TYLKO U NAS! Prof. Zdzisław Krasnodębski: Platformy nie uratuje niż nikt - nawet Tusk! - zdjęcie
15.05.20, 08:45Prof. Zdzisław Krasnodębski/YT/Polskie Radio

TYLKO U NAS! Prof. Zdzisław Krasnodębski: Platformy nie uratuje niż nikt - nawet Tusk!

32

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Wyniki sondażowe kandydatki Platformy Obywatelskiej do urzędu prezydenta RP, pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, są na tyle zatrważające dla tego ugrupowania, że coraz częściej rozważana jest jej realna podmiana w wyborach prezydenckich. Mówi się, że mogli by ją zastąpić Donald Tusk czy też Rafał Trzaskowski. Jak Pan Profesor ocenia realność takich działań Platformy Obywatelskiej? Kto mógłby zastąpić ich dotychczasową kandydatkę?

Prof. Zdzisław Krasnodębski: Wszyscy wiemy, że notowania pani Kidawy-Błońskiej w sondażach są bardzo niskie. Wiemy również, że ona sama nie chce zrezygnować z kandydowania. Osobiście nie sądzę też, żeby jakiś inny kandydat, a zwłaszcza pan Rafał Trzaskowski, ale także Donald Tusk rzeczywiście mogli przynieść zwycięstwo Platformie albo przynajmniej dużo lepszy rezultat w tych wyborach prezydenckich. Co więcej uważam, że dzisiaj jest to już sprawa drugorzędna.

Rafał Trzaskowski wydaje się prezydentem Warszawy zupełnie nieudanym. Za Donaldem Tuskiem z kolei ciągnie się wiele spraw z czasów, kiedy był premierem. Ma on oczywiście swoich zwolenników, ale też nie przypuszczam, żeby w tej sytuacji był on skłonny kandydować. Jeśli chodzi o możliwość kandydowania zamiast Kidawy-Błońskiej, to padało jeszcze nazwisko Radosława Sikorskiego. Myślę, że każdy z tych kandydatów bardzo szybko rozwiałby wszelkie nadzieje Platformy Obywatelskiej na odegranie jakiejś poważnej roli w tych wyborach. W ogóle uważam, że jest to formacja schyłkowa, kiedy się patrzy na jakość jej przywódców.

A czy zdaniem Pana Profesora te wybory prezydenckie przyczynią się do całkowitego rozpadu Platformy Obywatelskiej, czy raczej tylko do zmniejszenia roli tej formacji?

Uważam, że Platforma będzie miała kłopoty między innymi dlatego, że to młodsze pokolenie jej działaczy, które teraz dochodzi do głosu, to są ludzie którzy wyróżniają się w zasadzie tylko agresywnością. Nie wyróżniają się natomiast ani kompetencjami ani inteligencją. Nie mówiąc już o jakimś poczuciu dobra wspólnego. Z punktu widzenia środowiska politycznego jest drugorzędne, kto jest politycznym ramieniem tej opozycji. Czy to jest na przykład PSL i w tym przypadku jest to Kosiniak-Kamysz. Czy to jest ktoś tak wykreowany jak Szymon Hołownia, który jest tak naprawdę gwiazdą telewizji śniadaniowej.

Tak więc, jeśli Platforma będzie słabła, to oczywiście jej zwolennicy również przerzucą swoje wszystkie nadzieje w stronę innych formacji. To zresztą już obserwujemy od dłuższego czasu. Tak samo było z Nowoczesną, gdzie ze względu na osobowość przywódcy i jego słabość poparcie wróciło do Platformy. Myślę, że ta formacja rzeczywiście przeżywa daleko idący kryzys. Tak naprawdę jednak z punktu jej zwolenników chodzi przede wszystkim o to, żeby odsunąć PiS od władzy. Kto to miałby zrobić i z jakim programem? Z punktu widzenia tego segmentu wyborców i oczywiście elit medialno-kulturalnych, jest to dla nich zupełnie obojętne i drugorzędne.

Władysław Kosiniak-Kamysz w trakcie swojego wystąpienia w Sejmie, zarzucał prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że nie angażuje się on w proces ustalania terminu wyborów prezydenckich i nie zabiera na ten temat głosu. Jak Pan Profesor by się do tego odniósł?

Prezydent jest jednym z kandydatów, więc po pierwsze trudno, żeby się miał wypowiadać na temat terminu wyborów. Gdyby podał jakiś termin, to automatycznie zostałby od razu zaatakowany przez opozycję. Po drugie natomiast, to nie leży w jego kompetencjach.

Prezydent Duda jest atakowany za to, że nie spełniał marzeń opozycji, tzn. nie atakował rządu i środowiska, z którego się wywodzi. Ma to związek z tym, że przy wszystkich pojawiających się różnicach, co jest naturalne – bo one istnieją też w PiS-ie – prezydent Duda w ogólnych sprawach i w swojej aksjologii zgadza się z tą częścią polskiego społeczeństwa, którą również reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość. Dlaczego niby miałby zwalczać rząd, z którym w wielu sprawach się zgadza? Wtedy natomiast, kiedy miał wątpliwości, to odsyłał sprawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Uważam, że pan Andrzej Duda jest prezydentem bardzo dobrym. Obserwując też bezpośrednio jego spotkania z ludźmi zawsze podziwiałem jego umiejętność kontaktu z obywatelami. Można więc powiedzieć, że ta epidemia tak naprawdę uderzyła w jego kampanię i w tym sensie wszyscy kandydaci są pod tym względem w tej samej sytuacji. Pomijając, że Andrzej Duda jest urzędującym prezydentem, to również w normalnych warunkach musiałby tę funkcję sprawować, niezależnie czy jest pandemia, czy jej nie ma.

Dziękuję za rozmowę

Komentarze (32):

ladychapel2020.05.17 5:13
Preisner: Marek Niedźwiecki jest kolejną osobą, która odeszła z Trójki. Jak stwierdził, "w Programie Trzecim Polskiego Radia wydarzyła się historia, która nawet w najgorszych czasach PRL byłaby nie do pomyślenia". Bezpośrednią przyczyną miało być unieważnienie głosowania, w którym pierwsze miejsce zajęła krytyczna wobec PiS piosenka Kazika Staszewskiego "Twój ból lepszy niż mój". Kazik ze swoją piosenką "Twój ból jest lepszy niż mój" wygrał notowanie Listy przebojów Marka Niedźwieckiego. Kilka godzin później tak zwany redaktor naczelny Trójki Tomasz Kowalczewski ogłosił, że redakcja unieważniła głosowanie, informując, że "wprowadzono piosenkę spoza listy, nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy" Marek Niedźwiecki jest kolejną osobą, która dzisiaj odeszła z Trójki. Nasza Trójka już nie istnieje. Nie możemy się dać zniewolić tej bolszewickiej polityce, musimy bronić naszej wolności, inaczej zostanie nam "zniewolony umysł"
J.2020.05.17 2:43
Ja bym nie byl taki pewny. . . nie liczyc kurczakow zanim sie wylegna.
Konfederacja2020.05.16 20:25
A kimże jest Krasnodębski... wystarczy poczytać antypolskie wpisy tego komucha. Tacy posłowie PiS, jedyni rozmówcy tego miernego portalu.
Bewq2020.05.16 20:22
Brednie błazna Krasnodębskiego pokazuje, że profesorem zostać może każdy...
Seks pokazy randki2020.05.16 14:34
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.paniedzis.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
katolicka kretynizacja polski2020.05.16 8:54
gnije i śmierdzi peowski trup a smród coraz gorszy jak rozchodzi się wokoło
ZYX2020.05.16 6:19
Nie ma co się cieszyć, SLD też była skasowana i wylazła ta hydra.
LiitleEMI2020.05.16 5:37
o Krasnodębski :)) to ten pisowski mędrzec który z uśmiechem na ustach twierdzi że dzięki pandemie SARS społeczeństwo nam się odmłodzi
Marek2020.05.15 23:02
a kto was uratuje od autodestrukcji
Ja, "Lesiu" Keller-Krawczyk mam lepszą oferte. 2020.05.15 17:19
Jesteś młody to zarobisz, jesteś stary to ci się PRL przypomnie. Darmowe obciąganie każdej lachy: czarnych, żołtych, tych z wirusem. Za lachy do 30-tki to płacę do 100PLN za 10 min. Lokalizacja dowolna. Może to być Dworzec Centralny, albo klopy pod Rondem Dmowskiego a także WC w Marriocie, Novotel. Na "numer" umawiam się tylko poprzez email: [email protected] Adresować na "Lesiu" i muzykę dodam. W kakałko nie biorę bo mam hemoroidy. Dyskrecja zapewniona.
Polexit2020.05.15 17:14
A kimże jest tusk? Życiowy nieudacznik, który przez przypadek został premierem za co musiał odwdzięczać się germańcom, a że robił to ze zdwojoną gorliwością makrela dała mu funkcję krula jewrokołchozu. Na funkcji tej błaźnił się jak mało kto! Do dzisiaj Anglicy piszą w gazetach jaki to był ma-to-ł!!!
krakus2020.05.16 20:23
Nieudacznika zobaczysz w lustrze.
Walter2020.05.15 16:48
Andrzej Duda nie łamie konstytucji tylko wtedy, kiedy jeździ na nartach, albo rapuje. Jeśli wygra wybory prezydenckie, to przez następne pięć lat będzie łamał ustawę zasadniczą, zgodnie ze wskazówkami Jarosława Kaczyńskiego. Jeśli Rafał Trzaskowski wygra wybory prezydenckie, to komisarycznym Prezydentem Warszawy zostanie Patryk Jaki, albo Jacek Sasin. Najbardziej rozsądną decyzją zarządu Koalicji Obywatelskiej byłoby ogłoszenie Władysława Kosiniaka-Kamysza wspólnym kandydatem ich partii z PSL-em. Jeśli Andrzej Duda przegra wybory w drugiej turze, to Jarosław Kaczyński będzie dążył do unieważnienia wyborów. Teraz dąży do podporządkowania sobie Sądu Najwyższego, który decyduje o ważności wyborów prezydenckich.
Chcesz sie na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.05.15 16:18
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.paniedzis.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
GabaGaba2020.05.15 14:33
Istnieje natomiast duze prawdopodobienstwo, ze tusk wykonczy epl.
katolicka kretynizacja polski2020.05.15 13:41
Dlaczego nie lubię "pisdzielców"? Bo nie lubię pisdy, pisd generalnie. A co lubię? Jak zgadniesz dam ci numer mojego telefonu. GATESA masońsko-żydowskie SZCZEPIONKI ZABIJAJĄ!
kali2020.05.15 12:23
Problem w tym ze niby demokratyczna Polska taka NIE JEST ! U wladzy jest wiekszosc Zjednoczonej Prawicy, ale w rzeczywistosci rzadzi ... opozycja. Tak sie nie dzieje W ZADNYM demoratycznym kraju na swiecie ! Opozycje nie maja NIC do powiedzenia, a u nas - PiS ulega, poddaje sie naracji opozycjii ... lobbingowi uni. To arsurd. I jeszcze absurd!
katolicka kretynizacja polski2020.05.15 10:52
Dla mnie to jedyny prawdziwy kandydat to Radosław Sikorski! Myśli mądrze, samodzielnie i nikt przez niego nie mówi. Poza tym ma spore doświadczenie polityczne w Polsce i na świecie. To by był realny cień mgły która mogłaby zakryć PADalca!
Borys Budka Suflera z Piwem2020.05.15 12:40
Że Sikorski to "cień mgły" to akurat zgoda. Nu, ale to przede wszystkim Mister Applebaum. Takiemu nikt nie podskoczy.
tęczowa lewacka debilizacja2020.05.15 13:42
a dla mnie Anna Grodzka vel Krzysztof Bęgowski
Marcel2020.05.15 10:00
Panu Zdzisławowi się coś wydaje.... że PAD to dobry prezydent. Takie żarty od samego rana...
Lech Keller-Krawczyk2020.05.15 9:38
https://www.youtube.com/watch?v=iQNABx7Wxuk WYPJEPRZAJ!!
Foster2020.05.15 9:37
Jak ci hipokrycji z PIS się martwią o panią Kidawę Blońską, a jeszcze niedawno zaciekle ją atakowali. Czy w życiu prywatnym też tacy są ?. To są źli ludzie.
JS2020.05.15 9:26
Nie spisujmy POKO na straty ! Te partie-agentury zostały zbudowane aby rozwalić Polskę ! Będą reanimowani, wskrzeszani aby kontynuować swoje niszczycielskie dzieło. Szatan NIE ODPUŚCI Polski !!! Króluj nam Chryste, zburzmy budowany w Polsce tron antychrysta ! Pozdrawiam
Glaudiusman2020.05.15 9:22
Dla takiej agenturalnej i aferalnej nie może być innego końca, jak tylko sromota i gołota. Są tam same pokraki polityczne, fizycznie i psychicznie niezrównoważeni, tęskniący za dostępem do koryta, do tego zdrajcy narodu i naszego państwa, pracujący na kolanach dla obcych, głównie Niemców, choćby jak ten niewydarzony purtacz półtusk. Dla nich tylko ostra jazda w dół i rozpad na zakrętach.
Czarek2020.05.15 9:06
Czyli do kandydowania przystępuje stołeczny homokomunista. Tego nieudacznika nawet Rosjanom bym nie życzył na czele państwa.
Maria2020.05.16 5:04
Wygnanie znane i stosowane było już w starożytności
JANOSIK2020.05.15 9:05
Z innej beczki.Zawsze mnie zastanawia jak Prezydeci Polski nadaja komus obywatelstwo dlaczego nie dziala to w dwie strony i dlaczego nie odbieraja .Nalezy wszystkim donosicielom odebrac paszporty i paszol von sruuuu do mocodawcy.Milego dnia
.2020.05.15 11:50
Czyli już się szykujesz na powrót do Rosji? A nie, przepraszam, Rosja ci nie płaci, jesteś po prostu ich pożytecznym idiotą.
Bozena2020.05.15 8:59
Chwała Bogu - że ta zaraza porównywalna do Covid-19 zaczyna się spłaszczać.
oraz lewy znak CE-UE żółty2020.05.15 8:58
lewe certyfikaty jakościowe "szwabski orzeł lub Mossad' albo "ruska onuca"
nigdy POplatfy2020.05.15 8:50
jakość to certyfikowany GLUT lub BUDYŃ na szybie