Szczyt UE: Nasze przesłanie jest jasne. Należy zaprzestać przemocy - zdjęcie
19.08.20, 12:23Fot. screenshot - YouTube (Charles Michel)

Szczyt UE: Nasze przesłanie jest jasne. Należy zaprzestać przemocy

13

Po godz. 12 rozpoczął się dziś nadzwyczajny szczyt UE ws. Białorusi, który przyjął formę wideokonferencji. O zwołanie szczytu wz. z kryzysem na Białorusi zabiegał szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

Celem szczytu jest wsparcie białoruskiego społeczeństwa w pokojowym wyjściu z kryzysu, w jakim kraj znalazł się po wyborach prezydenckich, których wynik zdaniem obywateli został sfałszowany.

- „Nasze przesłanie jest jasne. Należy zaprzestać przemocy i rozpocząć pokojowy i pluralistyczny dialog” – napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel po rozpoczęciu posiedzenia.

Jak donoszą źródła Polskiej Agencji Prasowej, po szczycie szef Rady Europejskiej ma wydać w imieniu państw członkowskich specjalne oświadczenie, w którym podkreślone zostanie, że wyjście z kryzysu może odbyć się jedynie dzięki zaprzestaniu przemocy, dialogowi i powstrzymaniu zewnętrznej ingerencji.

Przed rozpoczęciem szczytu rywalka Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich Swiatłana Cichanouska wezwała Radę Europejską do nieuznania wyniku sfałszowanych wyborów:

- „Szanowni przywódcy Europy, wzywam was do poparcia przebudzenia Białorusi. Wzywam wszystkie kraje do uszanowania zasad prawa międzynarodowego. Wzywam do uszanowania suwerenności Białorusi i wyboru białoruskiego narodu” – apelowała opozycjonistka, informując, że zainicjowała stworzenie Narodowej Rady Koordynacyjnej Białorusi. Rada ta ma doprowadzić na drodze dialogu do nowych, nadzorowanych przez międzynarodowe instytucje wyborów na Białorusi.

kak/PAP, wPolityce.pl

Komentarze (13):

Anonim2020.08.24 10:27
Bliższa ciału koszula? Bliżej Niemcom do Rosji? Niemiecka EU? Gdzie jest polska polityka na Białorusi?
Anonim2020.08.19 17:15
marksiści kulturowi?
Doktryna Breżniewa2020.08.19 16:15
przemówienie Leonida Breżniewa w Warszawie na V zjeździe PZPR, 12 listopada 1968 r. - - - - - - - Omawiając na wstępie sytuację polityczną w skali światowej, mówca podkreślił, że w centrum procesu rewolucyjnego znajduje się walka dwóch podstawowych systemów XX wieku - socjalizmu i kapitalizmu. W walce tej ugruntował się światowy system socjalizmu i rozwija się gospodarka krajów socjalistycznych. Jednocześnie pogłębia się współpraca między krajami socjalistycznymi oraz umacnia się ich sojusz z innymi rewolucyjnymi siłami.- - - -Potęga obozu socjalistycznego jest obecnie tak wielka, że imperialiści obawiają się klęski militarnej w razie bezpośredniego starcia z podstawowymi siłami socjalizmu. Rzecz jasna, dopóki istnieje imperializm, w żadnym wypadku nie wolno nie brać w rachubę niebezpieczeństwa wojny, które niesie ze sobą imperialistyczna polityka. Jednakże jest faktem, że w nowych warunkach imperialiści coraz częściej stosują także inną, bardziej podstępną taktykę. Szukają słabych ogniw w socjalistycznym froncie, stosują kurs na wywrotową robotę ideologiczną wewnątrz krajów socjalizmu, starają się oddziaływać na rozwój ekonomiczny tych krajów, próbują siać niezgodę, wbijać kliny, popierać i podsycać nacjonalistyczne nastroje i tendencje, aby następnie chwytać te kraje po kolei za gardło. Słowem, imperializm próbuje podważyć trwałość socjalizmu właśnie jako systemu światowego. - - - Doświadczenia rozwoju i walki krajów socjalistycznych w tych nowych warunkach na przestrzeni ostatnich lat, w tym również i niedawna aktywizacja sił wrogich socjalizmowi w Czechosłowacji, z nową mocą przypominają komunistom krajów socjalistycznych, jak ważne jest, aby ani na chwilę nie zapominać o pewnych najistotniejszych prawdach, które wytrzymały próbę czasu. - - - - Jeśli nie chcemy zahamować naszego marszu drogą budowy socjalizmu i komunizmu, jeśli nie chcemy osłabić naszych wspólnych pozycji w walce z imperializmem, powinniśmy zawsze i wszędzie, przy rozwiązywaniu wszelkich problemów naszej polityki wewnętrznej i zagranicznej zachowywać niezachwianą wierność zasadom marksizmu-leninizmu, wykazywać jasne, klasowe, partyjne podejście do wszystkich zjawisk społecznych, dawać zdecydowaną odprawę imperializmowi na froncie ideologicznym, nie czyniąc żadnych ustępstw na rzecz burżuazyjnej ideologii.
Elwira2020.08.19 15:29
Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira05
Znajdź lale juz dzis2020.08.19 15:25
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.lexlale.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Jerzy2020.08.19 14:15
taki z niego belg jak ze mnie amerykanin - widać po ryju, że to nożem chrzczona nazistowska menda.... ale nie to mnie śmieszy - białoruś nie należy do tej śmiesznej rady, a ta banda pajaców unieważnia im wybory, oni chyba siebie nie widzą i nie słyszą.... deble
verizanus2020.08.19 13:19
Białoruś Białorusią, ale jak nie chcą na serio stosować przemocy to co maseczki i szczepienia nie będą obowiązkowe??? A jak do Urzędu Skarbowego ktoś haraczu nie zaniesie to też nie będzie przemocy ;)??
ladychapel2020.08.19 13:03
Łapy precz od mego kołchozu! Łapy precz od kołchozu Białoruś! -- - - - MY nie chcemy FBI - CIA - MOSSAD! My mamy własny KGB! - - - - Nasi czekiści są doświadczeni i szkoleni przez naszego ukochanego CZEKISTĘ tow. pułkownika PUTINA! Tylko my mamy prawo i przyjemność strzelać w potylice naszym białoruskim kołchoźnikom. - - - PRECZ z HAMERYKAŃSKO-ŻYDOWSKIM imperializmem!
ladychapel2020.08.19 14:20
Nie kradnij nicka kmieciu podlaski
Po 11 ...2020.08.19 12:58
Bez wspólnej armii, bez wspólnego rządu UE jest żenująca. Wasze przesłania nawet na przestępcach z pis nie robią wrażenia.
ladychapel2020.08.19 12:50
– Rozmowa była dobra, była serdeczna. I dużo dłuższa niż planowano – chwalił się polityk Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie w Radiu ZET. Dopytywany przez Konrada Piaseckiego o jego wrażenia na temat "Baćki". – To polityk, któremu bardzo zależy na Białorusi, żeby Białoruś się rozwijała. I się rozwija. Bo gołym okiem widać, że Białoruś zmienia się, bo byłem tam chyba 11 lat temu i dokonano dużych zmian – wychwalał ostatnią dyktaturę w Europie. – Przeprowadziliśmy bardzo długą, dobrą rozmowę – dodał Stanisław Karczewski. To już i tak dużo. Za dużo. Ale marszałek Karczewski nie zamierzał poprzestawać na tych pochwałacha i brnął dalej. – Widać, że jest człowiekiem takim... ciepłym.... Jeśli mógłbym określić to spotkanie w olbrzymim pałacu, w monumentalnej budowli, no takiej przytłaczającej... chwilę czekałem na pana prezydenta... To jest jakieś przeżycie... Dodał też, że - więźniów politycznych na Białorusi nie ma, byli ale nie ma, i tutaj wie pan nie ma tematu - relacjonował polityk, który formalnie był wówczas trzecią osobą w państwie.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.19 12:41
ta kürwa... jeszcze się pomódlcie i Białoruś zawierzcie sercu maryi
WY MASONY, WY UNIA ....2020.08.19 12:33
Łapy precz od mego kołchozu! Łapy precz od kołchozu Białoruś! -- - - - MY nie chcemy FBI - CIA - MOSSAD! My mamy własny KGB! - - - - Nasi czekiści są doświadczeni i szkoleni przez naszego ukochanego CZEKISTĘ tow. pułkownika PUTINA! Tylko my mamy prawo i przyjemność strzelać w potylice naszym białoruskim kołchoźnikom. - - - PRECZ z HAMERYKAŃSKO-ŻYDOWSKIM imperializmem!