TYLKO U NAS! Dr Tomasz Poller: Nie znają ani historii, ani Powstania, ani Polski ci, którzy lekkomyślnie piszą dziś o ,,kulcie klęski'' - zdjęcie
01.08.20, 15:46Fot. Eugeniusz Lokajski, via: Wikipedia (domena publiczna)

TYLKO U NAS! Dr Tomasz Poller: Nie znają ani historii, ani Powstania, ani Polski ci, którzy lekkomyślnie piszą dziś o ,,kulcie klęski''

85

Kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego są okazją do podejmowania wątku krytyki decyzji polskiego dowództwa z 1944. Parę, paręnaście lat temu miał miejsce istny wysyp publikacji arbitralnie oskarżających dowództwo powstańcze wręcz o świadomą "zbrodnię" na narodzie, czy określających samo Powstanie za „obłęd”. Znamienne, że tego typu produkcji jest dziś mniej (nawet najbardziej zagorzałe ośrodki pedagogiki wstydu nie atakują dziś w kontekście rocznicy polskiej pamięci wprost), choć wątek przewija się tu i ówdzie. W poniższej refleksji pragnę zwrócić na jeden aspekt problemu z perspektywy, poniekąd metahistorycznej, absolutnie nie roszcząc sobie prawa do zabierania głosu w zakresie rozstrzygania kwestii oceny decyzji z 1944. Wyjaśnię przy tym na wstępie, że przyjmuję jako oczywistość, że nie ma w historii tematów tabu oraz należy poddawać krytycznej analizie działania podejmowane w przeszłości przez choćby najwybitniejszych, najszlachetniejszych spośród naszych przodków. Mam oczywiście na myśli krytykę rzetelną, opartą, mówiąc banalnie, na faktach i metodologii, oraz, mówiąc górnolotnie, na poszukiwaniu tego, co zwykło określać się mianem prawdy (abstrahuję tu zatem od bredni na poziomie antypolskiej propagandy tworzonej przez lata przy placu Łubiańskim w Moskwie lub przy ulicy Czerskiej w Warszawie).

Wielu autorów potępiających, nieraz z zadziwiającą łatwością i pewnością siebie, decyzję o Powstaniu, dokonuje dość dziwnego myślowego zabiegu, którego karkołomność i nieprawomocność powinny wydawać się aż nadto oczywiste. Otóż, argumentując przy pomocy wiedzy, będącej wiedzą współczesną, opartą na dorobku kilkudziesięciu lat badań, milcząco, nie wiem – czy nieświadomie, czy nie do końca świadomie – wydają się oni automatycznie przenosić ów stan wiedzy do umysłów ówczesnego polskiego rządu i dowództwa AK. Jest to jakieś dziwne założenie, dla mnie niepojęte, na mocy którego polskie przywództwo z 1944 miałoby być obdarzone jakimś nadzwyczajnym oglądem, dysponować jakąś absolutną wręcz bazą danych, i to zarówno polityczno-militarnych, jak i pozwalających niemalże przenikać przyszłe losy świata. Tymczasem, ażeby móc stwierdzić przynajmniej z przekonującym prawdopodobieństwem, że decyzja o Powstaniu była decyzją zgubną, należałoby wykazać, że podejmujący ową decyzję posiadali przekonujące dane, pozwalające im z takimż samym wysokim prawdopodobieństwem przewidzieć, że zryw jest militarnie i politycznie bezsensowny oraz zakończy się klęską ze wszystkimi jej przerażającymi konsekwencjami. Banałem będzie stwierdzenie, że zarówno poważny historyk, jak i publicysta popularyzator, nie może pracować w oderwaniu od pewnych konkretów. Krytyczna ocena powstańczego zrywu, a w szczególności decyzji o jego podjęciu, musi być poprzedzona rzetelną i kompetentną analizą, wyczerpująco ukazującą wszystkie okoliczności działania, w tym stan wiedzy polskiego rządu w Londynie a przede wszystkim polskiego dowództwa w momencie podejmowania decyzji.

Że Sowieci nie będą chcieli poważnie i czynnie wesprzeć powstania, należało zakładać jako rzecz oczywistą. Czy jednak na pewno można było z góry przewidywać wszystkie decyzje Stalina? Skąd polskie dowództwo miało wiedzieć, że Moskwa zablokuje pomoc z Zachodu i posunie się wręcz do gróźb internowania udzielających pomocy Powstaniu alianckich lotników, którzy zdecydowaliby się wylądować na „wyzwolonym” terytorium? Autorzy piszący o „bezsensowności Powstania” zdają się milcząco zakładać, że Polacy powinni byli wówczas znać cały scenariusz przygotowywany przez Stalina. A przecież on sam takiego konkretnego gotowego scenariusza wcale nie miał! Jest udokumentowanym faktem, że w pierwszych dniach sierpnia zajmował wobec Powstania postawę niejednoznaczną i bynajmniej wcale nie było wiadomo, jakie decyzje podejmie. Dlaczego ci, którzy określają Powstanie jako ,,obłęd”, uznają, że z punktu widzenia powstańczego dowództwa należało przyjąć jako pewnik, że dla Sowietów korzystne będzie wstrzymanie ofensywy i opóźnienie marszu w kierunku Europy zachodniej? O ile w ekspansji imperialnej Rosji (zarówno w wersji carskiej, sowieckiej, putinowskiej) można wskazać na jakieś prawidłowości, to przecież swoje plany modyfikuje ona, biorąc pod uwagę zmieniającą się sytuację, testując działania i obserwując reakcje innych graczy. Cóż rząd w Londynie i dowództwo AK wiedziały na temat dalszych kroków Stalina związanych z zainstalowanym przez niego komunistycznym ,,rządem” w Lublinie? Mniej więcej tyle, ile my w czasie Majdanu w Kijowie wiedzieliśmy o tym, w jaki sposób Putin przez kolejne kilka lat rozgrywać będzie sytuację w obwodzie donieckim. Skąd było wiadomo latem 1944, że reżim zainstalowany przez Sowietów będzie taki a nie inny? Stalin przecież mógł zarówno chcieć powołać Polską Sowiecką Republikę, jak i, przy takim czy innym rozwoju wypadków, mógłby zaakceptować jakąś formę finlandyzacji. Od dawna poważni historycy stawiają tezę, że właśnie temu wydarzeniu, jakim było Powstanie, zawdzięczamy, że rozwój wydarzeń po wojnie nie okazał się dla nas gorszy. Dlaczego ta teza ma przegrywać z wartością zdań obwiniających powstańców warszawskich o „ułatwienie Stalinowi sowietyzacji Polski”?

Co konkretnie, dokładnie polski rząd i dowództwo wiedziało latem 1944 na ten temat podejmowanych przez aliantów ustaleń dotyczących przyszłości Polski i Europy Środkowej, ewentualnie czego konkretnie mogło się spodziewać w tej materii z mniejszym lub większym prawdopodobieństwem? O ile naiwnością byłoby ze strony polskiego przywództwa wierzyć w jakąś bezinteresowność Zachodu w stosunku do Polski, o tyle przecież miało ono podstawy by zakładać, że interes własny i minimum realizmu wobec zagrożenia sowieckiego nakazywałyby zachodnim aliantom w jakiś sposób wesprzeć polskie aspiracje. Krytycy Powstania akcentują w tym kontekście fakty związane z konferencją w Teheranie (listopad-grudzień 1943) jako przesądzającej losy Polski. Przypomnijmy jednak (co właściwie należy do wiedzy szkolnej, a przynajmniej należało przed kolejnymi ,,reformami oświaty”), że kwestie dotyczące sprawy polskiej, będące przedmiotem tejże konferencji, zostały przed Polakami utajnione. Niezależnie zresztą od tego, ile informacji na ich temat polskie władze by nie uzyskały, konferencja ta nie przesądzała wszystkiego w naszej sprawie ostatecznie, zaś kolejna konferencja, jałtańska, odbyła się dopiero ponad pół roku od wybuchu Powstania.

Ocenianie decyzji sprzed 76 lat z perspektywy wiedzy posiadanej przez nas współcześnie a niedostępnej autorom tychże decyzji, jest dość swoistym uprawianiem historii. Interesujące, że autorzy z aspiracjami i ambicjami, którzy w dobie współczesnego dostępu do informacji nie potrafią określić prawdopodobnego scenariusza na najbliższe dni na Białorusi (skąd, na jakiej postawie?), zarzucają polskiemu dowództwu, że 75 lat temu (w warunkach, w których się znalazło, przy swoim ograniczeniu co do posiadanych danych, w obliczu gry i dezinformacji ze strony aliantów), nie przewidziało, jak w ciągu najbliższych lat potoczy się globalna historia. Pomijam już tak żenujące chwyty w argumentacji, jak wyrywanie z kontekstu jakichś akurat pasujących fragmentów wypowiedzi (w ten sposób można udowadniać wszystko, z powodzeniem robi to Władimir Putin, czego przykładem był jego ostatni „historyczny” artykuł).

Czy na pewno powstańczy zryw 44, jakby chcieli niektórzy, „nie miał najmniejszych szans powodzenia”? Nie jest to wcale oczywiste i co do tego również toczone są przecież poważne spory (nie mówiąc o nieznanych historykom dokumentach, spoczywającym wśród nieodtajnionych archiwów). A swoją drogą, mam wrażenie, że ktoś, kto dziś w kontekście rocznicy Powstania pisze o „kulcie klęski”, ten nie rozumie ani historii, ani Powstania. Ani też nie rozumie Polski.

Chwała Bohaterom!

dr Tomasz Poller

Komentarze (85):

simon2020.08.3 10:00
Wszyscy co wypisują głupstwa..dają świadectwo nieuctwa.Czego Jaś się nie nauczył ,to Jan nie będzie umiał,to taka mądrość ludowa...Powstania nie można oceniać oczami współczesnego człowieka...od 39 ludność naszego kraju była systematycznie niszczona prze 'czarną śmierć' i 'czerwoną zarazę'.Ciekawe czemu Ci wszyscy szczekacze ...nie piszą tego samego o Powstaniu w Getcie 43? No jak myślicie czemu nie piszą negatywnie...bo nie wypada ?Bo to takie nie europejskie?Nie ludzkie?A co Polacy mieli iść na rzeź jak barany?Nie,jesteśmy dumnym narodem,narodem kochającym wolność i za tę wolność oddajemy jak trzeba,to co najcenniejsze czyli życie.Cześć i Chwała Bohaterom.
Karoling2020.08.3 8:19
Kult Klęski ?A co powiedzą na pamięć o Holokauście ?
I NIKT NIKT NAM NIE POWIE....2020.08.3 7:59
ZE BIALE JEST BIALE A CZARNE CZARNE!!!!! cytujac jarusia klasyka ;] brawo pisiurki!!!! wasz swiat w alternatywnej rzeczywistosci STRACHU stworzonej na wasze potrzeby przez pis;] BO WAS TRZEBA ZA MORDE STRACHEM TRZYMAC!!!!!! przed pedalkami, ekologami, postepowcami, kapitalistami.... itd itd ;] ZNACIE TO CO???? W TYM SIE DOBRZE CZUJECIE!!! WYSZKOLONE ZA MLODU TESKNIA DO SYSTEMU PRL .. eh......
Izydor2020.08.2 22:55
Generał Sosnkowski, dowódca sił zbrojnych na emigracji: "wszelka myśl o powstaniu zbrojnym jest nieuzasadnionym odruchem - pozbawionym sensu politycznego, mogącym spowodować tragiczne, niepotrzebne ofiary". Generał Anders: "Chyba nikt uczciwy i nieślepy nie miał jednak złudzeń, że stanie się to, co się stało, to jest, że Sowiety nie tylko nie pomogą naszej ukochanej, bohaterskiej Warszawie, ale z największym zadowoleniem i radością będą czekać, aż się wyleje do dna najlepsza krew Narodu Polskiego" Proszę przestać uprawiać ideologiczne p.i.e.r.d.o.l.o.l.o
Po 11 nie bądź OBOJĘTNY2020.08.2 20:43
Są sytuacje, kiedy TRZEBA walczyć z faszystami, albo z innym pis. Nawet jesli się finalnie przegra. To kwestia przyzwoitości.
jeryho2020.08.2 20:40
to nie kult klęski...to kult samobójstwa..tylko ludzi żal
Szybka Randka2020.08.2 15:47
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: Monik5 napisz do mnie i spotkajmy sie!
Na wdzięki sexlali Moni nieamator2020.08.2 18:20
Gdy trollom brak pomysłów, pojawia się sexlala. I to taka sexlala, która nawet w tej profesji nie może znaleźć zatrudnienia.
AAAtomek2020.08.2 14:08
Powstanie Warszawskie zakończyło się klęską.
Anonim2020.08.2 14:22
Powstanie to wielka kleska Narodowcow i Komuchow,bo az do dzisiaj dziala z bronia w reku. TYLKO dzieki Powstaniu Sowieci nie wkroczyli w 1956,ani w w 1981,bo bali sie powtorzyc ta konfrontacje. Powstanie nadal walczy z Endekami i z Komuna. Warszawskie Dzieci idziemy w boj...
katolicka deratyzacja Polski2020.08.2 14:24
To ja.
Michał Jan2020.08.2 15:28
Czyli intelektualny nikt.
AAAtomek2020.08.2 15:48
Sowieci nie weszli w 1956 roku ponieważ od 3 lat nie żył Gruzin Stalin, który nie nie miałby skrupułów z rozpętaniem piekła w Polsce!
Polak2020.08.3 4:45
Powstanie Węgierskie pokazuje jak bardzo się "bali". Kolejna głupia i bezpodstawna wymówka wielbicieli bezsensownego mordowania Polaków.
Anonim2020.08.3 6:21
Otoż to! ... na Węgry weszli, do Polski nie! .... a teraz pomyśl (pseudo Polaku)
AAAtomek2020.08.2 14:08
Powstanie Warszawskie - straty: ok. 10 tys. zabitych żołnierzy, ok. 150–200 tys. zabitych cywilów, ok. 6 tys. zaginionych żołnierzy, ok. 20 tys. rannych żołnierzy, ok. 15 tys. wziętych do niewoli żołnierzy, ok. 600–650 tys. cywilów wypędzonych z Warszawy i okolic (z czego ok. 150 tys. wywiezionych na roboty przymusowe lub do obozów koncentracyjnych) Wikipedia
Anonim2020.08.2 15:18
Komunisci zamordowali kilka milionow Polakow,a teraz wypominaja nam,tak jak fafarbowane lisy z Konfederacji,ze Walka o Polske kosztuje. Tymczasem narod ,ktory nie jest gotow umierac za Ojczyzne,nie jest JEJ warty,i JA zwykle traci. Zapewniamy komuchow i zdrajcow rosyjskich z Konfederacji,ze Polacy sa nadal gotowi oddac zycie za Polske,wbrew tym obcym agenturom,i ich antypolskiej propagandzie.
katolicka deratyzacja Polski2020.08.2 15:20
To ja,przepraszam,ciagle zapominam sie podpisac,roztargnienie.
AAAtomek2020.08.2 15:27
Tylko wyborcy PiS są gotowi umierać już jutro za Polskę, pamiętaj, czyli około 10,5 miliona obywateli PL!
Polak2020.08.3 4:47
I pomyśl, gdyby każdy komunista z PiS ochoczo umarł dziś za Polskę to Polska natychmiast odetchnęłaby z ulgą.
katolicka deratyzacja Polski2020.08.2 14:04
Konfederacja niczym sie od Komuny nie rozni,i tak samo potepia Powstanie ,i tak samo probuje je ukrasc Polakom.
Polak2020.08.2 13:56
Towarzyszu Pollar, spróbujcie w takim razie dokonać niemożliwego i udowodnić że decyzja o kontynuacji akcji Burza byłą czymkolwiek innym niż świadomym mordowaniem polskiej ludności cywilnej. Ale nie ośmielicie się spróbować, bo tym artykułem przyznajecie że sami macie świadomość braku jakichkolwiek przesłanek historycznych do określania PW inaczej niż całkowitą klęską wywołaną błędną, nieodpowiedzialną decyzją.
Michał Jan2020.08.2 11:26
Ofiara powstańców, ludności i miasta była i jest moralnym wyzwaniem o nieodpuszczanie zmagań o wolną Polskę. Ale wmawianie, że Powstanie było wywołane z sensem, to sprowadzanie tych zmagań o wolną Polskę na manowce.
Michał Jan2020.08.2 11:22
Powstanie wybuchło, mimo że Warszawa była pierwotnie wyłączona z "planu Burza" i nawet zabrano z niej broń. Potem komuś się odmieniło i w efekcie karabin przypadał na 1 z 20 rwących się do walki. A potem jeszcze ten zbrodniczy rozkaz wszystkim oddziałom w terenie, by maszerować na pomoc Warszawie. Nikt nie dotarł. Nawet oddziały w Kampinosie. Za to wspaniale się powystawiały na rozgromienie. Błagam - jak można w tym widzieć jakiś głębszy zamysł i rozsądną kalkulację?
Michał Jan2020.08.2 11:16
Bardzo mi przykro, ale wysiłek dla uczczenia Powstania Warszawskiego jest dalece większy od celebrowania rocznicy Bitwy Warszawskiej. W 100. rocznicę nawet nie zostanie odsłonięty pomnik. Jak nie określać tego "kultem klęski"?
katolicka deratyzacja Polski2020.08.2 14:13
Szczury endecje Konfederacji to zaklamani WROGOWIE Polski i darwinisci spoleczni. Konfederacja to moralnosc zydowsko-protestancka,to zdrajcy i agentura antykatolicka. Polska,to Pilsudski,to powstania i sanacja,panstwo polskie. Polska to Powstanie Warszawskie ,to II RP i ak,a nie antypolscy narodowcy.
Michał Jan2020.08.2 18:31
Z utęsknieniem czekamy, aż uda Ci się chociaż otrzeć o jakiś sens w tej swojej pisaninie.
Ciekawy2020.08.2 10:38
To nie była żadna klęska. To była przegraną bitwa w wojnie o niepodległą Polskę zakończonej pełnym zwycięstwem. Ostatnią bitwę stoczyli ludzie Solidarności pokonując zdawałoby się niezwyciężonego wroga. Ich walkę wielu określiłoby mianem straceńczej. Gdyby ktoś w czasach Solidarności stwierdził, że Związek Sowiecki upadnie uznano by go pozbawionym rozumu. A upadł.
Michał Jan2020.08.2 11:14
"Solidarność" została rozgromiona w pół grudnia 1981. Ta, co niby zwyciężyła, musiała być reaktywowana przez gen. Kiszczaka, żeby miał z kim udawać porozumienie. Sowieci zapadli się pod własnym ciężarem i bardziej im dopiekła katastrofa w Czernobylu niż strajki 1980/81. Trzeba wreszcie przestać karmić się mitami, bo ciągle będą nowi chętni do walki ... do ostatniego polskiego żołnierza.
katolicka deratyzacja Polski2020.08.2 15:12
Endecka Konfederacja to najbardziej zaklamana i perfidna partia w Polsce i Krypto-Komuna. Ale lajdaki glosza,ze tylko oni sa Polakami, katolikami i patriotami. To stara dywersja rosyjska,zawsze przeciwko Polskiemu Panstwu.
Obłęd '442020.08.2 9:55
Polecam: https://www.empik.com/obled-44-czyli-jak-polacy-zrobili-prezent-stalinowi-wywolujac-powstanie-warszawskie-zychowicz-piotr,p1075959165,ksiazka-p
szeptuchy2020.08.2 9:02
Cześć i chwała bohaterom. Ale tym , którzy wiedząc iż ten zryw, to pewna przegrana ,to wstyd, sromota, ponury okres mieszania się Anglików w sprawy Polskie. Nie pomogli a, razem z innymi wydali Nas w ręce SOWIETÓW a teraz sprawy Polskie przejęła UE/Niemcy/
Art2020.08.2 11:36
Daj już spokój tym Anglikom. Kolejny mit. Dlaczego my Polacy ciagle myślimy ze inni musza myśleć tak jak my i dbać dodatkowo o Polskę. Otóż będziesz zdziwiony, ale ońi nic nie musieli. Mało tego, jak tylko zobaczyli, ze sprawa polska (o która początkowo zajadle!!! walczyli ze Stalinem) jest całkowicie przegrana postanowili, zgodnie z logika!, ze w takim razie satelicki polski komunistyczny rząd musi mieć jak najmniejsze terytorium, a stalinowska Polska musi być jak najsłabsza. Co w tym trudnego do zrozumienia? Tego się uczy nawet na studiach. Przecież to jest elementarz. Przestań mnożyć te szkodliwe mity bogoojczyzniane.
gosc2020.08.2 7:59
PiS. PO. SLD, PSL i Trockiści od Zandberga, wszyscy razem w jednym szeregu, w najlepszej komitywie... ,,oddają hołd' warszwskim powstańcom. Patrioci tacy, że klekajcie narody. ... https://kresywekrwi.neon24.pl/post/156786,refleksja
Szybka Randka2020.08.2 7:45
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
basetla2020.08.2 7:20
Chwała bohaterom. Głupocie dowódców( żaden z nich w łeb sobie nie strzelił )- hańba.O tym że powstanie skazane jest na klęskę wtedy wiedziano też.
na marginesie2020.08.2 6:41
Ci sami którzy mają pretensje do Polaków o powstanie, mają równocześnie pretensje do Polaków że nie uratowali Żydów przez holokaustem. Schizofrenicy!
Czytacz2020.08.2 5:34
Nawet GW nie pluła jadem w rocznicę. Bitwa o pamięć wygrana przez Polskę.
Marek, Kanada2020.08.1 23:17
Dzięki wielkie, Panie Doktorze za ten cenny artykuł.
emigrant2020.08.1 22:17
Od kiedy to doktorat w Instytucie Estetyki Zakładu Filozofii UJ daje taką oszałamiającą wiedzę historyczną? Dzisiaj jak widać mamy pełno domorosłych historyków amatorów, którzy wszystko wiedzą lepej. Panie doktorze estetyki - zapewniam, że w śmierci poprzez rozcinanie brzucha gwałconej saniteriuszki nie ma nic pięknego. Ludzie w Polsce na dajcie się ogłupiać proroctwami, że ruchomy kontyngent kilku tysięcy Amerykanów was obroni przed skutkami III wojny światowej. Tak obroni, jak prezydent Rosenfeld obronił niepodległości Polski w Jałcie. Sowieci mieli rozpracowane całe dowództwo WP i agenturę w sztabie naczelnym AK. I to wyjaśnia całą decyzję.
Marek, Kanada2020.08.1 23:13
Ty, to chyba wyemigrowałeś do Rosji, jak mi się zdaje. Przed wyborami prezydenckimi, czy po, czy może dużo wcześniej? Tak tylko pytam. W sumie guano mnie to obchodzi, tak jak twoja zafajdana opinia.
Art2020.08.2 11:40
A coś na temat? Przestań się pienić. Poczytaj coś sensownego, doucz się. Naucz się krytycyzmu od innych. To pomaga w życiu.
Trolli coraz mniej...2020.08.1 22:11
... to cieszy
Marek2020.08.1 21:06
W Krakowie powstanie nie wybuchło - mimo rozkazu Bora. Czyli można było się opamiętać. Na szczęście był tam mądry kardynał Sapieha! Bo inaczej mielibyśmy drugą rzeź i drugie ruiny.
chciałbyś2020.08.1 22:13
żeby wybuchło LGBT
Szybka Randka2020.08.1 19:06
Niesamowity serwis randkowy dla dorosłych, którzy chcą znaleźć partnera do seksu http://lexlale.com.pl
abcd2020.08.1 18:48
Rozkaz wybuchu powstania wydano z pełną świadomością sytuacji i ryzyka. Gdy padło pytanie, co będzie jeśli Rosjanie zatrzymają się, Pełczyński odpowiedział: – Wtedy Niemcy nas wyrżną! Czytaj więcej: "Hańba i chwała – policzmy głosy" https://henryk-dabrowski.pl/index.php?title=Ha%C5%84ba_i_chwa%C5%82a_%E2%80%93_policzmy_g%C5%82osy
Ja2020.08.1 18:45
Proponuję, aby autor powyższego tekstu zapoznał się, choćby, ze wspomnieniami płk Bokszczanina ps Sęk lub płk Iranka-Osmeckiego. Wtedy może, coś zrozumie.
Anonim2020.08.1 18:26
To są najwieksze ku....wy tej ziemi
NAJWIEKSZA KURVVO POMATOLSKA2020.08.1 18:44
POmiocie SOWIECKOubeckiej kurvvy z PiSda jak puzon i kulawego stroza pomatola ...znow sie onanizujesz na frondzie ...TECZOWY ALFONSIE
infor2020.08.1 20:27
Jesteś tylko lewackim NIKOMU NIEPOTRZEBNYM gów.em które Polacy i tak wytępią
orzech2020.08.1 18:12
Ludzie walczący w PW to bohaterowie, nie można odmówić im szacunku ale samo PW zakończyło się klęską i za to odpowiedzialni są jego dowódcy. Można zaklinać rzeczywistość ale zakończyło się około 200-tysiącami ofiar, miastem zrównanym z ziemią, a jedynym który na nim skorzystał to Stalin więc wychodzi że było po prostu niepotrzebne
orzech2020.08.1 18:16
Dodam jeszcze że dowództwo sił zbrojnych na zachodzie chciało organizatorów PW postawić przed sądem za jego wywołanie i to też daje do myślenia
ryszard2020.08.1 20:12
Stalin to Stalin takie jego i Hitlera bandyckie prawo. Niestety zaczęło się układem Stalin - Hitler, a skończyło układem Stalin - Churchill, w uzgadniającym powstanie rządu lubelskiego.
Historyk🇵🇱2020.08.1 17:53
Nawigator: 400 metrów. Inny głos: Ktoś tu zawinił. Drugi pilot: Mówisz do widzenia Dowódca: Nie, ktoś za to beknie. Dowódca sił powietrznych: Pomysły! Następnie słychać ostatnie, szybkie odliczanie wysokości. Drugi pilot: Dochodź wolniej. Dowódca: Ku..a mać!
Zatroskany2020.08.1 17:53
Cześć i chwała bohaterom. Młodzi Polacy nie bądźcie głupi nie dajcie się zabić.
Zatroskany2020.08.1 17:36
Dziś młodzi ludzie nie mają honoru, tylko egoizm. Nie zależy im na silnym państwie ani na bezpieczeństwie, nie mówię już o słowie ojczyzna. Mają na myśli pieniądze, seks... nie myślą o "jutrze" o dzieciach. Zatracili się w szatańskim "pięknisiostwie". Ktoś to pokolenie niebawem "zgarnie"... muzułmanie ?, może ktoś inny- świat nie zna próżni jak coś się kończy to wypełnia to miejsce coś innego. POpatrzcie na Niemcy, Francję. Ale co im mówić... "perły między wieprze"
Wasza ofiara nie była na marne!2020.08.1 17:29
"Powstanie 44" - autor Norman Davies. Geneza Powstania Warszawskiego, fakty, przebieg walk i późniejszy wpływ na historię powojennej Europy. W. Churchill, jak i późniejszy historycy widzą w Powstaniu Warszwskim początek "zimnej wojny". Aliantom otworzyły się oczy. Rezultatem był załosny koniec bolszewickiego "Kraju Rad".
Art2020.08.2 11:46
Powstańie Warszawskie nie miało żadnego znaczenia. Całkowita klęska militarna. Właściwie zniszczenie resztki inteligencji, wymordowanie ludzi; to jest klęska, z której nie mogliśmy się podnieść przez dekady. Jak można twierdzić, ze to zwycięstwo? To był wspaniały prezent dla Stalina. Chwała bohaterom. Ale za wybuch powstania odpowiedzialni są szaleńcy i ignoranci.
ryszard2020.08.1 17:25
" Krytyczna ocena powstańczego zrywu, a w szczególności decyzji o jego podjęciu, musi być poprzedzona rzetelną i kompetentną analizą,.." To zdanie byłoby oczywistością gdyby nie słowo "Krytyczna" na samym początku. W obecnej formie jest ono kolejnym mimowolnym (jak się wydaje) kłamstwem, dowodzącym jak bardzo fałszowanie historii Powstania przeniknęło w ludzkie mózgi. Jest wielką hańbą środowiska polskich historyków, że do dziś nie znamy prawdy o warunkach zewnętrznych stymulujących wybuch Powstania i determinujących jego przebieg. Faktem jest, że doprowadzenie do wybuchu powstania było zbrodnią, tylko że zbrodnią dwóch (trzeci czyli Hitler był nim z istoty samego wydarzenia): Stalina - o czym wszyscy mówią, i Churchilla, o czym wszyscy milczą. Między tymi dwoma zostało bowiem uzgodnione w Moskwie utworzenie rządu lubelskiego (do którego Churchill wniósł w obawie przed ewentualną reakcją Rządu Londyńskiego pełną hipokryzji wstawkę "z udziałem Polaków z zagranicy"). W tej sytuacji Warszawa po prostu, żadną siłą, nie mogła być wyzwolona przez nikogo z wyjątkiem samego Stalina. Churchill w zamian otrzymał wolną rękę w sprawie Grecji. Jego zbrodnią ludobójstwa jest nie to, że uzgodnił, tylko że Polakom o tym nie powiedział - gdyby powiedział Powstanie by nie wybuchło. Mało tego Churchill, był żywotnie zainteresowany by powstanie było przegrane (konfrontacja powstańców z bolszewikami, byłaby dla niego niezwykle kłopotliwa) i trwało jak najdłużej wiążąc front na linii Wisły. Skutek ten, działając wszystkimi możliwymi sposobami osiągnął. To tylko jeden z fałszowanych faktów o generalnym znaczeniu.
Elektor2020.08.1 17:18
Powiem tak. Całe szczęście, że w Krakowie się powstrzymali z powstaniem. I tyle.
Obłęd '442020.08.1 17:15
Polecam: https://www.empik.com/obled-44-czyli-jak-polacy-zrobili-prezent-stalinowi-wywolujac-powstanie-warszawskie-zychowicz-piotr,p1075959165,ksiazka-p
czy było o tym na Frondzie?2020.08.1 17:10
Kancelaria Sejmu zaprosiła na zaprzysiężenie Dudy "Rużę" Thun. "Ubolewamy"
Darek2020.08.1 17:13
Po co?
AAAtomek2020.08.1 17:28
Pytanie brzmiało, Rużę :D :D :D
Ryszard2020.08.1 17:07
NA POHYBEL STALINO–SZKOPOM! HAŃBA NA ZAWSZE! Sabaton — Uprising: Warsaw Rise!

Do you remember when, when the nazis forced their rule on Poland
1939 and the allies turned away
From the underground rose a hope of freedom as a whisper
City in despair, but they never lost their faith

Women, men and children fight they were dying side by side
And the blood they shed upon the streets was a sacrifice willingly paid

Warsaw, city at war
Voices from underground whispers of freedom
1944 help that never came, calling
Warsaw city at war
Voices from underground whispers of freedom
Rise up and hear the call, history calling to you
Warszawo walcz!

Spirit, soul and heart in accordance with the old traditions
1944 still the allies turn away
Fighting street to street in a time of hope and desperation
Did it on their own and they never lost their faith

Women, men and children fight they were dying side by side
And the blood they shed upon the streets was a sacrifice willingly paid

Warsaw, city at war
Voices from underground whispers of freedom
1944 help that never came, calling
Warsaw city at war
Voices from underground whispers of freedom
Rise up and hear the call, history calling to you
Warszawo walcz!

All the streetlights in the city broken many years ago
Break the curfew, hide in sewers Warsaw it’s time to rise now

All the streetlights in the city broken many years ago
Break the curfew, hide in sewers Warsaw it’s time to rise now

Warsaw, city at war
Voices from underground whispers of freedom
1944 help that never came, calling
Warsaw city at war
Voices from underground whispers of freedom
Rise up and hear the call, history calling to you
Warszawo walcz!
Ultra-prawicowiec NS2020.08.1 16:58
Jabłonowski vel olszański to kał z tyłka putina!!!!
uhm..2020.08.1 18:32
NS to wg ciebie ultraprawica?
Zobaczycie, tak będzie2020.08.1 16:54
Polska Narodowo-Katolicka i główny portal informacyjny w państwie to FRONDA. Tak będzie.....
Roman2020.08.1 16:48
Obchody rocznic powstania warszawskiego sa w celu upamietnienia bohaterstwa zolnierzy pragnacych wyzwolenia sie spod jarzma okupacji . Inna sprawa to decyzja Bora-Komorowskiego o rozpoczeciu powstania ktora to decyzja byla bledem . Komorowski wiedzial co robili sowiety z zolnierzami AK w 1944 roku w Wilnie i Lwowie i to samo by robili w Warszawie po wkroczeniu do niej.
Fakty...2020.08.2 7:55
To dlaczego Pinokio składa wieńce od budynkiem, w którym Monter wydał rozkaz o godzinie W? Chwali tym powstańców, czy dowódców?
Art2020.08.2 11:52
Pinokio nie wie co robi. To ignorant. Ciagle myli historyczne wydarzenia. A jest historykiem z wykształcenia. Jemu jest naprawdę wszystko jedno. Tylko Polacy się podniecają, ze Morawiecki to czy tamto. A to przecież taka nieco lepsza wersja Trumpa. Nic więcej.
ZNISZCZYĆ KAŻDY ŚLAD PO NICH!!!2020.08.1 16:30
Tak jak nie ma w Polsce miejsca dla hitlerowskich pomników, nie ma miejsca na bolszewickie. To bolszewizm Stalina i faszyzm doprowadził Polskę, świat do tragedii. Zachodni alianci przynieśli Europie wyzwolenie i dobrobyt, Polsce bolszewizm kolejne, niemal 50 lat okupacji.
AntySzwab2020.08.1 17:13
Nie do końca. PRL dał ludziom spokój i bezrobocie 0%. Zachodni świat przyniósł kapitalistyczny hard kore.
rozbawiony głupotą lewackiego debila2020.08.1 20:29
Kto ci tak zrył móżdżek prymitywny lewacki śmieciu?
Wasza ofiara nie była na marne!2020.08.1 16:27
"Powstanie 44" - autor Norman Davies. Geneza Powstania Warszawskiego, fakty, przebieg walk i późniejszy wpływ na historię powojennej Europy. W. Churchill, jak i późniejszy historycy widzą w Powstaniu Warszwskim początek "zimnej wojny". Aliantom otworzyły się oczy. Rezultatem był załosny koniec bolszewickiego "Kraju Rad".
Sidney Polak2020.08.1 16:21
Warszawo ma! Patrz, w oku mym łza. Bo nie wiem czy jutro zobaczę Cię jeszcze. O, Warszawo ma!
Hello "Sidney Polak",2020.08.1 16:26
are you from "Sidney Ohio" or "Sydney Australia"?
Miasto 442020.08.1 16:19
Dziewczyno z grantem w ręce, dziewczyno w zielonej sukience… https://www.youtube.com/watch?v=6pTPMq4ZrGw
Herojam słava!2020.08.1 16:10
V
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.1 15:56
W wyzwoleniy polski zginelo 600 000 bohaterskich żolnierzy z Armii Czerwonej a my polacy zniszciilismy i oplulismy ich groby i pomniki- bez ich zwyciestwa hitler mial wymordowac wszystkich polakow po wojnie Nastepnie Stalin oszukal aliantow podajac straty polakow- 6000000- wliczyl w to 2 800 000 bialorusow i ulraincow przylaczonych do ZSRR i 3 500 000 Zydow. Etnicznych polakow zginelo najwyzej 320 000 Za to najwieksze klamstwo XX wieku polska zagarnela od niemiec tzw. Ziemie odzyskane z niemieckimi miastami. koplaniami, portami przemyslem- warte pk 1000 000 000 000 000 000 dolarow-tysiac trylionow dolarow Za to najwieksze klamstwo XX wieku polska zagarnela p? 3 000 500 Zydach Zydowskie mienie miasteczka, kamienice majatki - warte 1000 000 000 000 000 dolarow -tysiac mijardow dolarow polska- najwiekszy rabus i zlodziej i oszust swiata!!!
Roman2020.08.1 16:38
Opamietaj sie czlowieku !! Nikt w Polsce grobow zolnierzy Armii Czerwonej nie niszczy , Cmentarze sa zadbane i znicze sa zapalone na Wszystkich Swietych . Natomiast co innego sprawa pomnikow dla generalow ZSRR ktorzy brali udzial w politycznym zniewoleniu Polski po 1945 roku . Te pomniki im sie nie naleza i prawidlowo zostaly usuniete .
Anonim2020.08.1 17:39
To jest żydowski UB-ek. Nie denerwuj się. Prawdopodobnie opętany w znaczeniu dosłownym.
krtynska kurvvo sowiecka2020.08.1 18:43
POmiocie SOWIECKOubeckiej kurvvy z PiSda jak puzon i kulawego stroza pomatola ...znow sie onanizujesz na frondzie ...TECZOWY ALFONSIE
infor2020.08.1 20:31
Zawsze z przyjemnością odlewam się na grobach sowieckich padalców i to samo zrobię nad grobem takiego gów.a jak ty