Naród ukraiński niesie w imieniu nas wszystkich pochodnię wolności, UE stoi przy Ukraińcach, wasza walka jest naszą walką – powiedziała w piątek w Kijowie na konferencji prasowej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen.

W piątek z wizytą na Ukrainę udali się przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen oraz szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Dziś zrobiliśmy pierwszy krok do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej – powiedziała Von der Leyen po wręczeniu prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu kwestionariusza dot. akcesji do UE. Ma on być punktem wyjścia dla UE do rozpoczęcia procedury przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej.

Ta procedura zazwyczaj zajmuje lata, ale w związku z wyjątkowymi okolicznościami, z rosyjską agresją na Ukrainę, zobowiązaliśmy się do tego, że przeprowadzimy ją w kilka tygodni – podkreśliła szefowa KE.

Jesteśmy z wami. Moje przesłanie jest dzisiaj bardzo jasne. Ukraina należy do europejskiej rodziny. Wysłuchaliśmy waszą jasno sformułowaną prośbę. Chcemy udzielić pozytywnej odpowiedzi. Rozpoczyna się wasza droga w stronę Unii Europejskiej – oświadczyła Ursula von der Leyen.

 

mp/pap/agencja reutera/portal tvp info