TYLKO U NAS! Cezary Kaźmierczak, ZPP: Warszawa to najwyższy sowiecki poziom biurokracji  - zdjęcie
19.05.20, 19:41Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców/YT/Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

TYLKO U NAS! Cezary Kaźmierczak, ZPP: Warszawa to najwyższy sowiecki poziom biurokracji

32

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Czy Pana zdaniem odmrażanie gospodarki w Polsce następuje we właściwym tempie?

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców : To są bardzo trudne decyzje. To jest tak naprawdę zarządzanie epidemią w połączeniu z zarządzaniem paniką. Nie ma większego znaczenia, w jakim tempie i w jakiej kolejności to odmrażanie postępuje. Ważne, że ono się rozpoczęło i jest wdrażane. Rządzący ponoszą odpowiedzialność za życie ludzi. Jeszcze raz podkreślę, że to są bardzo trudne decyzje. Robią to lepiej czy gorzej, ale moim zdaniem w Polsce te działania, które są podejmowane są adekwatne do sytuacji. Również ta pomoc finansowa. Oczywiście zawsze wszystko można lepiej zrobić.

A jak Pana zdaniem przebiega realizacja tarczy antykryzysowej?

Są dwie tarcze. Dwa produkty z dwóch różnych półek. Jedną mamy z 21 wieku i jest też ta druga, taka „siermiężno-buraczana”. To ta tarcza finansowa ministerstwa rozwoju. To są dwa produkty z dwóch różnych epok. To wszyscy widzą. Sytuację dodatkowo pogarsza to, że nie dość, że sytuacja z kredytami jest dramatyczna, to jeszcze samorządy się z tym nie wyrabiają albo specjalnie to robią. Trudno mi to określić. Jeżeli w Warszawie podobno jest 5% wniosków zrealizowanych, to ja nie wiem co na ten temat powiedzieć.

Warszawa jest "przodującym" miastem także pod wieloma innymi względami 

Warszawa to wyjątkowe miasto, które ma w dodatku mieszkańców sadomasochistów. Jak wynika jednak z wielu różnych badań, które zostały przeprowadzone, to w tym mieście aż tak źle się nie żyje. Dobrze funkcjonuje komunikacja miejska itd. Biurokracja natomiast jest dramatyczna. To jest poziom sowiecki, powiedziałbym nawet, że najwyższy poziom sowiecki.

A co Pan sądzi o strajku przedsiębiorców? TVP Info sprawdziło zatrzymanych przez policję demonstrantów i około 70% z nich nigdy nie prowadziło własnej działalności gospodarczej.

To było do przewidzenia. Ja jestem wobec tego krytyczny z tego względu, że to jest niezgodne z prawem, to jedno. A drugie to nie widziałem, żeby ci ludzie cokolwiek wcześniej robili w zakresie spraw związanych z przedsiębiorcami. Z tego względu prawdopodobnie nie wiedzą, że nie da się zgromadzić większej liczby przedsiębiorców, bo oni po prostu pracują. Bo mogliby przyjść n przykład prezesi banków i też zbyt wielu by ich nie było. Ale przedsiębiorcy pracują od rana do wieczora. Dla niego wyjście na taką demonstrację to najczęściej są konkretne straty finansowe. Poza tym to jest grupa indywidualistów, która uważa, że każdy sobie poradzi indywidualnie.

Ci demonstranci natomiast to są szkodniki. To jest działalność szkodnicza po prostu. Bierze ona się z ignorancji, chociaż intencje być może mają dobre. Gdybyśmy we dwóch z panem redaktorem jutro ogłosili demonstrację przeciw krowom to część tego towarzystwa z pewnością dołączyłaby do nas.

I jeszcze ostatnie pytanie. Jeden z bardziej cenionych ekonomistów na świecie zrobił ranking na bazie umieralności na 1 mln mieszkańców z powodu koronawirusa i na inwestycje w gospodarkę. Polska jest w czołówce jako kraj dbający i o ludzi i o gospodarkę. Czy należy wierzyć tej analizie?

Trzeba porównywać jabłka z jabłkami. Taki wskaźnik śmiertelności na milion jest bardzo dobrym wskaźnikiem, prostym i zrozumiałym. Tutaj Polska wygląda dobrze, nawet bardzo dobrze. Gdyby nie Śląsk to by było naprawdę bardzo dobrze, chociaż tam też reakcja rządu była bardzo szybka.

Takie analizy można robić na różne sposoby. My analizowaliśmy w całej Europie jak to się robi i wyszło na to, że w dużo większej mierze jest to zarządzanie emocjami, bo nikt nie wie co robić. Próbuje się różnych scenariuszy i rozwiązań. Szwedzi zrobili inaczej niż Niemcy, którzy maso testowali zakażonych. U nas z kolei zastosowano izolację społeczną. Na dziś wygląda na to, że ta decyzja o izolacji była lepsza. Tylko na Śląsku był kłopot, ponieważ jest to związane z „social distancing”, a tam tego dystansu w kopalniach zachować się nie da. I dlatego należało je czasowo zamknąć. Nikt przecież nie mógł tego przewidzieć. A Śląsk to drugie po Warszawie serce gospodarcze Polski. Kiedyś jeszcze był Poznań.

Dziękuję za rozmowę

Komentarze (32):

Stachu2020.05.20 20:58
To prawda, panie Kaźmierczak ! Wątpię, żaby to się dało wytępić. Przypuszczam, że łatwiej będzie przenieść stolicę do innego miasta !!!
TarczeMorawieckiego2020.05.20 14:11
GUS podał, że zatrudnienie w kwietniu spadło o 2,1 proc. Znacznie mocniej, niż spodziewali się ekonomiści, średnia ich prognoz zakładała bowiem spadek o 0,5 proc. Te ponad 2 proc. spadku przekłada się na blisko 153 tysiące zatrudnionych (nie oznacza to jednak, że tyle osób straciło pracę, o czym za chwilę). "Było to wynikiem m.in. zmniejszania wymiaru etatów, zakończenia i nie przedłużania umów terminowych (niekiedy z powodu sytuacji epidemiologicznej), a także rozwiązywania umów o pracę z pracownikami. Na spadek przeciętnego zatrudnienia wpływ miało też pobieranie przez pracowników zasiłków opiekuńczych, chorobowych, jak również przebywanie na urlopach bezpłatnych - co w zależności od ogólnej długości ich trwania mogło także zaważyć na sposobie ujmowania tych osób w przeciętnym zatrudnieniu i zarazem w wynagrodzeniach" - pisze GUS w komunikacie. Ekonomiści zwracają uwagę, że skala zmniejszenia zatrudnienia jest wyjątkowa. Według ekspertów Pekao SA, 150 tysięcy to prawie tyle, ile w czasie całego ostatniego kryzysu z lat 2008-2009. W efekcie nazywają oni kwietniowe dane "bezprecedensowym tąpnięciem".
PiS to masoneria2020.05.20 11:03
A kto budował nadal buduje ta biurokracja jak nie Banda Czworga od okrąglego stołu? O ilu urzędnikow zrosła biutokracja przez ostatnie 5 lat? Jedna z niezrealizowanych obietnic PiS brakk odbiurokratyzowania państwa... Nie tylko Warszawa . W metnej wodzie lepiej sie łowi jak 5 milonów bagatela za fałszywe maseczki od kumpla szumowskiego....Panikarz i klamca od rzekomej pandemii, czy tylko kret czy może cala PiS taka jak PO w warstwie realizowanych cełow globalizacji.. "Caly cyrk z wirusem jest rozpetany przez globalistow ktorzy chca wprowadzic na calym swiecie ustroj taki jak w Chinach. Tonny Blair juz mowei ze sledzenie kontaktow przez telefony jest wspaniala rzecza zeby "chronic ludzi” a magazyn The Atlantic ma artykuł jak to cenzura jest wazniejsza od wolnosci ze i Chiny maja racje a USA jest w bledzie. To sa pierwsze kroki do urabiania opinii publicznej ze to co Chiny robia jest sluszne. Czy to koniec wolnosci slowa???? USA ktore tak kiedys krytykowalo cenzure chinska , juz robi to samo."
Polexit2020.05.20 7:49
Nie lubię tego człowieka, ale tu całkowicie zgadzam się z nim: Warszawa to najwyższy sowiecki poziom biurokracji. Przy okazji: po jaką cholerę jest tu tyle radnych!??? Czy w Nowym Jorku odpowiednio są dziesiątki tysięcy radnych???????
lucek2020.05.20 17:19
Tylko, że on mówi o biurokracji rządowej.
klaus2020.05.20 7:28
proszę zwracać uwagę na jeden zasadniczy fakt większość zarejestrowanych tzw. przedsiębiorców rejestruje działalność gospodarczą w Warszawie, związane jest to ,że Urzędy Skarbowe z Warszawy nie przeprowadzają zadnych kontroli podmiotów działających na terenie kraju.
gumowa kaczka2020.05.20 5:59
A dlaczego zamożni pracodawcy ,na których musimy robić nie mogą pokryć strat z własnego skarbca ze sprzedaży luksusowych aut ,rezygnacji z rozbudowy prywatnych basenów itd.-niech już tak nie płaczą w tych luksusowych posiadłościach, Zawsze po pieniądze rękę wyciąga się do pracowników,bo panom braknie na kolejne porsche. Ps.nie pisze tu o drobnych właścicielach warsztatów,sklepików -zresztą temu ze zdjęcia tez o nich nie chodzi.
YETI2020.05.19 23:41
Pis to przestępcy i sutenerzy? niemożliwe to tacy patrioci.Tylko czemu co drugi rządzący ma z żoną rozdzielność majątkową?
Andy Semicki Rabin2020.05.20 3:25
Ten post wklejasz pod każdym artykułem na Frondzie?
TarczeMorawieckiego2020.05.20 14:13
Nich wkleja gdzie chce, tyle jego wolności . Jak masz cos do dodania to odpowiedz na proste pytanie a nie pisz głupot.
Topek2020.05.19 22:54
Je-bać kaczora je-bać kaczora je-bać kaczora je-bać kaczora zniszczył stadnine w janowie, TVP, trójke, konstytucje, próbuje zniszczyć demokracje i podzielić całą Polske nie można mu popuścić ani na krok, trzeba go usunąć od władzy ja najszybciej!!!
Izydor2020.05.19 22:10
Normalnie, bez żadnej biurokracji, dzwoni kolega ministra, w dwa dni zakłada firmę I pięć baniek na koncie. Warszawa może się uczyć skuteczności od stachanowców durnej zmiany.
edi2020.05.19 21:30
KOMUNA KOMUNA KOMUNA - powoli pada jeszcze trochę i będzie PO niej - CIERPLIWOŚCI KOCHANI POLACY !! Następna kadencja Andrzeja Dudy i będzie POzamiatane - BÓG HONOR I OJCZYZNA !!
ladychapel2020.05.19 21:01
Tygodnik „Sieci” zdemaskował sponsorów kampanii Szymona Hołowni. Zdaniem gazety najbardziej podejrzany link wiedzie przez fundację Świat Idei do walczącego z tożsamościami narodowymi i Kościołem biznesmena George’a Sorosa. Poszliśmy tropem ustaleń „Sieci” i dotarliśmy do wstrząsających faktów: w tej bezecnej fundacji aktywnie działał Mateusz Morawiecki. Branżowy serwis Wirtualne Media donosił w 2013 r.: „W radzie Fundacji Project Syndicate Polska zasiadają czołowi menedżerowi wielkich firm: Maciej Witucki (Orange Polska), Tomasz Misiak i Tomasz Hanczarek (Work Service), Zbigniew Jagiełło (PKO BP), Mateusz Morawiecki (BZ WBK), Jacek Krawiec (PKN Orlen), Andrzej Klesyk (PZU), Aleksander Grzesiak (Philip Morris Polska), Ireneusz Piecuch (MCS Cameron McKenna), Jarosław Sroka (Kulczyk Investments), Michał Mierzejewski (Vistula Group), Roman Frydman, Przemysław Schmidt (Czerwona Torebka) oraz prawnicy Dariusz Kielmans i Lejb Fogelman.”
edi2020.05.19 21:32
spadaj POmiocie bolszewicki
Palindrom2020.05.19 22:05
2013… a nie ma danych 2019–2020, czy są kłopotliwe?
ja22020.05.19 20:50
Trzaskowski się pochwalił że należy do grupy Bilderberg po to by zastraszyć wszystkich Polaków. Powiedział to po to byśmy wiedzieli , że nic mu nie zrobimy . Może on popełnić każde łajdactwo, zbrodnię na Polsce i Polakach, i będzie chroniony przez bandyckich globalnych masonów, którzy nie cofną się przed żadną zbrodnią na pojedyńczym człowieku jak i na całych narodach. To są nie-ludzie ale szatani, ilumiaci.
jle_ffm2020.05.19 20:17
Pisowski pajac. I tyle w temacie.
Leszek2020.05.19 20:05
Wszyscy to komunistyczo masońskie ścierwa. PIS jak i PO ,SLD, PSL czy Zboczeńcy. Świniea na Świni. Banda kretynów i pachołków. Przy pomocy Korona świrusa, zrobią z ludzi niewolników. Trzeba być bezrozumnym , aby na nich głosować.
Huehue2020.05.20 7:59
Skoro wszyscy, to ty też :).
Zdzisław2020.05.19 20:03
Niestety, Szambelan Tczajkowski to neokomunista. Jest przecież uczniem Gieremka i Sorosa. Celem działalności wszystkich stowarzyszeń masońskich a grupa Bilderberga to jedno z nich, jest zlikwidowanie własności prywatnej i zniszczenie chrześcijaństwa. Socjaliści i komuniści to naturalni sprzymierzeńcy masonerii. Dlatego obecny warszawski socjalizm nikogo nie dziwi. Ten człowiek ma wsparcie ludzi walczących z Polską.
Huehue2020.05.20 7:58
Podałeś tyle przykładów. Tylko, że wszystkie urojone. Tak tak wiemy. Masoni, kosmici, itp, itd. Ale to po 5 latach już nie działa. Te wasze sposoby maja odhumanuzowac atakowana osobę. A podobno nie świadcz falszywego swiadectwa. Wiec podaj fakty, albo idz się wyspowiadać z grzechu obrzucania kogoś losowymi słowami.
Polak2020.05.20 10:28
Gdyby Trzaskowski był komuną to działałby w szeregach PiS.
Polak2020.05.19 19:57
Tymczasem w ramach walki z biurokracją pisowska mafia stworzyła w ministerstwie obrony pion d/s przestrzeni kosmicznej. Bo przecież pisowskiej mafii należą się dodatkowe stołki dla kolesiów.
kapral2020.05.20 3:14
Zapomniałeś przed nickiem napisać bolszewik polak
Polak2020.05.20 6:34
Pisowksi troll kwiczy? Znaczy napisałem zgodnie z prawdą i rosyjskiego trolla zabolało :)
wena2020.05.20 9:09
Ta.. czyściciele kamienic to sf .
Polak2020.05.20 9:50
Czyściciele kamienic to, jak wykazała komisja (ni)Jakiego, czysto pisowska ekipa działająca za czasów prezydentury Lecha K, brata szeregowego posła i znanego bratobójcy.
katolicka kretynizacja polski 2020.05.19 19:53
Plucie na Trzaskowskiego przez 24 godz. na dobę - ale zrobiło się PiSdzielcom gorąco koło doopy!
ASTOM2020.05.19 21:33
Trzaskowski sam pluje na przedsiębiorców: 6% rozpatrzonych wniosków z tarczy w piątek, a 10% w poniedziałek. W łikend zapierdzielał, bo SŁABO TO WYGLĄDAŁO! Ale w sobotę POpierał warchołów chociaż zgody im nie wydał!
PO to samo zło !2020.05.19 19:52
Samorządy sabotują decyzje i działania rządu PiS aby zdyskredytować Dobrą Zmianę .
Rozbawiony2020.05.19 22:05
Prezentujesz typowego pisuarach zero mozgu wszystko co gebelsowska s czekaczka ogłosi kupujesz bezkrytycznie