Światowe Dni Młodzieży okazją do liturgicznego relatywizmu? Młodzież koncelebruje Mszę z biskupem Mediolanu! - zdjęcie
26.07.13, 17:48fot. MorgueFile

Światowe Dni Młodzieży okazją do liturgicznego relatywizmu? Młodzież koncelebruje Mszę z biskupem Mediolanu!

21

Link do zdjęcia:

http://4.bp.blogspot.com/-1YJKanXkOx8/Ue-eYe_BfYI/AAAAAAAAH_c/UIaQEWugyG8/s1600/messa+rito+ambrosiano+GMG+2013.jpg

Rzecz miała miejsce w Sao Paulo podczas jednej z Mszy. Zdziwieni redaktorzy bloga Missa in Latino, skierowali w tej sprawie zapytanie do liturgisty diecezji mediolańskiej ks. Pierantonio Tremolady, który autoryzował do publikacji mailową wymianę zdań pomiędzy nimi.

W swoim mailu redaktorzy zwracają uwagę na niestosowność, która wynika z zaistniałej sytuacji. Ich zdaniem umniejsza to godności kapłana, który jako jedyny jest predysponowany do odprawiania Eucharystii. W swej stanowczej lecz zgodnej z zasadami szacunku krytyce, zwrócili oni uwagę na fakt iż zachowania tego nie można usprawiedliwić "chęcią umożliwienia młodzieży poczucia się bohaterami światowego tygodnia".

W odpowiedzi ks. Pierantonio Tremolada argumentował, że trudno obarczać winą za zaistniałą sytuację biskupa, że takie liturgiczne inicjatywy rodzą się czasem spontanicznie i dotyczą postronnych osób, a nie celebransa. Dopuszcza sytuację, że ktoś inny tę sytuację zaaranżował. Jednocześnie zarzucił on autorom maila, posłużenie się kolokwialnym językiem, który nie przystoi wielkości Eucharystii - chodziło o niefortunne sformułowanie "zrobić Eucharystię", jakie padło na końcu maila. Nie odniósł się natomiast do meritum błędu i konsekwencji, jakie mogą z niego wynikać, a także do sugestii redaktorów, że z różnych źródeł słyszą oni o częstych przypadkach nadużyć w liturgii.

Missa in Latino donosi, że omawiane zdjęcie zostało usunięte z oficjalnej strony diecezji w Mediolanie - IncrociNews, zarówno z artykułu o ŚDM 2013, jak i z galerii zdjęć diecezjalnych.

MCC/MiL/TEF/breviarium.blogspot.com

 

 

Komentarze (21):

anonim2013.07.26 18:45
Posobór pełną gębą
anonim2013.07.26 19:21
Módlmy się za tych świętokradców, którzy śmieli wraz z biskupem wznieść kielichy z Najświętszą Krwią Chrystusa http://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2013/07/26/modlmy-sie-za-tych-swietokradcow-ktorzy-smieli-wraz-z-biskupem-wzniesc-kielichy-z-najswietsza-krwia-chrystusa/
anonim2013.07.26 19:25
To jakiś cyrk, a tłumaczenie rzecznika, to jakieś brednie!
anonim2013.07.26 20:42
No, rzeczywiście ewidentne nadużycie, zwłaszcza że w 2. rzędzie stoi pięciu księży. Ale znam gorsze rzeczy: pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, lenistwo, gniew...
anonim2013.07.26 21:07
Didache się naczytali i tyle ;-)
anonim2013.07.26 21:14
@vors. Co na ten przykład chcial pan zakomunikować swoim wpisem, bo wniosków żadnych. @Jutrzenka. Módlmy się za biskupa, który w tej sytuacji zachował się jak bezwolne cielę, zamiast pogonić towarzysto od ołtarza (zawczasu oczywiście). @Apologetyczny. Coraz więcej okoliczności na to wskazuje. Z Bogiem.
anonim2013.07.26 21:16
ŁAPY PRECZ OD LITURGII!!! JAK WIDZE TE NATCHNIONE OSOBY... AAAAA!!!!! 3MAJCIE MNIE! :/
anonim2013.07.26 21:52
"argumentował, że trudno obarczać winą za zaistniałą sytuację biskupa, że takie liturgiczne inicjatywy rodzą się czasem spontanicznie i dotyczą postronnych osób, a nie celebransa" Co znaczy "rodzą się spontanicznie?" To celebrans odpowiada za celebrację. Nawet jeżeli akcja została zaaranżowana wcześniej to gdy biskup zauważył niepokojące zachowanie wiernych to nie powinien konsekrować, aby nie dopuścić do profanacji. Istnieją pewne priorytety w posłudze kapłana. Uważam, że poszanowanie Eucharystii jest największym z nich. "Módlmy się za tych świętokradców, którzy śmieli wraz z biskupem wznieść kielichy z Najświętszą Krwią Chrystusa" Zostali najpewniej sami wprowadzeni w błąd. Myślę, że bardziej modlitwa przydałaby się biskupowi, który rzeczywiście mógł być wkręcony w całą akcję przez jakiegoś "charyzmatycznego" duszpasterza młodzieży. Sam pamiętam, kiedy pewien kapłan na rekolekcjach Ruchu Światło-Życie kazał nam siedzieć na schodach ołtarza w czasie wystawienia Najświętszego Sakramentu... Lepiej powstrzymać się od krzywdzących ocen, bo rzeczywiście nie wiemy do końca jak było.
anonim2013.07.27 4:06
@czytelnik23 - nie same, ale w tej chwili tylko dwa paranoiczne wpisy - twoje. Wkleiłeś co ci kazali, bez zrozumienia, bez pojęcia i bez wiedzy, i rzeczywiście - jak sam się określiłeś -jest to z twojej strony paranoiczne - przynajmniej wyszło ci samokrytycznie.
anonim2013.07.27 6:26
Taa, kolokwialny język nie przystoi wielkości Eucharystii, ale nadużycia liturgiczne przystoją... A młodzież sama, spontanicznie rzuciła się do ołtarza... Księża stają na głowie, żeby wytłumaczyć degrengoladę liturgiczną. Żal.pl
anonim2013.07.27 7:14
Rzeczywiście zakrawa to o skandal i nieposzanowanie Najświętszej Eucharystii. Niemniej jednak wyciąganie wniosków, że ci buntownicy - lefebryści - mają rację jest nie na miejscu wg mnie. To, że takie błędy się zdarzają w Kościele nie znaczy, że mamy iść w kolejny błąd - nieposłuszeństwa i buntu, bo wyjdzie na to samo.
anonim2013.07.27 7:28
Tłumaczenie rzecznika jak w polityce a nie w Kościele. Tylko dlaczego od razu zwalać na Światowe Dni Młodzieży. Ja bym powiedział, że to w Mediolanie mają problem
anonim2013.07.27 7:32
Pokolenie JP2...
anonim2013.07.27 8:45
Biskup zamiast do Canossy poszedł ścieżką dialogową, zaczął argumentować, analizować pod względem językowym .Pycha
anonim2013.07.27 9:22
Właśnie po owocach ich poznajemy :(
anonim2013.07.27 10:26
Absolutnie nie podoba mi się taka praktyka, jej organizatorzy powinni sobie wziąć na wstrzymanie. Z drugiej strony, notka ta fajnie pokazuje dwie rzeczy. 1. Na czym polega manipulacja dziennikarska. Nazwanie koncelebrą podniesienia kielicha podczas doksologii przez świeckich, jest absolutnym nadużyciem. Oczywiście tytuł nabiera przez to wydźwięku skandalicznego i emocjonalnego. Taka klasyczna dziennikarska sztuczka. 2. Głównym zarzutem autorów skargi (tak przynajmniej przedstawia to autor tej notatki), jest umniejszanie godności kapłańskiej, tak jakby Liturgia Eucharystyczna służyła do podnoszenie prestiżu księdza. Jest to tym dziwniejsze, że mówimy o części mszy akcentującej właśnie kapłańską godność Chrystusa.
anonim2013.07.27 10:32
"Znaj proporcjum, mocium Panie" Dyscyplina sakramentów świętych to sprawa ważna i nie można jej relatywizować. Tylko za pośrednictwem kapłana dokonuje się Transsubstancjacja. I tak było w tym przypadku. Ci młodzi ludzie byli de facto tylko szafarzami. Choć wyglądało to rzeczywiście dziwnie i było niepotrzebne. Nie było to jednak żadną zbrodnią ani świętokradztwem. Przyjęcie Eucharystii w stanie grzechu śmiertelnego - oto świętokradztwo! Również na Mszy Trydenckiej. Dlatego dla mnie większym problemem byłoby, gdyby ksiądz (a tym bardziej biskup czy kardynał) udzielił (z powodów politycznych) Eucharystii komuś, kto jawnie popełnia śmiertelne grzechy, kontestuje naukę Kościoła i w dodatku "nie ma sobie nic do zarzucenia".
anonim2013.07.27 11:05
Kyrie eleison!
anonim2013.07.27 16:14
@Irena979 Oj Irena - niebezpieczne tendencje tu promujesz. Jak nie czujesz sacrum to ciężko Cię będzie przekonać, ale może argument z doświadczenia: że nie tędy droga pokazał przykład Francji, Austrii, Niemiec, Szwecji... można by dużo wymieniać - tam bardzo szybko w imię 'poufnego zbliżania się do Jezusa' zaczęto traktować Eucharystię jak zabawę, a Jezusa jak rzecz (przykład to ostatni artykuł Frondy na temat Kościoła w Austrii - ogródki piwne, baseny, itp.).
anonim2013.07.27 17:58
Bardzo bolą takie przypadki. Oby ta akcja okazała się okropnym objawem ignorancji, a nie złej woli. Nie wiem tylko, czemu ktoś to wiąże z ŚDM, skoro to miało miejsce parę dni przed nimi i to na zupełnie innym kontynencie. To było jakieś spotkanie przygotowawcze przed wyjazdem na ŚDM?
anonim2013.07.27 19:49
Teotymie! Sao Paulo jest w Brazylii!