To już schizma? Niemieccy biskupi otwarcie sprzeciwiają się Watykanowi ws. interkomunii - zdjęcie
10.11.20, 20:55Fot. via: Pixabay

To już schizma? Niemieccy biskupi otwarcie sprzeciwiają się Watykanowi ws. interkomunii

16

Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów, bp Georg Bätzing, wbrew jasnemu stanowisku Stolicy Apostolskiej, potwierdził swój pogląd, wedle którego Kościół katolicki powinien dopuścić interkomunię z protestantami. Stwierdził to w oficjalnym przesłaniu do Synodu Kościoła Ewangelickiego w Niemczech.

- „Wspólnota w wierze, która jest już ekumenicznie widoczna na wiele sposobów, zmierza do jedności, która będzie mogła być doświadczana jako komunia w Eucharystii i Wieczerzy Pańskiej” – czytamy w stanowski hierarchy.

Duchowny zapewnia, że będzie podejmował wysiłki, tak na forum niemieckiego episkopatu, jak i w dialogu z Rzymem, aby „zapewnić intensywną dyskusję na ten temat i aby wyniki dialogów ekumenicznych zostały przeanalizowane i zastosowane”.

Bp Georg Bätzing w ten sposób wyraża swoją aprobatę dla opracowanego przez Ekumeniczną Grupę Roboczą teologów katolickich i ewangelickich dokumentu zatytułowanego „Wspólnie przy stole Pańskim”, który został krytycznie oceniony przez Stolicę Apostolską

kak/ekai.pl

Komentarze (16):

Katolicka deratyzacja Polski2020.11.11 13:11
Protestantyzm to nie odmiana chrzescijanstwa,ale judaizmu.
Wojtek Polak2020.11.11 9:30
czyż by niemieccy duchowni pogłupieli do końca a może dokonują dzieła Lutra zniszczyć ŚKK? "Jeżeli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do Królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie umiera i ogień nie gaśnie (Mk 9, 43–48). a czy niemieccy duchowni nie są tymi zepsutymi członkami Kościoła?"Dzieci, jest już ostatnia godzina, i tak, jak słyszeliście, Antychryst* nadchodzi, bo oto teraz właśnie pojawiło się wielu Antychrystów; stąd poznajemy, że już jest ostatnia godzina. 19 Wyszli oni z nas, lecz nie byli z nas; bo gdyby byli naszego ducha, pozostaliby z nami; a to stało się po to, aby wyszło na jaw, że nie wszyscy są naszego ducha. 20 Wy natomiast macie namaszczenie od Świętego* i wszyscy jesteście napełnieni wiedzą. 21 Ja wam nie pisałem, jakobyście nie znali prawdy, lecz że ją znacie i że żadna fałszywa nauka z prawdy nie pochodzi". czyż by te słowa wypełniały się na naszych oczach?
Stały czytelnik2020.11.10 23:02
Nie może być interkomunii z protestantami z powodu niedających się usunąć fundamentalnych różnic doktrynalnych. Katolicka Msza św. ma charakter ofiarny: kapłan idąc do ołtarza, uosabia Jezusa idącego na śmierć krzyżową. Msza protestancka to uczta, spotkanie wspólnoty, nie ofiara. Katolicka Msza św. to Przeistoczenie, tam jest obecny Ciałem, Duszą i Bóstwem Pan nasz Jezus Chrystus. Kapłan najpierw konsekruje chleb (Hoc est enim Corpus meum), konsekruje wino (Hic est enim calix Sanguinis mei, novi et aeterni testamenti, mysterium fidei, qui pro vobis et pro multis effundetur in remissionem peccatorum), łamie Hostię na trzy części, co symbolizuje nagłą śmierć Jezusa Chrystusa, wpuszcza cząstkę Hostii Świętej do kielicha (Zmartwychwstanie), dopełnia Ofiary, przyjmując Ciało i Krew Chrystusa. Udzielając potem wiernym Komunii Świętej, kapłan mówi: Corpus Domini nostri, Iesu Christi, custodiat animam tuam in vitam aeternam. Amen! (Ciało Pana naszego Jezusa Chrystusa niech strzeże duszy twojej na żywot wieczny. Amen). Jak można byłoby udzielić w ten sposób sakramentu protestantowi? Ani on nie jest w stanie łaski uświęcającej, ani rozumem nie pojmuje, w czym uczestniczy. Skoro nie jest w stanie łaski, Ciało Pana naszego Jezusa Chrystusa nie może go strzec na żywot wieczny (tj. przed popełnieniem grzechu śmiertelnego), bo on w stanie grzechu śmiertelnego do Stołu Pańskiego przystępuje przecież! Pominę już "drobnostki" typu, że taki protestant ani przed obecnym na Mszy Świętej Bogiem z czcią nie uklęknie, ani Bogiem go nie nazwie (dla niego to zwykły opłatek, który chciałby wziąć do łapy, a partykuły upadłe na podłogę podeptać bez wstydu i zażenowania).
A2020.11.11 9:59
Kapłan uosabia Jezusa idącego na śmierć. Dobre. Ten sam który godzinę wcześniej trzymał łapy w majtkach ministranta? Ten sam, który poprzedniego wieczoru łykał nasienie proboszcza? A teraz biedaczysko musi iść na śmierć. Straszne.
katolicka deratyzacja Polski2020.11.11 13:14
Komunisci zawsze razem z protestantami i z Zydami,byle tylko przeciwko POLSCE !
Sławek2020.11.11 17:25
Drogi skąd taka pewność, może tak było w twoim domu.
Stały czytelnik2020.11.12 0:10
"Ten sam który godzinę wcześniej trzymał łapy w majtkach ministranta" Poszukaj kapłana, który nie grzeszy, bo potrzebujesz sakramentów. Potrzebujesz spowiedzi i komunii świętej. Sam nie dokonasz konsekracji, kapłan jest ci niezbędny. Taki abp Lenga do spowiedzi jeździł 200 km, kiedy posługiwał w Kazachstanie. Można? Można. Nie wierzę, że w promieniu 200 km nie znajdziesz księdza, który prowadzi uczciwe życie. Pytanie, czy ty chcesz żyć wiecznie, oglądając Boga...
dudirobson2020.11.13 7:38
Dlaczego fronda nie zrobi porządku z tymi forami. Każdy zbok, typu ,,A'' cz ,,katoliczka kret. ..."" może pisać co ślina na język przyniesie bez żadnych konsekwencji. Wolność to nie samowolka tylko odpowiedzialność. To ma być portal katolicki? Gdzie administratorzy? Tragedia...
Jazzz2020.11.10 22:55
Niemcy już tak mają. Co jakiś czas przewracają Europę do góry nogami. Czasem liczba ofiar jest gigantyczna. Tylko Churchill miał na to dobry sposób.
Aleksander2020.11.10 22:21
Oglądałem na RTL w marcu 2020 jak został mianowany na przewodniczącego episkopatu Niemiec. Na konferencje prasową przyszedł w marynarce( taki cywil), śmiał się , był zadowolony. Mówiłem wtedy co za gostek, jakie jaja, olewus. Po czasie widać diabeł w marynarce.
Nina2020.11.10 22:09
Dlatego Niemcy przestaną istnieć, tam gdzie jest ich obecne państwo będzie morze, po nich nic nie zostanie.
Anonim2020.11.11 7:25
Weź się kobieto nie kompromituj...
katolicka deratyzacja Polski2020.11.11 13:16
Polska powinna rzucic haslo Rozbiorow Niemiec miedzy sasiadow. Narod niemiecki to zbrodniarze.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.11.10 21:05
Dopóki ludzie nie zrozumieją, że bóg to wymyślony byt filozoficzny, dopóty religie będą najtragiczniejszym absurdem ludzkości.
Młody aborcjonista2020.11.10 21:32
Filozoficzny? Przejęzyczyłeś się kolego, chyba miałeś na myśli idiotyczny.
katolicka deratyzacja Polski2020.11.11 13:09
Komunisci to odmiana czkawki mozgowej,jak widac.