Jesteśmy solidarni z Polską w związku z kryzysem na granicy z Białorusią – oświadczył szef NATO Jensem Stoltenbergiem przed spotkaniem z ministrami obrony Unii Europejskiej.

W Brukseli we wtorek odbyło się spotkanie ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Podczas lunchu szefowie resortów prowadzili rozmowy z sekretarzem generalnym NATO. Polskę pod nieobecność szefa MON Mariusza Błaszczaka reprezentował na tym spotkaniu Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.

– Kwestia sytuacji na granicy Polski z Białorusią była numer jeden podczas rozmów. Wszystkie kraje członkowskie UE wspierają Polskę i państwa bałtyckie. Szef NATO przekazał, że Sojusz bardzo uważnie przygląda się kryzysowi na granicy. Oczywiście dostrzega również rolę Rosji w tym kryzysie. W piątek Sojusz wydał oświadczenie, w którym wspiera Polskę i państwa bałtyckie w obecnej sytuacji – powiedział w rozmowie z PAP unijny rozmówca.

Kolejnym punktem szczytu był kryzys na Ukrainie, NATO odnotowuje stałe zwiększanie liczebności rosyjskich wojsk przy wschodniej granicy z Ukrainą. Odnotowywane są także ruchy nadzwyczajne rosyjskiej armii.

NATO jest na etapie przygotowywania dokumentów strategicznych. Chodzi o dążenie do wspólnej deklaracji pomiędzy UE i NATO. Ostatnia taka wspólna deklaracja została wypracowana podczas szczytu w Warszawie.

Jens Stoltenberg zapewnił, że kraje członkowskie NATO są solidarne z Polską jeśli chodzi o kryzys na granicy z Białorusią.

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, w jaki sposób reżim Alaksandra Łukaszenki wykorzystuje bezbronnych migrantów w swojej hybrydowej taktyce przeciwko innym krajom. Naraża życie migrantów – oświadczył szef Sojuszu.

– Przyglądamy się temu bardzo uważnie i jesteśmy solidarni z Polską oraz innymi sojusznikami – zapewnił.

 

mp/pap/portal tvp info