Światowy Kongres Żydów krytykuje wypowiedź polskiego premiera - zdjęcie
21.05.19, 09:40Zdj. Tiia Monto, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons

Światowy Kongres Żydów krytykuje wypowiedź polskiego premiera

16

"Wzywam premiera Morawieckiego, by zaprzeczył lub wycofał to głęboko obraźliwe i całkowicie niezrozumiałe stwierdzenie" – napisał Ronald S. Lauder, szef Światowego Kongresu Żydów (WJC). 

Organizacja żydowska odniosła się do wypowiedzi szefa polskiego rządu podczas konwencji PiS w Łodzi. W zeszły piątek Mateusz Morawiecki stwierdził, że wypłata odszkodowań wojennych  byłaby "pośmiertnym zwycięstwem Hitlera". Nawiązując do ustawy 447 i żydowskich roszczeń wobec Polski szef rządu podkreślił, że polskie władze nie zgadzają się na wypłatę jakichkolwiek odszkodowań. 

"Jeśli kiedykolwiek by do tego doszło, że zamieniony zostałby kat i ofiara, to urągałoby to jakimkolwiek zasadom prawa międzynarodowego, ale byłoby to również pośmiertnym zwycięstwem Hitlera"-powiedział polityk. WJC wydało oświadczenie w związku z wypowiedzią premiera Morawieckiego. Szef Kongresu wzywa prezesa Rady Ministrów RP, aby "zaprzeczył lub wycofał to głęboko obraźliwe i całkowicie niezrozumiałe stwierdzenie". 

Ronald S. Lauder podkreśla w komunikacie, że "Polska padła ofiarą niemieckiej okupacji", w związku z czym "brak zrozumienia dla tragedii jej żydowskich obywateli, których Niemcy postanowili unicestwić, jest szczególnie niepokojący".

"Kolejne polskie rządy konsekwentnie odmawiały uznania strat materialnych polskich Żydów i zasadniczo traktowały ich mienie jako łup wojenny, a poszczególni Polacy i polskie instytucje czerpali zyski z tych aktywów od ponad siedmiu dekad" - przekonuje szef WJC. W ocenie Laudera, wypowiedź szefa polskiego rządu o tym, że wypłata odszkodowań byłaby "pośmiertnym zwycięstwem Hitlera" jest "skrajnie niepokojąca". Przewodniczący Kongresu wyraża nadzieję, że Mateusz Morawiecki został po prostu błędnie zacytowany i wyjaśni sytuację. 

"W przeciwnym razie uczucia, które wyraził swymi słowami, można tylko uznać za godne potępienia i odrzucić. Jako wieloletni przyjaciel Polski i Polaków wzywam premiera Morawieckiego, by albo zaprzeczył, albo wycofał tę uwagę, która jest niezmiernie obraźliwa i całkowicie niezrozumiała"- podkreśla prezes WJC. 

yenn/World Jewish Congress, Fronda.pl

Komentarze (16):

Maryna2019.05.22 19:09
a kiedy żydy nam wypłacą odszkodowania za naszych pomordowanych Rodaków; te wszystkie Izaaki Stolzmany, Lejby i inne kace - kto za ich zbrodnie i grabieże nam zapłaci? Widać morderstwo wyssali z mlekiem matki, a jak zaczęli od zamordowania Boga, to nadal nieźle im idzie.
anonim2019.05.21 17:09
Prawda - chociaz bolesna Zydzi- was wyzwoli.
anonim2019.05.21 17:08
Bardzo dobrze sie dzieje, bo to wszystko wychodzi teraz na swiatlo dzienne. Oni chcieli po cichu pokatnie ochlapac nas blotem i ciagnac haracz i szantazowac. A tu dzonk i patrioci objeli wladze i juz nie da sie tak jak wczesniej zdrajcami sterowac.
Eli Moshe Cvel2019.05.21 16:09
Polska jest państwem Prawa. Każdy bezczelny syjonista musi udać się do Polskiego Sądu i tam w oparciu o dowody materialne wykazać swoje prawa do nieruchomości .Takie prawa obowiązują w Polsce od 300 lat
Stefan2019.05.21 13:13
Apelował do Netaniahu czy Katza, żeby ci swoje oszczerstwa wobec Polski odwołali? Cwaniak.
Helena2019.05.21 12:06
To taki przyjaciel, który chce nas Polaków oskubać,?
Zygfryd2019.05.21 11:18
Żyd to żyd nigdy nikomu nie pomógł tylko samym sobie dobrze że mamy taki rząd Polski i Narodowy który broni prawdy i godnosci naszej strach pomyslec jśli rządziłoby PO Tusk juz dawno by narobił ze schetyną w gacie i płacił za to że nas zniszczyli i wymordowali niemcy całemu temu żydostwu .
Stanisław2019.05.21 11:10
Czego się spodziewaliście, Polacy, po 'przyjaciołach'...?
pat2019.05.21 10:11
Chazary ani o krok nie posunęły się w rozwoju cywilizacyjnym -żyły przed wiekami z łupiestwa w kulcie penisa i tak mają do dziś. Nic nie robią, tylko kombinują, kogo by tu ograbić.
hdd2019.05.21 10:09
ZAKŁAMANE ŻYDOWSKIE MORDY mogą dostać od Polaków i Polski worek gruzu pod warunkiem ze zapłacą za przesyłkę na mogiłę tych żydów co uciekli z Polski zamiast jej Bronic.
czerwona armie witali z kwiatami i robili listy wy2019.05.21 10:03
jako polak pytam sie po co nam potrzebny izrael wiecej mamy z zydami problemow niz korzysci
anonim2019.05.21 10:01
"wypłata odszkodowań wojennych byłaby "pośmiertnym zwycięstwem Hitlera" To trochę dziwne stwierdzenie. Znaczenie jest praktycznie takie: W doktrynie Hitlera było, albo gdyby Hitler ciągle żył, to wspierał by wypłatę odszkodowań przez Polskę, Żydom. To dziwna teza, dziwna. Ja tam myślę, że Żydzi i Polacy to ofiary, wrodzy Hitlera. A nic tak nie cieszy jak konflikt pomiędzy wrogami.
kto i w jakim celu ten konflikt wywołuje2019.05.21 10:49
Hitler napadł, mordował, grabił, my i żydzi byliśmy ofiarami (nie tylko), żydzi żądają współczucia ale nam nie współczują, nas oskarżają o współudział, fałszywie, w jakim celu? dla kasy! trudno o większą podłość.
Eustachy2019.05.21 13:48
Jeśli masz problem ze zrozumieniem tego co powiedział Premier RP, to może nie powinieneś się tym specjalnie chwalić. Może w szkole, Jonasiku, specjalnie się nie przykładałeś, a może masz to w genach. Te twoje myśli, typu;"Ja tam myślę, że", to trochę do poważniejszego przemyślenia przez ciebie. Nigdy niech pisanie przez ciebie, nie wyprzedza przemyślenia tematu.
szalom2019.05.21 10:00
przedstawiacie światu fałszywą historię w celu wyłudzenia haraczu, premier to prostuje, co tu jest niezrozumiałe panowie?
TO JEST TAK OHYDNE I BESZCZDLNEZYDOWSKIE SZCZEKANI2019.05.21 9:59
SWIATOWY KONGRES POLAKOW POWINNIEM RYPOSTOWAC TE ZAKLAMANE ZYDOWSKIE MORDY.POLACY OD ZARANIA DZIEJOW WALCZYLI ZA WOLNOSC NASZA I WASZA.SOBIESKI POD WIEDNIEM PILSUDSKI POD WARSZAWA Z WATACHA BOLSZEWICKA .W CZAIE II WOJNY SWIATOWEJ WALCZYLI NA WSZYSTKICH FRONTACH I TAM ZGINELO SETKI TYSIACE ZA WOLNOC INNYCH NARODOW .TERAZ SIE PYTAM CO ROBILI ZYDZI OD ZARANIA DZIEJOW TEZ WALCZYLI ALE O KASE WPROWADZAJAC LICHWE .KREUJA SIE DZIS NA MECZENNIKOW SWIATOWYCH