TYLKO U NAS! Witold Gadowski: Uzurpatorzy w togach dokonują zamachu stanu - zdjęcie
28.01.20, 18:45

TYLKO U NAS! Witold Gadowski: Uzurpatorzy w togach dokonują zamachu stanu

41

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Ministerstwo Sprawiedliwości bardzo krytycznie odniosło się do niedawnej uchwały trzech połączonych „starych” izb Sądu Najwyższego. Jaka jest istota tego sporu?

Witold Gadowski, dziennikarz śledczy: Od kilku lat w Polsce trwa uzurpacja ze strony sędziów, a szczególnie z jego kierowniczych gremiów, uzurpacja będąca de facto łamaniem konstytucji i porządku prawnego demokratycznego kraju, polegająca na przypisywaniu sobie coraz większej władzy, przy pewnej bierności organów wykonawczych państwa. Dotychczas przebiegało to bez konsekwencji dla tej kasty, i rozzuchwalona takimi efektami swych działań, posuwa się już do jawnej próby zamachu stanu, która powinna być ukarana w sposób radykalny. Oczekuję na reakcję rządu, bo sędziowie są tylko i wyłącznie urzędnikami państwa.

Śledząc to, co dzieje się wokół reformy wymiaru sprawiedliwości, aż ciężko uwierzyć w obecną sytuację. Zdaniem Pana – kto jest bardziej odpowiedzialny za taki stan rzecz, czy jest to bardziej wina Ministerstwa, które przeprowadzałoby w jakiś nieprawidłowy sposób te reformy, czy też celowe działanie, które ma służyć czemuś poważniejszemu?

Jest to celowe działanie środowisk, które straciły władzę w 2015 roku, i tracą poparcie społeczne, ale ciągle mają znaczącą reprezentację w różnych gremiach oficjalnych, takich choćby jak Sąd Najwyższy, i przypisują sobie tym samym prawo do dokonywania „pełzającego” zamachu stanu. Jeśli to działanie nie napotka radykalnej reakcji ze strony władzy wykonawczej, to będzie niebezpieczne dla polskiego porządku prawnego. Mówiąc krótko – sędziowie anarchizują państwo, dają zły przykład, i zajmują postawy na pograniczu terrorystycznym.

Jakie za tym kroki, Pana zdaniem, powinna podjąć władza, by uniknąć tej bardzo groźnej sytuacji?

Trzeba natychmiast wyegzekwować przepisy prawa, pozbawić sędziów apanaży, które wypłaca im państwo, pozbawić przywilejów, postawić przed Ministerstwem Sprawiedliwości – czyli przed prawdziwymi sędziami, którzy będą ich sądzić za złamanie obowiązującej Konstytucji.

Skąd wziąć – tych prawdziwych, jak Pan mówi – sędziów? Przez 4 mln Polaków i tak byliby oni potraktowani jako „sędziowie Ziobry”, tak jak się mówiło o Wojskach Obrony Terytorialnej, że jest to „armia Macierewicza”.

Mamy obowiązujący porządek prawny, porządek polityczny wynikający z wyborów, mamy konstytucję, (kulawą co prawda i należy ją zmienić). Należy wyciągnąć wnioski i stosować prawo, dość już anarchii, dość już działań przestępczych ze strony sędziów. 

Skąd wziąć sędziów? 

Wszyscy ci, którzy chcą być lojalni wobec państwa, są patriotami, powinni przystąpić do pracy i sądzić tych, którzy działają na szkodę państwa polskiego.

A co, jeśli władza wykonawcza nie zdobędzie się na te proponowane przez Pana propozycje? Jakie będzie to miało konsekwencje, co dalej się wydarzy?

Sędziowie posuną się do przejmowania uprawnień władzy wykonawczej. Dojdzie do konfliktu, który może skończyć się nawet krwawo.

Naprawdę Pan tak uważa? Bo brzmi to bardzo poważnie.

Dlatego, że bezkarność środowiska sędziowskiego będzie rozzuchwalać inne środowiska, które będą wypowiadać posłuszeństwo państwu. Jak państwo może prowadzić do zdyscyplinowania takich środowisk? W pewnym momencie dojdzie do ostrego konfliktu.

Rzeczpospolita” ostatnio podała, że planowane jest spotkanie, coś na zasadzie okrągłe stołu, gdzie mieliby się spotkać przedstawiciele obu stron konfliktu, gdzie mieliby opracować jakieś wspólne stanowisko, czy myśli Pan, że jest to w ogóle możliwe? Czy, jeśli w ogóle do tego dojdzie, to która ze stron byłaby gotowa, żeby ewentualnie zrobić coś na korzyść tej drugiej?

Odkąd to władza wykonawcza wybrana w powszechnych wyborach ma uzgadniać swoje postępowania z grupą uzurpatorów? Jeżeli tak będą traktowani terroryści, uzurpatorzy, którym dzisiaj w istocie są sędziowie SN, to będziemy mieli do czynienia z rozpadem struktur państwowych. Dlaczego sędziowie dzisiaj mają mieć wyższe prawa? Zaraz związki zawodowe będą chciały mieć wyższe prawa, ludzie reprezentujący dużo większe rzesze społeczeństwa wystąpią, że oni też nie chcą przestrzegać prawa, tak będzie... Sędziowie w Polsce mają takie same prawa jak zwykli obywatele, powinno się im o tym przypomnieć.

Pojawia się dodatkowy problem – nie tylko to, co dzieje się w Polsce, ale to, co dzieje się w Parlamencie Europejskim. Jeśli np. PiS zdobyłby się na te kroki, które Pan sugeruje, to będzie to bardzo kontrowersyjne dla UE. Czy PiS nie przegrał by – i to z hukiem – tej batalii?

Po pierwsze – jesteśmy krajem suwerennym i powinniśmy działać we własnym interesie, a nie europejskim. Po drugie – tolerowanie tej sytuacji doprowadzi do tego, że zrewoltowani sędziowie, którzy de facto nie są już sędziami, ale politykami, i to politykami uciekającymi się do metod terrorystycznych, wyłonią swój skład SN stosując swoje przepisy prawa. Minister i przewodnictwo państwa wyłonią swoje przewodnictwo SN – i będziemy mieli do czynienia z dwoma kierownictwami. Jedno z nich uda się na emigrację do Brukseli, drugi pozostanie w kraju. Absurd kompletny... Do tej sytuacji doprowadzi tchórzostwo i bezczynność rządu.

Pojawia się tu pytanie o czas – ile tu potrzeba na realizację tych postulatów – jeśli to będzie 2-3 lata, to PiS może tę władzę stracić, i wtedy koniec, po sprawie.

Trzeba wykonywać przepisy prawa. Mogą one być wykonywane od jutra, jeżeli rząd będzie miał odwagę je wykonywać. Sędziowie działają w sposób bezprawny i powinni ponieść konsekwencje swych bezprawnych działań. 

Jakie Pan redaktor dostrzega możliwe scenariusze w związku z tą sytuacją? Który z nich jest najbardziej prawdopodobny na chwilę obecną?

Pierwszy scenariusz już nakreśliłem. SN na emigracji w Brukseli, który będzie jątrzył przeciwko Polsce i nasyłał na Polskę przeróżne plagi. Inny scenariusz – energiczne wykonanie przepisów prawa przez rząd i rozpędzenie buntowników – co w sumie też jest niezbyt prawdopodobne. Trzeci scenariusz to taki, w którym państwo przeczekuje tę sytuację, co może trwać wiele miesięcy i zepsuje doszczętnie Polskę. 

Czy dostrzega Pan takie najbardziej konkretne, zdolne przemówić do elektoratów obu stron, szczególnie do wyborców opozycji – słabe strony tych, jak to Pan powiedział – zbuntowanych sędziów?

Zbuntowani sędziowie są de facto politykami w togach, którzy nie nadają się do pełnienia swoich funkcji, ponieważ złamali przysięgę sędziowską. Tolerowanie tego stanu rzeczy wyniszcza państwo, wyniki wyborów parlamentarnych są takie, jakie są – należy je szanować, chyba, że decydujemy się na to, że nie respektujemy wyników wyborów i jedne grupy mają większe prawa, niż inne. 

W jakim kierunku na tą chwilę zmierzamy? Czy możemy mieć nadzieję, że skończy się tę reformę z sukcesem, czy ma raczej Pan obawy o to?

Czekam na sukces reformy, jak większość obywateli polskich, która miała do czynienia z polskim wymiarem sprawiedliwości i wie, że jest on siedliskiem niesprawiedliwości. Ta sytuacja musi zostać zmieniona. Mamy najdłużej trwające postępowania sądowe, a jednocześnie największą liczbę sędziów i pracowników sądów – to jest jakaś abstrakcja, i rzecz nieracjonalna, którą natychmiast należy poprawić - choćby te liczby pokazują, że reforma jest konieczna.

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze (41):

Tadeusz2020.02.12 12:57
Dziękuję panie Witoldzie. Jestem przekonany, że większość Polaków uważa podobnie. Na pewno ta większość jest mniej hałaśliwa.
ten drugi 2020.01.29 23:17
....redaktor wychodzi z baru, a z nim Jola: https://www.youtube.com/watch?v=Gsch28L9TLk
Ziutek2020.01.29 21:24
Inteligent z taniej knajpy. "Ja wam panowie mogę wszystko zaśpiewać"
Jazzz2020.01.29 20:14
W systemie tkwi błąd, który można naprawić, JEŚLI DOBRA ZMIANA RZECZYWIŚCIE SŁUCHA NARODU. Wyborcy mają bezpośredni wpływ na władzę ustawodawczą przy pomocy karty do głosowania. Pośrednio na władzę wykonawcza bo z grona wybranych tworzy się rząd. Prezydenta wybieramy w wyborach bezpośrednich. NA WŁADZĘ SĄDOWNICZĄ OBYWATEL NIE MA ŻADNEGO WPŁYWU. Nie myślę o wybieraniu wszystkich sędziów w wyborach. Ale te najpoważniejsze instytucje czyli SN, TK, może jeszcze prezesi sądów mogliby być wybierani w wyborach bezpośrednich. Prezesów sądów można by wybierać nawet przy okazji wyborów regionalnych. Te wybory natychmiast oczyściłyby sądownictwo z komunistycznych złogów. A prezesi usuwaliby sami ze swoich sądów bo wyborcy by ich więcej nie wybrali. Byłby porządek. Temat sadów jest ostatnio częstym tematem rozmów w rodzinie i wśród znajomych i prawie zawsze taka dyskusja kończy się totalną krytyką sądów. Przebija się w nich zawsze POCZUCIE NIESPRAWIEDLIWOŚCI.
Alojzy Cedzidło2020.01.29 23:32
Gdyby to było takie proste . Dlaczego jest u nas w Polsce takie skomplikowane .? Każdy , ja też, chcę wyroku sprawiedliwego . Zwisa mim jak kilo kitu u sufitu , kto sędziego wybrał, wytypował . Wchodząc do Sądu ma na ulicy zostawić swoje przekonanie , partyjność Zle zinterpretuje prawo przy wyroku , jego wyższa instancja może to naprawić. I tyle . Tych z ,, manify ' KOD -u i tp . natychmiast na zbity pysk itd. Ale niestety . Są Grodzkie , Gelzdorfy , Tuski , Timmermajstry , Czarzaste, Budki co myślą inaczej niż ja i Pan panie ,,Jazzz" A my możemy sobie tylko ponarzekać .Hmmm.... na Frondzie .
Jurysdykcjusz2020.01.29 14:58
Aresztować togi, bo udają Greka.
Alojzy Cedzidło2020.01.29 23:15
No pewno . Natychmiast Grodzki wezwał ta Wenecką . Biedroń z towarzyszami Brukselę by nasłał . a Budka z Wałęsą wyprowadzili by miliony na ulice.O Czarzastym i Śmieszku nie wspomnę . Nie chcę nawet mysleć o Nitrasie i Kierwińskim.
Saki Faki2020.01.29 10:50
To określenie "dziennikarz śledczy " pochodzi w tym przypadku nie od "śledzenia", co raczej od "śledzika", wiadomo pod co... A tymczasem, streszczajac wywody tego Pana i tłumacząc je z wolskich mlaskow na polski: moja racja jest najmojsza, bo jest mojsza niż twoja:-) czyli ontologia filozofii Kalego, czyli pisi bolszewizm w praktyce:-)
Alojzy Cedzidło2020.01.29 23:07
Hmmmm ... Trochę to skomplikowane to pisanie,Sraki Flaki " Mam propozycję Panie j. wyżej . Poćwicz pan logikę . Oto problem: ,,czy kamienie myślą , czy nie myślą . Bo jeśli myślą to co myślą . A jesli nie myślą to dlaczego nie myslą ." Albo : co deszcz robi jak nie leje . Nooooo.
retro2020.01.29 10:46
to jest KARAMAZOWSZCZINA ! albo mamy państwo albo magiel !
Szczepan Jarzyna spod Szczecina2020.01.29 9:40
Piłeś? Nie gadaj.
Szatan (pisane z wielkiej litery)2020.01.29 9:11
Kasta uzurpatorów w czarnych sukienkach trzęsie Polską. Wyrzucić ich z kraju WON! (Chodzi o kler)
Alojzy Cedzidło2020.01.29 23:00
Diabełku nie zauważyłeś w tej świeckości piekielnej ,że tu mowa o togach sędziowskich.Zauważyłeś ,zauważyleś . Te nawiasy o tym świadczą . A le też świadczą o niedomogach zdrowia psychicznego.
ak2020.01.29 8:31
znowu było lane ?
Toni2020.01.29 7:59
Sędziów w Polsce jest 11 tysięcy buntowników chcacych zrobić zamach stanu w togach nz. przez Gersdorf fartuszkami jest zaledwie niecałe 5%, są to komunisci jeszcze z PRL,prężnie działajacy w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej szkoleni na 3 miesięcznym kursie w Moskwie i na tej podstawie nadano im tyt. sędziego, oraz ich komunnistyczne bachory,które też poszły w slad rodziców niesprawiedliwości.Ta grupa nigdy nie bedzie sadzic sprawiedliwie, oni mają wpojone by Polaków nienawidzic,a kochac ustrój komunistyczny. Gruba kreska Mazowieckiego spowodowała,ze komunistyczna zaraza nadal zajmuje stanowiska w sadach i na uczelniach. SN to nie jest Sad Najwyzszy to jest Sąd Niemiecki, bo Gersdorf od Niemców tj. Tusk pieniądze i nagrody brała za szkodzenie Polski.
Alojzy Cedzidło2020.01.29 22:53
Nic ująć, ale dodać trzeba w Pana wpisie panie ,,Toni". . Te 5% czerwonych tóg robi niezłe jaja . Przynosi wstyd Polsce , pogłębia w nas niewiarę w polskie sadownictwo .Ale też pluje po tych 95% kolegów w togach.czy ,,fartuszkach.". Ja nie wiem , co ja bym zrobił będąc na miejscu tych 95 % Nie wiem . .Ale na pewno będąc tak pluty przez swoich kolegów, nie twierdził bym ,że deszcz pada . A oni tak to wygląda , tak to robią .
Patrick2020.01.29 7:42
Tęgie głowy myślą co zrobić z Nadzwyczajna Kastą, tymczasem ich działania szkodzące Państwu należy sprawnie ukrócić i należy to zrobić poprzez radykalne zredukowanie finansowania sędziów -polityków.
gumowa kaczka2020.01.29 5:50
od zamachu stanu gorszy jedynie poranny kac
anonim2020.01.29 5:10
Słabość państwa to słabość całej wspólnoty.
Onuca Putina2020.01.29 2:24
PiS już się wystraszył i bąka o kompromisie. Albo nie mają wyobraźni albo charakteru. Albo jedno i drugie.
Zenek2020.01.29 0:41
Witold Gadowski: „Uzurpatorzy w togach dokonują zamachu stanu” Witek, nie chcę cię smucić, ale z taką logiką to ty chyba na zawsze zostaniesz „Dziennikarzem Uzurpatorem”.
Noelek2020.01.28 23:29
Chyba ktoś tu się na tym wszystkim mocno przejedzie !!
Andy Semicki Rabin2020.01.28 23:01
Nie mogę już patrzeć na tą postsowiecką swołocz w togach i na bezsilność tego zasranego rządu z nadania PiS.
Alojzy Cedzid\305\202o2020.01.28 23:14
No cóż panie ,,Andy ...' Tylko dyla do Izraela . Tam Kantor czeka na takich.
Andy Semicki Rabin2020.01.29 2:01
Alojzy, weź kółko, stuknij się w czółko i zacznij myśleć.
Alojzy Cedzid\305\202a2020.01.29 22:33
No dobra . Wziąłem kółko stuknąłem się czółko .I nic się nie zmieniło , Dalej nie widzę logiki w Pana wpisie , panie Rabinie . No bo tak .,,... nie mogę patrzeć na tą postsowiecką swołocz w togach ....". Ja tez identycznie, patrzeć nie mogę . Dalej -,, .... bezsilność tego zasranego rządu z nadania PiS . " To jak to pojąć . Togi postsowieckie i ,,zasrany" bezsilny rząd . A słyszał pan Rabin o Brukseli , Timmenmajsrze , Tusku i tych świeżo wybranych posłach z POKO .O Płockich i ich działalności przestępczej nie wspomnę .
Viva2020.01.29 21:33
odezwał sie z ferajny Brauna co to udaje patriote w rzeczywistosci to piata kolumna Putina
Olej2020.01.28 22:56
Tak ! Tak ! Przyjeżdża jakaś lafirynda zidiociała z Brukseli, wszyscy wokół niej tańczą. Pan senator operator ,,lepka łapa'' tworzy nowy gabinet ,,senacki'' . A warchoły w togach wtórują anarchii. Zgraja komuchów w parlamencie, pospołu z szemraniną co to z zarzutami prokuratorskimi pełni państwowe i parlamentarne funkcje upatruje jak tu coś jeszcze spieprzyć, dowalić aby tę ,, rzeplitą'' wytrącić z jako takiej jeszcze równowagi. Przydałaby się twarda łapa marszałka, waląca w mordy tałatajstwo, a pułkownik Kostek robił by resztę, wedle słów marszałka, trzeba Kostek komuś te gówna wywozić. Oj trzeba - i to bardzo pilnie !
Kazimierz2020.01.28 22:32
"Pobłażliwość nie ma nic wspólnego z miłością" Cytat myśli Św. Jana Pawła II wypowiedzianej na jednej z pielgrzymek do Polski, utkwił mi w pamięci do dziś. Jakże aktualne są te słowa w odniesieniu do bieżących wydarzeń politycznych. PiS wygrało wybory. Ma poparcie suwerena. Więc czego się bać? Komunistów, ich epigonów i współczesnych lewaków? Ich należy ciąć równo z ziemią. Proszę mnie źle nie zrozumieć, ja nie namawiam do napiętnowania, szykanowania, lub, broń Boże, eksterminacji konkretnych osób. Ja wnoszę o zdelegalizowanie antypolskich postaw kreowanych przez środowiska wrogie rozwojowi niezależnej, pomyślnie rozwijającej się Polski. Z ziemią równać należy wszystko to, co jest Polsce wrogie i stoi na drodze do jej suwerenności i dostatku. Z równą konsekwencją potraktować należy te środowiska, które dyskontują, a często bluźnią podstawowym wartościom, dzięki którym nasz kraj doczekał się wolności. Kościół Powszechny jest nierozłączną częścią dochodzenia do lepszego bytu, bez uszczerbku na kondycji ducha. (I proszę nie utożsamiać KK z poległymi moralnie. Oni od KK odstąpili i nie są Jego reprezentantami. Należy im się współczucie i modlitwa. Kara doczesna, jeśli skrzywdzili, jak najbardziej) Jeśli mamy Polskę na trwałe przemienić, to bez skrupułów. Lewactwo spłukać, a na oczyszczonym terenie stworzyć naszym dzieciom kraj, z Bogiem, mlekiem i miodem płynący.
Alojzy Cedzidło2020.01.28 23:09
Prawdziwy obraz Polski, widzi Pan ,panie,,Kazimierzu " . Podobnie zresztą jak red . Gadowski . Tylko coś mi się widzi ,ze i jeden Pan i drugi nie macie pojęcia jak ten bardak naprawić . Zresztą ja też nie mam pojęcia .Jeśli ktoś myśli ,że ten 70 letni bałagań da się za 4 , 5 lat naprawić , to ja mam wątpliwości po ilu piwach ten ktoś myśli. W 92 rząd śp pana Olszewskiego zrobił krok w tym kierunku . I co ? Tylko jeden., Wałęsa z póżniejszymi władcami , nogę mu podłożyli. Podłożyli i nogi rządzącym parę miesięcy po 2005 . Potem już było czyste złodziejstwo. .Do 2015. Nie jestem politykiem i nie mnie oceniać rządy PiS-u. Pan Gadowski , między wierszami swojego wywiadu, operatywnością tego Rządu się nie zachwyca Tylko jakoś pomija fakt ,że ten niezaradny PiS , bez pomocy Polaków daleko nie zajedzie.A Polacy z pomocą nie są rychli . Ostatnie wybory . Kto wyciągnął starą gwardię czerwonych z grobowca .? Wprowadzili sztandar ponownie . Ba ... Do Brukseli .Jeszce raz powiem . Nie jestem politykiem , Z radami nie spieszą , ale coś mi się widzi ,że bez metod Erdogana nic się nie zmieni. .Na koniec . Marszałek Grodzki , za tą swoją działalność ,,operacyjną " ( nie w szpitalu) powinien siedzieć . I to by było na tyle .
Andy2020.01.28 23:18
A co złego jest w eksterminacji zdrajców Ojczyzny? Nie dostrzegam przeszkód ... Eksterminować to gówno ze szczególnym okrucieństwem! Dlaczego? Bo te psy są szczególnie okrutne w stosunku do Matki Polski.
Oświecony w wierze Mega Węża 92020.01.29 2:57
Marzy ci sie mordowanie nazistowska szmato?
acotomadorzeczy2020.01.28 21:47
Panu koneser robi się coraz bardziej kukunamuniowaty. Próbowałem posłuchać jego ostatniej wypowiedzi, ale gdy usłyszłem o "operacji anty Minc" stwierdziłem że mam dosyć, wyłączyłem i odsubskrybowałem. Koneser pewnie powie za jakiś czas, że mu "Youtube samo usuwa suby".
Sonia2020.01.30 9:35
Jakoś poparcia to ty nie masz hhaha.
dałeśsobieobciąć?2020.01.31 13:39
Obok "Soni" to ty zboczku w życiu nawet nie stałeś.
Michal2020.01.30 10:29
Mnie zastanawia czy pan Witek pije tylko polską wódkę czy czasem coś innego, niepatriotycznego chlapnie.
TAK Z INNEJ BECZKI.....2020.01.28 21:40
Pan flaszeczka :))
Japa2020.01.28 22:39
Do ,,TAK Z INNEJ BECZKI' Pusta ta beczka , oj pusta Wolę tego ,,flaszeczkę . Jeśli nawet pisze na bani , to z ,,Beczki " wylały się tylko dwa słowa , dwukropek i dwa nawiasy. Trochę to mało na Gadowskiego.
TAK Z INNEJ BECZKI.....2020.01.29 5:30
no widzisz Japa, ale te parę znaków spowodowało Twoją reakcję na kilkadziesiąt literek
Japa2020.01.29 9:20
Aaaaa ..to o to panu ,,Bece " chodziło . Nie kapłem się , bo bym kilka zdań napisał . A ja myślałem ,że Pana temat nie interesuje .I dalej tak mylę
wiesia2020.01.30 23:35
uwazaj bo mozesz stanac przed sadem!!!albo co gorzej dostac jak Boni w pysk przy okazji!!!! cepie schowany za kompem!!!