Targalski: Konferencja ws. Iranu to cios w stanowisko Niemiec - zdjęcie
16.01.19, 11:25

Targalski: Konferencja ws. Iranu to cios w stanowisko Niemiec

10

- Stosunek do Iranu jest przedmiotem konfliktu pomiędzy Donaldem Trumpem a Angelą Merkel i innymi przywódcami europejskimi – komentował w Polskim Radiu 24 spór wokół organizacji przez Polskę konferencji ws. bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie dr Jerzy Targalski.

Amerykański Departament Stanu i polskie MSZ poinformowały, że w dniach 13-14 lutego w Warszawie odbędzie się konferencja ministerialna ws. budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

MSZ Iranu w reakcji na te doniesienia wezwało charge d'affaires ambasady Polski, by zaprotestować przeciw poświęconej głównie Iranowi konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Decyzję rządu Polski o zorganizowaniu konferencji uważa się za "akt wrogości wobec Iranu". Poinformowano także, że Teheran może zdecydować się na działania odwetowe. Ponadto irańskie ministerstwo kultury poinformowało w oświadczeniu, że zawiesza zaplanowany na koniec stycznia festiwal polskich filmów w Teheranie.

Dr jerzy Targalski podkreślał, że konferencja w sprawie Iranu jest uderzeniem w stanowisko Niemiec, które nie uznają sankcji Stanów Zjednoczonych w sprawie Iranu. - Na miejsce konferencji wybrano Polskę, jako sojusznika USA, powinniśmy w związku z tym postawić sobie pytanie, co w zamian dostaniemy od Stanów Zjednoczonych. Donald Trump chce, aby kraje Unii zgodziły się na sankcję, co jest tym bardziej istotne w sytuacji, gdy siły amerykańskie opuściły Syrię, co z kolei wykorzysta Iran. W Syrii może dojść do wojny wszystkich ze wszystkimi, sytuacja już uległa zaostrzeniu. Trump chce doprowadzić do tego, by inne kraje włączyły się w rozwiązanie kwestii syryjskiej, co moim zdaniem się nie uda. Ponadto sprawa konferencji jest wykorzystywana przez agenturę rosyjską, która od dawna głosi, że USA chce wysłać Polaków na wojnę do Iranu – zaznaczył gość audycji.

Całej rozmowy można posłuchać TUTAJ

bb/Polskie Radio - IAR

Komentarze (10):

Jan Radziszewski2019.01.16 22:53
Po raz kolejny po Smoleńsku żydzi z SB GRU Mosadu próbują zrobić Polaków w Konia !!! Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata wtorek, 15 stycznia 2019 15 i 16 I (po północy) 2018 Pewne upomnienie dla S. i M. Krajskich i innych/ - Tak dziecko, to kolejna inscenizacja. Prezydent Adamowicz nie został zabity.
BagnetNaKoń2019.01.16 21:39
Ciekawe, czy lokaje Trumpa z PiS zdołają jakoś skonfliktować Polskę z Togo, Fidżi czy Hondurasem w najbliższym czasie.
Vistula2019.01.16 18:03
- ".. dziś Polacy nie mają wiele do powiedzenia w kwestii wyznaczenia ich stolicy na miejsce tej konferencji, która się ma odbyć." - Krzysiu, zaszłe słoneczko PRL-u skąd ty to możesz wiedzieć, jedynie powtarzasz za Sputnikiem, RT, a tak zupełnie bezwstydnie żyjesz z moich podatków.
Krzych Adam2019.01.16 22:17
A co, Wistulę spytali? Co zas do: "... powtarzasz za Sputnikiem, RT, a tak zupełnie bezwstydnie żyjesz z moich podatków..." Być może szkoda ze tak nie jest, szczególnie odnośnie podatków Wistuli, z których niestety nie mam ani grosza.
Krzych Adam2019.01.16 16:22
Najpierw co do reakcji Iranu na doniesienie o konferencji w Warszawie. Drodzy Irańczycy! Traktujcie tę konferencję podczas której inni będą mówić o was, bez was, jako rewanż za konferencję w Teheranie w grudniu 1943 roku podczas której bez udziału Polski decydowano o jej losach. Podobne jest jeszcze coś. Tak jak w 1943 roku Irańczycy niewiele mieli do gadania gdy wyznaczono ich stolicę na miejsce konferencji, podobnie dziś Polacy nie mają wiele do powiedzenia w kwestii wyznaczenia ich stolicy na miejsce tej konferencji, która się ma odbyć. To co wyżej w niczym nie zmienia mej opinii, że rząd w Polsce (waham się przed nazwaniem go rządem polskim) powinien jasno moim zdaniem stwierdzić, że nie zgadza się na urządzenie konferencji w Warszawie. Motywując to tym, że konferencje na których decydowane są losy pewnych krajów, przez inne kraje nie są czymś co byłoby akceptowalne dla Polski i Polaków. Którzy ciężko byli doświadczeni w swej najnowszej historii przez konferencje urządzone na podobnych zasadach. Na przykład monachijska bez udziału Czechosłowacji, czy teherańska i jałtańska bez udziału krajów środkowoeuropejskich, o powojennych losach których dyskutowano.
Vistula2019.01.16 16:18
Miły Tomciu, wyczuwam twoją sympatię do "Reytana" (który nawet w pobliżu Polski nie jest) ogarniętego obsesja 447, ale i ty nic tu merytorycznego nie napisałeś, więc wniosek nasuwa się jednoznaczny - to ty jesteś trollem, niechlubnym dziedzictwem PRL-u.
Tomek2019.01.16 15:26
Czy ktoś moderuje to forum? Jeżeli tak, co to tu robią niemerytoryczne komentarze trolli typu Vistula?
Vistula2019.01.16 14:21
@Reytan Co ma 447 do Iranu? Boisz się, że ci zabiorą po-żydowskie meble? Powinienieś o 7 przykazaniu pamiętać, to byś się dzisiaj nie bał.
Tomasz Nowaczyk2019.01.16 16:51
Gdybyś wiedział coś o ustawie 447 to byś takich głupot nie wypisywał. Kontrowersją nie jest zwrot nieruchomości gminie żydowskiej czy prawnym spadkobiercom. Ustawa ta dotyczy mienia bezspadkowego, czyli żydów obywateli polskich, którzy zginęli podczas Holocaustu i nie pozostawili prawnych spadkobierców. Zgodnie z polskim prawem cywilnym, prawem obowiązującym w całym cywilizowanym świecie a także elementarną przyzwoitością mienie osób które zginęły/zmarły i nie mają rodziny/nie pozostawiły prawych spadkobierców przechodzi na rzecz Skarbu państwa (zazwyczaj gminy). Ustawa 447 próbuje wymusić od Polski kilkadziesiąt miliardów dolarów za mienie bezspadkowe. Nie ma żadnego powodu, aby spadkobiercami mienia obywateli polskich wyznania żydowskiego zostali żydzi z USA! To taki sam absurd jakby bezdzietny Polak nie pozostawiający testamentu umierał a spadek przejmował Watykan.
Reytan2019.01.16 14:10
Gdyby Polska prowadzila niezalezna polityke sojusznicza,to by za ta konferencje zazadala odwolania Uchwaly 447. Niestety ,Kaczynski to jest amator w polityce zagranicznej,ktory uporczywie upokarza Polske bez zadnych korzysci politycznych. Jego polityka zewnetrzna jak i wewnetrzna, jest tak samo szkodliwa jak polityka Tuska.