Szydło: Grupa Wyszehradzka zdeterminowana, aby mówić jednym, silnym głosem - zdjęcie
04.07.17, 17:48Fot. Piotr Tracz/Flickr/KPRM

Szydło: Grupa Wyszehradzka zdeterminowana, aby mówić jednym, silnym głosem

Premier Beata Szydło brała udział w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim, gdzie zaznaczyła jedność państw V4 na forum UE.

oprócz relacji między Egiptem a krajami V4, premier Szydło wypowiedziała się na temat pozycji Grupy Wyszehradzkiej w ramach Unii Europejskiej. Według Szydło "Jesteśmy zdeterminowani, aby nadal mówić jednym, silnym głosem w kwestiach tak fundamentalnych, jak reforma europejskiego systemu azylowego, spór z Komisją Europejską w sprawie relokacji imigrantów czy kierunek prac dotyczących wolności delegowania pracowników".

W podobnym tonie wypowiedział się także premier Węgier Viktor Orban. Według Orbana "Misją prezydencji węgierskiej jest wzmocnienie Unii Europejskiej od środka i na zewnątrz".

Jeśli chodzi o relacje z Egiptem, premier Beata Szydło powiedziała: "Egipt pozostaje ważnym partnerem w zakresie monitorowania i kontroli nielegalnej migracji". Premier podkreśliła istotną rolę tego państwa zarówno jako kraju pomagającego uchodźcom, jak i jednego z najważniejszych partnerów gospodarczych V4 w Afryce Północnej.

krp/Polskie Radio, Fronda.pl