Tak Schetyna 'kończy' z nienawiścią... - zdjęcie
19.01.19, 19:08zdj. screen Youtube

Tak Schetyna 'kończy' z nienawiścią...

20

"Jestem przekonany, że Paweł chce, bym wypowiedział następujące słowa: "trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych, nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę"- mówił dominikanin, o. Ludwik Wiśniewski podczas uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Przemówienie duchownego zostało przyjęte bardzo entuzjastycznie, zwłaszcza w środowiskach "opozycji totalnej". Czy jednak to mocne przesłanie trafiło rzeczywiście do wszystkich? 

"Tak powinno być. Jest pytanie tylko, czy ci, do których jest skierowane, potrafią wysłuchać tego i potrafią to zrozumieć"- powiedział w rozmowie z TVN24 lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. 

Polityk, wychodząc z Bazyliki Mariackiej, był pytany o przesłanie o. Wiśniewskiego. Dopytywany, czy podpisuje się pod wezwaniem i zobowiązuje się do wykonania, odpowiedział:

"To nie jest wezwanie. To wezwanie do tych, którzy spowodowali tę sytuację. Oni powinni to usłyszeć".

Tego rodzaju wypowiedzi, tuż po pogrzebie prezydenta Gdańska, zanim jeszcze zakończyła się żałoba narodowa, zdecydowanie nie napawają optymizmem...

yenn/300Polityka, Fronda.pl

Komentarze (20):

Laura2019.01.20 10:32
Gdzie mój komentarz? fronda cenzuruje
Laura2019.01.20 10:31
Platforma powinna byc zdelegalizowana.Stworzyła panstwo mafijne na kazdym szczeblu sądy samorządy i teraz niestety wciaga w to swoje bagno Kosciół katolicki. A to jest bardzo grozne.Wybory jesienne powinny byc ostrzeżeniem dla ludzi wyborców powinno sie jak najwięcej pisac o genezie powstania platformy za czyje tak naprawde pieniadze powstała.i jakie zadania zostały jej postawione do realizacji.
Mirek2019.01.20 10:13
Trudno czegokolwiek oczekiwać od targowiczanina . Dla niego byłoby najlepiej żeby było tak jak było i żeby znowu można było "buchnąć" ze 400 miliardów złotych . Oszustwo Schetyny i PO polega między innymi na tym że przecież to właśnie oni skreślili Adamowicza ze swoich list wyborczych i w wyborach samorządowych wystartował samodzielnie a dzisiaj robią wielki wrzask .
joanna2019.01.20 10:09
Proszę Ojca, łatwo głosić pełne emocji szlachetne hasła przeciw nienawiści (zwłaszcza przy okazji dramatu gdańskiego) i to wyraźnie adresowane do środowisk, których się nie lubi i nie ceni. Ale - proszę wybaczyć szczerość - niestety Ojciec również swoimi znanymi listami wywoływał ferment skutkujący dzieleniem ludzi także w łonie wspólnoty Kościoła. Zresztą podobnie jak opozycyjni politycy (Tusk, Sikorski, Schetyna, Borusewicz, HGW i wielu innych), którzy zainicjowali, rozwijali i nadal uprawiają (także w kontekście śmierci P. Adamowicz) brutalną tzw. mowę nienawiści, wymieniając nawet w jej kontekście nazwiska polityków. To prosta droga do tego, by jakiś degenerat czy wariat udał się pod wskazany adres i dokonał kolejnej zbrodni. Nie mylcie nagannej i niedopuszczalnej w cywilizowanym świecie tzw. mowy nienawiści z postępowaniami prokuratury czy sądu w stosunku do osób, które popełniły czyny sprzeczne z prawem, bo to są dwie różne rzeczy, które inteligentny człowiek powinien odróżniać. Nie popadajcie w "filozofię" Stefana W., który uważał, że osadzenie go w wiezieniu za napaści z bronią w ręku było bezpodstawne, złośliwe, krzywdzące i takie przekonania motywowały jego zbrodnię. I jeszcze jedno. Moralna postawa nie polega na gadaniu, mądrzeniu się, górnolotnych tyradach, wytykaniu komuś tego, czego się samemu nie przestrzega. Nie słowa, ale czyny! Najskuteczniejszą walką z tzw. mową nienawiści jest WŁASNY PRZYKŁAD CZYLI WYZBYCIE SIĘ TEJŻE MOWY NIENAWIŚCI i ZAPRZESTANIE ETYKIETOWANIA INNYCH. DOBRY PRZYKŁAD - TO WIĘCEJ NIŻ TYSIĄC NAWET NAJSŁUSZNIEJSZYCH SŁÓW!
bogdanus2019.01.20 9:00
Jak będzie, Schetyna mówi swoje a za jakiś czas powie. PIS sączy nienawiść i ON w obronie prawości przeciwko mowie nienawiści nie może milczeć. I znowu się zacznie...
klaus2019.01.20 8:29
Kościół będzie za pisem , po pierwsze jeśli , będzie za anawet przeciw za aboecją, tak ja poko,za związkami jednopłciowymi, za gender po prostu za tym wszystkim co postępowe, a to że jakiś hierarcha odczyta list to takie ciamcia ramcia dla idei i na tym się kończy , po prostu tu się liczy kasa a pisowcy jej nie mają, ma ją opozycja i jak zagra tak będzie tańczył kościół.a jak jest z mową nienawiści to już pokazał Pan Bodnar, Prof. Płatek, Były sędzia trybunału Konstytucyjnego Pan Rzepliński, Pani sędzia Kamińska , którzy otwarciemówią stosując mowę nienawiści zastraszania, wykluczenia społeczeństw katolickiego tzn. popierającego pis, i tu nie chodzi o sprawujących władzę i co na to aparat Państwa który stoi na straży praworządności ,a no nic,nic się nie stało w aferze ambergold, tak samo będzie w aferze watowskiej , reprywwatyzacyjnej, powiem otwarcie wychodzi na to że to tylko pomówienia a za pomówienia,kara, a tym bardziej większa za to że były przekręty a nie ma kary, dam przykład ze swojego rejonu dwa artykuły w prasie lokanej zatrzymani za wyłudzenie 180 mil. za wat wozili z Włoch papierosy na Ukrainę po prostu komedia ( a tak naprawdę cegła była za papierosy) i co i są na wolności i pytam czy była afera czy nie czy niesłuszne zatrzymanie i tak w tym teoretycznym Państwie życie kołem się toczy
Marian2019.01.20 6:54
Ja na widok tego człowieka po prostu biorę pilot i zmieniam kanał. On jeszcze nic ciekawego nie powiedział. Jad bije z jego gęby bez względu w jakich okolicznościach mówi (a właściwie stęka). Nazywanie PO (w tym Schetynę) opozycją to gruba przesada. Opozycja może owszem krytykować sprawujących władzę, ale musi zarazem coś dawać mądrego od siebie! Co może dać PO lub PSL? Jak do tej pory jedno: obalić PIS. To jest naczelne hasło tych upośledzonych politycznie ludzi (biedaków). Zero samokrytyki. Schetyna zapomniał jak krytykował Adamowicza? Nie udzielił mu poparcia w imieniu PO, a teraz po jego śmierci czyni go bohaterem narodowym? Wszyscy niewierzący i walczący z Kościołem raptem stali się wierni i proszą o modlitwę? Czy to nie cynizm i obłuda? To nie są słowa nienawiści to jest pokazywanie obłudy i chamstwa tych, którzy robili wszystko aby rozszabrować Polskę, włączali w to polityków brukselskich polskich, a co gorsza i niepolskich. Teraz bezczelnie walczą o władzę? Normalnie nie da się spokojnie żyć w takim kraju! Nie wierzę nawet w 0,1%, ze coś w kulturze politycznej zmieni się na pozytywnie!!!
anonim2019.01.20 5:50
Sam sobie zadał pytanie i sam sobie odpowiedział.
Dumi2019.01.19 23:26
Kto w najbliższych dniach będzie śledził wypowiedzi polityków, debaty nie będzie potrzebował oglądać kampanii wyborczej czy też spotów wyborczych. Owoce, owoce i jeszcze raz jakie wydadzą jutro owoce.
ajero2019.01.19 21:45
Dlaczego PO odmówiła swojego poparcia Pawłowi Adamowiczowi w wyborach samorządowych wystawiając swojego kandydata w postaci Wałęsy? Uczyniła to z lęku przed tym, że Adamowicz, którego podejrzewano o przestępstwa, ją pogrzebie na zawsze w wyścigu o przejęcie władzy. Kto więc jest gorszy? Kaczyński, który jest tylko konkurentem politycznym, czy Schetyna, który zdradził swego podobno przyjaciela? Moim zdaniem zdrada przyjaciela jest gorsza niż walka polityczna.
Dori2019.01.19 21:52
Bardzo trafny osąd
orgi2019.01.19 21:35
SZMACINA zawsze pozostanie szmaciną .....
ajero2019.01.19 21:30
Mowa nienawiści nie jest obca Schetynie, gdy mówi o strząsaniu pisowskiej szarańczy. Neoliberałowi jakim jest Schetyna przypominam, że Prezydenta Adamowicza zabił człowiek psychicznie chory. Ale dla Schetyny to nie jest ważne. Przecież jest okazja, ażeby grać na grobie Adamowicza. Neoliberałowie są dziś w sytuacji totalnych hipokrytów, którzy jeszcze wczoraj gorszyli się, że Kaczyński gra na grobach ofiar smoleńskich a dziś okazuje się, że to samo oni potrafią robić wraz ze swoim mentorem Schetyną w przypadku pogrzebu Adamowicza. Aleee odjazd rozumu. Pan Schetyna powinien skorzystać z pomocy lekarskiej. Przypominam,że Platforma Obywatelska zdradziła Adomowicza, gdy mu odmówiła swojego poparcia w wyborach wystawiając swojego kandydata w postaci Wałęsy.
Karina2019.01.19 21:20
I pan Schetyna szczerze i bez owijania w bawełnę pokazał jakie stanowisko zajmuje opozycja.
master2019.01.19 21:18
nie pojmuję jak Schetyna mógł się tak zachować. To chyba prawdziwa twarz opozycji, wcześniej to było zwykł ściemnianie i udawanie a tak naprawdę to jest jad i żółć.
Jahu2019.01.19 20:18
Grześ miłujący nie chce kończyć z nienawiścią bo on chce kończyć z " Pisowską szarańczą"
Ksiądz Robak2019.01.19 21:31
Na pewno będzie trzask drzewkiem.
Michał2019.01.19 21:39
nie da się ukryć, że pan Schetyna przywalił z grubej rury. Aż się zdziwiłam jego szczerością, nawet nie udawał tylko jak na dłoni pokazał jakie jest stanowisko opozycji...
kosa2019.01.19 20:10
Zakłamany fałszywiec
anonim2019.01.19 20:03
Powiedział pierwszy nienawistnik.