Za uchwałą zagłosowało 14 osób (6 radnych z prezydenckiego Porozumienia Samorządowego, 5 z PiS, 3 z PO), przeciw - 6 radnych (po 3 z SLD i PSL). Od głosu wstrzymały się dwie radne (PO); także dwoje radnych nie wzięło udziału w głosowaniu (z SLD i Porozumienia Samorządowego).

Pod koniec kwietnia wspólny wniosek w sprawie odebrania szkole imienia Sawickiej złożyli do rady miasta: samorząd uczniowski, rada pedagogiczna i rada rodziców. Szum wokół komunistycznej patronki szkoły podniosła sama młodzież. Profil na Facebooku „Nie dla Hanki Sawickiej w IV LO” polubiło blisko 1800 osób. Do „antyhankowej” akcji włączyli się m. in. pracownicy IPN oraz Leszek Żebrowski. Jednym ze źródeł inspiracji akcji był wywiad „Komuna dla młodzieży”, który ukazał się na PCh24.pl. W tej rozmowie Leszek Żebrowski ukazał prawdziwe oblicze komunistycznej działaczki.

Młodzieży z LO udało się doprowadzić do referendum szkolnego w sprawie usunięcia haniebnego patrona. Niestety, głosujący opowiedzieli się przeciw. W referendum mogła wziąć udział szeroko pojęta społeczność szkolna czyli uczniowie IV LO, rodzice uczniów IV LO, nauczyciele i pracownicy IV LO i Gimnazjum Nr 23, absolwenci IV LO, byli pracownicy IV LO, uczniowie Gimnazjum Nr 23. IV LO znajduje się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Kielcach.

Szkoła pozostanie na razie bez patrona. Część środowisk protestujących przeciwko „Hance” wyrażało nadzieje, że zastąpi ją bohaterska łączniczka Danuta Siedzikówna „Inka”.

Ab/pch24.pl