Premier Morawiecki ma rację. Powiedział, że nigdy nie odda grosza czy euro Niemcom. Polsce należą się reparacje ze strony niemieckiej, bo zburzyli Polskę – powiedział w wywiadzie udzielonym „Rzeczpospolitej” były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.

Weiss został poproszony o komentarz do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który w kontekście krytykowanej obecnie w Izraelu nowelizacji KPA oświadczył: „tak długo, jak ja będę premierem, to Polska na pewno nie będzie płaciła za niemieckie zbrodnie. Ani złotówki, ani euro, ani dolara”.

– Jeśli premier Polski mówi o Niemcach, to ma rację – odpowiedział Weiss. W ocenie byłego ambasadora jednak „ta ustawa (nowelizująca KPA – red.) była niepotrzebna”, ponieważ „praktycznie nie zmienia nic”.

Trzeba wrócić do stołu negocjacyjnego, ale w spokojnej i przyjaznej atmosferze. W ostatnich latach stosunki izraelsko-polskie są gorsze niż 10–15 lat temu, niż za czasów Aleksandra Kwaśniewskiego czy za czasów Lecha Kaczyńskiego – powiedział Weiss.

Jako miło wspomnienia przywołał on też wizytę Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z małżonką w Izraelu. - To były cudowne spotkania - powiedział.

Dodał też, że tej przyjacielskiej atmosfery brakuje obecnie w stosunkach Polski i Izraela i – w jego opinii - „nie jest to wina Izraela”.

 

mp/rp.pl