Uczniowie stanęli przed sądem za kradzież arkuszy maturalnych - zdjęcie
04.05.21, 11:40Fot. via Pixabay

Uczniowie stanęli przed sądem za kradzież arkuszy maturalnych

12

Przed sądem w niemieckiej Bawarii stanęło trzech byłych maturzystów, którzy w 2020 roku wykradli arkusze maturalne. W wyniku kradzieży zadania trzeba było zmieniać tysiącom innych maturzystów.

Dwóch uczniów w maju 2020 roku w bawarskim Bambergu wkradło się do gabinetu dyrektora lokalnego gimnazjum, otworzyło sejf i zabrało arkusze maturalne z języka niemieckiego, angielskiego i łaciny. Trzeci z uczniów opuścił budynek szkoły wcześniej.

W wyniku kradzieży należało zmienić zadania maturalne tysiącom uczniów.

Orzekający sąd stwierdził, że przestępstwo cechowała kryminalna energia sprawców.

Wobec dwóch sprawców sąd orzekł kary 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, a wobec trzeciego sprawcy - 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata.

Śledczy ustalili, że uczniowie już wcześniej kilkakrotnie włamywali się do budynku szkoły, po raz pierwszy latem 2019 roku. Jeden z nich wykonał odcisk i zdjęcia klucza otwierającego drzwi do gabinetu dyrektora i polecił jego dorobienie.

Jeden ze skazanych wyjaśnił, że początkowo kierowała nimi żądza przygody.

Trzej sprawcy planowali początkowo sfotografowanie arkuszy i odłożenie ich z powrotem do sejfu. Okazało się jednak, że najpierw sejf trzeba było przepiłować, a arkusze znajdują się w zaplombowanych kopertach. Wtedy uczniowie podjęli decyzję o kradzieży całych kopert.

33 tysiącom innych maturzystów zmieniono zadania. Sami zaś sprawcy w międzyczasie zdali matury, jednak świadectwa dojrzałości zostały im odebrane. Dwóch z nich po zmianie szkoły ponownie przystępuje w tym roku do matury.

jkg/deutsche welle


Komentarze (12):

Polscy uczniowie również kradną2021.05.16 14:58
W ubiegłym roku głośno było o potencjalnym wycieku tematu matury pisemnej z polskiego. Jak pokazała analiza zapytań kierowanych przez internautów do wyszukiwarki Google, przed rozpoczęciem egzaminu, frazę zawierającą dokładny temat zaczęli wpisywać użytkownicy z Podlasia. Sprawą zajęła się Prokuratura Krajowa. W tym roku, również w województwie podlaskim, w Google także pojawiały się zapytania zgadzające się z tematami egzaminu jeszcze przed jego rozpoczęciem.
Apel2021.05.6 15:16
Niektóre komentarze na Frondzie, sygnowane przez nicki: Anonim, AAATomek, Po 11, katolicka kretynizacja Polski pl i in., są od dawna rynsztokiem antypolskich i antychrześcijańskich inwektyw pełnych cynicznej nienawiści i wulgaryzmów. Obsesją tych wpisów jest np. kłamliwe przypisywanie wszystkim księżom skłonności pedofilskich przy jednoczesnym propagowaniu obrzydliwych wynaturzeń LGBT. Każdy sukces aktualnych władz jest deprecjonowany. Furię wywołuje postać Matki Bożej i osoba świętego Jana Pawła II, co tylko dowodzi szatańsko-masońskich inspiracji tych wpisów. Szczególnie znienawidzony jest o. Rydzyk, posądzany o rzekomą pazerność, tylko dlatego, że skutecznie przerwał tradycyjny żydowski monopol medialny na robienie gojom-podludziom wody z mózgu. Jak zatem raz na zawsze wykurzyć Anonima i jego bandę z forum Frondy? Administracja portalu ma w nosie ich bluzgi, chamstwo i bluźnierstwa. Gdzie indziej to nie do pomyślenia. (Np. na forum osławionej Gazety Wyborczej, ledwo już dyszącej żydowskiej gadzinówki dla Polaków, panuje ścisła cenzura – to jest tzw. „wolna” prasa, przynajmniej wg lewaków.) Proponuję więc nadal pod wymienionymi nickami pisać sensowne lub jawnie ironiczne komentarze. Nie widzę innego wyjścia. Oni, oczywiście, będą jazgotać ze zdwojoną siłą, będą rozdzierać szaty na temat "kradzieży nicków przez prawiczków-katoliczków", będą też parodiować niniejszy apel. A gdy już zabraknie pomysłów, to zawsze mogą wulgarnie zakląć („Po to to wklejasz, baranie?”) lub obleśnie zarechotać: „buhahahaha”. Faryzejscy obłudnicy, taka już ich natura.
W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N2021.05.5 20:31
O­­­c­e­­­ń­ ­m­­­o­­­j­ą­ ­­­m­ł­­o­d­­ą­­ ­­­c­­i­­­p­­k­­ę­ ­-­ ­­W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N
ider2021.05.4 22:57
kryminalna energia sprawców- co to takiego?
ryszard2021.05.4 21:19
Ambicję to się ma (albo nie ma), niezależnie od celów.
Bianka2021.05.4 14:34
z niemca to rozumiem, ale z anglika i z łaciny...?? To takieproste przedmioty!
chłopka2021.05.4 13:43
Coś mi zapipkało i mie blokło i nie umiałach wysłać tego coch napisała . A było tego dużo . Napisza niyskorzyj . Teroz ni mom czasu .
mieszczanin2021.05.4 13:57
To się ma we krwi. Tego nie da się pozbyć. Tego knajactwa. tego chłopskiego pochodzenia. Choćby się do szkół w mieście wyjechało - słoma zawsze z butów wystawać będzie
chłopka2021.05.4 12:49
U nos w średniaku tyż czasy ktoś ukrod dziynni żeby se poprawić ocyna . Ale SPORADYCZNIE ( to ni ma moji słowo ) bo wszyscy sie boli że sie to wydo .
chłopka2021.05.4 12:52
Musza uważać na to co pisza boch zaś pozjodała literki . " czasym " " dziynnik " . Jeszczech nie śniodała a już je połednie . Zgłodniałach .
Anonim2021.05.4 12:25
A czy uczniowie uczą się o tym, że Konstytucja 3go Maja uznawała katolicyzm za religię panującą, jednocześnie zapewniając swobodę wyznania, choć apostazja, czyli odejście od katolicyzmu, było nadal przestępstwem?
ladychapel2021.05.4 12:19
Polski system nauczania to przeżytek. Nauczyciel mówi - uczeń słucha i jest odpytywany co jakiś czas oraz oceniany. Na zachodzie jest partnerski dialog na linii uczeń-nauczyciel. Poza tym maturę wprowadzono 200 lat temu i jako pierwsi zrobili to... ? PRUSACY