Jak informuje agencja Reutersa, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na 12 stycznia zwołał specjalne posiedzenie Rady NATO-Rosja, którego głównym tematem ma być groźba rosyjskiej inwazji na terytorium Ukrainy.

Każdy dialog z Rosją musiałby przebiegać na zasadzie wzajemności, odpowiadać na obawy NATO dotyczące działań Rosji i odbywać się w porozumieniu z europejskimi partnerami NATO – powiedział cytowany w komunikacje agencji anonimowy urzędnik Sojuszu.

Na przyszły tydzień zaplanowane zostało specjalne spotkanie ambasadorów sojuszniczych państw z najwyższymi rosyjskimi urzędnikami. Jak czytamy - obie strony są zainteresowane dialogiem, który mógłby zapobiec otwartemu konfliktowi na Ukrainie.

Jak dalej podaje Reuters, posiedzenie rady będzie miało miejsce w Brukseli 12 tycznia. Dwa dni wcześniej w Genewie będą obradowali przedstawiciele Rosji i Stanów Zjednoczonych na temat bezpieczeństwa. Moskwa domaga się od Waszyngtonu gwarancji powstrzymania dalszego rozszerzania się NATO na Wschód. Rosja chce też zakończenia współpracy wojskowej Stanów Zjednoczonych z Ukrainą i Gruzją.

Jak poinformowało rosyjskie MSZ, Rosję w Brukseli będzie reprezentował prawdopodobnie wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.

NA 13 stycznia zaplanowane jest kontynuowanie rozmów na szczeblu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) – dotyczy to Stanów Zjednoczonych wraz z sojusznikami z NATO oraz Rosji, Ukrainy, a także innych krajów byłego Związku Radzieckiego.

 

mp/reuters/dorzeczy.pl