Kiedy udało się osiągnąć porozumienie z Czechami ws. Kopalni Turów, złe wieści płyną z Luksemburga. Rzecznik generalny TSUE Priit Pikamäe stwierdził, że Polska naruszyła prawo Unii Europejskiej przedłużając termin obowiązywania koncesji na wydobywanie węgla brunatnego w Turowie.

Rzecznik TSUE przyznał rację Komisji Europejskiej, która w wydanej 17 grudnia opinii zarzuciła Polsce naruszenia ws. Turowa.

- „Polska naruszyła prawo Unii przedłużając o sześć lat termin obowiązywania koncesji na wydobywanie węgla brunatnego w kopalni Turów bez przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko”

- napisał w swoim stanowisku Priit Pikamäe.

Opinia rzecznika jest wstępem do wyroku. Trybunał Sprawiedliwości może się z nią zgodzić, ale nie musi uwzględnić jej w wydanym przez siebie orzeczeniu.

Tymczasem PAP poinformowała dziś rano, że udało się osiągnąć porozumienie z Czechami ws. kopalni i wczoraj wieczorem zostało ono przyjęte przez polski rząd w trybie obiegowym. Informacje te potwierdziła Praga.

- „Czechy zatwierdziły propozycję porozumienia z Polską, które rozstrzyga spór o szkody środowiskowe spowodowane wydobyciem węgla w kopalni Turów po polskiej stronie granicy”

- przekazał rzecznik czeskiego rządu.

Według informacji uzyskanych przez korespondentkę Polsat News w Brukseli, TSUE będzie procedował sprawę Turowa do momentu oficjalnego wycofania skargi przez rząd Czech.

kak/PAP, Polsat News, DoRzeczy.pl