07.05.11, 12:05

Terlikowski: Z Gorzelika śląski patriota, jak z koziej d... trąba

I nie jest to przesada. Ja nie wierzę w narodowość śląską, i zgadzam się z Jarosławem Kaczyńskim, który twierdził, że propagowanie takiej pseudotożsamości służyć może tylko interesom niemieckim. Ale… zakładając, że coś takiego istnieje, to musiałoby podlegać takim samym zasadom, jak każda inna narodowość. A patriotyzm przez nią stworzony musiałby być taki sam jak inne.

 

Zacznijmy więc od początku. Jestem polskim patriotą, co dla mnie oznacza, że chcę, by moje dzieci mówiły i odczuwały po polsku. Pragnę tak mocno wpoić im polską kulturę i polską tożsamość, by nigdy nie przyszło im do głowy, że mogą stać się Niemcami, Czechami czy Anglikami, by nigdy nie musiały wybierać. Tyle zwyczajny polski patriotyzm. A jak to jest z „patriotyzmem śląskim” Gorzelika? Otóż on sam mówi po śląsku kiepściutko, a jego dzieci i żona nie mówią nim w ogóle. O swoich córkach mówi zaś, że nie wychowuje ich na Ślązaczki, bowiem „same wybiorą, kiedy dorosną”.

 

Nie widać też w Gorzeliku pragnienia oddania życia (czy choćby wygód) dla własnego „narodu”. Państwo czy województwo też nie są dla niego wartościami. Liczą się jakieś opowieści o tym, że polski jest mu bliski, jako język, ale kulturowo bliższe są mu Niemcy (jak pokazuje wskrzeszenie klubu nazistowskiego, także te, które niszczyły Polskę i Polaków). Nie widzi też powodów, by z patriotyzmu wyrastały jakiekolwiek moralne bezwarunkowe zobowiązania.

 

Słowem „patriotyzm śląski” w wydaniu Gorzelika jest jak wódka bezalkoholowa. Nie ma on nic wspólnego z patriotyzmem, a jest jedynie sposobem rozwalania i niszczenia Polski. A to opłacać się może tylko Niemcom. Niezależnie więc od swoich intencji Gorzelik jest patriotą niemieckim, a może tylko pożytecznym idiotą, który dla taniego poklasku niszczy własne państwo i wspólnotę narodową, z której się wywodzi. Tak czy inaczej politycy rzeczywiście szanując Polskę nie powinni mieć z nim nic wspólnego…

 

Tomasz P. Terlikowski

Komentarze

anonim2011.05.7 12:11
Jak 2+2 = 4. Jawohl!
anonim2011.05.7 12:35
Przeczy pan samemu sobie, mówiąc że Gorzelnik jest patriotą niemieckim, przecież parę linijek wyżej napisał pan że nie jest żadnym patriotą. Nie do końca zgadzam się z pańską definicją patriotyzmu - bo patriota powinien też potrafić krytycznie oceniać swoją ojczyznę. Nie można wpajać bezwarunkowej miłości, bo to prowadzi do miłowania głupot.
anonim2011.05.7 13:01
Panie Tomaszu, \"comming out\" przez jedno \"m\".
anonim2011.05.7 13:01
O, dlaczego przy cudzysłowach wyskakują ukośniki? \"\" Dziwności.
anonim2011.05.7 13:47
Zal mi pana Gorzelika. Jestem ze Slaska. Nigdy ja, ani moi bliscy czy znajomi nie mielismy problemu z okresleniem, ze POLSKA jest nasza Ojczyzna.
anonim2011.05.7 14:24
\" Zdecydowanie lepiej sie czuje z US paszportem,Polak ze swoja mentalnoscia jest nielubiany w swiecie i Polska jako kraj rowniez.\" Ja bym się tam dobrze nie czół będąc obywatelem państwa realizującego lincz ...
anonim2011.05.7 14:43
Polska prawica traktuje Ślązaków w ten sam sposób co pruska administracja z okresu Kulturkampfu. Wtedy spora ich część zwróciła się ku polskości. Dziś negując nasze prawo do samoidentyfikacji, nie zdaje sobie sprawy jak bardzo szkodzi Rzeczpospolitej. Tekst Pana Terlikowskiego jest tylko kolejnym przykładem jak bardzo nie radzi sobie ze skomplikowaną górnośląską rzeczywistością. Z Warszawy powinien iść jasny przekaz: rozumiemy was, przepraszamy za błędy, ale spróbujmy razem budować wspólną Rzeczpospolitą, która będzie państwem wszystkim obywateli, a nie tylko państwem etnicznych Polaków. Zamiast tego idzie komunikat: jesteście kryptoniemcami, złymi obywatelami, nie macie prawa do bycia Ślązakami, tylko Polakami. Panie Terlikowski przede wszystkim jesteśmy Chrześcijaninami. Pisząc takie głupoty zapomina Pan o tym.
anonim2011.05.7 14:43
Miriaam - \"czóć\" to sobie za wiele nie możesz... \"Czuć\" możesz co zechcesz ;)
anonim2011.05.7 14:57
I znów antyśląska histeria w rozkwicie. Czytać się tego już nie da. Otóż, panie Terlikowski, ja też nie wierzę w narodowość śląską. Nie muszę wierzyć, bo ona jest, bez względu na to, ilu Polaków powie coś innego. A propagowanie śląskiej narodowości służy przede wszystkim nam, Ślązakom, bo buduje naszą narodową dumę (to, zdaje się, postawa Panu bliska?). I niech Pan będzie uczciwy i przyzna, że w wywiadzie Gorzelik odpowiada już Mazurkowi na zarzut o karierowiczostwo - powtórzę za nim: naprawdę nie miałby sposobu (gdyby tak bardzo mu na karierze zależało), żeby wejść w struktury jakiejkolwiek partii władzy? Poza tym w wywiadzie pada wiele uwag na temat rozwoju regionów wogóle, a sam Gorzelik podkreśla dążenia do autonomii, a nie niepodległości (proponuję przeczytać raz jeszcze, bez histerii antyśląskiej). Tyle na ten temat z mojej strony, bo sił już nieraz brakuje, żeby tłumaczyć proste sprawy. Poza tym pogoda jest świetna i wybiorę się podziwiać nasz piękny Górny Śląsk.
anonim2011.05.7 15:11
Nie bądźmy naiwni - ten RAŚ, to V KOLUMNA, tylko inaczej. Ta sprzed II wojny światowej była wyraźna, wprost, a obecna - podstępna, chytra, nadużywająca wolności i tolerancji polskiej, przy cichym przyzwoleniu dyletanckiego rządu. Takie zachowanie rządzących ma znamiona aktu zdrady narodowej. Polacy - katolicy słuchać głosu Kościoła i głosować wg. \"Noty doktrynalnej ...\" z 2002 r. \"...właściwie ukształtowane sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu przyczyniać się przez ODDANIE GŁOSU do realizacji programu politycznego i lub konkretnej ustawy, które podważają podstawowe zasady wiary i moralności...\"
anonim2011.05.7 15:16
To ci Gorzelik paskutny, postkomunista. Buntu mu się zachciewa.
anonim2011.05.7 15:40
@MaryRose W jakim świecie? 90% ludzi na świecie (kraje arabskie, większość czarnej Afryki, kraje postsowieckie, cała niemal Ameryka łacińska, Chiny, Japonia) nie lubi albo wręcz nienawidzi Ameryki i Amerykanów. Proszę się obudzić.
anonim2011.05.7 16:17
Czytam sobie ten wywiad w Rzepie i doznaję szoku. CO ten Redaktor Mazurek wyciągnął z tego fuererka? Zahipnotyzował go czy co? Facet z gatunku tych, co to \"nie narobić się a zarobić\". Ma nie tyle silną osobowość co silne powonienie. Błyskawicznie się połapał (nie bez jakiegoś \"stypendium niemieckiego) , z której strony żłóbka więcej paszy może być. I \"sprzedaje towar szczelnie opakowany\" zachwalając, że \"w środku to dopiero jest złoto i brylanty\". Tylko żeby mieszkańcy Śląska UWIERZYLI GORZELIKOWI, ŻE ON WIE JAK URZĄDZIĆ IM ŻYCIE LEPIEJ. Np. bez tej Polski. Tylko drobny szczegół jest taki, że Gorzelik jako \"fuererek\" bierze w zarządzie województwa KASĘ DZISIAJ a owi \"uwolnieni od Polski Ślązacy\" mają doznać rozkoszy \"za jakiś czas\". A jaka jest wiedza o rządzeniu panstwem, podatkach , wolności gospodarczej - to go Red. Mazurek obnażył całkowicie. IGNORANT I KANDYDAT NA DYKTATORA. To typowe dla leniów i obiboków. Może ktoś mi powie, jaki jest dorobek naukowy DOCHTORA GORZELIKA?? Wynalazł coś? Domyślam się, że równie bogaty jak \"proffesssora Buzka\". Ludzie, uważajcie na amatorów łatwych pieniędzy! Np. czy pan G. wie, że CAŁA POLSKA spłaca wraz z odsetkami kredyt z Banku Światowego zaciągniętego przez Buzka na tzw. restrukturyzację czyli rujnację kopalń?? Kto mi odda moją pulę? Gorzelik?
anonim2011.05.7 18:57
Gorzelik stał się zwykłym karierowiczem. Palma odbiła Panu Doktorowi i tyle. I pomyśleć, że kiedyś uważałem, że będą z niego ludzie. RAŚ to jedynie gra na naszych śląskich resentymentach, naiwności, nieufności do tzw. \"goroli\" oraz odreagowywaniu lat dyskryminacji Ślązaków przez komunistów przywiezionych do nas w teczkach, najczęściej z Czerwonego Zagłębia. Cała ta zabawa w naród śląski to jeszcze jeden dym mający zapobiec \"recydywie\" PiS, a tego platfusy boją się najbardziej!
anonim2011.05.7 20:39
W sumie ten cały ambaras o śląskich autonomistów wywołany mimochodem przez sojusz PO-RAŚ-PSL ma tą dobrą stronę, że ludzie się budzą i widzą, co się dzieje w sprawie regionalizacji Polski. RAŚ już nie może liczyć na ciche podmywanie polskości, bo już wszyscy wiedzą, co jest grane. Zdekonspirowany RAŚ nie jest już tak groźny. Oczywiście należy iść za ciosem i postarać się toto zdelegalizować, bo zakonspirowanych czy zdekonspirowanych wrogów polskości tolerować w Polsce nie należy. Natomiast TRZEBA WIEDZIEĆ, że w innych województwach też są nazwijmy to środowiska promujące rozdmuchany regionalizm. Są równie niebezpieczne jak RAŚ, który stał się symbolem ruchów odśrodkowych, ale nie jest niestety wyjątkiem. Dekonspirację RAŚ trzeba wykorzystać do dekonspiracji innych środowisk odśrodkowych.
anonim2011.05.7 21:19
To ja cichaczem, mimochodem, zaproszę do mojego bloga... http://fronda.pl/blogowisko/blog/autor/rwf
anonim2011.05.8 0:46
Droga Andoro nie ma czegoś takiego jak narodowość śląska co potwierdziły wszystkie sądy każdego szczebla łącznie z dwoma trybunałami krajowym TK i europejskim w Sztrasburgu to jest pierwsza sprawa drugą jest to iż szef RAŚ w każdym wywiadzie się kompromituje kolejną sprawą jest samo finansowanie jego organizacji przez mniejszość Niemiecką jak i nazewnictwo miast sanktuariów katolickich nazewnictwem Niemieckim opowiadanie o powstaniach iż były niepotrzebną bratobójczą wojną składanie kwiatów na grobach nazistów i kolaborantów chyba też nie jest normalną rzeczą.
anonim2011.05.8 10:00
Tytuł artykułu jest obraźliwy... czy chrześcijaninowi przystoi wyrażanie się o bliźnim w ten sposób? WSTYD!
anonim2011.05.8 10:28
@Kombiner i inni Czy Wy na serio uważacie, że sądy, politycy czy inni \"mędrcy\" decydują o czyjejś narodowości? Naiwni i głupi jesteście. Już zapomnieliście jak traktowała Was carska administracja w Kongresówce? @Hyno77 Moi dziadkowie też walczyli, a inni nie walczyli. Skoro jesteś Ślązakiem to pewnie znasz potomków tych i tych. Jeśli piszesz o Gorzeliku jako niemieckim najemniku, wątpię, że górnośląska rzeczywistość jest Ci bliska. @Terlikowski Zdanie o poświęcaniu za ojczyznę doskonale odzwierciedla różnicę mentalnościową między Polakiem a Ślązakiem. Wysuwanie takiego argumentu dowodzi, że nic Pan nie wie o Górnym Śląsku i jego skomplikowanej tożsamości.
anonim2011.05.8 11:13
@Hyno77 popieram w 100%!!! Jestem z pokolenia Slazakiem. Dla nas - moich bliskich i znajomych - ojczyzna Slazakow, Kaszubow, Mazurow i innych rodakow jest POLSKA!!! Ktos chce ubic niezla kase na tej calej propagandzie utonomii slaskiej.
anonim2011.05.8 15:33
@Lorien Widać Pan Terlikowski właśnie w wymienionej \"d...\" ma szacunek do innych.
anonim2011.05.8 16:18
No i pan Terlikowski też dokonał Coming Outu. W końcu otwarcie pokazał, że nienawidzi wszystkiego co może mieć chociażby minimalny ślad niemieckości. Wiele razy używa słowa \"niszczyć\" więc ja też napisze: Niszcz nazizn! @Kombinier, twoje wywody na temat finansowania RAŚ przez mniejszość niemiecką czy zwykłe kłamstwa nt. składania wieńców pod pomnikami nazistów kwalifikują się tylko do złożenia pozwu w sądzie, ale zdaje się, że lepszym miejscem dla ciebie będzie ciepłe łóżeczko na Gliwickiej w Rybniku.
anonim2011.05.8 16:55
A może pan Tomasz zaryzykuje jednak i poczyta coś nt. śląskiego patriotyzmu? Zaryzykuje tym, że może jakaś nowa myśl zaświta w jego głowie i zawróci z drogi pogardy po której niestety porusza się już od dłuższego czasu? http://fronda.pl/blogowisko/wpis/nazwa/patriotyzm_z_punktu_widzenia_gornoslazaka_26560
anonim2011.05.8 18:23
Do @Jerzyk49 Jestem z pradziada Gornoslazakiem. Prosze wypowiadac sie w swoim imieniu. Prosze NIE OBRAZAC pana Tomasza Terlikowskiego! Moi przodkowie walczyli w Powstaniach Slaskich, by Slask, Gorny Slask nalezal do POLSKI!!! Ojczyzna moich bliskich i przyjaciol jest POLSKA!
anonim2011.05.8 20:29
Taka piesn spiewali Powstancy Slascy: \"Nie damy Slaska, oto spiew co dzis przez Polske leci za Gorny Slask przelejem krew my Polskie wolne dzieci. Z Gornego Slaska pojdzie wrog Tak nam dopomoz Bog! Tak nam dopomoz Bog!\" Do @Milkboxser - Jesli czujesz sie Niemcem - spoko! Jesli czujesz sie Slazakiem - Twoja Ojczyzna jest POLSKA, tak jak Kaszuba, Mazura, gorala czy Pomorzanina. Najgorsze - to jatrzenie wsrod Slazakow.
anonim2011.05.8 22:40
@Madej, no i co z tego? Kanonizować ich? A ja śpiewam \"Sto lat\" i co, gorszy jestem?
anonim2011.05.8 23:51
RAŚ jest w całkowicie jawnym sojuszu z Niemcami - liderzy mniejszości niemieckiej byli liderami list do Sejmiku w dwóch okręgach tylko nie uzyskali mandatów. Konstytucja Polski w wersji RAŚ to przekazanie władzy do Senatu składającego się z odwoływalnych w trakcie kadencji reprezentantów sejmików wojewódzkich. To wprowadzenie faktycznie rozbicia dzielnicowego i blokada prowadzenia polityki centralnej. I jest jakiś kraj z taką konstytucją ?
anonim2013.05.6 19:58
Po panu Terlikowskim innej wypowiedzi sie nie spodziewałem. Niestety jest on kolejnym wyznawcą statolatrii, jednej z podstaw faszyzmu. Panie Terlikowski, grzeszysz pan fanatyzmem! Nawróć się!