Strzelał do górników w kopalni 'Wujek', teraz trafi do aresztu. Jest wyrok!!! - zdjęcie
12.06.19, 16:12Zdj. Monisiolek, CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

Strzelał do górników w kopalni 'Wujek', teraz trafi do aresztu. Jest wyrok!!!

4

Roman S., były funkcjonariusz plutonu specjalnego ZOMO, podejrzany o strzelanie do górników z kopalni "Wujek", trafi do aresztu. Sąd Rejonowy Katowice-Zachód utrzymał w mocy to postanowienie. Decyzją sądu, były zomowiec pozostanie w areszcie do 6 lipca. 

Wczoraj Roman S. usłyszał w pionie śledczym IPN zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej i zbrodni przeciwko ludzkości. W czasie wczorajszego przesłuchania nie przyznał się do winy. Odmówił również składania wyjaśnień. 

Mężczyzna był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. Tydzień temu na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował samolot, w którym przetransportowano do Polski byłego zomowca.

Według doniesień "Rzeczpospolitej", mężczyzna uniknął odpowiedzialności za udział w pacyfikacji kopani "Wujek", ponieważ zrzekł się polskiego obywatelstwa i wyjechał do Niemiec. Pion śledczy IPN ustalił jednak jego dane oraz miejsce zamieszkania i wystąpił o ekstradycję do Polski, jednak Niemcy nie wyrazili na to zgody. S. był ścigany listem gończym. Zatrzymano go 17 maja w trakcie rutynowej kontroli na granicy z Chorwacją. Były zomowiec jechał do tego kraju na wakacje. Prokuratura IPN wystąpiła do Chorwatów o jego ekstradycję, a ci przychylili się do wniosku Polaków.

Jak podaje "Rz", dowody przeciwko mężczyźnie są mocne, gdyż zachował się jego raport dotyczący użycia broni w "Wujku".

16 grudnia 1981 r. w trakcie pacyfikacji kopalni zginęło 9 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Najmłodszy z zastrzelonych miał zaledwie 19 lat.

yenn/Radio Zet, Fronda.pl

Komentarze (4):

A. Szlachcic2019.11.21 11:25
Ci, którzy zginęli, przynajmniej nie oglądali hańby roku 1989.
Marek212019.06.13 8:42
Postanowienie w kwestii aresztu to nie wyrok! Ogarnijcie tych gimnazjalistów, którzy to napisali.
michu2019.06.12 17:51
No proszę po blisko 40 tu latach jednego namierzyli. Reszta spokojnie konsumuje zdobycze socjalizmu ;)
polak2019.06.12 16:51
powinno się strzelać do rodziny tego mordercy --powinien patrzeć na to