Szczodra Polska, wdzięczna Ukraina - zdjęcie
17.12.14, 11:54

Szczodra Polska, wdzięczna Ukraina

4

W dniu dzisiejszym prezydent Ukrainy Petro Poroszenko gości w naszym kraju. Spotkał się z Prezydentem Bronisławem Komorowskim, oraz przemówił do polskich parlamentarzystów w Sejmie.

Prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko, podpisał ustawę o ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską.  Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Po skończonym spotkaniu Prezydent Komorowski powiedział: "Polska deklaruje w sposób niezmienny pełne zrozumienie dla potrzeby utrzymania integralności terytorium Ukrainy, jak i podtrzymania wszystkich atrybutów niepodległości, suwerenności Ukrainy. Jednocześnie Polska opowiada się za szukaniem rozwiazań na drodze dialogu i porozumienia, gdyż uważamy, że to jest najlepsza droga dla Ukrainy". I dodał, że "liczę na podtrzymanie bardzo bliskiej, przyjacielskiej współpracy i działania na rzecz zrealizowania ważnego dla Ukrainy, ale ważnego i dla Polski, zadania, jakim jest wspieranie Ukrainy w jej aspiracjach zachodnich - zarówno europejskich, jak i natowskich. Polska w pełni rozumie aspiracje ukraińskie dla pójścia tą samą drogą, którą myśmy ruszyli 25 lat temu". Zapewnił, że Polska "wspiera Ukrainę w jej drodze ku instytucjom świata zachodniego". Dodał, że mamy "pełną świadomość, że to wymaga ciężkiej pracy i od Ukraińców, jak i od nas". - Pracy na rzecz wypełnienia wszystkich warunków koniecznych, jak i pracy polegającej na budowaniu klimatu akceptacji i zrozumienia po stronie naszych partnerów w ramach UE i NATO - zaznaczył.

Z kolei Prezydent Poroszenko powiedział: "Polska może pomóc Ukrainie w przeprowadzeniu reform. Umówiliśmy się co do realnej współpracy w reformie decentralizacji władzy". Powiedział, że w najbliższym czasie zostanie powołana komisja konstytucyjna, której głównym zadaniem będzie wprowadzenie zmian mających na celu decentralizację władzy na Ukrainie. "Doświadczenie Polski będzie tutaj decydujące. Na Ukrainie uważamy je za najbardziej efektywne wśród krajów europejskich" - dodał.

Poroszenko dodał mocno, że "Polska jest największym adwokatem Ukrainy w Unii Europejskiej. Chciałbym podziękować panu prezydentowi za gościnność, nieugiętą proukraińskość. Polska jest największym adwokatem Ukrainy w Unii Europejskiej, za co niezmiernie dziękuję".

Po wizycie Prezydenta Ukrainy w Pałacu Prezydenckim, Poroszenko udał się do Sejmu, gdzie powiedział: - Założyłem tę odznakę, którą przekazał mi 4 czerwca prezydent Bronisław Komorowski, gdy razem świętowaliśmy 25 lat wolności. Polska kojarzy się właśnie z "Solidarnością". Dziś Ukraina jest państwem wolnym i demokratycznym (...)W ciągu ostatniego stulecia po raz drugi uwierzyliśmy, że nasz wschodni sąsiad pragnie pokoju. I po raz drugi ulegliśmy pacyfistycznym iluzjom. Poprzednia władza nie wykorzystała szansy na przyłączenie się do systemu bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Historia karze tych, którzy nie uczą się z jej lekcji. Rok temu Ukraińcy pokazali całemu światu, że są godni swoich przodków, że są narodem europejskim".

Poroszenko odniósł się też do zaanektowanego przez Rosję Krymu. - Krym jest krwawiącą raną. Jego zajęcie było brutalnym naruszeniem prawa międzynarodowego, którego nie da się usprawiedliwić. Dziś jest pod władzą okupacyjną, panuje tam bezprawie. Ale wierzę, że jeszcze będzie nad nim powiewać ukraińska flaga.

Podczas przemówienia, Poroszenko powiedział ważne słowa: "Ważne jest poszukiwanie prawdy historycznej. Wzywam Polaków i Ukraińców, by uszanować tych, którzy zginęli na naszych ziemiach. Oni muszą zostać godnie pochowani, ale nie powinno się uprawiać polityki na grobach. Nasze relacje oparte są na prawdzie i wzajemnym zrozumieniu. Będziemy zawsze pamiętać, że Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy. Zawsze będziemy za to wdzięczni (...) Polska została dla nas symbolem sukcesu. Jest tygrysem gospodarczym. Polska niweluje też podziały na "nową" i "starą" Europę i wnosi nową, twórczą energię w rozwój Unii Europejskiej. Jesteśmy wdzięczni za stanowisko Polski, która kosztem gospodarki walczy o kolejne sankcje dla Rosji. Bo nie można wartości przeliczyć na pieniądze. Współpraca Ukrainy i Polski jest przykładem twórczej i konstruktywnej współpracy na różnych poziomach - ocenił Poroszenko.

Na koniec Poroszenko powiedział: "Ukraina jest de facto w stanie wojny. Broń oraz technika wojenna jest kierowana z Rosji. I jest to taktyka ofensywna. Bronimy nie tylko Ukrainy, nie tylko naszej suwerenności. Dziś na naszych wschodnich rubieżach bronimy Europy, sprawy europejskiej i demokracji".

mod/Polskie Radio/Telewizja Republika

Komentarze (4):

anonim2014.12.17 14:05
"Ważne jest poszukiwanie prawdy historycznej. Wzywam Polaków i Ukraińców, by uszanować tych, którzy zginęli na naszych ziemiach. Oni muszą zostać godnie pochowani, ale nie powinno się uprawiać polityki na grobach" Innymi słowy: Rzeź wołyńska? Było to było, po co drążyć temat? "Polska jest największym adwokatem Ukrainy w Unii Europejskiej, za co niezmiernie dziękuję" I te podziękowania to jedyna korzyść jaką Polska odniesie z tej adwokatury.
anonim2014.12.18 7:43
"Wzywam Polaków i Ukraińców". Polaków to sobie może wzywać, tylko nie wiem, do czego. To ciągłe wypieranie prawdy ze świadomości skutkuje tym, że Ukraińcy są święcie przekonani, że mordy wołyńskie to były mało znaczące epizody na drodze Ukrainy do niepodległości. Te wszystkie podziękowania dla Polski brzmią w tym kontekście cokolwiek fałszywie, bo nie idą za nimi czyny. Poroszenko zachowuje się tak, jakby poparcie Polski dla Ukrainy było naszym "psim" obowiązkiem, jakby było ważniejsze dla Polski niż dla Ukrainy. Z Bogiem.
anonim2014.12.18 7:48
A podeszliby do sprawy po męsku, jeden jedyny raz, przyznali, uderzyli w piersi, i byłoby po temacie. Otwieramy nowa kartę historii. Naród (?) bez jaj. Tak jak nasz (choć może bardziej dotyczy to naszych "elyt"), który z kolei przyznaje się do wszelkich zarzucanych bezeceństw i bije się w piersi za nieswoje winy. Z Bogiem.
anonim2014.12.19 21:02
"Szczodra Polska" a z czego??? To Ukraina jest mniej zadłużona od "szczodrej" Polski. Od Rosji również.