TYLKO U NAS! Prof. Nowak: Jeśli wygra Trzaskowski, zamiast ,,Fortu Trump'' będzie ,,Fort Putin – Merkel'' - zdjęcie
08.07.20, 11:00Screenshot TVP Info

TYLKO U NAS! Prof. Nowak: Jeśli wygra Trzaskowski, zamiast ,,Fortu Trump'' będzie ,,Fort Putin – Merkel''

83

"[...] Jeśli wybory w Polsce wygra Rafał Trzaskowski, to „Fort Trump” będzie nazywał się: „Fort Putin – Merkel”. Ponieważ pamiętajmy, że Platforma Obywatelska realizowała bardzo wyraziście, konsekwentnie i otwarcie linię podporządkowania Polski silniejszym partnerom w Europie" - mówi prof. Andrzej Nowak w rozmowie z portalem Fronda.pl Dziś publikujemy jego pierwszą część. Drugą będzie można przeczytać już jutro.


Eryk Łażewski, Fronda.pl: Zbliża się II tura wyborów prezydenckich. Jaka jest właściwie ich stawka? O co toczy się ta polityczna gra?

Profesor Andrzej Nowak, historyk, Uniwersytet Jagielloński: Najprościej rzecz ujmując: o fotel prezydenta. Miejsce wskazane przez Konstytucję urzędowi prezydenta jest wyjątkowo niefortunne, niejasne. Bo z jednej strony mamy do czynienia z olbrzymim mandatem, jaki uzyskuje prezydent przez wybór z woli wielu milionów obywateli, a z drugiej strony: z ograniczonymi kompetencjami. Mówię o tym dlatego, że z tego specyficznego miejsca, jakie wyznacza Konstytucja, nie wynika od razu rola prezydenta w rzeczywistości politycznej. Ona jest efektem połączenia (synergii) z konkretną sytuacją polityczną.

A dziś wygląda ona w ten sposób, że możemy mieć prezydenta, który będzie blisko tego „obozu”, który sprawuje władzę w Polsce od pięciu lat, czyli obozu Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent ten będzie wspierał wzmocnienie pozycji państwa polskiego na arenie międzynarodowej. Przede wszystkim zaś wzmocnienie jego gospodarczego znaczenia wśród narodów europejskich poprzez takie inicjatywy, jak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, czy szereg działań infrastrukturalnych. Te ostatnie mają wzmocnić nie tylko interesy Polski na jej „wschodniej ścianie”, lecz także naszą zdolność obronną w niepewnej sytuacji XXI wieku. Chodzi tu o dozbrojenie armii w oparciu o nowoczesny sprzęt amerykański, oraz o większą obecność amerykańskiego wojska na polskiej ziemi. To są te elementy programu, który nie należy do kompetencji prezydenta (to jasno podkreślmy), ale który jednocześnie jest - przez połączenie wyboru Andrzeja Dudy ze sprawującą władzę formacją - niemal gwarancją, że ta polityka będzie kontynuowana.

Z drugiej strony: mamy do wyboru kandydata, który szydzi z tego, co to będzie z „Fortem Trump” (jak on będzie się nazywał!), jeżeli wybory w Stanach Zjednoczonych wygra nie Donald Trump, ale jego rywal. Oczywiście nazwa „Fort Trump” została, co przypomnę, zdezawuowana zarówno przez polską stronę negocjacyjną, jak i amerykańską. A więc jest to tylko wymiana ciosów retorycznych między dwoma stronami sporu w Polsce.

Pozostając w tej retoryce sporu, powiedziałbym, że jeśli wybory w Polsce wygra Rafał Trzaskowski, to „Fort Trump” będzie nazywał się: „Fort Putin – Merkel”. Ponieważ pamiętajmy, że Platforma Obywatelska realizowała bardzo wyraziście, konsekwentnie i otwarcie linię podporządkowania Polski silniejszym partnerom w Europie. Z jednej strony Niemcom, z drugiej strony: nie prowokowania strony rosyjskiej jakimkolwiek oporem przeciwko jej zamiarom tak daleko, jak dalece odpowiada to Niemcom. „Jeżeli Niemcy nie sprzeciwiają się jakiejś większej obecności Rosji w naszej części Europy, to my też się temu podporządkowujemy.” Taka była filozofia rządów Platformy Obywatelskiej. I oczywiście, można powiedzieć, że widomym skutkiem tych rządów (sprawowanych do spółki z PSL-em) było na przykład podpisywanie skrajnie niekorzystnych dla milionów polskich konsumentów umów gazowych z Gazpromem. Dzisiaj, skutkiem polityki Prawa i Sprawiedliwości, którą może wzmocnić ponowny wybór Andrzeja Dudy, jest bardzo prosty i wymierny wskaźnik: miliard sześćset milionów dolarów przelanych na konto „de facto” Państwa Polskiego przez Gazprom. Stało się tak wskutek stanowczej, twardej postawy rządu polskiego, który domaga się realizacji polskich interesów, a nie interesów silniejszych od siebie sąsiadów: czy ze Wschodu, czy z Zachodu.

Jeżeli wygra pan Rafał Trzaskowski, wróci naturalnie ta postawa osłabiająca determinację rządu polskiego, by walczyć o interesy Państwa Polskiego, oraz jego obywateli – konsumentów żyjących w tym państwie. Walczyć nawet kosztem pewnego zwarcia, pewnego wyraźnego formułowania własnych interesów w relacjach z silnymi sąsiadami. I taka – najprościej rzecz biorąc – jest polityczna stawka tych wyborów. Oczywiście, można ją rozwijać, rozbudowywać opis owej stawki.

A co z polityką wewnętrzną?

Jeżeli wygra Andrzej Duda, Zjednoczona Prawica będzie mogła piastować władzę prawdopodobnie przez następne trzy lata, mając do tego bardzo silny mandat społeczny, czyli wygrane wybory parlamentarne i prezydenckie. I to przy dużej frekwencji. Nastąpi więc kontynuacja dotychczasowych rządów - pomimo wszelkich protestów, pomimo nacisku „ulicy i zagranicy”, do którego naturalnie wrócą przedstawiciele opozycji.

Natomiast, jeżeli wygra pan Rafał Trzaskowski, wówczas nastąpi dekompozycja rządów Zjednoczonej Prawicy. Bo dwa istotne przyczółki, czy instytucje władzy w Polsce, a więc urząd prezydenta oraz Senat, będą w rękach opozycji. W tej sytuacji, każda próba uchwalania nowych ustaw przez większość parlamentarną, którą dysponuje jeszcze Zjednoczona Prawica, będzie obarczona bardzo trudnym wyzwaniem: przeprowadzeniem jakiejkolwiek ustawy wbrew wetu prezydenckiemu i odrzucaniu tych ustaw przez Senat. A więc, krótko mówiąc: czeka nas duża niesprawność władzy wykonawczej, kryzys i „de facto” zmiana władzy. Bo myślę, że więcej, niż kilka, najwyżej kilkanaście miesięcy rządów w takich warunkach, nie będzie możliwe. W przyszłym roku zatem, prawdopodobnie czekałyby nas nowe wybory parlamentarne. Przy wygranej prezydenta Dudy natomiast, trwać będzie możliwość dalszej realizacji przez obóz Zjednoczonej Prawicy jej polityki: zarówno wewnętrznej, jak i zagranicznej.

No i wreszcie wymiar najważniejszy; wymiar, o którym najwięcej trzeba by powiedzieć, ale ja poświęcę mu tylko dwa zdania. Chodzi tu o wymiar cywilizacyjny. Pan Rafał Trzaskowski otwarcie reprezentuje idee wspierane przez dominującą narrację medialną dużej części krajów europejskich, a przede wszystkim Unii Europejskiej jako takiej. Dominującą także w Stanach Zjednoczonych. Narracja ta propaguje lewicowo – liberalną ideologię, zgodnie z którą świat nieuchronnie – tak, jak to w marksizmie było opisane – zmierza do zmiany społeczno – kulturowej. I ta zmiana w tej chwili, na obecnym etapie, polega na zastępowaniu starego świata, którego ważnymi instytucjami do ostatecznego skruszenia są Naród, Rodzina, oraz Religia zinstytucjonalizowana. Te trzy instytucje są ostatnią przeszkodą na drodze do „Nowego, Wspaniałego Świata”. I dalszy, przyspieszony sposób ich rozmontowywania jest potrzebą, która powinna być realizowana, wspierana przez władze państwowe, czy władze po prostu: w najróżniejszy sposób umocowane. Bo niekoniecznie musi to być władza polityczna, ale przede wszystkim władza medialna i finansowa sprawowana albo w skali globalnej, albo przynajmniej na obszarze dużej części cywilizacji zachodniej.

Otóż, jeżeli wygra pan Rafał Trzaskowski, te tendencje niewątpliwie uzyskają silne wsparcie polityczne w Polsce. Przyspieszy się ich realizacja. Jeżeli wygra pan Andrzej Duda, będą one hamowane. Być może nie tak twardo i konfrontacyjnie, jak by chciała tego zdecydowanie konserwatywna część opinii publicznej w Polsce. Ale przypomnijmy: ta zdecydowanie konserwatywna część opinii publicznej w Polsce stanowi obecnie po prostu mniejszość i nie ma mandatu wyborczego do jakiejś kontrrewolucji obyczajowej. Co sprawia, że w sytuacji demokratycznych wyborów na prezydenta, ani on, ani większość parlamentarna, nie może przeprowadzić kontrrewolucji obyczajowej. Natomiast, może przynajmniej opóźniać, wstrzymywać pochód tego nieuchronnego „postępu”, fundowanego nam przez ideologię politycznej poprawności na jej obecnym etapie.

Ale czy ten „postęp” jest naprawdę nieuchronny?

Oczywiście, że nie jest nieuchronny (śmiech). Jak powiedział pewien mądry sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego: „nieuchronne jest tylko to, przed czym nie próbujemy się uchronić”. Często, może nie zawsze, ale często tak jest. I to jest właśnie ten przypadek. Koncepcja nieuchronności wywodzi się z ideologii marksistowskiej: nieuchronności przemian etapów rozwoju czy postępu historycznego. Jest to część ideologicznego obrazu świata, w którym brakuje miejsca na wolność indywidualną jednostki, na nasze indywidualne decyzje. Brakuje oczywiście (co jest ważne dla nas: osób wierzących) także jakiegokolwiek miejsca dla działań Opatrzności.

Myślę, że perspektywa, którą warto przypominać, jest taka, że bronimy wolności jednostki przeciwko wizji nieuchronnego „walca postępu i emancypacji”, jednocześnie broniąc przekonania, że człowiek nie jest Bogiem i nie może zorganizować świata według swojej ideologii, ale jest coś większego, silniejszego od człowieka. Tym czymś jest Opatrzność, do której się odwołujemy w naszych działaniach. Z nadzieją, że nie pozostaną one daremne w planie Opatrznościowym, ale bez żadnej gwarancji w tej sprawie.

Przeczytali Państwo pierwszą część rozmowy z prof. Andrzejem Nowakiem. Na część drugą zapraszamy na potal Fronda.pl już jutro. Ostatnia, trzecia część, ukaże się w piątek

Komentarze (83):

gumowa kaczka2020.07.9 20:30
gdyby wybory zależały od płacących podatki dawno mielibyśmy już prezydenta
Pet2020.07.9 14:11
Jaki fort? Trumpa? Chyba w snach, PiSiorki.
Anonim2020.07.9 12:54
piski szmaciak nie zauwazyl, ze Ambasadoe USA powiedziala, ze Fortu Trump nie bedzie? Tak jak nie bedzie rakiet broniacych polaczkow. swinia piska znow klamie? jak pisior, bo ma piskie onbowiazki: krasc i klamac, pedlakic z prezesem.
Lucy2020.07.11 11:15
To jest wybitny uczony prof.Nowak a nie szmaciak.Wy nieuki juz tak macie szkoda
Krakus2020.07.9 12:29
Żadnego Fortu Trump nie będzie z prostej przyczyny - Biden wygrywa z Trumpem dwucyfrowo.
Suweren2020.07.9 10:57
Nie będzie żadnego fortu. Zwycięzca jest nieważny.
UWAGA - WYBORY PREZYDENCKIE!2020.07.9 8:44
DLA PRZYPOMNIENIA: W ENCYKLICE JANA PAWŁA II PT. " EVANGELIUM VITAE" (EWANGELIA ŻYCIA) CZYTAMY: W WYBORACH PARLAMENTARNYCH NIE WOLNO GŁOSOWAĆ NA CZŁOWIEKA, KTÓRY PUBLICZNIE WYSTĘPUJE PRZECIWKO ŻYCIU, CZYLI POPIERA ABORCJĘ. KOŚCIÓŁ GRZECH TAKI KAŻE EKSKOMUNIKĄ - WYKLUCZENIEM Z KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO! ANDRZEJ DUDA WYPOWIEDZIAŁ SIĘ JASNO, ŻE ABORCJA TO MORDERSTWO! https://oko.press/prezydent-duda-podpisze-zakaz-aborcji-bo-aborcja-to-morderstwo/
robczek 2.02020.07.9 7:53
JAKI FORT TRUMP!!!?!?!?! nawet ambasadro potweirdzila ze nic takiego nie bedzie!!! ludziska!!1 przestancie sie tak dawac ruchac w mózg!!!!!! wystarczy chciec poszukac informacji!!! kurski to nie jedyne zrodlo info. CHYBA ZE TAK WOLICIE BO LATWIEJ I NIE TRZEBA WYSILAC WLASNYCH SZARYCH KOMOREK. pinć stóf wystarczy! pokaz kogo mam teraz zagtysc za te pińc stóf!! NA NIEGO!!!!!! ;] tak jest co miśki ? oj, tak właśnie jest!!!!i to was najbardziej w duszy boli. sprzedaliscue du.... za kilka stów!!!
Andrzej2020.07.9 6:51
Pora myśleć o fort Biden, różnica w amerykańskich sondażach rośnie.
Ciekawy2020.07.9 6:09
A po cholerę nam fort tramp
edek2020.07.8 20:36
Jeśli Duda przegra to tylko dzięki sobie. Co za dureń zraża do siebie ludzi wyzywając ich od ruskich onuc?
robczek 2.02020.07.9 7:53
no jak? przeciez to jest ten czlowiek który ma łączyć społeczeństwo. zasy[ywać podzialy. NO JAK? ADRIAN SIE NEI SPRAWDZA??? no szok! ;]
Lucy2020.07.11 11:16
nigdy prezydent nikogo nie wyzywał od ruskich onuc.
Mydło2020.07.8 19:26
Profesor Andrzej Nowak jawi się jako agitator na rzecz prezydenta A. Dudy. Szkoda,że nie zabrał głosu w sprawie metra w Krakowie. A może jestem w błędzie? Otwieram stronę: https://news.krakow.pl/czy-krakow-potrzebuje-metra I czytam artykuł (z 30 czerwca 2017): ,,Czy Kraków potrzebuje metra?” Za budową metra w Krakowie opowiedzieli się mieszkańcy w referendum w 2014 roku. Okazuje się, że do 08.07.2020 nie ma do tego artykułu ani jednego komentarza. Następny artykuł: Zmiana planów i opóźnienie ws. budowy metra w Krakowie PAP/PSZ  •  27 grudnia 2019. Pod tym artykułem również 0 komentarzy. Marzenia o wielkich inwestycjach, a Kraków, dawna stolica i drugie co do liczby ludności miasto bez metra? Wstyd !
Foster2020.07.8 19:24
Co takiego mają w sobie PIS - iory, że tak łatwo produkują wrogów ?
jan2020.07.9 0:11
popatrz na tym forum -nienawiść do każdego kto myśli inaczej niz oni
Lucy2020.07.11 11:18
Wyborcy PIS maja w sercu POLSKE !
Arabella2020.07.8 19:13
'Profesor' Andrzej Nowak: 'prezydent ten [Andrzej Duda] będzie wspierał wzmocnienie pozycji państwa polskiego na arenie międzynarodowej' Że co???
Anonim2020.07.8 16:49
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.frircikvip.com.pl
janusz2020.07.8 16:34
Boże, zmiłuj się nad prof. ??? Nowakiem.
Anonim2020.07.8 14:34
Straszenie zacmionego pisowska religią. Bujaj się Nowak
PAD ponownie prezydentem2020.07.8 15:05
A coś do rzeczy , półgłówku ?
Mexx2020.07.8 14:09
I tutaj prof. Nowak ma zupełna rację. To będzie fort Putin-Merkel i nikt już nie zatrzyma NORD STREAM 2 w Europie !!!
i w każdym mieście2020.07.8 14:06
Fort NO GO i Fort LGBT z obowiązkowym wycweleniem dla wszystkich
KOSTEK2020.07.8 13:58
Żadnego Fortu Putin-Merkel nie będzie. Zarówno Niemcom jak i Rosji armia polska nie jest do niczego potrzebna i najlepiej dla naszych sąsiadów, gdyby jej wcale nie było. Wiemy o tym już od XVIII wieku.
ed2020.07.8 14:09
fort putina powstałby dla armii ruskiej na terenie Polski
Eris442020.07.8 14:14
No właśnie, dlatego koalicja PO-PSL konsekwentnie realizowała plan rozkładu polskiej armii, zapewne na zamówienie z Berlina.
Anonim2020.07.8 14:16
Jasne, a najlepiej, by i Polski nie było. Przecież o to chodzi "postępowcom" neomarksistom. Trzaskowski powiedział o sobie, że jest bardziej liberalny niż cała PO, a więc - typowy produkt komunizmu, obecnie nazywanego neomarksizmem.
Eris442020.07.8 14:21
Postępowcom, raczej "postępakom"!
stop kanaliom2020.07.8 13:30
Poniżej jakieś łachudry PO-Ubeckie próbują polemizować z profesorem UJ !? Żałośnie to wygląda .
Michał Jan2020.07.8 14:09
Żałośnie wygląda, jak profesorowie UJ, nad rzetelność przekładają partyjną propagandę. I więcej nie krytykuj profesora UJ Jana Hartmana, psigłupie.
Stop dewiantom !2020.07.8 15:19
Tego Hartmana od kazirodztwa specjalisty i propagatora ?
Michał Jan2020.07.8 17:39
Tego właśnie profesora UJ Jana Hartmana. Próba polemizowania z nim, profesorem UJ, jest jak widać żałosna.
Darek2020.07.8 18:03
A od czego ten ŻYD MASON HARTMAN jest profesorem. Od zboczeń na UJ. A na którym to miejscu w rankingach światowych to KOMUSZE CZERWONE UJ jest. Takie miejsce jakie profesory HARTMANY. KOMUCHY zdegenerowały tą uczelnię. Gdzie tam na UJ HARTMANA jest wolność nauki i poglądów. Polityką się zajmują nie nauką.
Michał Jan2020.07.8 13:26
Trzaskoszczak będzie miał tak samo duży wpływ na rząd p. Morawieckiego, jak śp. Lech Kaczyński na rządy p. Tuska, Szanowny Panie Profesorze.
Eris442020.07.8 14:19
Niestety, to nieprawda. Podczas pierwszej kadencji Tuska (do 2010 r.) koalicja PO-PSL mogła liczyć w sejmie na pomoc SLD przy odrzucaniu prezydenckiego weta, i to pomoc najczęściej za friko. Teraz Zjednoczona Prawica w teorii mogłaby zebrać 277 głosów razem z PSL-Koalicją Polską i Konfederacją, ale to tylko teoria. Ponadto senat też jest w ręku opozycji. Oprócz tego prezydent posiada pewne prerogatywy i Trzaskowski będzie z nich korzystać tak, by maksymalnie utrudnić życie rządowi Morawieckiego. Niechybnie w razie jego wygranej czekają nas wojna na górze i destabilizacja.
stan2020.07.8 14:19
Wpływu na rządy nie będzie miał, ale piasek w szprychy będzie sypał - to już zadeklarował. Czy w takiej sytuacji będzie można rządzić?
Eris442020.07.8 14:23
No właśnie, i czy będzie można skutecznie walczyć o polskie interesy na arenie międzynarodowej, mając w pałacu kogoś jawnie sabotującego politykę rządu. Nie wiem, wydaje mi się, że na dłuższą metę kohabitacja nie będzie możliwa i mogą nas czekać przyspieszone wybory parlamentarne.
Michał Jan2020.07.8 14:40
Dziękuję za krytyczne odpowiedzi, w większości nasycone słusznością. Zwrócę uwagę, że Trzaskoszczak, jako hipotetyczny prezydent: - nie będzie sobie mógł pozwolić na wetowanie wszystkiego jak leci, bo zawali swojej partii wybory 2023 - może i nawet jakoś uniemożliwi powstanie fortu amerykańskiego, ale nijak nie będzie mógł stworzyć fortu rusko-szwabskiego - "Szeregowy Poseł" również może dogadać się z SLD, żeby jego weta uwalać (ustawa cukrowa pokazała, że jest to możliwe). Ergo - nie widzę jego ewentualnej prezydentury aż tak katastrofalnie, choć oczywiście ze względów estetycznych o niej nie marzę.
Piotrek2020.07.8 15:21
Ależ żaden fort Trump w Polsce nie powstanie. To wyłącznie propaganda pisowska.
Kołchoz "katolicka kretynizacja polski "2020.07.8 13:06
czasowo zawiesza rekrutacje. Kołchoz "robaczek 2.0" otwiera swe podwoje. Kryteria przyjęcia podobne: stwierdzony, patalogiczny kompleks niższości, - robolo-chłopskie pochodzenie, - zabużanskie, - żydowskie oczywiście oraz wszelkie ofiary, jak ci "Operacji Wisła". ** Ale pamiętaj, twój PRL już nie wróci.
Anonim2020.07.8 12:57
Jak wszyscy wiemy w istocie jest to walec regresu, do prymitywizmu istoty ludzkiej i zniewolenia. Wszystkie masońskie rewolucje takie były. Bo rozumek nie jest i nie będzie mądrzejszy i lepszy od Miłującego Logosu, jest po prostu ograniczony i często ślepy!
Anonim2020.07.8 12:56
Fort nie fort, ale uważam, że o wiele bardziej frapującym zagadnieniem jest to gdzie u Biedronia jest punkt G?
Henry2020.07.8 13:11
Może poszukaj osobiście?
ASTOM2020.07.8 14:42
Żeby nie powiedzieć "organoleptycznie"
robaczek 2.02020.07.8 12:43
powaznie az za takich debili macie swoich wyborców? Trum kończy sie w listopadzie. O JAKIM WY FORCIE TRUMP MOWICIE W OGOLE!!!!! nawet ambasada tego nie potweirdza ;] oj miśki miśki! TO JUZ JEST TAKIE ZAŁOSNE CO WY ROBICIE ZE AZ BRAK SLOW. no ale.................................. jaki wyborca taki przekaz ; ] slusznie! ;]
Anonim2020.07.8 12:58
No tak, do tej pory to mieliśmy tylko fort Moskwa to co Ty możesz wiedzieć na temat innych fortyfikacji...
Henry2020.07.8 13:12
A jaką można mieć wiedzę na temat nie istniejących fortyfikacji :P
robaczek 2.02020.07.8 13:27
no i widzisz;] odpowiedz pelna rzeczowych argumentów;] wystarczy wskazac debilizm ich logiki i od razu mam odp. tego typu albo agresje PIEKNE! to z wiekiem tak sie dzieje? troche strach!!!
Zygfryd2020.07.8 12:36
W przypadku wygranej szamborafała i jego targowicy wracamy do poddaństwa niemiecko ruskiego gospodarke szlag trafi z powodu jej rozkradania a młodzież woli zarabiać i życ na zachodzie kacapy nas przejma oczywiscie po cichu i tam staniemy sie gówno warci bo nawet wiarę bedą chcieli wykosić straszne to i żal tylko Polski i Narodu.
Henry2020.07.8 13:20
Twoje przewidywanie przyszłości opierasz na jakiś własnych objawieniach metafizycznych czy sytuacji w polityce międzynarodowej? Bo ja bym na przykład wolał być państwem niezależnym zarówno od USA jaki od Rosji, niż płacić im grube miliony czy to za gaz, czy to za zabawki typu F-35
Zygfryd2020.07.8 15:46
Takiego Państwa przyjacielu juz nie ma no chyba ze mówisz o Koreii Północnej co też Chinom sie kłania partnerem mozemy być z kazdym gorzej jak bedziemy pachołkami np. rosji czy niemiec zniewlanie gnebienie zabijanie mordowanie za mało zadna metafizyka fakty przyjacielu
tymczasem w sztabie czaskoskiego2020.07.8 12:31
https://www.youtube.com/watch?v=QbRgZXyMh_0
Eddie2020.07.8 12:19
Rzecz w tym, że jak PiS-u nie odsunie się od władzy to niedługo nikt nie będzie miał szans na uczciwe wybory. Albo wybory jakiekolwiek :) Niby trójpodział władzy, ale wszystko w tych samych rękach
Henry2020.07.8 13:30
Towarzysz Kurski już wczoraj powiedział dlaczego Duda nie może wystąpić w żadnej innej debacie niż organizowanej prze TVP xd
maria2020.07.8 14:49
a co powiedzial?
Kocham PiS2020.07.8 12:13
Kupiłem sobie sztóczny od-byt mam go w sypialni na miejscu chonorowym co dzieńńe wieczur smaróje go kałem i zlizuje polecam to wszystkim morzna sobie w ten sposub wyobrarzać bliskom więź z prezesem, przepraszam jesli w mojej pisowni jest jakiś błond bo jestem tylko wyznawcom pisu
TW Justyna , mamusia Rafała2020.07.8 13:25
Rafałku , to Ty ??
Kopernik2020.07.8 13:34
Jaki Rafałku? Przecież gołym okiem widać, że kot Prezesa do komputera dopadł
ToJa2020.07.9 5:23
Nie, to ja TW Balbina.
ladychapel2020.07.8 11:46
Ambasador USA do Beaty Mazurek: "Powinna się Pani wstydzić"- napisała do Beaty Mazurek ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. Stanowcze słowa ambasador USA to reakcja na wpis, który w niedzielę na Twitterze zamieściła Beata Mazurek. Była rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości (obecnie europosłanka), udostępniła informację o tym, że Rafał Trzaskowski nie weźmie udziału w spotkaniu w Końskich organizowanym przez TVP. Do tego dodała komentarz: "Trzaskowski boi się debaty z Polakami. Woli ustawioną debatę w WSI 24 i niemieckim Onecie. To przykład pogardy dla wyborców z mniejszych miejscowości. Mieszkańcy Końskich i Polacy już niedługo wystawią mu rachunek". Ambasador Georgette Mosbacher zdecydowanie stanęła w obronie stacji TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery. "Dobrze Pani wie, że szerzy Pani coś, co jest absolutnym kłamstwem, sugerując że TVN to WSI" - napisała do Beaty Mazurek ambasador. "Powinna się Pani wstydzić. To jest poniżej godności osoby, która reprezentuje Polaków" - dodała. Wpis Mosbacher pojawił się w języku polskim i angielskim.
ladychapel✡️2020.07.8 11:56
What's your point dickhead?! Spit it out!
Pisdzielec2020.07.8 12:26
Ciiiiiiicho takich rzeczy się nie pisze i nie mówi mówi głośno szczególnie przed wyborami bo to nie po naszej pisowskiej linij
@ShittySecuritySpecialist2020.07.8 12:33
Nie znasz dnia ani godziny, dziadek: Mieszkający w okolicach Chicago 37-letni Polak został porażony piorunem na plaży w mieście Clearwater nad Zatoką Meksykańską w stanie Floryda. Mieszkający na stałe w Des Plaines w Illinois Polak był tam na wakacjach.
Polak2020.07.8 12:44
Zmanipulowane te twoje wypociny. Nie dałeś odpowiedzi Mazurek na zakończenie tej rozmowy. Oszukujesz ludzi po prostu.
Jan2020.07.8 11:39
Załośni pisowscy fanatycy. Jak mi Was żal. Nie macie nic na RT więc wymyślacie bzdury tak wielkie że chyba nawet elektorat PAD ( w większości osoby z wykształceniem podstawowym) tw to nie uwierzy.....
Polak2020.07.8 12:49
Nie rozczulaj się tak nad wyborcami PIS chłopino, płacz nad sobą raczej, bo od takiego prof. Nowaka dzielą cię lata świetlne.
Anonim2020.07.8 14:54
1. Czy bzdurą jest, że oczyszczalnia ścieków "Czajka" została oddana do użytku z licznymi wadami, które miały być naprawione, ale nikt z ratusza tego nie dopilnował 2. Czy bzdurą jest, że Trzaskowski ukrywał awarię "Czajki", zatruł odchodami pół Wisły i Bałtyk i rząd szwedzki zwracał się do rządu polskiego o wyjaśnienie sytuacji? 3. Czy bzdurą jest, że w Trzaskowski nie miał pojęcia co ma z tym zrobić i musiał interweniować rząd? 4. Czy bzdurą jest, że po burzy szambo pozalewało mieszkania w Warszawie? 5. Czy bzdurą jest, że również warszawska spalarnia odpadów nie działa i ratusz rozsyła warszawskie śmieci po całej Polsce, obciążając opłatą za utylizację mieszkańców tych miejscowości? Trwa to od momentu awarii "Czajki" i jak dotąd Trzaskowski nie podaje, kiedy sytuacja zostaje naprawiona. 6. Czy bzdurą jest, że prezydent Warszawy - śmiało można nazwać go AWARIĄ - powiedział, "awarii uległa awaryjna część kolektora "Czajki" i wymaga to działań awaryjnych" - czy nie jest to bełkotliwa bzdura? 7. Czy bzdurą jest, że Trzaskowski domagał się od prezydenta A. Dudy podania czasu ustania pandemii, podczas, gdy tego nie wie nawet Światowa Organizacja Zdrowia, a sam nie mógł podać terminu naprawy oczyszczalni "Czajka" i spalarni odpadów? 8.Czy bzdurą jest, że zakupione kozy, które miały być "ekologicznymi kosiarkami" padły z głodu? I to nie przeszkadza ekologom, którzy popierają Trzaskowskiego. Czyli to nie jest ekologia, ale właśnie ekologizm (kolejna ideologia przeciwna naturze). 9. Czy bzdurą jest, że za Trzaskowski za mln zł ( za handlowe palety, wyrzucane na spalenie) urządził wśród smogu, w ruchliwym miejscu, kącik relaksu i nad Wisłą podobny relaks z patyków? 10. Czy nie jest prawdą, że Trzaskowski zapowiadał "wypalenie żelazem" wszystkich dobrych dla Polaków reform? 11. Czy nieprawdą jest, że Trzaskowski zadeklarował, że jego marzeniem jest udzielenie ślubu gejom, jako pierwszy prezydent Polski? 12. Czy bzdurą jest, że zatrudnia jako wiceprezydenta osobę, która promuje adopcję dzieci przez homoseksualistów i go popiera? 13. Czy bzdurą jest, że Trzaskowski podpisał kartę LGBT+ jako prezydent Warszawy, natomiast prezydent RP A. Duda podpisał kartę Rodzina+? 14. Czy bzdurą jest, że Trzaskowski był stypendystą żydomasona Sorosa? 15. Czy bzdurą jest, że Trzaskowskiego wspierają niemiecka media, bo będzie lepszym dla Niemiec prezydentem? Czyli co? Niemiecki namiestnik spraw niemieckich w Polsce? 16. Czy bzdurą jest, że Trzaskowskiego wspiera Michnik, Lis i środowiska lewacko-masońskie?
Mydło2020.07.8 17:37
Też mam pytania. W czasie rządów pis inwestycje kuleją i maleją i wyniosły za 2017-17,4% pkb; za 2018- 18,2% pkb i daleko im do planu Morawieckiego 22-25% pkb-i poniżej 20% z 2015r. Pytam: 1. Kto mieszka w 100 tysiącach mieszkań plus? 2. Kto jeździ milionem samochodów elektr. po 100 obwodnicach polskich miast? 3. Dokąd pływają promy ze szczecińskiej stoczni? Jak się ma kolejny dyrektor stoczni? 4. Gdzie posadzono pół miliarda drzew? 5.Kto utopił 1mld zł. w rozbudowę elektrowni "Ostrołęka"?
UWAGA - WYBORY PREZYDENCKIE!2020.07.8 11:37
DLA PRZYPOMNIENIA: W ENCYKLICE JANA PAWŁA II PT. " EVANGELIUM VITAE" (EWANGELIA ŻYCIA) CZYTAMY: W WYBORACH PARLAMENTARNYCH NIE WOLNO GŁOSOWAĆ NA CZŁOWIEKA, KTÓRY PUBLICZNIE WYSTĘPUJE PRZECIWKO ŻYCIU, CZYLI POPIERA ABORCJĘ. KOŚCIÓŁ GRZECH TAKI KAŻE EKSKOMUNIKĄ - WYKLUCZENIEM Z KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO! ANDRZEJ DUDA WYPOWIEDZIAŁ SIĘ JASNO, ŻE ABORCJA TO MORDERSTWO! https://oko.press/prezydent-duda-podpisze-zakaz-aborcji-bo-aborcja-to-morderstwo/
Kopernik2020.07.8 13:44
Prezydenta wybiera JPII, BXVI, Franciszek czy wyborcy? Bo chyba ludzie mogą być różnej wiary i mieć różne poglądy. Podobno Polska to państwo wolne wyznaniowo, w którym dominuje katolicyzm ale nikt z zewnątrz (USA, Rosja i Watykan) nie powinien nam narzucać na kogo mamy głosować.
Anonim2020.07.8 15:32
Katolicy powinni głosować na katolików i to jest tylko przypomnienie, a inne wiary chrześcijańskie, również nie popierają aborcji, bo to jest ciężki grzech. Wierzący należący do innych kościołów chrześcijańskich również powinni głosować na chrześcijanina, zgodnie z nauką swoich kościołów. Trzaskowski nie jest wyznawcą żadnej wiary poza mamoną.
Wies2020.07.8 11:29
Jak wygra Czaskoski to zawetuje wszystko i rozpisze nowe wybory ( wystarczy kilku łajdaków w sejmie ). Będzie otwarcie granicy z "obwodem kaliningradzkim" i zielone ludziki wleją się do Polski jak gówno do Wisły. W piątki ludzie będą popełniać samobójstwa a sekcje zwłok zrobione w poniedziałek wskażą brak udziału osób trzecich. 500 mld PLN pójdzie do rajów podatkowych a stamtąd na wschód. Strach i głód zajrzy w oczy polskim rodzinom a dzieci będą sprzedawane zboczeńcom.
Jackie2020.07.8 13:49
Nie wiem czy jesteś osobą piszącą na zlecenie rządzącej partii, czy może nadużywasz z lekka narkotyków i alkoholu ale to co mówisz i myślisz na pewno łączy wszystkie powyższe elementy twórczej ekstazy. Nawet Ci zazdroszczę...
Wies2020.07.8 14:48
Ja tobie nie zazdroszczę. Albo jesteś głupcem ( w tym mieści się też naiwność ) albo udajesz głupca.
MaxFiend2020.07.8 11:24
Jeśli wygra Biden, będzie "Fort Biden"? :-D
I będzie2020.07.8 11:53
Bidencare.
Jackie2020.07.8 13:52
Pisz po polsku "Bieda Służba Zdrowia" bo Jarek nie zrozumie :(
Anonim2020.07.8 11:20
Przepraszam, ale to PiS jest czystym Putinem. Np. zmiany w Konstytucji sprzed kilku dni: nie dopuszcza do "umniejszenia znaczenia czynu narodu podczas obrony Ojczyzny". Wprowadzono do konstytucji odwołanie do Boga, definicję małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny i sformułowanie o "tradycyjnych wartościach rodzinnych". Język rosyjski został nazwany językiem "narodu państwotwórczego".
Foster2020.07.8 11:15
Jak na profesora, to zbyt propagandowa konstrukcja, chyba że jesteś agentem Putina.
antoni.s2020.07.8 11:12
Biedny miś.
Budka2020.07.8 11:11
Korona wirus, wirus korona cała PO wirusem nienawiści zarażona. Współczesna targowica.
ToJa2020.07.8 11:42
Język miłości wyznawcy pislamu.