TYLKO U NAS! Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: Pan Bóg nas nie zostawia, jest z nami! - zdjęcie
11.04.20, 12:45Screenshot Youtube

TYLKO U NAS! Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: Pan Bóg nas nie zostawia, jest z nami!

33

Modlitwa i męstwo. Zrozumieliśmy, co jest wartością [...] Dzisiaj widzimy wielką tęsknotę za Eucharystią, za sakramentem pokuty, za byciem we wspólnocie Kościoła [...] To może być naprawdę cenny, zbawczy czas [...] Trzeba sięgnąć do aktu skruchy doskonałej i aktu komunii duchowej- ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChR dla portalu Fronda.pl
 
Fronda.pl: Większość z nas ma nadal w pamięci widok osamotnionego papieża Franciszka na pustym placu św. Piotra w Rzymie sprzed kilkunastu dni. Jak możemy odczytywać te symboliczne sceny?
 
ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, TChR: Niewątpliwie medytacja wokół trwogi Apostołów w czasie burzy na Jeziorze i modlitwa Franciszka na Placu św. Piotra pozostaną w naszej pamięci. Pustka na Placu, deszcz obmywający Plac, samotna biała postać idąca w stronę miejsca modlitwy… Trochę boję się interpretacji, która mogłaby zniszczyć to, co w każdym z nas zostało. Dla jednych przejmującą była sama medytacja nad sceną biblijną– ów okrzyk trwogi „Panie, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?” A zarazem zawarty w tej scenie fakt obecności Boga Człowieka z nami. On nas nie opuszcza, On nas nie ignoruje. On jest. Problem jest w nas, w naszym zapomnieniu o Jego obecności.
 
Myślę, że warto do tej medytacji wracać. Ona, w jakimś stopniu jest przecież echem wołania sprzed 42 lat, byśmy otworzyli Bogu drzwi naszego życia, byśmy uczynili Go domownikiem, stale obecnym z nami.
 
Papież był na tym Placu sam, ale był w naszym imieniu, my byliśmy zjednoczeni z nim w tej modlitwie. To było też przypomnienie tego, że nawet w tej aktualnej sytuacji wspólnota Kościoła jest, ona została zachowana, w niej musimy się odnajdywać. Powtórzę jednak, że każdy z nas zapewne ma swoje osobiste wrażenia i odczucia po tym wydarzeniu.
 
W ostatnich latach w Europie Zachodniej kościoły były coraz częściej opustoszałe, zamykane, przerabiane na restauracje, czy wręcz wyburzane. Obecnie czasie Wielkiego Tygodnia kościoły są puste również w Polsce. Czy pandemia przyczyni się do wielkiego odchodzenia czy wielkiego powrotu do Pana Boga?
 
To bardzo trudne pytanie i nie wiem, czy możliwe do odpowiedzi. Po pożarze Notre Dame pojawiły się dwie charakterystyczne postawy, które świetnie zdiagnozował prof. Grzegorz Kucharczyk – modlitwa i męstwo. Wielu ludzi, zwłaszcza młodych, modliło się na bruku Paryża, dosłownie na kolanach. A kapelan straży pożarnej wyniósł z narażeniem życia z płonącej katedry Najświętszy Sakrament i bezcenne relikwie. Modlitwa i męstwo. Wtedy zrozumieliśmy, co jest wartością. Na jak długo?
 
Dzisiaj widzimy wielką tęsknotę za Eucharystią, za sakramentem pokuty, za byciem we wspólnocie Kościoła. Próbujemy temu jakoś zaradzić, Jest szansa, by odnowić w sobie praktykę skruchy doskonałej, komunii duchowej, by odkryć wymiar Kościoła domowego. A zarazem pamiętać, że jest w nas i musi być tęsknota za realnym i bezpośrednim kontaktem z Bogiem w Kościele. Czy tę pamięć ocalimy? Obawiam się, że będzie z tym różnie.
 
Część uzna zapewne możliwość przedłużenie stanu nadzwyczajnego. Ale część, i a to chciałbym zwrócić uwagę, uniesie w sobie wspomnienie tej tęsknoty, tego głodu Eucharystii, a może przed wszystkim pragnienie zmiany życia, uobecnienie Boga w naszym świecie. Wierzę, że będzie taka część, i to wcale niemała.
 
Jak obecny czas próby może się dla nas zakończyć jako wiernych, jako wspólnoty i dla Kościoła Katolickiego?
 
Tak, jak wspomniałem, możemy i powinniśmy korzystać w tym nadzwyczajnym czasie z nadzwyczajnych środków. To jest naprawdę okazja do przypomnienia sobie wielu wartości, w tym może szczególnie wartości Kościoła domowego. Św. Jan Paweł II zachęcał kiedyś do tworzenia w domu „duchowości komunii: i „szkoły komunii”. Co to znaczy? „Duchowość komunii to przede wszystkim spojrzenie utkwione w tajemnicy Trójcy Świętej, która zamieszkuje w nas i której blask należy dostrzegać także w obliczach braci żyjących wokół nas”. To także, w konsekwencji „zdolność odczuwania więzi z bratem w wierze dzięki głębokiej jedności mistycznego Ciała, a zatem postrzegania go jako kogoś bliskiego, co pozwala dzielić jego radości i cierpienia”.
 
To również „zdolność dostrzegania w drugim człowieku przede wszystkim tego, co jest w nim pozytywne, a co należy przyjąć i cenić jako dar Boży”. Wreszcie, to „siła do odrzucania pokus egoizmu, które nieustannie nam zagrażają, rodząc rywalizację”. Mamy szansę, by te wartości odkryć, a potem z nimi wejść w rzeczywistość realnej komunii sakramentalnej.
 
Jak powinniśmy przeżywać rekolekcje gdy nie możemy uczestniczyć w mszach świętych i w jaki sposób przygotować się do Świąt Wielkiej Nocy?
 
Cały ten czas jest w jakimś stopniu krzyżowaniem naszej wolności i aktywności. Wielu z nas, zarówno duszpasterzy, jak i wiernych świeckich, buntuje się wewnętrznie przeciw temu. Ograniczenia, które zostały nam narzucone są przymusem. Ale przecież Szymon z Cyreny został przymuszony do krzyża, a jego synowie, Aleksander i Rufus byli już dobrze znanymi członkami wspólnoty chrześcijańskiej. Wierzę, że ten stan, jeśli zostanie przez nas przyjęty z wiarą przyniesie skutki.
 
W tych warunkach przymusu pozostaje nam szereg działań, które są skierowane do wnętrza. Jest bardzo bogata oferta rekolekcyjna. Co cenne, wciąż dostępna, wciąż możliwa do odbioru. Oczywiście, nie ma sensu samo „puszczenie sobie” nauk. Trzeba zastanowić się nad ich treścią, omodlić tematy, kwestie tam postawione. To może być naprawdę cenny, zbawczy czas.
 
Czy przystąpienie do sakramentu pokuty i Eucharystii jest niezbędne do głębokiego i prawdziwego przeżywania nadchodzących Świąt Zmartwychwstania Pańskiego?
 
Niewątpliwie tak. Mimo obecnych ograniczeń, wielu duszpasterzy robi wszystko, by ten głód sakramentów zaspokoić. W sytuacji realnej jednak niemożności (a przecież ten stan rzeczy będzie dotyczył niestety wielu) trzeba sięgnąć do aktu skruchy doskonałej i aktu komunii duchowej. Pozwolę sobie tylko nadmienić, że akt skruchy doskonałej jest środkiem zaradczym w sytuacji poniekąd ekstremalnej. Po ustaniu tej sytuacji trzeba go dopełnić spowiedzią sakramentalną. To logika i struktura działania, jak w przypadku absolucji generalnej. Ona uwalnia z grzechów w określonych warunkach, ale po ustaniu tej sytuacji granicznej, jeśli żyjemy, jeśli już jest przywrócona zwyczajność, powinniśmy przystąpić do sakramentu pokuty.
 
Bóg naprawdę nas nie zostawia. I tej świadomości, że Pan o nas nie zapomina, że jest z nami w ogrodach naszej kwarantanny, w drodze krzyża, który niesiemy, w samotności agonii tych, którzy przegrywają walkę o życie, tej świadomości nam wszystkim życzę.
 
Z prawdy tej obecności rodzi się nasza nadzieja, bo „jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?!?
 
Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze (33):

anonim2020.04.14 9:20
SŁAWOMIR PIWOWARCZYK - CYWILIZACJA U PROGU WIELKIEJ PRZEMIANY www.youtube.com/watch?v=XeXLmafgX8Y
Łon2020.04.13 23:15
Jest sporo państw ,gdzie nikt nie wierzy w Jona,co wodę zamieniał w wino i spacerował po wódzie.Mimo to żyją i im ten fakt nie zaprząta głowy.Ludzi z defektem mózgu nie brakuje,religia to przykład na zawłaszczenie idiotów.Wiar i religii nie policzysz,tak jak i kretynów,a jest ich ogrom.Już w wieku dziecięcym poddaje się indoktrynacji ,a to zakrawa na przestępstwo,bo jak nazwać pranie mózgu nieletnim? Każda religia to manipulacja i oszustwo,skierowane na tych nieuków,ciemniaków.
Kąkolik2020.04.13 22:31
Panie księdzu! Pan się mylisz! Ten was bóg (celowo z małej) 2000 lat temu spiredolił i się nie wtranca.
Randki kamerki pokazy skype!2020.04.12 12:07
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały związek w wieku od 21. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, więcej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.lexlale.eu ___________________________________________________ Wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie spotkajmy się!
Jacek2020.04.12 9:12
Prawdziwy Pimpuś Sadełko! Obżartuch
jana2020.04.12 2:47
z wami, pedofilami jest Bog?
mir2020.04.11 21:58
kretyn!
anonim2020.04.11 23:51
fajnie ,że sięprzyznałeś ,bo takpodejrzewałem żeś kretyn
Funio2020.04.12 9:13
To o tobie
ja2020.04.11 21:34
Bóg nas nie zostawił, ale wielu kapłanów po przewodnictwem wielu biskupów nas zostawiło. Pozbawiło możliwości spowiedzi i komunii to SKANDAL zdrajcy.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.11 19:25
Jak ktoś zapewnia: "Pan Bóg nas nie zostawia" To ja zaczynam się bać. Bo jak katolik w ogóle może mieć taką wątpliwość, jak może zapewniać o czymś, co jest oczywistą, oczywistością? To tak jakby pracownik banku do mnie zadzwonił i powiedział: "Pana pieniądze nie wyparowały z konta, ciągle są w banku." O! fuuuuck, zaraz bym poleciał wypłacać, wypłacaćććć ......
R2020.04.11 18:57
Bóg UKAZUJE NAM ŻE MOŻEMY MODLIĆ SIĘ SAMI DO NIEGO BEZ kapłanów którzy sami sobie zakazali się modlić z ludem jako wyłączni i rzekomi pośrednicy i to w WIELKANOC (bez kropienia koszyczków), papież gada do pustego placu w Watykanie, a księża sami się modlą w kosciołach ! Bóg ukazuje nam fałsz rytualnej religii, dewocji, ciemnoty, bałwochwalstwa, emocji religijnych bez Bożego Ducha; zamiast tego mamy jedyną alternatywę: prawdziwą modlitwę osobistą i rodzin w domach; ale u katolików tylko ksiądz umie się sam modlić - zwykli parafianie nie mają takich ambicji - Bóg oddziela ziarno od plew. Więc tłumy w kolejkach sklepowych nawet nocą - bo ważniejszy jest chleb ze sklepu od Bożego słowa z Biblii.
PB2020.04.12 13:49
Sami też możemy dawać sobie rozgrzeszenie, udzielać komunii św, grzebać swoich bliskich, chrzcić dzieci, udzielać ostatniego namaszczenia? Wielu katolików też modli się osobiście w domu, czyta pismo św, zgłębia żywoty świętych i literaturę mistycyzmu katolickiego. A ty wydaje się jesteś jehowy albo protestant innej alternatywy nie widzę.
Randki z syfem, pokazy skype brudnych larw 2020.04.11 18:55
Chcesz zobaczyć MONIA tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: www.lexlale.eu. Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: www.lexlale.eu Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu. Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: www.lexlale.eu Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
mir2020.04.11 18:47
a idz ty swiniaku!
Randki kamerki pokazy skype!2020.04.11 18:41
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie!
papsi2020.04.11 17:11
Bog nigdy nie opuszcza tych ktorzy przyjeli za swojego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa.Pokazuje natomiast szczegolnie dzisiaj ze nie ma Go wkatolickich kosciolach: Dz ap 17 24 Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką 25 i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko.
ja2020.04.11 15:50
Dlatego dzisiaj pragnę wam przekazać lekarstwo, abyście nie bali się żadnej epidemii, a we wszystkim zaufali Bogu. Przygotujcie następujący napój: suszone owoce głogu zalejcie szklanką gorącej wody. Dodajcie szczyptę imbiru oraz łyżeczkę miodu lipowego. Do tego dodajcie łyżeczkę soku z cytryny oraz łyżeczkę mocnego naparu z lipy. Podgrzejcie, ale tak, aby się cały napój nie zagotował i ciepłe pijcie rano i wieczorem. To was uchroni przed wszelkimi bakteriami.
janka2020.04.11 15:43
katopedofile tez sa z mnami, bezkarni!
anonim2020.04.11 23:50
janka piłaś nie pisz
gośka2020.04.11 15:43
Bóg tak naprawdę jest w innym świecie...do którego po śmierci leci się tunelem...leciałam w śmierci klinicznej...gdyby Bóg był na ziemi zniknęłaby każda ludzka łza...Jezus w Hostii może zatem być tylko symbolicznie...i stąd na opłatku mogą być wirusy...sprawa rozwiązana...Jezus mówił: nie jestem z tego świata...ale nie bójcie się, śmierć jest płynna, zdziwicie się i nie złapiecie momentu kiedy staniecie się duszą...później współczuję: czeka Was niesprawiedliwy Sąd Bosko - Szatański...mają taką zabawę z duszą w śmierdzące jajo...jak będziecie umierać to najpierw wyłącza Wam się kończyny, śmierć postępuje do środka ciała..na końcu wyłącza się mózg i wpadacie w ciemność...później dusza wychodzi z ciała...a później tunelem lecicie na Sąd do tunelu Sądu...a później czeka Was piekło bo nigdy Boga nie zadowolicie!
Jacek2020.04.11 15:41
Hej siup 4 baby 8 dup
anonim2020.04.11 15:20
Tratatata
anonim2020.04.11 15:24
Jakoś nigdy nie zauważyłem, aby był z nami.
hej żydzie, po waszemu to gehenna..2020.04.11 14:32
Ty aaa_kotki_dwa jak twoje dzieci na Wyspach? Na respiratorkach czy już na łonie Abrahama? What's for dinner? Same all same all ... wczorajszy koszerny szajs.
nie bądź kolejnym frajerem!2020.04.11 14:14
Nie wyszedł numer z "filmami online" to teraz próbują Ruscy, Ukraińcy gdzieś na Ukrainie, w Rosji i jakieś mendy polsko-języczne wpuścić frajera w maliny inaczej. NIE DAJ SIĘ WROBIĆ W TE "ZARABIANIE". JEDYNI CO ZAROBIĄ TO ONI, A CIEBIE WYSZYKUJĄ NA DOBRE. TO NIC INNEGO JAK CRYPTO-ZŁODZIEJSTWO!
Zarabiaj nawet 500zl dziennie2020.04.11 13:57
Hej, Zacznij zarabiać prawdziwe pieniądze w domu Dosłownie nic nie robiąc! --  https://inwestcrypto.com.pl -- Nie pytaj jak- Zobacz na własne oczy! Wystarczy się zapisać tutaj: --  https://inwestcrypto.com.pl -- Wpłacić pierwszy mały depozyt 1000zł A analitycy zrobią wszystko już za Ciebie! W ciągu dnia można otrzymać zwrot!
aaa_kotki_dwa2020.04.11 13:19
Tak. Jest z nami w postaci małych, owalnych, rogatych białkowo-nukleinowych drobinek.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.11 15:09
Ten wirus, ma malutkie krzyżyki, a nie różki. Dlatego jest taki perfidny i śmiercionośny. Sekretem jego łatwego rozprzestrzeniania się, jest pewien fortel. Otóż wirus wmawia zdrowym komórkom, że niesie dobrą nowinę. Komórki go, w swej głupocie (komórki mają tylko jedną komórkę i to wcale nie mózgową) wpuszczają do siebie. Co się dalej dzieje to oczywiste, wysoka temperatura, konkordaty, kaszel, religia w szkole i zapalenie płuc...
anonim2020.04.11 23:48
Nie bluźnij
Jan2020.04.11 13:15
Bóg nas nigdy nie opuszcza ale KK pozamykała przed ludem bożym kościoły odcinając nas od sakramentów. Powinniście teraz krzyżem w tych pustych kościołach leżeć!
Kubiak2020.04.12 14:57
Tak samo gadali na Wołyniu.
Oloo2020.04.11 12:55
Nie lękaj się koronawirusa. DUDA2020 musi wygrać w I turze aby nie narażać zdrowia i życia Polaków w kolejnej rundzie! Liczymy na Ciebie i Twoja rodzinę,zgłaszajcie się do komisji wyborczych. #DUDA2020