TYLKO U NAS! Marek Budzisz: Trzy scenariusze epidemii Covid-19 dla Rosji. - zdjęcie
29.03.20, 13:00

TYLKO U NAS! Marek Budzisz: Trzy scenariusze epidemii Covid-19 dla Rosji.

35

59 % Rosjan ankietowanych przez Centrum Lewady nie wierzy w oficjalne dane kolportowane przez władze na temat liczby osób zainfekowanych w Rosji koronawirusem.

Badania przeprowadzono przed kilkoma dniami, kiedy w Federacji Rosyjskiej było 840 zarażonych (kiedy pisze te słowa jest już ich 1264) i ta statystyka szybko się zwiększała, bo w ostatnich dniach liczba chorych przyrastała w tempie zbliżonym do Włoch na początku epidemii.

Badanie zostało też przeprowadzone już po wystąpieniu Władimira Putina kiedy zapowiedział on szereg działań osłonowych, mających łagodzić społeczne i ekonomiczne skutki nadciagającego kryzysu a także ogłosił „tydzień wolnego” w czasie którego Rosjanie mają pozostać w domu, mając gwarantowaną przez rząd wypłatę wynagrodzenia.

Wcześniej mer Moskwy Sobianin polecił wszystkim z grup podwyższonego ryzyka, przede wszystkim osobom starszym, pozostać w domu pod groźbą kar. Ale ten jak się już w Rosji mówi „tydzień wakacji” jest coraz powszechniej krytykowany i to z różnych stron rosyjskiej sceny publicznej, jako krok spóźniony, kunktatorski i w nieodpowiedni sposób reagujący na skalę rysującego się zagrożenia.

Oddajmy głos Sergiejowi Markowowi, rosyjskiemu politologowi, ale wcale nie opozycjoniście, nic z tych rzeczy, człowiekowi popierającemu Putina i blisko współpracującemu z Kremlem. Ale jednocześnie człowiekowi w swych osądach niezależnemu, nie sprowadzającemu swej publicznej aktywności do potakiwania przedstawicielom władzy. Napisał on na swej stronie w facebooku, że ten „tydzień wakacji” wprowadzony przez Putina to zwiastun narodowej tragedii.

Dlaczego? Przed nami katastrofa, argumentuje. Piątek, sobota i niedziela, trzy dni przed wprowadzonymi przez Putina miękkimi ograniczeniami będziemy mieć w europejskiej części Rosji – pisze Markow – piękną pogodę. Pierwszy taki weekend po trzech tygodniach słoty. Miliony mieszkańców Rosji wykorzysta ten czas aby pojechać na dacze, spotkać się ze znajomymi na grillu, iść do parku. Będą tłumy.

Stanie się tak również dlatego, że 54 % Rosjan nie wierzy w to, według przeprowadzonych badań, że epidemia dotyczy ich osobiście, że mogą zachorować. A to, zdaniem Markowa oznacza, że jakieś 60 mln ludzi w całej Rosji w ten weekend dobrowolnie wystawi się na ryzyko, zupełnie tak jak na początku zarazy we Włoszech czy w Hiszpanii, gdzie ludzie pierwsze ostrzeżenia władz potraktowali jako takie „strachy na lachy”, a miękkie ograniczenia jako okazję aby spotkać się ze znajomymi, iść do kawiarni czy restauracji. Jak argumentuje Markow, do tej pory co 10 dni liczba zainfekowanych wirusem w Rosji powiększała się 9 razy. Jeśli epidemia rozwijać się będzie w takim jak dotychczas tempie, to za 10 dni będzie 10 tys. chorych. Ale jakie są gwarancje, że w ten ciepły weekend nie zarażą się dziesiątki tysięcy ludzi, którzy nie pozostali w domu a wyszli korzystać z pięknej pogody?

Trzeba przy tym pamiętać, że oni nie będą wiedzieć, że są chorzy, bo pierwsze 7 dni Covid-19 nie daje objawów i epidemia rozwinie się lawinowo. Nawet jeśli za 10 dni, czyli po zakończeniu tego „tygodnia Putina” władze ponownie przeanalizują sytuację i wprowadzą ostre, takie jak po niewczasie środki wdrożyły władze Włoch i Hiszpanii, to będzie zdecydowanie zbyt późno. Tak pisze przedstawiciel „putinowskiej większości”.

W gruncie rzeczy z podobny apelem do władz zwrócili się rosyjscy ekonomiści, w większości wykładający na zagranicznych uczelniach, ale również tacy którzy pracują w kraju (https://echo.msk.ru/blog/echomsk/2613797-echo/). W ich opinii trzeba natychmiast wprowadzić znacznie bardziej radykalne niż do tej pory środki bezpieczeństwa, a to co robią władze jest lekceważeniem epidemii i ryzykowaniem wielkiej liczby ofiar.

Ekonomiści są również zdania, że zapowiedziany przez Putina pakiet środków, które mają na celu ochronienie gospodarki przed skutkami nadciągającego kryzysu jest w gruncie rzeczy zestawem półśrodków, mających bardziej wydźwięk propagandowy niźli realny, a władza naprawdę nie ma zamiaru realnie pomóc, bo to musiałoby prowadzić do naruszenia rezerw, czego Kreml najwyraźniej nie chce robić.

A zatem zdaniem niektórych liderów opinii publicznej w Rosji mamy do czynienia z połowicznym i ograniczonym działaniem w zakresie walki z Covid-19. Na tym tle wyróżnia się Moskwa, w której do tej pory odnotowano najwięcej przypadków infekcji i która podjęła tez najdalej idące środki ograniczające gromadzenie się ludzi. Otwarcie trzeba powiedzieć, że nie są to działania do końca skuteczne bo w rosyjskich serwisach internetowych bez trudu znaleźć można filmiki z piątkowego wieczoru na których widać tłumy młodych ludzi na moskiewskich ulicach spieszących na spotkania ze znajomymi. (https://lenta.ru/news/2020/03/28/chill/)

Rosyjska cerkiew prawosławna, odmiennie niż np. polski Kościół Katolicki też nie nadto poważnie przejęła się epidemią, i np. w Petersburgu, którego gubernator, a warto pamiętać, że miasto to jest drugim ośrodkiem infekcji w Federacji Rosyjskiej, wprowadził zaostrzone środki bezpieczeństwa zakazujące uczestnictwa w mszach, lokalny władyka uznał to za przejaw „łamania konstytucji” i zapowiedział, że nie będzie przestrzegał ograniczeń.

Po koniec kończącego się tygodnia Centrum Dosie, a jest to grupa ekspertów powołana przez Michaiła Chodorkowskiego opublikowała raport na temat podjętych do tej pory przez władze Rosji działań w sprawie Covid-19. (https://dossier.center/covid19/). Ten dość długi, ale niezmiernie zajmujący materiał warto omówić, również i z tego względu, że autorom udało się dotrzeć do poufnych materiałów przygotowanych przez ekspertów dla moskiewskiego merostwa i dla rządu na temat możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji, zarówno w rosyjskiej stolicy, jak i w całej Federacji Rosyjskiej.

I tak, w pierwszym z przywoływanych a sporządzonych dla rządu opracowań punktem wyjścia jest liczba 500 chorych w Moskwie 15 marca (oficjalnie było ich tego dnia 63 w całej Rosji). Jak stwierdzali autorzy materiału liczba chorych wzrośnie do 2,2 tysięcy w okolicach 10 maja, a dziennych zgonów skoczy nieco później do poziomu 1993. Twarda kwarantanna wprowadzona od 26 marca, na co władze się jak już widać nie zdecydowały, powoduje „wypłaszczenie” krzywej zachorowań, w taki sposób, że ich w ich szczycie będzie 255 tys. chorych (25 kwietnia), zaś maksymalna liczba zgonów nie przekroczy dziennie 362 osób (10 maja).

W innej ekspertyzie, przygotowanej dla władz Moskwy kreśli się mniej optymistyczny scenariusz rozwoju sytuacji. Według niego „w piku” zachorowań w Moskwie będzie 2,2 mln ludzi zarażonych, z których 200 tys. będzie wymagało opieki szpitalnej, na co nie ma szans. W efekcie umrze 30 tys. ludzi. Zdaniem autora przywoływanego opracowania każdego roku w rosyjskiej stolicy umiera 180 tys. osób, więc choć 30 tys. to niemało, nie ma jednak powodów do załamywania rąk. Tym bardziej nie warto wprowadzać na wzór Europy Zachodniej polityki lock down, która wywoła kryzys ekonomiczny, a skutki kryzysu mogą być gorsze niż sama epidemia.

I wreszcie ujawniono trzecia ekspertyzę dla rosyjskich władz, w której zawarto najczarniejszy scenariusz rozwoju wydarzeń. W świetle tego opracowania w szczycie epidemii, jeżeli nie wprowadzi się ostrej kwarantanny i to najlepiej od zaraz, dziennie w Rosji umierać z powodu Covid-19 będzie 6 tys. osób, zachoruje 6 mln ludzi. Kwarantanna od końca marca oznacza dzienną liczbę zgonów na poziomie 1500 osób, a chorować będzie 750 tys. mieszkańców moskiewskiej aglomeracji.

W przypadku całej Rosji te liczby wyglądają jeszcze gorzej – umrzeć może od 1 do 6 mln ludzi, a zachoruje 60-70 % populacji. Opóźnienie terminu prowadzenia kwarantanny o tydzień oznacza 5 krotny wzrost liczby osób, które umrą i minimum 4 tygodnie dłużej trwającą epidemię. Hospitalizacji, w scenariuszu bez kwarantanny, jednorazowo będzie potrzebowało nawet 4 mln ludzi, w sytuacji, kiedy w całej Rosji jest dziś 40 tys. aparatów do podawania tlenu.

Mamy zatem trzy scenariusze rozwoju epidemii w Federacji Rosyjskiej, wszystkie trzy sporządzone na użytek władz. Wydaje się, że na Kremlu wierzą, że wszystko potoczy się według pierwszego, co najwyżej drugiego wariantu, co prawda umrze sporo ludzi, ale „jakoś to będzie”. Myślę, że niedługo przekonamy się która z grup naukowców kreślących warianty rozwoju epidemii Covid-19 w Rosji miała rację.

Marek Budzisz

Komentarze (35):

ef2020.03.30 8:10
To była celowa robota. "Próbnym balonem" był SARS i MERS, ale te epidemie udało się szybko opanować, wiec opracowano SARS Cov-2. I ten okazało się, że zaraża już po 2 dniach, a zarażony nie wykazuje jeszcze 5-6 dni żadnych objawów i roznosi bez świadomości wirusa. Europa powinna natychmiast po ustaniu epidemii zabrać całą produkcję z Chin do Europy. Okazuje się, że wiele kluczowych komponentów lekarstw jest produkowanych tylko w Chinach !!! Powstaną dzięki temu nowe miejsca pracy i europejskie kraje uniezależnią się od chińskiej produkcji. Wszystkie kraje europejskie i USA powinny wprowadzić ścisłe embargo na eksport żywności do Chin. Może wreszcie dojdzie tam do przewrotu i obalenia komunistycznej władzy.
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.29 23:06
Seks Kamerki, Randki online, Randki w Realu , Skype i więcej! Nie siedź samotnie w domu daj upust swoim fantazją! www.zwiazki24.com.pl ======================= Tysiące Kobiet/ facetów czeka aż ktoś napisze do nich. Nie daj im dłużej czekać!
oficer LWP2020.03.29 22:11
pisowskiego obłędu ciągdalszy
gość2020.03.29 21:31
wirus to może być wstęp do wojny. potem będzie wirus komputerowy co uziemi rosyjską armię. na koniec gorąca wojna chiny - rosja
stan2020.03.29 15:42
Wiek komunizmu zrobił swoje. Mówiono, że Boga nie ma, ponieważ nikt go nie widział. Cukierki dzieciom dawał Stalin, nie Bóg. Koronowirusa też nie widać, więc go nie ma.
fdf2020.03.29 15:30
Scenarzysta z Polski: jeszcze raz powtarza, wybory się odbędą, wygramy dla Jarosława, ON tak zdecydował.
Pandemium2020.03.29 17:44
Puknij się w łeb.
co tam jakieś kamerki, skypy... Ersatz!2020.03.29 15:12
Jesteś młody to zarobisz, jesteś stary to ci się PRL przypomnie. Darmowe obciąganie każdej lachy: czarnych, żołtych, tych z wirusem. Za lachy do 30-tki to płacę do 100PLN za 10 min. Lokalizacja dowolna. Może to być Dworzec Centralny, albo klopy pod Rondem Dmowskiego a także WC w Marriocie, Novotel. Na "numer" umawiam się tylko poprzez email: [email protected] Adresować na "Lesiu" i muzykę dodam. W kakałko nie biorę bo mam hemoroidy. Dyskrecja zapewniona.
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.29 15:00
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: www.lexlale.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Sandra24 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
hehe Stachu2020.03.29 14:39
Stary niedźwiedź mocno śpi, stary niedźwiedź mocno śpi. My się go boimy, na palcach chodzimy, jak się zbudzi to nas zje, Mendy lewicowe, odszukajcie stare projekty bram powitalnych jakie budowaliście na powitanie czerwonej kanalii ze wschodu. Chleba na powitanie nie będzie, bedzie z naszej strony staropolskie: Hooy wam doope jak komin batorego i kawalek szkla!
Pascal2020.03.29 14:28
Obchodzi mnie to jak zeszłoroczny śnieg !!! Rosja to nieludzka ziemia, a sowieci to bezrozumni ludzie !!!
Viking2020.03.29 18:28
głupsi od nich sa żydzi i parszywi
wicek2020.03.29 14:25
Akurat gdy trzeba uwierzyć władzy, Rosjanie tradycyjnie na nią leją. Tak to wygląda gdy władza notorycznie łże i lekceważy ludzi. Ten wirus pokazuje wszystkie grzechy i słabości.
Uttu2020.03.29 14:08
Pożądanym dla świata byłby scenariusz , w którym 100 % sołdatów Krasnoj Armii było zarażonych .
rebeliant2020.03.29 14:03
A murzyn z buszu nadal będzie tańcować wokół ogniska i nawet się nie dowie o jakiejś zarazie.
Zulus2020.03.29 22:04
Dawno nie byłeś w buszu. Teraz każdy Murzyn ma telefon komórkowy. Chyba tych telefonów jest statystycznie więcej w Afryce niż w Polsce,
Marian2020.03.29 13:56
Ja chce dla Rosji scenariusza najgorszego.
wasyl2020.03.29 13:49
-tydzień wakacji, -tydzień głodówki, -a co dalej nie wiadomo!
ktoś tam2020.03.29 16:00
W Rosji... działania osłonowe... Hmm... osłonowe... ha, ha... ha, ha, ha... Putin będzie się osłaniał...
ядро2020.03.29 13:29
Jego dni są policzone.
ядро2020.03.29 13:27
Валидные дни сочтены.
Władimir Putin dzwoni...2020.03.29 13:16
Szczujnio! To również adresowane do ciebie! Papież przyłączył się do apelu sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o natychmiastowe przerwanie starć zbrojnych na całym świecie w obliczu pandemii koronawirusa. Franciszek w południe odmówił modlitwę Anioł Pański transmitowaną w streamingu z biblioteki Pałacu Apostolskiego. - Konfliktów nie rozwiązuje się na drodze wojny. Trzeba przezwyciężyć antagonizmy i spory poprzez dialog i konstruktywne poszukiwanie pokoju - powiedział papież.
ядро2020.03.29 13:25
У Володи еще есть несколько дней. Но дни его сочтены.
wypalacz węgla drzewnego w Bieszczadach2020.03.29 16:42
и дни всех хазар
Ogryzek2020.03.29 13:16
RADZIECKI ATAK Kazimierz Surzyn, 4 lipca 2019 r. 17 września 1939 roku.. Zdradziecka Armia Czerwona z polecenia wodza Stalina Polskę podle zaatakowała bez wojny wypowiedzenia
Koronawirus2020.03.29 13:07
NA KOLANA!
wypalacz węgla drzewnego w Bieszczadach2020.03.29 16:34
paliwko i gaz tanieje- nie dobrze!, żarcia nie budziet, nada walonki pakuszać, bo Moskwa Ził pusty budut, a na końcu Chińczycy "dorżną watahy" i zaczną graniczyć z Polską, jak to w proroctwach jest napisane
skuter2020.03.29 13:06
przez całe dziesięciolecia świat się zbroił prężył muskuły jeden do drugiego A w obliczu niewidzialnego wirusa wszyscy są bezbronni Ani czołgi nie pomogą ani atom wszyscy nagle nabrali pokory
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.29 14:46
Prawicowa logika była taka: - na dużych wrogów mamy czołgi - na małych (patogeny) mamy modlitwę A tu nagle okazało się, że bóg jest na nartach. Ups
skuter2020.03.29 15:39
Gdyby Bóg w umysłach ludzi był na pierwszym miejscu to wszystko inne byłoby na swoim czyli tam gdzie trzeba Jednak ludzie pozbyli się Boga i poukładali świat według siebie i wyszło tyle że im nic nie wyszło Żeby im wyszło znów muszą powrócić do Boga Inaczej będą błądzić w nieskończoność To jedyna prawda
Rodryg2020.03.29 15:46
Historia pokazuje że nawet kiedy Bóg jest w umysłach ludzi na pierwszym miejscu - pojawiają sie epidemie które są w stanie zabić miliony ofiar (np. czarna śmierć). Wnoisek jest taki że ten Bóg to coć nie działa jak należy
skuter2020.03.29 16:16
Bóg dał ludziom wolna wolę To nie Boga wina że ludzie wybrali zło sami są sobie winni
tomasz2020.03.29 15:22
Mam nadzieję że wyzdychają wszyscy Rosjanie i kraj zamieni się w gruzy. Za te zbrodnie przez lata należy się im sroga kara. Im szybciej zdechnie ten kraj szatana tym lepiej dla całego świata. Mam nadzieję że zgodzicie się z moim komentarzem.
skuter2020.03.29 15:42
Władza w Moskwie jest odpowiedzialna za miliony istnień Natomiast społeczeństwo jest nie winne bo oni sami też ponieśli ofiarę totalitaryzmu i cierpią do dziś
wicek2020.03.29 19:10
i o to chodziło.