodzina pochodzi z Kresow, ake z ukraincami nie ma zadnych powiazan, duza czesc moich bliskich stracila zycie w niewyobrazalnie okrutny sposob, a ostatnimi sliwami jakie slyszeli bylo: skawa ukrainie, slawa gerojom. Nie wmawiam Marszalkowi faszyzmy, stwierdzam tylko, ze byl poatriotom i interesiwala go tylko wolnosc Polski, a nie innych krajow. Nie mam nic przeciwko wolnej ukrainie, jezeli tylko kamieniem wegielnym tej wolnosci nie bedzie ideologia oun-upa. Przykre jest tylko to, ze tak wieke osob poswieca pamiec naszych radakow w imie tej sprawy
anonim2014.11.25 13:54
@baszcz "To może mi powiesz co jest łatwego w przeprowadzeniu referendum na terenach okupowanych przez o b c ą najemną armię." Próbujesz mi robić wode z mózgu. Nie lubię tego. To władze zbuntowanych republik domagały się przeprowadzenia referendów w sprawie niepodległości lub przyłączenia do Rosji we wschodnich obwodach Ukrainy, a ci, którzy w Kijowie objęli władzę obalając siła demokratycznie wybranego prezydenta, tego nie chcieli krzycząc o "jedinnej" czy jakoś tak Ukrainie. Jakiż problem w zorganizowaniu referendum pod międzynarodowym nadzorem? Zaproponujcie, a dopiero jak ci rzekomi "terroryści", "obca najemna armia", "zielone ludziki Putina" się sprzeciwią, dopiero wtedy mówcie o zniewalaniu mieszkańców Donbasu przez Rosjan. Nie rób ze mnie idioty.
anonim2014.11.25 13:57
@baszcz Ja nie wiem, jaki był skład narodowościowy we wschodnich obwodach przed przewrotem, ja wiem, że settki tysięcy mieszkańców obwodu ługańskiego i donieckiego uciekają przed wojną do Rosji, nieliczni tylko na zachód Ukrainy.
anonim2014.11.25 14:44
Słowa "obca" Ci przeszkadza to zaproponuj inne. Pomogę Ci. Wyobraź sobie, że w Terespolu zaczyna nagle okopywać się oddział żołnierzy bez dystynkcji są wśród nich kadyrowcy, jacyś serbscy bojówkarze i cholera wie kto jeszcze. Jakbyś ich nazwał? Wracając do referendum. Zacznijmy od tego, że ludzie z karabinami w kominiarkach porywający misje OBWE są słabym partnerem do rozmów o czymkolwiek. Nie uważasz? Po za tym zdaje się, że sprzeciwili się już przeprowadzeniu wyborów parlamentarnych oraz samorządowych pod międzynarodowym nadzorem. Swoją drogą szkoda, że nie poprosili o referendum Janukowycza kiedy ten jeszcze rządził. Na pewno by się zgodził, żeby oderwać ten kawałek kraju od Ukrainy. "settki tysięcy mieszkańców obwodu ługańskiego i donieckiego uciekają przed wojną do Rosji" To wracam do początku. Przed jaką wojną? Skąd ta wojna się tam wzięła? Uciekają z Republiki Ługańskiej i Donieckiej? Nie podoba im się? PS "ci, którzy w Kijowie objęli władzę obalając siła demokratycznie wybranego prezydenta" Ile czołgów i wyrzutni rakiet do tego użyli?
anonim2014.11.25 15:09
Od tego trzeba było zacząć - od zapytania ludzi. Nie może być tak, że banda nawiedzonych durniów pospołu z opłacanymi agentami będzie obalać władze i wyznaczać kierunki polityki, nawet jeśli ta banda liczy 50 tys. osób.
anonim2014.11.25 15:13
@baszcz Ty naprawdę masz mnie za idiotę. Ja nie piszę, żeby rozmawiać z dowódcami oddziałów Noworosji, ja piszę, żeby podnieść temat referendów w sprawie ustroju państwa i ewentualnego oderwania od Ukrainy.
anonim2014.11.25 15:14
Co do referendum za W. Janukowycza - nie było potrzeby. Rosyjskojęzyczni mieli równe prawa z ukraińskojęzycznymi obywatelami.
anonim2014.11.25 15:17
@baszcz "Ile czołgów i wyrzutni rakiet do tego użyli?" To samo co wyżej - masz mnie za idiotę? Pokojowo dokonali tego przewrotu? Nikt nie zginął?
anonim2014.11.25 15:27
@PiotrZW "Od tego trzeba było zacząć - od zapytania ludzi" Otóż to! Po tym jak dał dyla Janukowycz (który zresztą pod koniec rządów zaczął demontować demokrację) odbyły się przyspieszone wybory prezydenckie (pod międzynarodowym nadzorem). Zgadnij gdzie nie dopuszczono do tego, żeby ten głos ludzi wybrzmiał?
anonim2014.11.25 15:47
@PiotrZW "Rosyjskojęzyczni mieli równe prawa z ukraińskojęzycznymi obywatelami." Pewnie masz na myśli ustawę językową, która funkcjonowała raptem jakiś rok i zdaje się, że została uchwalona bez kworum. Co innego, że rzeczywiście trochę się pospieszyli z jej unieważnieniem.
anonim2014.11.25 15:48
@baszcz "Zgadnij gdzie nie dopuszczono do tego, żeby ten głos ludzi wybrzmiał?" Chłe, chłe, chłe... Nie rozśmieszaj mnie jakąś szopką w postaci "wyborów pod międzynarodowym nadzorem". Przeciwników nowej władzy zabijano, torturowano, urzędników państwowych szarpano za krawaty, ludzie ginęli nie wiadomo gdzie i jak, a ty mi tu o wolnych wyborach? Toż to był ordynarny terror. I on do dzisiaj tam u was panuje. Nie ma wolności na banderowskiej Ukrainie.