Terlikowski: Kapłani z miłości do władzy dzielą Kościół i lekceważą życie ludzkie - zdjęcie
07.08.15, 07:05

Terlikowski: Kapłani z miłości do władzy dzielą Kościół i lekceważą życie ludzkie

54

Podczas mszy świętej w intencji Bronisława  Komorowskiego grupa kapłanów w istocie wypowiedziała posłuszeństwo swoim biskupom. Ks. Kazimierz Sowa, ks. Aleksander Seniuk, ks. Stanisław Opiela, ks. Andrzej Luter uznali, że od obrony życia, od wierności Kościołowi i jedności z biskupami ważniejsza jest dla nich… lojalność wobec odchodzącej władzy i miłość do Bronisława Komorowskiego. I dlatego postanowili przeprosić oni za słowa prawdy o jego sytuacji, którą wypowiedzi polscy biskupi.

<<<KONIECZNIE PRZECZYTAJ! Cud uzdrowienia wewnętrzenego. Pomoc w najcięższych zniewoleniach >>>

- W ostatnim czasie spotkało pana, panie prezydencie, wiele niesprawiedliwości, także bardzo podłych. I niestety były one wypowiadana przez ludzi, których nazywamy ludźmi Kościoła. . Zostały przez nich samych wypowiedziane, z ich błogosławieństwem. Słowa, które nigdy nie powinny się pojawić w ustach takich ludzi. Święte słowa miłości i miłosierdzie były poniewierane wśród słów nikczemnych. I nikt mnie nie przekona, że taki język może płynąć z serca przemienionego. Płynie z serca kamiennego – mówił ks. Seniuk. A chwilę potem wypowiedział – wraz z innymi kapłanami – posłuszeństwo polskim biskupom. – My, tzn. Andrzej Luter, Staszek Opiela, Kazik Sowa i jeszcze inni, którzy zgłaszali z przykrością, że nie mogą przybyć (…)  nie jesteśmy episcopoi, my jesteśmy presbiteroi (…) i czujemy odpowiedzialność za te niesprawiedliwości rzucana na pana (…) Wyobraźmy sobie jak pana, panie prezydencie, ranią te słowa zwłaszcza dotyczące pana wiary, sumienia, wierności Kościołowi. Więc roszę przyjąć, panie prezydencie, pani Anno (…) i mówię to w imieniu, myślę wielu kapłanów – prosimy was o wybaczenie nam, i także tym wszystkim, co nie wiedzą, co czynią – mówił kapłan.

Końcowe porównanie Bronisława Komorowskiego do Jezusa jest tylko wisienką na torcie. Trudno jednak nie dostrzec, że te słowa oznaczają w gruncie rzeczy, iż dla grupy (mam nadzieję, że niewielkiej) relacje z Bronisławem Komorowskim są ważniejsze niż obrona życia, niż życie setek tysięcy dzieci, niż zamrażanie ludzi w beczkach z ciekłym azotem. A nawet mocniej dobre samopoczucie prezydenta (byłego już na szczęście) jest dla nich ważniejsze niż jedność Kościoła i jasność jego nauczania. W takiej sytuacji, jasnej schizmy kapłanów-komorowszczyków trudno nie zadać pytania, czy znają oni nauczanie Kościoła (także papieża Franciszka) na temat in vitro? Czy znają nauczanie Kościoła (w tym Benedykta XVI i św. Jana Pawła II_ na temat odpowiedzialności moralnej i kanonicznej polityków za stanowienie złego prawa? Czy ich zdaniem dopuszczalne dla katolika jest uczestniczenie w stanowieniu prawa, które pozwala na tworzenie wielu istot ludzkich i ich późniejsze zamrażanie? Czy dopuszczalne jest dla katolików uczestniczenie w stanowieniu prawa eugenicznego? Odpowiedzi są proste, i można je znaleźć w dokumentach Kościoła. I to właśnie do nich odwoływali się biskupi, kapłani i świeccy wierni ortodoksji.

I jakoś nie wierzę, by ks. Sowa, ks. Opiela, ks. Luter i ks. Seniuk tych dokumentów nie znali. Nie wierzę, by nie widzieli, że ich działanie oznacza, że ważniejsze dla nich od życia najsłabszych, najmniejszych dzieci staje się interes polityczny i samopoczucie Komorowskiego. Tak jak nie wierzę, by nie wiedzieli, że tymi słowami wypowiadają posłuszeństwo biskupom i niszczą jedność Kościoła. I dlatego oczekuje, jako zwykły świecki (laik), by w tej sprawie zabrali głos ich przełożeni. Każdy z nich ma biskupa lub przełożonego zakonnego, i to on powinien jasno odpowiedzieć na pytanie, czy słowa wypowiedziane w czasie mszy świętej są zgodne z nauczaniem Kościoła, a jeśli nie wyciągnąć wobec kapłanów-schizmatyków-komorowszczyków konsekwencje. Niszczenie ortodoksji w imię wąskich politycznych interesów nie powinno być tolerowane. Szczególnie, gdy polski episkopat tak odważnie zaczął bronić ortodoksji. 

Tomasz P. Terlikowski

Komentarze (54):

anonim2015.08.7 7:23
Nadpapież Terlikowski przemówił, sprawa skończona. Swoją drogę Panie Redaktorze Terlikowski skąd w Panu tyle nienawiści, jadu, chęci krzywdzenia słowami, pouczeniami, domaganiem się kar służbowych lub piekielnych (których i tak nie ma). Ale stan pana umysłu i sposób w jaki Pan postrzega świat i innych budzi we mnie lęk. Gdyby taka osoba jak Pan otrzymała władzę a wraz z nią bezkarność, jestem przekonany, że skończyłoby się to fatalnie dla wszystkich oponentów. Inteligencja nie polega tylko na znajomości jednej książki czy drugiej ale na szacunku wobec inności poglądów, przekonań, orientacji, koloru skóry, pochodzenia, statusu społecznego , wieku. U Pan brakuje tego szacunku przynajmniej w pierwszych trzech kwestiach. Szkoda, ale życzę pracy nad sobą. Szczerze.
anonim2015.08.7 7:25
to po prostu pierwszy krok kosciola w strone dalszego bezkrytycznego popierania Dudy... pewnie sadzili, ze nowy prezydent od razu bedzie probowal zmienic ustawe, na calkowicie zakazujaca, lub (co bardziej prawdopoodbne) od poczatki wiedzieli, ze wiele osob wysluchujac codzienna koscielna nagonke na komorowskiego,w koncu uzna, ze moze faktyzcnie to niegodny czlowiek, a nawet zdrajca wlasnej wiary! A teraz Duda, ktory nic nie zmieni najprawdopoodbniej, musi zostac jakos oczyszczony z podobnych zarzutw, nieprawdaz?
anonim2015.08.7 7:29
Bardzo dobrze zrobili, debilom okupującym stanowiska biskupów należy powiedzieć stop, dla dobra kościoła w Polsce. Problem dużej grupy polskich biskupów wynika z faktu,że za sprawą Papieża Polaka narodziło się w ich głowach przekonanie o wyższości nad resztą duchownych. Tak jakby fakt,że Polak był Świętym i papieżem powodowałz,e i biskupi z automatu sa świętymi na ziemi i najmądrzejszymi. Tymczasem w historii kościoła, także tej XX wieku to często najzyklejsi księża i zakonnicy byli Świętymi i pozostawali dzieki swojemu zachowaniu zapamiętani. Ojciec Pio, Maksymilian Kolbe, Jerzy Popiełuszko (gnojony przez wielu biskupów), Matka Teresa, to wszystko ludzie, którzy w swojej posłudze duszpasterskiej byli na samym spodzie "drabinki korporacyjnej". TYmczasem opasły przygłup, z zapijaczona mordą, który jeszcze wczoraj obalał flaszke z Gilem, dzisiaj będzie wyznaczał kto ma mieć ekskomunikę a kto nie. Całe szczęście nasze,że coraz więcej księży mówi otwarcie, a nie tylko w prywatnych rozmowach STOP szaleństwu biskupów oszołomów.
anonim2015.08.7 7:30
Dodam jeszcze,że jesli w ogóle mowa o schizmie to raczej fronda ją uskutecznia, dając tytuły typu "Habemus Dudam".Sam na Andrzeja Dude głosowałem, ale to co robicie to nie jest już nawet ośmieszanie wiary, to jest tworzenie nowego kościoła frondowo-katolickiego.
anonim2015.08.7 7:40
Ludzie po co te wasze komentarze, po co czytacie to? słuchajcie sobie radia tok FM, żaden katolik, który poważnie traktuje wiarę i nauczanie Kościoła i tak was nie posłucha. Dziwię się wam, że tyle czasu tracicie na to co was denerwuje.
anonim2015.08.7 7:46
@Juzin Pytasz czemu tyle czasu tu tracą ? Plemię diabelskie w przedśmiertnych konwulsjach wyje. Zastanawiające czemu postawili na konia, o którym z góry wiadomo, że skazany jest na przegraną. Czy bezmyślni chcą wraz z nim pogrążyć się w czeluściach piekielnych ? Nie są w stanie znieść zdrowej nauki, dlatego tak reagują. Wyobraź sobie ich konanie. Myślą głupcy, że ten dzień nie nadejdzie. Otóż nadejdzie szybciej niż się spodziewają.
anonim2015.08.7 7:54
Sytuacja ta rodzi wiele pytań, na które odpowiedzi powinien udzielić kard. Nycz! 1. Dlaczego kapelan Prezydenta RP doprowadził do sytuacji, w której postępowanie Prezydenta RP zostało uznane przez komisję prawną Episkopatu Polski, za nieewangeliczne. 2. Dlaczego kapelan Prezydenta RP nie widzi problemu sumienia tegoż Prezydenta i daje temu wyraz w publicznym przekazie? 3. Dlaczego kard. Nycz nie odwołał kapelana Prezydenta RP po podpisaniu przez Niego "konwencji antyprzemocowej", być może uratowałby w ten sposób Prezydenta RP przed podpisaniem ustawy "o in vitro". Moje pytania nie dotykają poza drugim pytaniem (na które nie oczekuję odpowiedzi - a jedynie potwierdzenia lub zaprzeczenia) tajemnicy spowiedzi. Bez odpowiedzi na te dwa pytania, osobą odpowiedzialną za "problem Kościoła z Prezydentem Komorowskim" wydaje mi się być kard.Nycz..., a nie Prezydent Komorowski.
anonim2015.08.7 7:56
Zgadzam się w 100% z Terlikiem.Po ks. Sowie to akurat można się było tego spodziewać. Gość już dawno przedłożył brylowanie w studio tvn nad prezbiterium. A, no i jeszcze zasiada w radzie nadzorczej Krakchemii S.A. w bardzo doborowym towarzystwie min. generała Janickiego. Księdzu Sowie należy tylko pogratulować nowego kumpla. Zawsze powtarzam: księża (podobnie jak świeccy) dzielą się na wierzących i niewierzących. Ks. Sowa łapie się na tę drugą kategorię. Miłość do Platformy w jego wykonaniu jest paradna i groteskowa.
anonim2015.08.7 7:58
"Natomiast nie mam wątpliwości co do jednego: małżeństwom, które nie mogą mieć dzieci, czy mają trudności z tym, by mieć dziecko, trzeba pomóc, dlatego procedury in vitro są potrzebne". W następnym zdaniu Pan Prezydent dodał, że procedura ta nie może naruszać godności osoby ludzkiej. W tym tkwi sedno. Pryncypialnym problemem zapłodnienia pozaustrojowego zwanego potocznie "in vitro" jest to, że wiele istnień ludzkich (w embrionalnym stadium rozwoju) jest skazywanych na śmierć (mrożenie w ciekłym azocie to jedynie obłudne odkładanie w czasie momentu śmierci tych najmniejszych ludzi). Gdyby udało się wyeliminować ten problem, gdyby "in vitro" wykonywano według zasady: "jedna komórka jajowa - jedna zygota (zapłodniona komórka jajowa) - jedno wszczepienie" to dyskusja nad dopuszczalnością tej metody weszłaby na zupełnie inną płaszczyznę. Oczywiście, metoda ta w dalszym ciągu wzbudzałaby kontrowersje z uwagi na "oderwanie aktu poczęcia życia od aktu prokreacji" (Jan Paweł II), ale nie byłaby działaniem bezpośrednio niszczącym życie ludzkie. Dlatego kochani Rodacy, nie dajmy sobą manipulować. Nasz Prezydent ma naprawdę trudne zadanie - sytuacja państwa, również biorąc pod uwagę moralność i dobre obyczaje jest po prostu zła, a naprawa nie dokona się z dnia na dzień. Dlatego zaufajmy naszemu Prezydentowi, a jeszcze wcześniej - zaufajmy naszym Pasterzom. Ludzie z byłej WSI, strzegący niezłomnie patologicznej III RP będą nas próbowali dzielić, okłamywać, nastawiać przeciwko sobie - ale my nie możemy poddać się ich manipulacjom. Prośmy Pana Boga o mądrość i nie dajmy się!
anonim2015.08.7 8:06
Opowiadał mi znajomy ksiądz, że nawet po 89 roku nie ustała procedura kierowania do seminariów duchownych przez razwiedkę współpracowników z najnowszego narybku. No to teraz nie dziwmy się takimi stwierdzeniami i homiliami. Na całe szczęście to tylko 4 na kilkadziesiąt tysięcy kapłanów katolickich a i tak w tej czwórce był jeden Luter
anonim2015.08.7 8:19
Człowieku!!! Kiedy wreszcie zrozumiesz, na czym polega miłość bliźniego? Kiedy wreszcie wsłuchasz się w to czego naucza Jezus? Tutaj masz link do fantastycznego artykułu: http://gosc.pl/doc/2620610.Maski-opadaja Może wyciągniesz wnioski i zaczniesz być dziennikarzem KATOLIKIEM i przestaniesz być hejterem. Przypominam co napisałeś wczoraj: "Odbudowanie wspólnoty, przerwanie logiki hejtu, wiecznego sporu, niechęci"
anonim2015.08.7 8:20
Sowa, Luter, Opiela ...i wszystko jasne! To sekta!
anonim2015.08.7 8:21
Kurcze, skąd tu tyle trolli? Czy można liczyć na merytoryczną dyskusję? Na początek dwa pytania. 1. Za które dokładnie hierarchów kościelnych przeproszono Komorowskiego? Które wypowiedzi były wobec niego podłe, przykre czy nietaktowne? Proszę o jakiś cytat. 2. W którym punkcie nauczanie polskich biskupów różni się od nauczania papieża Franciszka? Na jakiej podstawie lansowany jest pogląd, ze polski Kościół i Kościół powszechny to dwie różne sprawy?
anonim2015.08.7 8:25
Szok, z tego kazania widać, że Kościół w Polsce popadł w schizofrenię, niektórym duchownym się kompletnie w głowach pokrochmaliło, ich zwierzchnik powinien publicznie dać temu wyraz.
anonim2015.08.7 8:34
Uznawanie różnic politycznych za przejaw schizmy to jakiś absurd.
anonim2015.08.7 8:46
"Wyobraźmy sobie jak pana, panie prezydencie, ranią te słowa zwłaszcza dotyczące pana wiary, sumienia, wierności Kościołowi. " A jak, drodzy kapłani, boli Chrystusa każde dziecko skazane na śmierć jednym kliknięciem parlamentarzystów i jednym podpisem pana Komorowskiego? Jak bardzo boli krew niewiniątek? Potraficie to sobie wyobrazić?
anonim2015.08.7 9:15
@Wojtek "Od dawna powtarzam, że sekta piso frondystów nie ma nic wspólnego z Bogiem i katolicyzmem" Jeszcze musisz napisać, że owo "genialne" odkrycie potwierdzasz powagą swojego autorytetu !!! Paradne!
anonim2015.08.7 9:17
Panie Tomku, przede wszystkim po pierwsze ci kapłani za bardzo zasmakowali w bliskich kontaktach z władzą, to z pewnością łechtało ich ego (każdy z nas czasem ulega tej pokusie). Moim zdaniem, w tym kontekście owi kapłani już wcześniej zdradzili nauczanie Kościoła. Wlaśnie wtedy, gdy zamiast przestrzec z mocą swojego znajomego prezydenta gdy ten podpisując kolejne ustawy staje okoniem wobec wiary katolickiej. Teraz to tylko pokłosie, konsekwencja wcześniejszych wyborów. Znamienne, że pośród tych panów znajduje się jeden o znanym nazwisku Luter.Już to mówi samo za siebie. Smutne...
anonim2015.08.7 9:20
@Finch Duda też powiedział, że "musi to być zgodne z Konstytucją", a więc nie tak jak jest w obecnym kształcie. Skoro już to funkcjonuje to nawet prezydent nie może nagle zakazać tej procedury, bo musi działać w obrębie prawa.
anonim2015.08.7 9:30
A Lemańskiego, Bonieckiego tam nie było? Cóż za niedopatrzenie.
anonim2015.08.7 9:31
Już całkiem powaliło tych księży ?? Niech założą sobie Kościół Komorowskiego, jak im się nie podoba Kościół Jezusowy... Ewangelia jest jedna. A obrona życia poczętego teraz najważniejsza ! Bo za tymi małymi ludźmi w łonach matek albo tymi zagrożonymi zamrożeniem na 20 lat a potem wyrzuceniem lub przerobieniem na różne specyfiki, mało kto się ujmuje. Może ci księża byliby skłonni posiedzieć 20 lat w zamrażarce ??? Od razu im przejdzie miłość do exprezia....
anonim2015.08.7 9:33
Czy ksiądz Sowa słyszał homilię papieża Franciszka, w której kategorycznie potępił procedurę produkcji dzieci in vitro ?? Czy to księdza nie interesuje ...
anonim2015.08.7 9:36
Panie Tomaszu. Bez daru wiary, oni niczego nie zrozumieją... Wszystko traktują jak mecz: "My albo oni" ... I kompletnie nie wierzą, że zarodek to też człowiek. I tu chyba tkwi sedno...
anonim2015.08.7 10:09
Finch Tani kretynku zapoznaj się dokładniej z aktualną nauką Kościoła dotyczącą zależności jaka zachodzi pomiędzy niezmiennymi normami moralnymi, wynikającymi z nienaruszalnego naturalnego prawa moralnego a konkretnymi zapisami prawa stanowionego przyjętymi w ramach politycznego konsensusu. Nauka Kościoła jest w tej kwestii jasna jak mało kiedy. Prezydent Duda z całą jasnością widzi, uznaje i z całą konsekwencją przestrzega wszelkie normy moralne chroniących wartość i godność ludzkiego życia. Nigdy ich też nie podważa ani w swoim życiu osobistym ani w swoich publicznych wypowiedziach. Będąc jednak politykiem musi uwzględniać także żądania tych ludzi, którzy nie przestrzegając takich norm dysponują siłą polityczną zdolną do wprowadzenia w przyszłości takiego prawa, które wartość i godność ludzkiego życia stłamsi jeszcze bardziej niż to prawo za jakim opowiada się On sam. Stanowisko prezydenta Dudy wobec podpisanej przez Bronisława Komorowskiego zbrodniczej ustawy o in vitro jest całkowicie krytyczne i z pewnością w jego polityce prowadzonej w tym zakresie, zostaną podjęte działania mające na celu ograniczenie zbrodniczych skutków podpisanej przez jego poprzednika ustawy. Dokładnie takie jest stanowisko Kościoła odnośnie katolików pełniących funkcje polityczne: z jednej strony zachować konieczny konsensus polityczny a z drugiej strony dążyć do zminimalizowania negatywnych pod względem moralnym skutków tego konsensusu. I tak dokładnie postępuje prezydent Andrzej Duda. Prezydent Komorowski nie zawarł żadnego konsensusu z nikim tylko podpisał bez zbędnej dyskusji zbrodniczą ustawę podyktowaną mu przez jego lewackich kolesiów. Co więcej nie podjął prawie żadnych działań mających na celu minimalizację zła jakie lewackie propozycję ze sobą niosą. Zrozumiałeś debilku różnicę? Jeśli nie to ci napiszę wielkimi literami: BRONISŁAW KOMOROWSKI NIE WIDZI W AKTUALNEJ USTAWIE O IN VITRO NIC ZŁEGO PONIEWAŻ BRONISŁAW KOMOROWSKI MA W POGARDZIE WARTOŚĆ I GODNOŚĆ LUDZKIEGO ŻYCIA! ANDRZEJ DUDA WIDZI W AKTUALNEJ USTAWIE O IN VITRO ZŁO JAKIE TA USTAWA ZE SOBĄ NIESIE PONIEWAŻ ANDRZEJ DUDA SZANUJE WARTOŚĆ I GODNOŚĆ LUDZKIEGO ŻYCIA! PREZYDENT KOMOROWSKI PODPISAŁ NAJGORSZE Z MOŻLIWYCH ROZWIĄZAŃ PRAWNYCH W WYNIKU CZEGO ZŁO JAKIE TO ROZWIĄZANIE NIESIE BĘDZIE MIAŁO MOŻLIWIE NAJSZERSZY ZASIĘG. PREZYDENT ANDRZEJ DUDA POSTULUJe WPROWADZENIE ZMIAN, KTÓRE BĘDĄ MIAŁY NA CELU ZMINIMALIZOWANIE NEGATYWNYCH POD WZGLĘDEM MORALNYM SKUTKÓW TEJ ZBRODNICZEJ USTAWY. A teraz debilku Finchu jedna uwaga do Ciebie: Pisz i produkuj się jak umiesz na Frondzie i gdziekolwiek zechcesz odwołując się do swoich durnowatych pedalskich "wartości". Życzę powodzenia i sukcesów polegających na wzroście społecznego poparcia dla tych Twoich durnowatych "wartości" z wysokości jednego promila społecznego poparcia do wysokości dwóch promilów społecznego poparcia. "Święte" prawo twojej durnowatej łepetyny! Kiedy jednak chcesz odwoływać się do wartości głoszonych przez Kościół Katolicki, to zapoznaj się z nauczaniem tegoż Kościoła wysiliwszy najpierw swój durnowaty rozumek w potencji wystarczającej do ogarnięcia tegoż nauczania w zakresie szerszym niż dwa zdania przeczytanego tekstu! Poniał tawariszcz debilek?
anonim2015.08.7 10:41
A mam pytanie z "innej beczki". Czy ja dobrze widzę tą bruzdę na czole redaktora? O czym to świadczy? Hihihihi
anonim2015.08.7 10:45
A ja myślę, że dobrze się stało - to, co wygadywali biskupi w ostatnich dnieach było obrzydliwe i niesprawiedliwe. Nigdy chyba KK nie zaangażował się tak otwarcie w politykę. I przyniesie mu to same kłopoty. Puste kościoły, odwrót młodzieży.....
anonim2015.08.7 11:13
@Dudkoski hahaha, lubię czytać tego typu bzdury, papież Franciszek wypowiadając się o invitro zaangażował się w polską politykę, zabawne, ale jednocześnie wiele mówi o autorze
anonim2015.08.7 11:17
mocne słowa jak na człowieka który zgnije w czyśćcu.
anonim2015.08.7 11:27
Hamsteroo napisał: "dziwi mnie..." Zdziwienie jest czasem oznaką myślenia. Czasem jednak zdziwienie jest oznaką braku myślenia oraz wielkiej ignorancji. Myślenie polega na zdolności do prawidłowego używania rozumu, natomiast ignorancja polega na braku wiedzy w dziedzinie o jakiej taki tłuk jak Ty próbuje się wypowiadać. Zdziwienie spowodowane brakiem wiedzy może być korzystne w sytuacji ignoranta, który na daną wiedzę potrafi się otworzyć: Darmowy dokształt dla ignoranta Hamsteroo: Nauczanie Kościoła w kwestii różnicy jaka zachodzi pomiędzy nienaruszalnymi normami etycznymi wynikającymi z niezmiennego naturalnego prawa moralnego a zmiennymi normami prawa stanowionego wynikającymi z podlegających zmianom zapisów tegoż prawa będącego skądinąd konsekwencją zmiennego konsensu politycznego jest jasna jak nigdy dotąd. Jeżeli znasz to nauczanie a nie rozumiesz go to jesteś debil i kretyn. Jeżeli tego nauczania nie znasz, to jesteś tylko ignorant. To tak na wstępie. A teraz do rzeczy: Potępienie dla Prezydenta Komorowskiego w związku z ustawą in vitro nie dotyczy zaistnienia w ogóle jakiejś regulacji prawnej odnośnie do zbrodniczej procedury in vitro. To potępienie dotyczy dwóch zupełnie innych kwestii: Pierwsza to taka że Prezydent Komorowski uznaje metodę in vitro za dopuszczalną pod względem etycznym. Taką postawę może przyjąć polityk ateista. Wszak każdy człowiek ma prawo kierować się własną etyką., własnym systemem wartości. Jeżeli jednak taką postawę wykazuje polityk publicznie mieniący się katolikiem, to wówczas dochodzi do poważnego dysonansu pomiędzy etyką katolicką a etyką takiegoż polityka. Jeżeli pan Komorowski chce nadal nazywać się katolikiem i nadal wyznawać poglądy sprzeczne z nauką Kościoła to w takim przypadku jest zwykłym hipokrytą, który publicznie swoją hipokryzję demonstruje. Mówienie i pisanie o tym jest nazywaniem rzeczy po imieniu. I to właśnie w oględnych słowach napisał Episkopat Polski w swoim oświadczeniu. Druga kwestia dotyczy ściśle politycznego poziomu omawianej kwestii. Jak już wcześniej zaznaczyłem każde prawo stanowione powstaje zawsze w wyniku jakiegoś konsensusu. Kościół tę sprawę doskonale rozumie i nie potępia żadnego katolika, który będąc politykiem akceptuje nawet nie do końca etyczne rozwiązanie prawne, które z definicji a także z konieczności musi być wynikiem jakiegoś konsensusu. Jakie wymagania Kościół stawia jednak katolikom, którzy stanowią takie prawo będące wynikiem konsensusu? Odpowiadam: Pierwszy wymóg dotyczy podniesionej tu przeze mnie kwestii pierwszej czyli uznania wyższości normy naturalnego prawa moralnego nad prawem stanowionym. Prezydent Komorowski uznając podpisany akt prawny za akt w pełni etyczny odrzucił tym samym normę etyczną uznaną przez Kościół. Prezydent Duda uznając powyższy akt prawny za nieetyczny przyjął tym samym normę naturalnego prawa moralnego za nadrzędną w stosunku do prawa stanowionego i absolutnie obowiązującą każdego katolika (także jego samego) w sumieniu. Drugi wymóg w tym przypadku o wiele bardziej klarowny dotyczy tego że katolik będący politykiem zawierając polityczny kompromis w kwestii etycznej ma obowiązek dążyć do minimalizacji zła moralnego jaki ten kompromis ze sobą niesie. Prezydent Komorowski prawie w całości zaakceptował dyktat środowiska lewackiego w kwestii procedury in vitro, akceptując niemal wszystkie postulaty tego środowiska. Podpisując tę ustawę Prezydent Komorowski prawie w ogóle nie podjął działań mających na celu minimalizację zbrodniczych skutków tejże ustawy. Prezydent Duda jednoznacznie wskazuje na konieczność minimalizacji zbrodniczych skutków tej ustawy, mówi o tym wyraźnie wskazując na konieczność zmiany tej haniebnej ustawy. Widzisz teraz pajacu różnicę jaka zachodzi pomiędzy pseudo "katolikiem" Komorowskim a autentycznym katolikiem Dudą? Owszem obydwaj prezydenci są politykami ale tylko jeden z nich może być nazwany i politykiem i katolikiem równocześnie. Z tych dwóch katolikiem i politykiem równocześnie jest tylko i wyłącznie prezydent Duda! I to on właśnie został wybrany Prezydentem Rzeczypospolitej co bardzo pozytywnie świadczy o sile i jakości polskiego katolicyzmu. Prezydent Komorowski tak samo jak był przez całą kadencję politykiem "malowanym" tak samo był przez całe swoje życie katolikiem "malowanym". Teraz "przyszła kryska na matyska". "Miałeś chamie złoty róg ostał ci się ino sznur!" Poniał tawariszcz debilek ignorant??
anonim2015.08.7 11:34
@Shank posługujesz się bajkami, ale chyba nie oczekujesz że będziesz poważnie odbierany, wiara to nie plebiscyt ilu procent podających się za wierzących chce tego czy tamtego, ale czy to ciężko zrozumieć? może i ciężko łatwiej pójść w statystyki, co komu się podoba.
anonim2015.08.7 11:37
Shank Debilku. O rzeczywistym poparciu politycznym stanowią wybory polityczne a nie jakieś zmanipulowane "badania" opinii publicznej. Wysoki procent tak zwanego "poparcia" dla haniebnej metody in vitro to przede wszystkim wynik nachalnej lewackiej indoktrynacji. Spokojny i rzeczowy przekaz pełnej wiedzy na temat medycznych procedur związanych z tą zbrodniczą metodą a także etycznych implikacji tej zbrodniczej metody jest w stanie tę tendencję odwrócić. Aktualne wybory polityczne są dobrym prognostykiem w tej kwestii. Jasne..?
anonim2015.08.7 11:37
na tą informację z księżmi którzy krytykują papieża, biskupów i zabiegają o dobre samopoczucie Bronisława Komorowskiego przypomniały mi się słowa Ewangeli św Jana " A spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, wielu mówiło: "Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?" 61 Jezus jednak świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: "To was gorszy? 62 A gdy ujrzycie Syna Człowieczego, jak będzie wstępował tam, gdzie był przedtem? 63 Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. 64 Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą". Jezus bowiem na początku wiedział, którzy to są , co nie wierzą, i kto miał Go wydać. 65 Rzekł więc: "Oto dlaczego wam powiedziałem: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli mu to nie zostało dane przez Ojca". 66 Odtąd wielu uczniów Jego się wycofało i już z Nim nie chodziło." tamci odeszli od Jezusa Ci usiłują zmienić nauczanie, różne są ścieżki, a ja ich nie mam zamiaru oceniać każdy stanie przed Bogiem w prawdzie o sobie i swoim sercu, Bóg będzie nas sądził.
anonim2015.08.7 11:49
@Shank jedną wielką bzdurą jest podpieranie się statystykami, ale raczej większą jest opowiadanie o poparciu do którego Kościół powinien dostosować swoją naukę bo statystycznie mało ludzi to wybiera, myślenie w którym nie ma Boga, myślenie ateistyczne, aby coś się sprzedało, było trendi, było przyjemne i zapewniało dobre samopoczucie, ciekawe gdzie z tym zajedziesz, jak na razie w niewiarę
anonim2015.08.7 11:51
Shank Pożyjemy zobaczymy! Mogli folksdojcze z Platformy rządzić Polakami przez 8 lat? Czemu nie może być tak że rządzić Polakami będą wyłącznie Polacy i to nawet 100 lat? Nie dziel skóry na niedźwiedziu smarkaczu. Teraz my dzielimy skórę na trupie takich jak Ty cwaniaczków! I możesz być pewny, że zrobimy to raz a dobrze!
anonim2015.08.7 12:01
@Shank Do tego potrzebna jest "opcja zerowa" w mediach publicznych...Tylko tyle i aż tyle. Czyli przywrócenie właściwego rozumienia pojęciu "publiczne". Pracowałem tam długo, więc wiem co mówię...
anonim2015.08.7 12:10
Shank Stanowiska funkcje i decyzje, które będą zapadały w Pałacu Prezydenckim już są rozdzielane. Za "chwilę" przyjdzie czas na Sejm i Rząd! To już nie jest długa chwila: kilkanaście tygodni. Tyle Wam zostało co Wam nakapało... a i to co wam nakapało "szablą odbierzemy".. Możecie być tego pewni.....
anonim2015.08.7 12:32
@Shank Jeszcze jak pracowałem tamże, to mówiliśmy, że tylko spychacz...Powołanie nowej spółki, na nowych zasadach. Wytarabanić wszystkich kolesi z Samoobrony, LPR (tak, tak...jest ich tam jeszcze sporo), no i oczywiście ze WSZYSTKICH partii politycznych. W skrócie - wykarczować, odchwaścić, zaorać, zasiać.. .Moim marzeniem jest posłuchać Leszka Żebrowskiego, mówiącego o bohaterstwie NSZ w TVP Historia...I Płużańskiego o "bestiach" pochodzenia polskiego...I dr Ewy Kurek o stosunkach polsko-żydowskich, a "siedzi" w temacie, ze 30 lat i mało kto to wie... Lubię historię, więc stąd wycieczki w tym kierunku. Ale też sprawy aktualne się kłaniają. Przykład? Przesłuchanie B. Komorowskiego - Pięć, czy sześć wozów transmisyjnych, kable porozciągane, kamery "wybalansowane". Potem to wszystko wyłączyli i tylko Michał Rachoń z TV Republika puścił to na Polskę... Gdyby to poszło na Jedynkę W TVP, następnie rozpracowali eksperci i odwazni dziennikarze, to Andrzej Duda wygrywa w I turze na bank... No i Dobranocka...
anonim2015.08.7 12:33
Shank Jedyne co mi się marzy to rządy w Polsce takich Polaków, którzy w rozumny (czytaj roztropny) sposób będą dbali o dobro wspólne wszystkich Polaków ( w tym także takich debilków jak Ty i spółka). Tutaj debilku mały dokształt: Polityka nie to nie jest machiaweliczna walka o władzę za wszelką ceną, jaką widzieliśmy w wydaniu ostatnio rządzących Polską "polszewików" oraz ich ideowych protoplastów. Polityka to jest przede wszystkim "roztropna troska o dobro wspólne". Pierwszy artykuł Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej odnosi definiuje Rzeczypospolitą jako "dobro wspólne" wszystkich jej obywateli. Pojęcie "roztropność" odnosi się do jednej z cnót kardynalnych, stanowiących jeden z fundamentalnych tematów katolickiej teologii moralnej. Pojęcie "dobro wspólne" nigdzie nie zostało tak dokładnie "rozpracowane" jak właśnie na gruncie katolickiej nauki społecznej będącej także poważną dziedziną katolickiej teologii moralnej. Zatem, tani cwaniaczku, zanim zaczniesz cokolwiek mówić o polityce zastanów się choć odrobinę nad znaczeniem tego słowa. A jak zamierzasz zacząć coś bredzić o katolicyzmie to lepiej zamilcz zanim zaczniesz. W ten sposób unikniesz skrajnej autokompromitacji! Palancie!
anonim2015.08.7 13:20
@Shank nie wiem jaki jest twój cel przebywania na tym portalu i wylewanie jadu na Kościół, może to ma usprawiedliwić ateizm może nie, nie wiele mnie to interesuje, dziwne to jednak jest, jak nie interesuje mnie spawanie to nie pcham się na portal o takim temacie i nie wypisuje jako laik dyrdymałów o spawaniu i jak ulepszyć techniki czy wprowadzić zmiany...
anonim2015.08.7 13:24
Komorowski, Hanka, Sikorski i inni są tymi, którzy już mają swoich schizmatyckich kapłanów jeszcze należących do KK. Wymienieni kapłani przyczyniają się do mieszania i rozbijania wspólnoty w KK. Owi kapłani usprawiedliwiają postawę i dają siły dla polityków, którzy odwrócili się od nauki KK. Trzeba brać przykład z poprzednich wieków, jak ojcowie kościoła rozprawiali się z ówczesnymi schizmatykami. Im szybciej biskupi zareagują, a wierni zobaczą kto jest prawdziwym pasterzem. Tym mniej będzie odstępstw od Ewangelii i nauki ojców KK. Na zachodzie przez zaniedbania biskupów, wierni KK dziwią się, że jak można przeciwstawiać się in vitro, aborcji, miłości sodomskiej. Nie dostrzegają w tym nic niemoralnego. Jest to skutek działania wilków w owczej skórze o których mówił Pan Jezus.
anonim2015.08.7 13:48
Bogdanus Jak dla mnie niezwykle interesująca jest postawa kardynała Nycza. Nie wydaję ocen. Czekam na jakieś osobiste stanowisko tego kardynała. Ja tylko zapytam otwarcie: Tytuł i nazwisko: kardynał Nycz, Ma znaczyć to samo co Tytuł i nazwisko: kardynał Nic? Było w historii Kościoła wielu kardynałów NIC nie wartych. Czy w poczet tych NIC nie wartych kardynałów Kościoła ma się wpisać także Kardynał NYCZ? pytanie...
anonim2015.08.7 14:15
sam tytul smierdzi......
anonim2015.08.7 14:46
zmądrzej....
anonim2015.08.7 15:37
@Romek Atomek - wyjąłeś mi to z ust. Banda oderwanych od rzeczywistości stetryczałych książąt kościoła niech weźmie się za swoje podwórko. Ich czas już się kończy, a piekło czeka.
anonim2015.08.7 21:28
Marek195101 Masz rację? Tyle tylko że Ty nie jesteś "skromnym plebanem". Ty jesteś tylko "ateistycznym debilkiem". Dla mnie nie ma problemu aby usłyszeć głos Boga w słowach "skromnego plebana". Co więcej jestem gotów na to aby usłyszeć głos Boga w słowach "ateistycznego debilka". Problem polega na tym, że w Twoich słowach nijak usłyszeć głosu Boga się nie da! I to przy nader aktywnym Twoim udziale! Poniał tawariszcz "ateista" ?
anonim2015.08.7 22:22
Oj panie Terlikowski, moze zamiast wiecznego wytykania innym tego, co uwaza Pan za grzech zrobi Pan wreszcie solidny rachunek sumienia. I moze niech ktos Panu pomoze, bo jak widac rozbuchane ego niestety nie pozwala na rzetelna autorefleksje prowadzaca do wniosku, ze Panska milosc blizniego jest nieco perwersyjna. Przestan czlowieku wyrzucac za kazdym razem z kosciola kazdego, kto sie Panu nie podoba, bo to nie jest Panski prywatny folwark. Osmiesza sie Pan, bo nikt rozsadny nie traktuje tych Panskich aktow elskomuniki powaznie.
anonim2015.08.7 23:03
Aniasz Co do postaci oraz poglądów pana Terlikowskiego, to pełna zgoda! Pan Terlikowski to wyjątkowo obrzydliwa postać w łonie Kościoła Katolickiego! W tym pełna zgoda!
anonim2015.08.7 23:09
Pączek przemówił...
anonim2015.08.7 23:10
OOOO "męski"znów Pączek przemawia ;D jak zawsze wyprzedza papieża i procedury kościelne ... on decyduje kiedy dany kapłan wyklucza się z KK a kiedy nie słowem - DEBIL i tyle w temacie !
anonim2015.08.7 23:36
Nie wiem kto to jest "pączek" a kto "pączek" nie jest. Ale z poglądami pana Terlikowskiego mam bardzo niewiele wspólnego. Powód jest prosty: Ja jestem przede wszystkim człowiekiem Kościoła, dla którego Kościół zawsze posiada wartość podmiotową. Pan Terlikowski jest przede wszystkim człowiekiem mediów, dla którego Kościół zawsze posiada wartość przedmiotową. Kto ma rozum do myślenia niech myśli! ' :"
anonim2015.08.8 15:25
komuny byli też księża patrioci Zdecydowały tu pieniądze za zamówienie takiej mszy poszła ofiara kilkadziesiąt tysięcy złotych z naszych podatków. A piszący kalumnie na redaktora Terlikowskiego niech się zapoznają z faktami o in vitro: nie leczy bezpłodności, przyjmuje się tylko w kilkunastu procentach, regeneruje wysokie koszty czy zabieg udany czy nieudanych, i to z naszych pieniędzy których brakuje na leczenie ciężko chorych rodaków, prawdopodobnie szkodliwa genetycznie i medycznie dla narodzonych dzieci - a tymczasem kilkanaście tysięcy maluchów czeka na adopcję. A w końcu będzie tak jak z klonowaniem.
anonim2015.08.11 11:45
Panie Tomaszu, a Pan cały czas swoje: nauczanie Kościoła, nauczaniu Kościoła, dokumenty Kościoła etc. Może ci księża dla odmiany odwołują się do nauczania Jezusa?
anonim2015.08.12 5:29
Dziękuję panu, że mimo tyle psiego ujadania ma pan odwagę mówić prawdę. Na pociechę zacytuję klasyka: "jeśli twoi wrogowie są zaniepokojeni twoimi słowami, działaniami, to znaczy że robisz dobrze i idziesz w dobrym kierunku".
anonim2015.08.13 10:58
Na temat humamnitarnego i politycznego problemu "in vitro" jest takli tekst, jakby summarium problemu. http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/index.htm#in_vitro Co o tym sądzicie?