Tillerson: Polska i USA są przeciwko Nord Stream 2! Podważa to stabilność energetyczną Europy - zdjęcie
27.01.18, 10:35Screenshot Twitter - Kancelaria Premiera

Tillerson: Polska i USA są przeciwko Nord Stream 2! Podważa to stabilność energetyczną Europy

„Polska i USA są przeciwko Nord Stream 2, bo podważa to stabilność energetyczną Europy” - mówił w trakcie wspólnej konferencji z minister spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson.

Sekretarz stanu USA spotkał się dziś z premierem Mateuszem Morawieckim. Na wspólnej konferencji prasowej z szefem polskiego MSZ już po spotkaniu Tillerson podkreślał:

Polska jest wspaniałym, demokratycznym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych”.

Minister Czaputowicz poinformował, że rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa energetycznego oraz militarnego. Jak dodał – Polska wspólnie z USA dzieli te same wartości, co jest podstawą dobrych relacji.

Mamy zbieżne poglądy na temat rozwoju NATO. Doceniamy wkład amerykańskich firm w proces modernizacji polskich sił zbrojnych”

- dodawał Czaputowicz.

O kwestii gazociągu Nord Stream 2, która miała być poruszana w trakcie spotkania mówił też w piątek premier Mateusz Morawiecki pytany o tematy, jakie będą poruszane w trakcie spotkania z Tillersonem.

Sekretarz stanu USA do Polski przyleciał wczoraj wieczorem prosto ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Dziś poza spotkaniem z premierem i szefem MSZ zaplanowane jest również spotkanie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim około godziny 12:35. Będzie to ostatni punkt wizyty Tillersona w Polsce.

dam/PAP,IAR